Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#595
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Masa musculara creste pe termen lung, 3-4kg pe an si nu poti forta lucrurile decat daca te injectezi cu prostii, daca mananci haotic suplimentele o sa te ajute sa ajungi gras. Daca vrei de fapt sa inlocuiesti o masa la servici ca sa nu mananci de la fast food cauta un meal replacement nu gainer, dar aia e doar o masa nu e bine sa te hranesti predominant cu prafuri, fructe/legume/lactate, o friptura ceva tot trebuie sa faci efortul sa consumi. Gainerele astea sunt potrivite celor subponderali care sunt cam piele si os.

#596
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Am priceput. Multam fain!

#597
AlexBlue3

AlexBlue3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2014
Salut!Am 17 ani,71 kg si de 4 zile iau creatina monohidrata si carbohidrati!Ns daca procedez bine pentru ca am auzit ca trebuie sa asimilez creatina cu Taurina si m multe chestii si nu cu dextroza pentru ca carbohidratii care ii iau au dextroza!inainte de antrenament cu 30 de minute iau 750ml de apa si pun 11g de creatina si o beau,dupa antrenament iau alte 750ml de apa cu 11g de creatina pentru ca sunt la faza de incarcare si beau.In cazut carbohidratiilor aia ii iau in 500ml de suc 50g de carbohidrati dar in timpul antrenamentului si am auzit ca nu procedez bine si si ca aprocedez bine!Vreau sa cresc mult in masa musculara!am uitat sa va zic proteine iau doar din alimente si mananc 4-5 mese pe zi!Ajutati-ma va rog! :o3

#598
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Buna, am creatina capsule si a expirat anu trecut 2018, ce pot pati daca le folosesc ??

#599
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
nu patesti nimic

#600
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Imi poate explica si mie cineva treaba cu fosfocreatina de la redis? E mai ok decat creatina monohidrata simpla sau ce are in plus fata de cea normala?

Multumesc.

#601
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

View PostVladislavP, on 27 aprilie 2019 - 21:37, said:

Buna ziua.

Imi poate explica si mie cineva treaba cu fosfocreatina de la redis? E mai ok decat creatina monohidrata simpla sau ce are in plus fata de cea normala?

Multumesc.

Marketing , nimic nou , ia mono daca tot vrei creatina.

#602
XantoS441

XantoS441

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.03.2015
Salutari! Este ok "mixarea" creatinei cu alt tip de creatina? Am ramas fara creatina de la ON si mai am putina creatina de la Pro Nutrition. Este ok sa consum 3-4 zile pana imi vine curierul cu creatina ON?Nu de alta, dar parca aia de la ON e mai calitativa si am obisnuit organismul cu tipul asta de creatina.

#603
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Daca e creatina pe bune in ambele cutii nu e nicio problema. Ca si cum ai amesteca zahar de la un producator cu zahar de la altul.

#604
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostXantoS441, on 10 februarie 2021 - 20:16, said:

Salutari! Este ok "mixarea" creatinei cu alt tip de creatina? Am ramas fara creatina de la ON si mai am putina creatina de la Pro Nutrition. Este ok sa consum 3-4 zile pana imi vine curierul cu creatina ON?Nu de alta, dar parca aia de la ON e mai calitativa si am obisnuit organismul cu tipul asta de creatina.
Aia de la PN e "nisip alb" in schimb cea de la ON e creatina. Cam asta e diferenta.

#605
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Eu am creatina (monohidrat) de la OstroVit. Greu tare se dizolva, imi fac incalzirile de umeri cu ea (in shaker). Si vad ca mereu daca nu se dizolva bine sau daca iau deodata mai mult de 2.5g (juma de cupa), ma ia diareea. Nici n-am vazut pe cantar cele 2kg de apa.. In schimb am energie pt 1hr sau chiar mai bine, ceea ce parca inainte nu aveam (daca are vreo contributie creatina, sau o fi anduranta/aerobica).

Ce vroiam sa intreb e:
1. Are oare ceva daca o dizolv in zeama de lamaie? M-am obisnuit sa pun inainte zeama de lamaie, apoi pun creatina, niste curcuma ("de ce nu?"), si o lingurita de miere (am inteles ca beneficiaza de la fructoza s-o transporte, Pun eventual o miere cu mai multa fructoza., gen salcam salbatic, etc. Am fost apicultor 8 ani..(pierdere de timp). Si un ceai pe post de apa.
2. N-am inteles de ce trebuie bauta DUPA antrenament. Mai ales ca naturalilor le dispare pompare dupa cateva minute.. M-am obisnuit s-o beau pe la ultimele 2-3 serii. Eu cateodata am mai baut (tuica) imediat dupa antrenament (ma abtin acum caci zice ca inhiba transportatorii de nutrienti), si imediat simteam alcoolul in muschi. (deci ma gandesc ca ar intra si creatina tot asa)
3. pe cutie zice ca se ia 2.5g dimineata pe stomacul gol, si 2.5g dupa sala doar daca faci sala. In schimb lumea zice ca trebuie 8.5g daca ai 85kg (probabil indiferent daca ai antrenament sau nu in ziua respectiva).
Sincer cel mai bine intra daca o pun intr-o sticla cu ceai si beau cate putin de sete din cand in cand. (atunci sigur nu-mi deranjeaza burta)

#606
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Creatina nu da energie cu orele. Pentru asta ai stocuri de carbohidrati si grasimi ( astea din urma pot fi folosite doar in timpul unui efort aerob, nu si anaerob). Fosfoscreatina stocata in muschi intervine dupa cateva secunde de efort anaerob, dupa ce s-au epuizat rezerveme de ATP ( ADENOZIN TRIPHOSPHAT). Atp ul este combustibilul tuturor celulelor organismului. Glucoza si grasimile prin ardere degaja energie si refac rezervele de ATP ( asta ca printre altele). Ideea e ca atp-ul stocat in muschi poate oferi brusc multa multa energie doar ca se epuizeaza dupa cateva secunde. Apoi intra in joc rezerva de phosphocreatina care e capabila sa refaca  rapid stocul de ATP si astfel e posibila prelungirea efortului anaerob cu inca cateva secunde. Dupa ce se epuizeaza si aceasta intra in joc glicogenul din rezerve.

Astea fiind spuse, suplimentarea cu creatina nu are cum sa ofere energie pentru o ora, nici macar pentru 10 minute. In cel mai fericit caz putem spera la o repetare in plus pentru primul set dus la epuizare pentru o grupa de muschi. Asta daca chiar intr-adevar suplimentarea cu creatina monohidrata mareste stocurile de phosphicreatina asa cum spun ei. Eu unul nu am observat niciodata  nimic concret. Nici forta nici 2 kg in plus pe cantar.

Multe studii sugereaza ca creatina imbunatateste anabolismul muscular. Chiar daca e asa, ar fi mai degraba datorita efectului de a retine apa in muschi,  muschii cresc mai bine cand sunt bine hidratati,chiar si steroizii retin apa in muschi. Dar ca sa beneficiezi de acest efect e nevoie de mult timp, jumate de an sa zicem. Nu e ca si cafeaua, cum ai baut una cum simti energia.

Curcuma se asimileaza foarte greu, nu poate trece de bariera intestinala. De aia se foloseste impreuna cu piper negru ( acesta irita mucoasa intestinala, distrugand bariera naturala a intestinului subtire) si grasime. Dar atentie, daca te stii alergic la diverse alimente usurel cu piperu negru fiindca e cu dus si intors. Bariera aia nu in zadar s-a format dea lungul timpului.

Edited by vinciun, 26 October 2021 - 13:56.


#607
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 26 octombrie 2021 - 13:15, said:

Eu am creatina (monohidrat) de la OstroVit. Greu tare se dizolva,
E creatina ieftina, cel mai probabil Made in China, probabil nemicronizata, de aici rezulta toate problemele digestive.

 bursucelu_viesel, on 26 octombrie 2021 - 13:15, said:

2. N-am inteles de ce trebuie bauta DUPA antrenament.

O bei cand doresti si cum doresti, nu are importanta. Se recomanda dupa antrenament ca sa mai poti adauga  ceva carbohidrati simpli ce ar mari asimilarea.

 bursucelu_viesel, on 26 octombrie 2021 - 13:15, said:

3. pe cutie zice ca se ia 2.5g dimineata pe stomacul gol, si 2.5g dupa sala doar daca faci sala. In schimb lumea zice ca trebuie 8.5g daca ai 85kg (probabil indiferent daca ai antrenament sau nu in ziua respectiva).


Nu lua foarte in serios ce scrie pe cutii si nici ce spune lumea(pe youtube, prin sali sau chiar aici pe forum). Cauta singur studii daca vrei sa fii 100% sigur.
Asta cu 7g sau 8 g de creatina nu stiu de unde vine, necesarul real e de 3-5g.  Unii zic ca ajunge si 1-2g daca consumi multa carne rosie. Daca aia care au interes sa-ti vanda creatina scriu sa iei 3.6g atunci inseamna ca atat e de ajuns, altfel ar fi scris 10g ca sa cumperi mai des.

#608
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 26 octombrie 2021 - 14:44, said:

Made in China
Se recomanda dupa antrenament ca sa mai poti adauga  ceva carbohidrati simpli ce ar mari asimilarea.

E facuta in Polonia. Si ce are daca iau carbohidrati in timpul antrenamentului? Ba chiar intr-un timp, pe la ultimele seturi luam si niste bucati de ciocolata. (ideea era sa-mi dea energie in ~15min, ca tot o sa iau creatina sa ajute transportul, si daca-mi ridica insulina o sa raman fara glucide dupa antrenament cand nu mai conteaza). Dar am renuntat la ciocolata de 1-2 luni.

#609
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 vinciun, on 26 octombrie 2021 - 14:00, said:

Astea fiind spuse, suplimentarea cu creatina nu are cum sa ofere energie pentru o ora, nici macar pentru 10 minute.

Curcuma se asimileaza foarte greu, nu poate trece de bariera intestinala. De aia se foloseste impreuna cu piper negru ( acesta irita mucoasa intestinala, distrugand bariera naturala a intestinului subtire) si grasime. Dar atentie, daca te stii alergic la diverse alimente usurel cu piperu negru fiindca e cu dus si intors. Bariera aia nu in zadar s-a format dea lungul timpului.
Stiam de curcuma + piper dar nu asa in detaliu.. (impresionant (nivelul de documentare)). Un indian odata stiu ca-si facea ceai de curcuma. (or fi stiinda si ei cum sa beneficieze daca-i din zona lor. Noi / sau eu, ne mandrim cu produse mai autohtone precum hreanul.. mi se pare incredibil, mai ales acum cu racelile, iti iese pe nas - cred ca-o valoros pt sinusuri, si sanatate in general/glicemie/etc)

Citeam un topic cu unu care luase proteine si scrie pretul de 109lei / 900g, si cand mai vad chestii de-astea oferta 2kg la 240lei, imi vine sa scriu "voi sunteti sanatosi la cap?" lol,
Eu m-am indurat sa iau creatina caci am inteles ca-i cel mai eficient supliment, si pret ok, dar acum (dupa ce mi-ai scris si tu) simt ca n-am avut ce face (cu banii.. eu am zis c-am dat 200lei toate greutatile si barele pe care le folosesc acum, si astia dau atata pe 2kg de proteina de parca pun 2kg de muschi pe ei). (Totusi inteleg conceptul, mai ales daca esti inalt si faci de performanta, ai multe kile de muschi, e greu imposibil sa asiguri atata proteina, dar totusi..)

Nici cafea nu beau macar, (si aud lumea cu pre-workout, etc ). Mi se pare mie sau..suntem in capitalism (?) lol

Desi nu suntem la topicul proteine, profit sa te intreb o chestie de soia, daca am retinut ca ai crescut pe la tara. Il intrebasem pe ala care mi-a dat soia, daca inmoaie boabele cand le da la porci, dar printre altele mi-a zis ca nu se da cu o luna doua inainte sa taie porcu, caci ..(aici n-am inteles) face carnea si grasimea nu stiu cum.. (imbranzita? sau tare?), Stiu ca omul seamana cu porcul (de-aia si f carnea-i gustoasa) ca proteine, si ma gandeam oare ce ne face soia la muschi? (pare un efect serios daca e asa cum zice cu porcii)

Edited by bursucelu_viesel, 26 October 2021 - 18:28.


#610
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 26 octombrie 2021 - 18:00, said:

E facuta in Polonia.

Ambalata poate in Polonia. Cel putin asa cred, cam toate firmele fac asta.

 bursucelu_viesel, on 26 octombrie 2021 - 18:18, said:



Citeam un topic cu unu care luase proteine si scrie pretul de 109lei / 900g, si cand mai vad chestii de-astea oferta 2kg la 240lei, imi vine sa scriu "voi sunteti sanatosi la cap?" lol,
Eu m-am indurat sa iau creatina caci am inteles ca-i cel mai eficient supliment, si pret ok, dar acum (dupa ce mi-ai scris si tu) simt ca n-am avut ce face (cu banii.. eu am zis c-am dat 200lei toate greutatile si barele pe care le folosesc acum, si astia dau atata pe 2kg de proteina de parca pun 2kg de muschi pe ei). (Totusi inteleg conceptul, mai ales daca esti inalt si faci de performanta, ai multe kile de muschi, e greu imposibil sa asiguri atata proteina, dar totusi..)


Ce sa faci....fiecare da cat isi permite. Daca ala castiga 5000lei lunar, nu-i asa mult 240lei. Daca ar fi salariile de 1500lei s-ar gandi de 5 ori inainte, deci totul se rezuma la $

#611
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sincer sa-ti spun nu-s pasionat de soia. Teoretic nu ar fi nicio problema cate o portie acolo pe zi. Fitoestrogenii pe care ii contine seamana foarte mult la structura cu estrogenul uman. Cand astia nimeresc in organism, corpul nostru ii vede ca pe ai sai si fiindca toti hormonii sunt mentinuti in anumite limite, cica nu ar mai fi nevoie sa mai produca si estrogen, sau produce doar cat sa completeze. Adica, teoretic, nu-ti maresti nivelul de estrogen in corp. Mai mult chiar, se spune ca efectele fitoestrogenilor sunt mai slabe decat ai estrogenului uman. Adica inlocuiesti un estrogen mai puternic cu altul mai slab. Pare interesant. Insa din practica multi se plang ca au facut ginecomastie, ca se ingrasa, retin apa. Altii spun ca mananca soia de ani de zile si nu au nicio problema. In fine, e foarte controversata. Mie nu-mi prezinta niciun interes si de aia nu mi-am batut capul cu ea. O singura data am luat pe vremea studentiei o caldarusa de la redis, fara arome. Am cazut si eu in capcana minciunii alora de ma redis cum ca ar fi o proteina cu absorbtie rapida. Pe dracu rapida, daca beam un shake eram satul vreo 4 ore, foarte lent se digera. Dupa care am vorbit cu un baiat care facea culturism de performanta si el mi-a spus ca soia se digera greu si nu e prea calitiva. Asta remarcasem si eu.

Daca  vrei s-o gatesti ar fi bine s-o pui la inmuiat ca pe oricare leguminoasa ( eu mereu pun la inmuiat nautul, fasolea, lintea etc). Cica se dezactiveaza niste enzime rele, se activeaza altele bune dar si fierbe mai usor.

Ca tot ai adus vorba. Cand eram student si sarac imi preparam testoboosterul meu propriu de casa :) din suc de hrean, suc de sfecla rosie, puse cu miere si alcool la macerat... nu mai tin minte exact formula dar stiu ca beam dimineata o lingura pe stomacul gol si faceam ca Asterix :D Daca era eficienta nu stiu, eu inclin sa cred ca da, tin minte ca aveam niste erectii necontrolate si fara vreun motiv dupa aia in bus cand ma duceam la facultate dar la 19 ani stii cum e.

Pe vremea aia citeam extrem de mult si testam tot ce-mi parea interesant.

Cele mai bune cresteri le-am avut in periada aia, desi nu consumam 2g de proteina pe kg de masa corporala. Incercam sa ma scot cat mai ieftin si mai sanatos posibil. De multe ori dimineata consumam un amestec de grau incoltit crud dat prin masina de tocat si amestecat cu miez de nuca si miere. O bomba de energie. Aa sa nu credeti ca nu aveam ce manca si de aia, imi trimeteau parintii bani, nu era problema, dar mereu eram foarte calculat si mereu eram deschis sa testez orice imi parea interesant din ce mai citeam. Inainte si dupa antrenament beam suc stors proaspat acasa de morcov, mere si sfecla rosie. Sfecla rosie cica ar fi ajutat la productia de oxid nitric. Urda si oule faceau parte din alimentele mele de zi cu zi, in schimb carne nu prea, cam de 2 ori pe saptamana.

#612
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 26 octombrie 2021 - 23:53, said:




Cele mai bune cresteri le-am avut in periada aia, desi nu consumam 2g de proteina pe kg de masa corporala. Incercam sa ma scot cat mai ieftin si mai sanatos posibil.

Deci concluzia din fapte reale e ca nu trebuie 2g/kg. Asta am observat si eu, mai apoi au aparut si studiile care dovedesc asta , la vreo 10ani distanta.

 vinciun, on 26 octombrie 2021 - 23:53, said:

  Urda si oule faceau parte din alimentele mele de zi cu zi, in schimb carne nu prea, cam de 2 ori pe saptamana.

Am "descoperit" urda de nevoie ca sa zic asa. In liceu nu stiu sa fi mancat urda de 5ori, dar cand m-am apucat de sporturi a devenit baza. Cand nu era urda luam branza de vaci sau de oi. Dar urda era foarte ieftina si buna. Branza de vaci era 4-5lei/kg si urda 3lei. Era asa de ieftina si nu avea cautare incat ciobanii o dadeau la porci sau dadeau zerul la porci cu totul.  In banii de acum ar fi insemnat vreo 10 lei...doar ca acum la piata e 17-20 de lei.

Ouale....erau si alea asa de ieftine(15-20 de bani) incat ma duceam la piata Nicolina din Iasi de 2ori/saptamana si imi luam cate 20 odata, deci 40/saptamana dar nu mancam galbenusul la toate :)  Stateam in Iasi de luni dimineata pana vineri seara si cu 10lei(sau 100.000 cred ca era atunci) aveam 40 de oua si 2kg de urda, care erau extra fata de mancarea de acasa. Biletul de tren ma costa 2.5lei sau 3lei nu mai stiu.  Atunci a fost primul "mare progres" si pentru mine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate