Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

de ce sa fi sau sa nu fi mandru ca esti roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#19
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Hehe - Vlad Tepes adaptat zilelor noastre , adica un PNA agresiv ar fi perfect ...
Nu am idei vadimiste , extremiste si alea alea ,pt ca exista niste limite , trebuie incadrate in Drepturile Omului nu ?
Da' nu ne opreste nimeni sa mergem pana la limite nu ? :drac:

#20
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Ma tem ca alunecam offtopic... Totushi: PNA este un instrument politic coordonat de dept. P&R al PSD; shi asta este doar o concluzie dupa o citire sporadica a presei.
Singura diferentza ar fi ca oamenii PSD au trebuit sa se care din tzara, pe cand oamenii CDR-ului ishi vedeau mai departe de treaba dupa un scandal.

#21
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Shobolanu
exista niste limite , trebuie incadrate in Drepturile Omului nu ?

Drepturile omului zici, nu? :mad: Criminalii se bazeaza pe acelasi lucru cind omoara pe cineva... "las ca vine cineva ca sobolanu, care o tot lalaie cu drepturile omului. Doar sint "OM", deci nu imi vor face nimic..." si mai omoara pe cineva... Iar acel cineva poate fi o RUDA sau un PRIETEN al tau... iar criminalul sta si ride de tine... de, e protejat de drepturile omului :mad: si tu il consideri pe el "om"... iar urmatorul pe lista lui poti fi chiar TU...

Te-ai gindit la un asemenea scenariu, nu-i asa?  :drac:  :P

#22
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Si apropo de "mindria" de a fi roman: care a fost imbecilul care a zis prima data tiganilor romi? Ca de atunci lumea cind aude de romi zice romani... :mad:

Sint situatii cind e bine sa NU zici ca esti roman... :degetele:

#23
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
bine bine - nu crezi ca ne intoarcem la stadiul de animal daca nu ar fi niste legi ?
Ce dracu , Constitutia e scrisa de-an pewla ? Tribunalele internationale sunt de ochii lumii ?
Sa inteleg ca subscrii lui Vlad Tepes ? :drac:

#24
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Shobolanu
> bine bine - nu crezi ca ne intoarcem la stadiul de animal daca nu ar fi niste legi ?

Pai legile astea sint facute pentru infractori Tu, ca om cinstit NU esti protejat de lege. Pentru tine NU se aplica "drepturile omului". Doar cind vine vorba de criminali... :drac:

> Ce dracu , Constitutia e scrisa de-an pewla ? Tribunalele internationale sunt de ochii lumii ?

Numai acum ti-ai dat seama?  :drac: Cam tirziu, dar, oricum, Welcome to the REAL WORLD :) Oare chestia ce au cerut-o americanii, ca soldatii lor sa NU fie supusi/judecati de tribunalele internationale rings a bell? :moo: si la care noi, pupincuristi ca de obicei, am aderat primii??? :mad:

> Sa inteleg ca subscrii lui Vlad Tepes ? :drac:

Vezi mai sus :oK:

#25
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
eh bibicule , u'r right  - ce zic eu e teorie , pe unele locuri se aplica in altele ba , concluzia finala , esti de acord ?

#26
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Shobolanu
concluzia finala , esti de acord ?

Depinde cu ce... :) Daca e vorba cu "mindria" de a fi rom(an), cit timp sint dincolo mai bine ma lipsesc...  :drac:  :D

#27
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
iarmarock, ai spus: "am vazut in alte tari oameni la care daca te uiti mai atent observi sunt mai necivilizati ca noi. arunca pe jos gunoi, put a transpi-nespalati un pic, s.a.m.d.". Mda! Asa e! Dar nu cred ca acele tari aveau tot ce avem noi! Sincer sa fiu mi se pare ca nu stim nici pe departe ce avem si cu atat mai putin cum sa-l pretuim! Si eu mi-aduc aminte cand eram mic de unele jocuri la care participam gen Monopoly, numai ca romanesti, iar cand un cartonas spunea "Primesti amenda x lei, ptr ca ai aruncat o hartie pe strada!" noi izbucneam in ras la absurditatea ideii!
Urmarind evolutia thread-ului vad ca a ajuns ceva intre "Romania & Mizeria -> ( m)UE" tot de aici si chestionarul "Ati mai sta in .ro?"... si eu prefer sa imi pastrez parerea: Romanul se complace in starea cu care s-a obisnuit! Are dreptate rz (Superamuzant: "Apropo de Miorita... Mai e in tara? Am auzit ca si-a depus actele pentru Canada" 10x!) cu "Uitati-va la regii manelelor, sa vedeti cam ce fac cu banii, ca sa va dati seama ce ar face unii cetateni daca ar da de bani." De parca nu am vazut tarani cu mobile sau Mertzane! Exista dar nu asta nu-i face practic cu nimic mai evoluati! Ades am impresia ca noi nu ne... cultivam o clasa de mijloc! De ce cunoastem numai notiunile de sarac sau bogat, de premiant sau repetent, ce mai incolo si incoace: de bun sau rau! Si eu am gandirea asta "Alb-Negru", doar poate ca trebuie cautate si caile de mijloc!
Dar sa raspund: DE CE SA FIU? Sincer sa fiu primul motiv care imi trece prin cap e De dragul istoriei! Dar cum sunt pragmatic, realizez ca ea nu imi da de mancare, asa ca... De ce altceva? De dragul oamenilor? Lasa ca am vazut altii si mai primitori! De dragul... reliefului? Lasa ca si pe ala il distrugem " pas cu pas" Ce argumente absurde sa mai dau? De dragul fetelor? Hm! Asta da! Dar nici ele nu prea se inghesuie sa imi dea de mancare, asa ca...
DE CE SA NU FIU? Pentru ca am fi prea primitivi in mentalitate? Dar mai bine asa decat sa imi invete copilul la gradinita educatie sexuala si peste un an sa isi ia pistol de la coltu' strazii? Pentru ca sistemul legislativ e la pamant? Si sa ajung vorba lu' bibicu sa-l impusc :D in legitima aparare si tot eu sa fac inchisoare?! Ca sa duc o viata mai buna? CU CE PRET?
Concluzia 1: Orice am face are un efect pozitiv, dar solutiile nu trebuie sa ramana intotdeauna pe o hartie sau un colt de internet!
Concluzia 2: Cautata prin Interpol: Miorita alias Laie bucalaie! Shoot on site!

#28
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Mai - asa cum e America tara tuturor posibilitatilor asa si aici , insa exact pe dos - > daca excelezi in ceva mori cersetor , daca esti prost de bubui ai sanse sa te aprecieze toata lumea...
Inca o chestie - de ce dreaq moldovenii de peste Prut au un patriotism iesit din comun (nu toti ce-i drept) la ei nu e foame si mizerie ? Ba e .
Ce dreaq sa mai apreciem noi in tara noastra ?
Avem gagici misto fata de majotitatea celor din occident - da' si alea's cam "usoare" drept dovata ca e in plina dezvoltare turismul sexual p-aci si exportul de fomei .
Ah - eu inca nu am fost in Franta da' uita ca merg rromii nostri de se sparg , mai mananca pe nu stiu unde cate o lebada si alea alea .
AW - dintr'un motiv inca nestiut de mine nu ma tenteaza ideea de a ramane intr-o tara straina , desi am vizitat Occidentul , poate si din cauza faptului ca financiar castig aproape cat un occidental de rand da' inca mai caut motive si in momentul in care ma satur sa le caut ma autoexpediez intr-o tara straina - USA suna cel mai bine :D .
Pana atunci imi duc traiu' cum pot si da' sunt mandru ca sunt ardelean :drac: intre romani dar nu sunt mandru ca's roman - inca .
aw - ne bazam prea mult prea asta , poate din cauza poavestilor nemuritoare invatate fortat pe clasa 1-a pe vremea Gauritului ...
Cred ca suntem dilema europenilor .
-noi avem apartamente - ei stau in chirie
-avem litoral  - e de toata prastia
-avem fomei - ni le f_t ei
-suntem furati pe fata - ne place
Unde's povestile din cartea de geografie cu "romania are importante zacaminte de ...., paduri intinse ....zacaminte de aur "
Pai unde s-au evaporat alea ? Sau sunt greseli de tipar ? Sau este manipulare in masa inca de la cele mai fragede varste ? Jeez knows , insa sa ne fie clar ca nu o vom duce mai bine decat cand vom cunoaste cu adevarat cum este rau daca stie careva unde vreau sa ajung ....Pana acum ne-a fost prea bine . Adevarul e ca in romania lucrurile se misca doar in caz de disperare sau interese ascunse . Vad pe la stiri : "Blocul cutare a cazut peste ....responsabilii vor fi sanctionati ..." - Da' am ajuns la aruncarea vinei unii pe altii .
Stiti ce-i frumos ? Seara pe terase - sunt pline de n'ai loc . Nu stiu daca in occident vezi asa ceva . Si nu ca n-ar avea chef sau altceva - dar mai mult ca sigur ca sunt obositit dupa o zi de munca . MUNCA - si romanul fuge ca dreacu' de tamaie .... nu mai fugiti dragi romani sau preferati sa aveti mintea odihnita vorba zicalei :ciocan:  .
Cat despre simbolul national , oaia , ce pot sa zic ne reprezinta complet nu ? Oaia nu merge bine decat daca e muscata de caini , unde merge una merg toate , mai sunt ciobanii care trag foloasele si Magarii of course :drac: . Au mai ramas oile "negre" care ma bucur ca le gasesc si pe forum . Cu o floare nu se face primavara , da' poate ne aude cineva si ne inmultim -  aw - new generation will rock (cred ca nu apuc zilele da' mor impacat cu gandul ca poate odata si odata )...
Sa imi traiti dragii mei - faptul ca dati din gura inseamna totusi ceva , prea putin deocamdata , mult sictir , amaraciune - fara  pic de optimism .
A  stat careva sa observe pe strada omu' de rand ? A vazut care ridurile de pe fata ? Ura care se citeste pe fata lor ? Tenurile care aduc a hepatita ?
Desteapta-te romane ...din somnul cel de caine ....

#29
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
@Shobolanu: 1) Nu ducem lipsa de patriotism! DF! Doar ca fiind luat in deradere multi nu se mai lauda cu el!
2) Daca pana acum s-a vorbit de cat avem si nu stim sa valorificam, tu vrand-nevrand ai adus in discutie si celalalt aspect: Dar daca avem si nu mai putem sa valorificam? Sunt multe aspecte unde Romania nu va mai putea fi ce a fost! Iar daca asta ne aduce din nou decaderea... din nou, vorba ta, nu rezolvam nimic stand cu mainile in san si asteptand cainii sa ne indrume!
P.S.:Ultimile stiri: S-a pus o recompensa pe capul mioarei, mai exact titlul de Salvatorul Romaniei! :D

#30
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
> @Shobolanu: 1) Nu ducem lipsa de patriotism! DF! - ce te face sa spui asta ?
"Ce bine era pe vremea lu' Ceausescu' " - cand vom scapa de ideologiii d-astea ?
//off Ea e inculpata ?
[ http://www.animalfirm.com/sheep-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003

Quote

Originally posted by Kugarth
NU stiu ce tot ai cu banii cand se vorbeste de mentalitate !
...

cred io ca daca salariul mediu ar fi 3-400 de euroi

un tip care ar avea un salariu mediu
nu ar fi bogatan

dar ar avea mai mult respect pentru el
ar umba mai curat
ar cumpara pungi pentru gunoi si nu ar mai umbla printre blocuri cu galeata jegoasa
ar face cateva mici chestii pe care acum nu le face
si de fapt aceste mici chestii ar face o mare diferenta

mentalitatea este legata de bani

am observat la mine o mare diferenta intre felul in care ma purtam cand eram muritor de foame
si acum cand traiesc destul de foarte bine

spiritual eram acelasi
peste 95% din cartile importante le citisem deja
cei 7 ani de acasa erau consumati
scolile erau si ele absolvite
dar acum mentalitatea mea este cu totul alta
pentru ca imi permit sa o am.

#32
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003

Quote

Originally posted by nozavi
 
Urmarind evolutia thread-ului vad ca a ajuns ceva intre "Romania & Mizeria -> ( m)UE" tot de aici si chestionarul "Ati mai sta in .ro?"... si eu prefer sa imi pastrez parerea: Romanul se complace in starea cu care s-a obisnuit! ...
Concluzia 1: Orice am face are un efect pozitiv, dar solutiile nu trebuie sa ramana intotdeauna pe o hartie sau un colt de internet!
important este sa discutam pe aceste teme
pentru mine este extraordinar sa aflu ce ganditi voi si va multumesc ca "va pierdeti timpul postand" aici
ma simt mai bine datorita voua fiindca nu mai am imprestia acuta ca sunt singur printre "ciumeti" (e drept ca mai apare cate un imbecilescu si pe aici dar asta e...)
daca io m-am schimbat
si daca voi ganditi altfel dect media
atunci nu e totul pierdut

vin alegeri
nu putem spune nu avem pe cine vota
trebuie sa ni-se para unul mai bun un pic decat ceilalti
chiar daca penetzistii au furat ca nishte porci a meritat incercarea
io sunt convins ca multi din acest site am vota la fel

si asta e un mod de a scoate de pe net parerea noastra

#33
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003
iarmarock

pai nu cred ca tu inainte de a trai "bine", cum zici ca traiesti acum, aruncai hartii pe strada, mancai seminte pe strada si restul chestiilor de care vorbeati mai devreme si dintr-o data ... nu ai mai facut asta ... nu cred ca are legatura neaparat cu banii ...
Sunt de acord ca daca ai bani esti mai atent cu tine si te respecti mai mult ... dar asta o faci TU! Pentru ca asa ai fost invatat sa faci, pe cand unu' care de cand se stie el sta "in fata blocului si mananca seminte" nu se va schimba ... tot asa va face numai ca atunci cand va avea bani va manca seminte in decapotabila ... cum zicea cineva :) si va avea bani sa isi cumpere si boxe mai mari sa se auda manelele mai de departe !

"spiritual eram acelasi
peste 95% din cartile importante le citisem deja
cei 7 ani de acasa erau consumati
scolile erau si ele absolvite"

...

#34
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Si eu sunt de parere ca pe un salar frumos, fara grija zilei de māine, e mult mai usor sa gāndesti pozitiv, sa ai o atitudine civica, sa-ti mai pese si de altceva decāt de instincte.


Cāt despre māndria de a fi de nationalitatea X, personal nu le am cu māndria locului de nastere, sau mai bine spus nu ma māndresc cu ce e īnnascut ci cu ce e dobāndit prin eforturi proprii. De aceea apreciez oamenii īn functie de realizari si nu de buletin.


De altfel cānd ma uit la un meci de fotbal īmi doresc sa cāstige aia care joaca mai fain, nu neaparat "ai mei". Desigur, daca "ai mei" cāstiga, cu atāt mai bine!  :)

#35
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003

Quote

Originally posted by iarmarock

vin alegeri
nu putem spune nu avem pe cine vota
trebuie sa ni-se para unul mai bun un pic decat ceilalti
chiar daca penetzistii au furat ca nishte porci a meritat incercarea
io sunt convins ca multi din acest site am vota la fel

si asta e un mod de a scoate de pe net parerea noastra

esti un imbecil masochist.

#36
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003

Quote

Originally posted by blueghost
esti un imbecil masochist.

se poate sa ai dreptate

unde crezi ca gresesc
ajuta-ma te rog :help:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate