Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

idee afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Da , trebuie sa ai deja terenul.
Inca ceva, sa stiti e foarte greu de luat un credit substantial.
Am intrebat orice banca din Romania daca nu-mi acorda un credit de vreo 20.000 euro fara sa pot face dovada unui venit de 3 ori rata.In schimb as fi girat (ipotecat) 2-3 apartamente in valoare totala de vreo 100.000 euro. Crezi ca a acceptat careva? Cica ei nu sunt agentii imobiliare sa le vanda in caz de neplata!!!!
Ce norme idioate impun astia de la BNR.
:angry:
Chiar daca ar avea de castigat nu gluma.
In schimb conteaza sa te incadrezi cu venitul ACUM ( ma rog,carte de munca pe un an in urma, chirii pe jumate de an etc). Si luna urmatoare,dupa ce ai luat creditul,daca ajungi somer-kktii aplica procedura de incepere a recuperarii (cu instiintari timp de 3 luni ,etc)---atunci pot fi agentie imobiliara????

Mi-e sila de bancile romanesti!
Dar normele sunt impuse de BNR, ca aia sunt spagarii sefi pe tara asta!
Daca intram in UE ii mai tempereaza si pe astia ca destul au furat in 16 ani--vezi creditele de sute de milioane de $ fara garantii reale.

#56
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Am pe cineva in familie care lucreaza de 25 ani la banca iar eu la randul meu am luat 3 credite pana acum . Faptul ca am achitat un credit ipotecar acordat pe 10 ani in doar 9 luni nu e luat in seama de nimeni??
Sau altul de nevoi personale (vreo 9.000 euro)pe 4 ani in doar 2 luni la fel!!

In schimb  100.000 lei restanta te duce direct pe lista neagra. Urmeaza acum sa verifice si datoriile la companiile de telefonie.

Ce P_ _E !!!


Am adaugat chestiunile astea doar ca sa va spun ca nu vorbesc din necunostiinta de cauza si pt ca altii sa afle cum functioneaza mult laudatul sistem de creditare... :puke:
Ca si aici pe forum ne innebunesc cu reclamele lor mincinoase... Ar trebui condamnati pt inselaciune

#57
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postpisicutza, on Aug 16 2006, 14:18, said:

Este o mare prostie Tudosecos, sa crezi ca preturile pe piata imobiliara vor creste la nesfarsit. Este o prostie sa te faci dator la banca cu zeci de mii de euro, pentru a-ti cumpara un apartament sau garsoniera. Daca iei acum 40000 euro din banca, pentru un apartament, intr-un bloc care nu corespunde nici unui standard european, si care nu va avea nici un viitor, constati ca mai mult vei pierde. In maxim 10 ani preturile la apartamente in Romania vor scadea la aproape jumatate din cat sunt acum. Veti vedea. Nu va raportati doar la Bucuresti.
Scuzati-mi interventia...stiu ca poate nu prea a avut legatura cu topic.
Esti dusa rau cu pluta pe garla ... eu zic ca vor fi gratis apartamentele .... buhaaaa ce prostie, cauta preturi in europa in capitale si te va soca pretul, de circa 3-4 ori mai mare decat in bucuresti la aceleasi conditii mizerabile.

View Posttudosecos, on Aug 21 2006, 23:13, said:

Intrebare: daca spaniolii ar avea salariul mediu 200 de euro pe luna credeti ca in Spania ar mai costa 250,000 de euro un apartament cu 3 camere intr-o zona buna?
Cand vor creste salariile la romani implicit or sa creasca si preturile imobiliarelor.
Astept opinii  :naughty:
Ce opinii sa m-ai dam, e clar, din pacate/fericire ASA ESTE!
Cresc salariile cresc preturile mai ales la sectorul imobiliar care este destul de sensibil la cresterea nivelului de trai.
:nonobad:  Totusi preturile POT scadea daca astia care isi dau cu parerea ca scad, se apuca si construiesc MULTE apartamente ieftine. Dar astia nici nu intelg ce este o mistrie  :death:

Edited by NUTaaa, 05 October 2006 - 10:35.


#58
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
NUTaaa, ti iti imaginezi ca gunoaiele de apartamente ceausiste (mai ales confort 2 si 3), vor mai fi atat de cautate? Tu daca ai avea acum 50000 euro, unde ti-ai lua locuinta? Intr-un bloc comunist sau intr-un bloc nou constructie 2006? Mai gandestete.
Trebuia sa citesti toate posturile mele, ca sa-ti faci o idee, de cum gandesc. Faci si tu afirmatii, ca deh.

#59
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
Ideea este ca or sa creasca preturile mai mult ca sigur. Chiar daca nu in primii anii dar or sa creasca implicit cu cresterea nivelului de trai.
Vom trai si vom vedea :)

#60
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postpisicutza, on Oct 5 2006, 23:30, said:

NUTaaa, ti iti imaginezi ca gunoaiele de apartamente ceausiste (mai ales confort 2 si 3), vor mai fi atat de cautate? Tu daca ai avea acum 50000 euro, unde ti-ai lua locuinta? Intr-un bloc comunist sau intr-un bloc nou constructie 2006? Mai gandestete.
Trebuia sa citesti toate posturile mele, ca sa-ti faci o idee, de cum gandesc. Faci si tu afirmatii, ca deh.
Eu mi-am luat apart. cu 3 camere acum 1 an cu 39.000 EURO in Crangasi intr-un bloc comunist.
Acuma il tin inchiriat si iau mai mult pe chirie decat rata la banca. (apropo banii de avans i-am muncit "io")
Acum cand l-am dat din nou la inchiriat pe anunt mi s-a oferit pe el 55.000 euro, dar nu am cum sa-l dau, deoarece am rata la banca si nici nu vreau. Daca o sa scada preturile o sa ma tapesc, dar mai este pana atunci.
Culmea ca in Bucuresti ACUM NU poti lua un aprt. cu 50.000 EURO inclusiv TVA intr-un bloc NOU sau in constructie. NICI garsoniera nu este atat. Totusi tu ai dreptate dar princippile tale NU sunt aplicabile. Daca ar fi ... dar NU este, daca .... etc.
Scuze daca te-am jignit.  :worthy:

Edited by NUTaaa, 06 October 2006 - 08:19.


#61
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postryky, on Aug 25 2006, 14:27, said:

Am pe cineva in familie care lucreaza de 25 ani la banca iar eu la randul meu am luat 3 credite pana acum . Faptul ca am achitat un credit ipotecar acordat pe 10 ani in doar 9 luni nu e luat in seama de nimeni??
Sau altul de nevoi personale (vreo 9.000 euro)pe 4 ani in doar 2 luni la fel!!

In schimb  100.000 lei restanta te duce direct pe lista neagra. Urmeaza acum sa verifice si datoriile la companiile de telefonie.

Ce P_ _E !!!
Am adaugat chestiunile astea doar ca sa va spun ca nu vorbesc din necunostiinta de cauza si pt ca altii sa afle cum functioneaza mult laudatul sistem de creditare... :puke:
Ca si aici pe forum ne innebunesc cu reclamele lor mincinoase... Ar trebui condamnati pt inselaciune
Asa este! SUFAR de aceasi problema. NU exista o istorie POZITIVA, deoarece normele BNR au devenit extrem de rigide. 33% din veniturile SCRISE maxim rata la un credit. Poti sa fi achitat X credite de 10 ori mai repede decat le-ai luat, NORMELE BNR NU au prevazut un asemenea articol si poate ISARSECU are dreptate, gloata mare abia achita creditul in perioada maxima. sunt extrem de putini, procentual calculat. care reusesc sa plateasca in avans. Trebuie sa asteptam ca odata cu integrare sa se schimbe normele si viziunea.

#62
seller

seller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2006
ok se pare ca nu stii ca bancile iau in consideratiune si alte venituri :
- venituri din chirii
- venituri din drepturi de autor
-venituri din activitati independente
etc
orice venit care are acte si delcaratie  la fisc


  Eu cred ca ideea esgte foartee buna si aplicabila , trbuie avut insa grija la alegerea garsonierei si la imprejurimi , la chiriile din zona.
  Se presupune ca tu nu o sa stai degeaba in acest timp ( s manaci doar banii de pe chirie ) mai faci si alt ceva.
  Eu am cunoscuti care din chirii isi iau 500 EUR pe luna si nu stau un minut in baza chiriilor .
  Ideea e buna !

#63
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postseller, on Oct 6 2006, 23:19, said:

ok se pare ca nu stii ca bancile iau in consideratiune si alte venituri :
- venituri din chirii
- venituri din drepturi de autor
-venituri din activitati independente
etc
orice venit care are acte si delcaratie  la fisc
  Eu cred ca ideea esgte foartee buna si aplicabila , trbuie avut insa grija la alegerea garsonierei si la imprejurimi , la chiriile din zona.
  Se presupune ca tu nu o sa stai degeaba in acest timp ( s manaci doar banii de pe chirie ) mai faci si alt ceva.
  Eu am cunoscuti care din chirii isi iau 500 EUR pe luna si nu stau un minut in baza chiriilor .
  Ideea e buna !
Eu stiam super treaba asta si de asta am scris venituri, NU venituri din salarii. In sfarsit ideea cu 33% este super proasta deoarece unul (familie) care are venituri ( din salariu, chirii etc. ) de 10.000 euro 66% care ramane pentru cheltuieli adica 6.600 euro e foarte mult, pe cand unul care are 400 euro venituri ii ramane 268 euro si trebuie si ala sa se descurce. Mecanismul e prost deoarece NU este flexibil, din pacate, trebuie sa intelegem un lucru simplu, cat va exista Romania, daca ceva este flexibil, romanul va incerca sa se strecoare, sa smechereasca, sa fie el mai al dracu.  :puke:

#64
21dan21

21dan21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2006
Salutare la toata lumea ! am nevoie de un sfat va rog frumos care suntetzi in cunostintza de cauza poate ma ajutatzi.
sunt student la arhitectura anul 5 ,pe scurt: la inceputul lunii august un verisor primar X a insistat sa-l ajut in vederea rezolvarii unui proiect de autorizatzie constructzie,a insistat a insistat pana am intrat in "hora lor"de aici o mie si o mie de probleme,proiectul a fost realizat de mine si gandit de mine nefiind primul,avand in vedere ca lucrez in domeniu din anul3 de facultate...proiectul a fost printat tot cu tot ce trebuia in vederea obtzinerii autorizatziei de const.GRESEALA MEA este ca am luat legatura cu o firma de arhitectura care sa verifice  proiectul si sa-l stampileze.(aceasta firma X este alcatuita din prieteni foarte vechi si foarte buni).tot ajutorul acesta l a costat pe varul meu 16 mil (in loc de 70-80 mil).banii au fost datzi cu taraita fara nici un contract si fara nici o "hartie la mana" .Varul meu in loc sa astepte sa iasa toate actele necesare pt obtzinerea autorizatziei a inceput casa p+1 (casa care in ziua de azi este construita si locuibila)...eee de aici au inceput problemele...au inceput sa-i vina controale si amenzi..si mai rau el a reactzionat  in cel mai idiot  fel : telefoane catre mine si firma respectiva de amenintzare,amenintzari peste amenintzari,iar acum eu am ramas si fara unii dintre cei mai buni prieteni si cu probleme. MAI NEW NE-A DAT IN JUDECATA SI PE MINE SI PE FIRMA RESPECTIVA PT INSELACIUNE.INTREBAREA MEA SI SFATUL  MEU ASTEPTAT DE LA VOI : ESTE POSIBIL SA  NUMESTI INSELACIUNE pe cineva care a incercat sa te ajute ?????????????????????????

#65
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Post21dan21, on Nov 9 2006, 13:20, said:

INTREBAREA MEA SI SFATUL  MEU ASTEPTAT DE LA VOI : ESTE POSIBIL SA  NUMESTI INSELACIUNE pe cineva care a incercat sa te ajute ?????????????????????????
Da este posibil chiar tu ai scris mai sus.  :notangel:

#66
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Post21dan21, on Nov 9 2006, 13:20, said:

. MAI NEW NE-A DAT IN JUDECATA SI PE MINE SI PE FIRMA RESPECTIVA PT INSELACIUNE.INTREBAREA MEA SI SFATUL  MEU ASTEPTAT DE LA VOI : ESTE POSIBIL SA  NUMESTI INSELACIUNE pe cineva care a incercat sa te ajute ?????????????????????????
Facerea de bine ..... de mama! scuze dar asa este. cele mai nasoale afaceri sunt alea cu o ruda.

#67
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Post21dan21, on Nov 9 2006, 13:20, said:

Salutare la toata lumea ! am nevoie de un sfat va rog frumos care suntetzi in cunostintza de cauza poate ma ajutatzi.
sunt student la arhitectura anul 5 ,pe scurt: la inceputul lunii august un verisor primar X a insistat sa-l ajut in vederea rezolvarii unui proiect de autorizatzie constructzie,a insistat a insistat pana am intrat in "hora lor"de aici o mie si o mie de probleme,proiectul a fost realizat de mine si gandit de mine nefiind primul,avand in vedere ca lucrez in domeniu din anul3 de facultate...proiectul a fost printat tot cu tot ce trebuia in vederea obtzinerii autorizatziei de const.GRESEALA MEA este ca am luat legatura cu o firma de arhitectura care sa verifice  proiectul si sa-l stampileze.(aceasta firma X este alcatuita din prieteni foarte vechi si foarte buni).tot ajutorul acesta l a costat pe varul meu 16 mil (in loc de 70-80 mil).banii au fost datzi cu taraita fara nici un contract si fara nici o "hartie la mana" .Varul meu in loc sa astepte sa iasa toate actele necesare pt obtzinerea autorizatziei a inceput casa p+1 (casa care in ziua de azi este construita si locuibila)...eee de aici au inceput problemele...au inceput sa-i vina controale si amenzi..si mai rau el a reactzionat  in cel mai idiot  fel : telefoane catre mine si firma respectiva de amenintzare,amenintzari peste amenintzari,iar acum eu am ramas si fara unii dintre cei mai buni prieteni si cu probleme. MAI NEW NE-A DAT IN JUDECATA SI PE MINE SI PE FIRMA RESPECTIVA PT INSELACIUNE.INTREBAREA MEA SI SFATUL  MEU ASTEPTAT DE LA VOI : ESTE POSIBIL SA  NUMESTI INSELACIUNE pe cineva care a incercat sa te ajute ?????????????????????????
Man, pe mine un proiect pentru P+1 cu o firma de arhitectura din Bucuresti m-a costat 900 $ in 2004.
Cu factura. Pretul tau mi se pare ridicat, mai ales ca zici ca erati amici.

#68
5licer

5licer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.11.2006
Daca tot e vorba de afaceri...ma tot gandesc eu de o vreme(4 ani)  :wallbash: sa pun o afacere,si nu ma pot decide...poate aveti voi vreo idee capital 55.000-60.000 euro

#69
trompyx

trompyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.08.2006

View Posttudosecos, on Aug 13 2006, 16:58, said:

Eu daca reusesc sa ma strang din toate partile ajung sa imi iau prima garsoniera.
Din cauza asta ma gandeam sa imi iau o garsoniera si sa o inchiriez. Dupa ma duceam la banca si mai luam un credit pentru alta garsoniera. :)
E buna ideea sa imi deschid o firma mica, dar nu stiu inca in ce domeniu.
Cu banii astia doar sa prestezi servicii ca in altceva te mananca rechinii.
Ma gandeam sa imi fac o firma de webdesign dar e destul de greu de razbatut, statul nu te ajuta cu nimic.
Pentru inceput o sa investesc sa fac o retea de situri si sa am grija de ele. Si dupa poate vin comenzile la firma.
Chiar la o firma de webdesign ar conta atat de mult daca sediul ar fi in provincie?

Cu 30.000 de euro cred ca poti cumpara 30 de lante (1lant=0.57hectare) de pamant arabil.
Dupa aceea dai pamantul in arenda an de an, 1lant/1an=100euro => 30 lante/1an=3000 euro (inca 3 lante in primul an). In al doilea an ai 33 de lante deci 3300 euro si asa mai departe.
Eu am la ora actuala 45 de lante si traiesc rezonabil.
Aceeasta e doar idea (situatia) mea.
Noroc!

View Post5licer, on Nov 15 2006, 19:26, said:

Daca tot e vorba de afaceri...ma tot gandesc eu de o vreme(4 ani)  :wallbash: sa pun o afacere,si nu ma pot decide...poate aveti voi vreo idee capital 55.000-60.000 euro

Chestia cu lantele e valabila si pentru tine.
Diferenta dintre un apartament si pamant arabil este:

Apartamentul cere intretinere constanta(zugravit,becuri,prize,canalizare,cevi...) poate arde si chiar darama la un cutremur.
Pamantul poate sta parasit o vesnicie si suporta si un razboi nuclear ceea ce-l face sa fie o investitie cu risc foarte mic.

Salutari.

#70
x3me182002

x3me182002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2006
Am gasit un site nou plin de magazine cu produse personalizate www.foxprint.ro. Partea cea mai buna e ca personalizarea o faci chiar tu, online, fara sa platesti absolut nimic. Oricine isi poate deschide gratis un magazin. Pe site-ul asta, www.foxprint.ro se da procent din ce vinde magazinul creat de tine. Poti crea, vinde sau cumpara:

tricouri personalizate
cani personalizate
brelocuri
calendare
sepci
etc...

#71
lmaster_

lmaster_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.11.2006

View Postx3me182002, on Nov 25 2006, 15:30, said:

Am gasit un site nou plin de magazine cu produse personalizate www.foxprint.ro. Partea cea mai buna e ca personalizarea o faci chiar tu, online, fara sa platesti absolut nimic. Oricine isi poate deschide gratis un magazin. Pe site-ul asta, www.foxprint.ro se da procent din ce vinde magazinul creat de tine. Poti crea, vinde sau cumpara:

Mai ainstain, aici http://forum.softped...howtopic=185656

spui ca ai gasit un site care nu stiu ce, bla bla... aici vii cu reclama ordinara.
Mai bine trimite spam... :death:

#72
savulescucostin

savulescucostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.09.2006

View Postpisicutza, on Aug 18 2006, 16:47, said:

Este drept ca anumite proprietati isi vor pastra pretul sau chiar va creste, dar marea lor majoritate o sa scada, ma refer aici in primul rand la apartamente. Ma uit aici in Sibiu...se vinde un apartament de 2 camere semidecomandat intr-o zona acceptabila cu 40-45 mii euro (chiar la et. 4), iar un apartament de 2 cam in bloc nou de 2 etaje, terminat de foarte putin timp....costa 45 mii. Este o diferenta. De mult timp s-a sesizat faptul ca incepe sa devina mai rentabil sa construiesti decat sa cumperi un jeg, intr-un bloc de 30-40-50 ani sau chiar mai mult.


Ai dreptate, singurele apartamente care vor fi valoroase sunt cele care se construiesc acum, in cadrul proiectelor imobiliare care au intrat de ceva timp si in Romania. Celelalte apartamente sunt niste jeguri vechi pe care nu o sa le mai vrea nimeni...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate