Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

de ce sa fi sau sa nu fi mandru ca esti roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#1
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003
am tot auzit pe unii spunand: 'mi-e rusine ca sunt roman"
asa am spus si eu cand eram mai mic.

acum dupe ce am crescut un pic
si am mai vazut lumea si oamenii de pe acolo imi e rusine
ca am spus ca imi e rusine sa fiu roman

voi ce parere aveti

si ce credeti ca ar trebui sa se intample
ca sa schimbe ce nu e bine la noi?

#2
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
Pai hai sa incepem altfel ... ce crezi tu ca este bine la noi ?

#3
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003
mai nimka

da e rau fiinca suntem noi ca natiune rai ?
:nu:
am vazut in alte tari oameni la care daca te uiti mai atent observi sunt mai necivilizati ca noi. arunca pe jos gunoi, put a transpi-nespalati un pic, s.a.m.d.

vin unii si zic ca transilvania e mishto datorita maghiarilor
io zic ca e misto datorita unui nivel de trai un pic mai ridicat
nu noi suntem problema
ci administratia

prima intrebare este iti e rusine ca esti roman

apoi sa vedem ce ar trebui schimbat

#4
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
Momentan nu prea am iesit din tara ca sa spun sus si tare "MI-e rusine !"
Dar ...
S-a mai discutat si prin alte threaduri: nu administratia este de vina ca noi aruncam pe jos gunoaie, ca nu facem curatenie in fata casei/blocului, ca mancam seminte pe strada, ca se fura ca-n codru ... etc
Noi suntem problema !!! de asta poti sa fi absolut sigur !
Noi si mentalitatea noastra !
Ca sa-ti raspund la intrebarea cu rusinea ... nu stiu exact daca mi-e rusine in adevaratul sens pentru ca nu ma identific cu "Costelii" (vorba lui Monitox) din ro ... dar o oarecare jena ...

#5
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
iesi din tara si o sa spui "mi-e rusine" .
Daca si ceva inteligenta in cap o sa spui - "nu mi-e rusine" si te apuci sa faci ceva pentru cei de dincolo , doar au bani nu ? :drac:

#6
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003

Quote

Originally posted by Kugarth
Noi suntem problema !!! de asta poti sa fi absolut sigur !
Noi si mentalitatea noastra !
Ca sa-ti raspund la intrebarea cu rusinea ... nu stiu exact daca mi-e rusine in adevaratul sens pentru ca nu ma identific cu "Costelii" (vorba lui Monitox) din ro ... dar o oarecare jena ...

daca salariul mediu in Ro ar fi de 3-400 de euroi crezi ca s-ar schimba ceva in mentalitatea noastra

??????????????????

#7
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
romanul inca nu stie ce inseamna "a trai bine" ...
AW- 300 - 400 euroi nu ti se pare cam putin ???

#8
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003

Quote

Originally posted by iarmarock
daca salariul mediu in Ro ar fi de 3-400 de euroi crezi ca s-ar schimba ceva in mentalitatea noastra

??????????????????
Nu prea imi dau seama de ce ar schimba salariul mentalitatea ...
Am trai mai bine - ok ! Dar mentalitatea cred ca ar ramane aceeasi ! Ba chiar cred ca am avea mai multzi bani de seminte !

#9
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
naaa - romanul nu stie sa traiasca bine , de aia nu-si prea doreste asta :P
Traind la standarde mai inalte se schimba si mentalitatea nu crezi ?
Cine crezi ca la 1000 euro pe luna mai fura o gaina sau un televizor , huh ?

#10
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
Pai ... ok nu mai furam ... ca avem bani! dar ... asta nu inseamna ca nu suntem in contnuare nesimtiti, nu inseamna ca nu mai mancam seminte pe strada dintr-o data(!), nu inseamna ca nu mai flueram ca vacile proaste (!) dupa o tipa in mini, nu inseamna ca gata, mentalitatea este alta !
NU cred ca banu schimba mentalitatea! Cred ca din contra, multi o sa o ia razna de tot! Ca doar deh ... acu' au banu' mosule ! Cum sa dau cu matura in fata casei cand eu am salar' de 1000 de "para" ! Pai ce sunt fraier !??

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Absolut corect, Kugarth!
Si sa vezi cate masini decapotabile vor aparea pe strada...
Ce mai conteaza ca trece unul cu camionul si il face negru, de fum...
El se va simti bine in continuare, in masina lui decapotabila.
Uitati-va la regii manelelor, sa vedeti cam ce fac cu banii, ca sa va dati seama ce ar face unii cetateni daca ar da de bani.

#12
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001

Quote

Originally posted by Kugarth
Pai ... ok nu mai furam ... ca avem bani! dar ... asta nu inseamna ca nu suntem in contnuare nesimtiti, nu inseamna ca nu mai mancam seminte pe strada dintr-o data(!), nu inseamna ca nu mai flueram ca vacile proaste (!) dupa o tipa in mini, nu inseamna ca gata, mentalitatea este alta !  
NU cred ca banu schimba mentalitatea! Cred ca din contra, multi o sa o ia razna de tot! Ca doar deh ... acu' au banu' mosule ! Cum sa dau cu matura in fata casei cand eu am salar' de 1000 de "para" ! Pai ce sunt fraier !??
Ma - nu stiu cati bogatani mananca seminte , cu fluieratu' - "paine si circ" remember ? cand nu o sa mai conteze painea si circul nu vom mai flueira ...
Blah - Cu bani sta altfel treaba - de ce crezi ca ne asemanam doar cu tarile care nu ai bani ? Haaa ?

#13
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
NU stiu ce tot ai cu banii cand se vorbeste de mentalitate !
Nu stii cati bogatani mananca seminte ... lol poate niciunul dar nu cred ca vreodata in Romania se poate spune ca salariatul de rand este bogatan ...
Si ai dreptate cu fluieratul ... nu se va mai fluiera dupa un "mini" ... varianta ar fi cam asa: "adica ce fa tu nu vezi ce masina am ?!! hai sa-tzi dau o ... "
Dar ... problema este ca noi vorbim acum ... doar asa ca sa ne aflam in treaba pentru ca atunci cand in Ro salariul va fi de 1000 de "para" sau mai de graba euro, noi nu o sa mai fim ...

#14
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
bogatanii care mananca seminte s-au imbogatit pe alte "CAI"  intelegi ?
AW - speranta nu moare niciodata , doar noi murim :drac:

#15
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Ideea este ca ar trebui sa ajungem la o anumita constinta civica, sa ne uneasca ceva de la sine si sa eliminam lucrurile rele....nu comunism, nu vreo dictatura luminata, de fapt nimic care sa aiba legatura cu politica.
Ce ma deranjeaza pe mine la noi, cel mai mult, este Miorita, nu balada in sine, ci acea resemnare care razbate din ea si pe pe care noi o avem...ceva de genul "astia-s politicienii pe care-i avem, nu se face nimic, coruptie, e murdar pe strazi, sunt gropi", un fel de asta-i soarta domnule.
Si ne si place pe undeva chestia asta, este mai usor sa gasesti pe cineva vinovat de murdarie, de coruptie, de mai stiu eu ce; mai greu este insa sa ne gandim la ceea ce-am facut noi pentru a  nu mai fi asa.
De aceea spun ca ne lipseste o anumita constiinta civica; la noi, ca peste tot de fapt, politicienii sunt cam la fel, de fapt sunt o gasca, care se roteste periodic la putere; ar trebui ca noi, ca popor, sa fim undeva mai sus ca ei, noi sa dam tonul la muzica, cum se spune.
Iar daca am reusi asa ceva, odata macar, atunci am incepe sa fim mandri de noi....

#16
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
totusi - ne place sa fim condusi , atunci unica solutie ar fi sa ne conduca o minte luminata - inca nu o vad , deci nu o sa votez .
Apoi mai este un prag de trecut - sa nu uitam ca hienele si-au facut niste mersuri pe acolo , chiar credeti ca acea minte ii va starpi ? VIVAT VLAD TEPES :drac:

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by fanariotul
Ideea este ca ar trebui sa ajungem la o anumita constinta civica, sa ne uneasca ceva de la sine si sa eliminam lucrurile rele....nu comunism, nu vreo dictatura luminata, de fapt nimic care sa aiba legatura cu politica.
Ce ma deranjeaza pe mine la noi, cel mai mult, este Miorita, nu balada in sine, ci acea resemnare care razbate din ea si pe pe care noi o avem...ceva de genul "astia-s politicienii pe care-i avem, nu se face nimic, coruptie, e murdar pe strazi, sunt gropi", un fel de asta-i soarta domnule.

Ce bine ar fi sa ajungem odata la aceea constiinta... :oK:
Apropo de Miorita...
Mai e in tara? :confused:
Am auzit ca si-a depus actele pntru Canada :cya:
Nu radeti, o sa ajungem rau de tot, daca nu facem ceva pentru a schimba mentalitatea oamenilor! :(

#18
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by iarmarock
daca salariul mediu in Ro ar fi de 3-400 de euroi crezi ca s-ar schimba ceva in mentalitatea noastra
La salariul ala se poate ajunge in multe moduri (munca, petrol, cazut din cer etc.). In situatzia noastra, cred ca numai munca ne-ar putea duce acolo... shi asta in mod sigur va schimba nishte mentalitatzi.

Shobolanule: de mentalitatea "Vivat Vlad Tepes" eu ma tem mai tare decat de comunishti...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate