Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Vreau sa fac un upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Cu memoriile astea n-o sa aiba nervi  :)
Geil Value 1GB 667MHz Dual Channel 368,88 RON :OK:
Eventual isi ia placa asta video: GeForce 6200LE TC 64MB Onboard 256MB Maxim 64-bit - 124,88 RON
Sau ma uit dupa o placa de baza cu video integrat ... :huh:

Edited by FreeMan_FX, 12 August 2006 - 13:09.


#20
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Nu prea-si merita milioanul acela placa video in comparatie cu un integrata, e pe 64 de biti .

#21
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Nici eu nu cred ca-si prea merita ..dar dat fiind ca nu prea il intereseaza jocurile ..putem sa ignoram putin problema placii video ;)
Procesor, RAM , si placa de baza dotata sa aiba :OK:

#22
dexonter

dexonter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2006
m-ati facut total confuz :D

deci : ( pt fraierii care n-au priceput - adica io )

voi imi ziceti asa ca ar trebui sami aiu alt procesor , alt ram , alta placa de baza si alta placa video ? pai si cum intru eu in 6 milioane , sau voi nu ati auzit ca imi iau masina in leasing ? :D

@ freeman : eu mi-am vandut monitoru , deci teoretic pot sa iau ceva maruntis de la : monitor flat ( de 15 ) , placa baza gigabyte , proc meu vechi , 2x SDRAM 128 MB si geforce2 mx400. Estimez cam 3 mil pe toate la un loc :D  asta inseamna 9 mil.....ia sa vedem ce ati pus voi :


ASRock 775DUAL-880PRO - 181,03 RON
Intel Pentium D 805 2.6 GHz Box - 360,79 RON
Geil Value 1GB 667MHz Dual Channel 368,88 RON
GeForce 6200LE TC 64MB Onboard 256MB Maxim 64-bit - 124,88 RON

TOTAL : 1035.58 RON

TOTUSI NU vreu sa nu pot sa joc nimic....adica eu ma gandeam la asa ceva sa-mi iau in iarna ( de craciun :D ) , dar pana atunci ce are placa mea video ?
http://www.emag.ro/p...inFastA6600LETD

@ cods

1.de ce sa aiba probleme placa mea video pe agp 8x?  daca ambele sunt pe 4x unde poate fi problema ?
2. care-i treaba cu DDR si cu nervii ? :dontgetit:


INTREBARE : ce ati pus voi pe aici sunt compatibile cu piesele care raman ? ( intrebarea initiala :D )


multumesc pentru raspunsuri , awaiting feedback :)
dex

#23
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004

View Postdexonter, on Aug 13 2006, 01:19, said:

voi imi ziceti asa ca ar trebui sami aiu alt procesor , alt ram , alta placa de baza si alta placa video ? pai si cum intru eu in 6 milioane , sau voi nu ati auzit ca imi iau masina in leasing ?
Daca tu iti iei alta placa de baza si 1GB RAM , pe procesorul pe care-l ai diferentele de performanta sunt minime.
@ freeman : eu mi-am vandut monitoru , deci teoretic pot sa iau ceva maruntis de la : monitor flat ( de 15 ) , placa baza gigabyte , proc meu vechi , 2x SDRAM 128 MB si geforce2 mx400. Estimez cam 3 mil pe toate la un loc :D  asta inseamna 9 mil.....ia sa vedem ce ati pus voi :
ASRock 775DUAL-880PRO - 181,03 RON
Intel Pentium D 805 2.6 GHz Box - 360,79 RON
Geil Value 1GB 667MHz Dual Channel 368,88 RON
GeForce 6200LE TC 64MB Onboard 256MB Maxim 64-bit - 124,88 RON
- Poti pastra placa video actuala , teoretic ar trebui sa mearga , in caz de nu merge ..iti iei o placa video.

TOTAL : 1035.58 RON

TOTUSI NU vreu sa nu pot sa joc nimic....adica eu ma gandeam la asa ceva sa-mi iau in iarna ( de craciun :D ) , dar pana atunci ce are placa mea video ?
http://www.emag.ro/p...inFastA6600LETD
Placa asta pe AGP8X nu prea se merita , pana la iarna s-ar putea sa dispara de pe piata  :lol: orienteaza-te pe ceva PCI-E,acum gasesti si pe la 250RON ..pana la iarna mai scad preturile si-ti iei ceva chiar mai bun

@ cods
1.de ce sa aiba probleme placa mea video pe agp 8x?  daca ambele sunt pe 4x unde poate fi problema ?
Pot exista unele probleme de compatibilitate nu e sigur 100% ca va merge fara probleme, am avut un Asus 9600 pe 8X nu vroia sa mearga decat pe nForce cu AGP8X
2. care-i treaba cu DDR si cu nervii ? :dontgetit:
INTREBARE : ce ati pus voi pe aici sunt compatibile cu piesele care raman ? ( intrebarea initiala :D )
Ce componente ? un HDD ATA si doua unitati optice ?  ..evident

dex

PS:

Quote

You have posted a message with more emoticons that this board allows. Please reduce the number of emoticons you've added to the message

:roflmaofast:

#24
dexonter

dexonter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2006
@ freeman
si 3 placi PCI :D


Memoriile mi se par cam scumpe....dar dintre astea 2 care sunt mai bune? ( pretul este...identic )
nr.1  : http://www.emag.ro/m...-mb--p8D22KB2MK
nr.2 :  http://www.emag.ro/m...-mb--p8D23KK2TT

Imi placeau si mie niste memorii cu radiatoare - dar acu tre sa mai reduc din cheltuieli daca vreau sa ma incadrez...

multumesc freeman pt placa aia de baza - e superba : suporta si agp si pci-e la un pret superb....adica pot sa-mi tin placa mea video ( sper ca o sa-mi mearga ca nam bani de alta ) - APROPO : sunt aproape hotarat sa trec pe LGA775 :D

Ia sa vedem acuma pretul :

Intel Pentium D 805 2.6 GHz Box - 360,79 RON
ASRock 775DUAL-880PRO - 181,03 RON
Dual Channel TwinMos, DDR2 667, 2 x 512 MB( una din 2..) - 289.14 RON

TOTAL : 830.96 - asta inseamna sa scot 230.96 pe MB actual + 2 memorii + monitor + procesor ->scot eu atata ?  ; DOAMNE AJUTA sa mearga placa video....ca altfel......

Totusi nu se poate verifica cumva daca merge ?

Multumesc again freeman pt ajutor :)
dex


PS. numai zambi atata :D

#25
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
din alea 3 placi PCI , doar modemul are sens sa-l pastrezi daca il mai folosesti  :scratchchin: are placa de baza placa de retea.

Legat de memorii ..evident alea pe 667 daca sunt la acelasi pret ;)

Si fii sigur ca se merita sa treci pe LGA775 ..ai dual core la bani foarte putini  :naughty:

De verificat .. ar trebui o placa asemenea , dar nu-ti fa griji .. in cel mai rau caz gasesti pe undeva un GF 4 MX 440 AGP8X SH care nu face mai mult de 50 lei  ;)

PS: tu zambesti prea mult  :D

#26
dexonter

dexonter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2006
oho - le folosesc pe toate ( placile PCI ) - defapt chiar imi trebuia inca o interfata LAN - ca io sunt in 3 retele :D - adica retea de cartier , RDS , si retea in casa mea lol :)


mda , dar alea de 667 au CAS 5 , alea de 533 au CAS 4 - eu nici nu stiu ce e CAS , dar banuiesc ca mai mic e mai bun.....  :D

Banuiesc ca ai dreptate cu placa video.... - totusi sa speram ca nu voi ajunge acolo

Daca gaseste cineva preturi mai mici la componentele astea - please postati link


Cred ca sunt hotarat sa trec pe 775 - singura problema ramanand cat o sa iau eu pe piesele alea ; adica il stiu pe unu care vinde si cumpara componente de PC - o sa ma duc si o sa-l intreb cat mi-ar da pe ce schimb eu.....asta luni

Si daca ma incadrez le iau... :) - marti-miercuri sau joi cel tarziu

Oricum o sa-l rog sa mi le si instaleze pe alea noi , ca la hardware chiar sunt praf si nici n-am ustensile :)

dar pana atunci astept in continuare : sfaturi , opinii , sugestii....
Multumesc FreeMan :D
dex

Edited by dexonter, 13 August 2006 - 12:20.


#27
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cas 4 sau 5 vor face mica diferenta pe o platforma AMD, pe intel nu mai zic.
Insa fii atent cu acel D805, neoverclockat el este un procesor mediocru ce se incalzeste in draci si consuma intre 140W si 200W.. sper ca ai sursa pt. el :D .

Iote ce spun niste romanasi care au procesorul p`acasa .

Edited by cods, 13 August 2006 - 12:50.


#28
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Si asa am tras de păr banii aia , iar il intorci ?  :)
Nu ai ce procesor sa iei mai bun la aceeasi bani ..e dual core .. il duci usor peste 3GHz ..lasa ca merge  :)

#29
dexonter

dexonter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2006
acuma eu nu stiu cine are dreptate , insa stiu sa citesc ca D805 are thermal power = 95W

Sursa ? Site-ul intel : http://download.inte...ts/30750603.pdf - cauta thermal specifications


Acest procesor are un feature numit : Thermal Design Power - adica siguranta procesorului.

Astfel daca procesorul depaseste 95 W - caldura degajata este de peste 64.1 grade Celsius - deci procesorul se opreste in mod automat - asta doar daca e enabled din bios , si daca are suficienta pasta conductoare


In concluzie , prin fabricatie procesorul nu poate depasi 95 W - concluzia - consumurile alea care sunt pe forumul acela sunt aberatii , deoarece consum mai mare = mai multa energie termica degajata = imposibil.


Acum eu nu sustin ca au dreptate nici unii nici altii , INSA am judecat cu datele care mi-au fost oferite/cautate de mine.


discutia ramane deschisa , totusi sa nu deviam prea mult de la topic - E BUN sau nu ?

PS. Proc meu actual :
CPU Type Intel Celeron 4, 1700 MHz (4.25 x 400)
Typical Power 63.5 - 66.1 W  (depending on clock speed)
Maximum Power 84 - 88 W  (depending on clock speed)

@Freeman

de ce peste tot aude de overclocking - deci asta D805 e de vreo 3-4 ori mai bun decat ce am eu acuma , SI MIE imi convine si procesorul meu actual !! :D

Edited by dexonter, 13 August 2006 - 13:38.


#30
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
E FOARTE bun față de P4 1.4 , care e apă de ploaie  :) ai să zici că ai rachetă pe langă el  :lol:
Uite aici un review. :OK:

#31
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Nu zic ca nu-i bun, un dual-core pe langa procul sau actual va da senzatia de calculator NASA.

Dar, D805 are nucleu smithfield, adica 2 Prescott-uri lipite pe genunchi. Si eu spun de consumul de energie ca este cam .. urias ..

Attached Files



#32
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Ei , de parca ar avea matrice de 4 HDD , 2 placi in SLI si mai stiu eu ce mari consumatoare de energie. O sursa 350-400W ii duce fara probleme.

#33
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Da, desigur ca o sursa brand de 400 W il va duce(la no-name exista un risc :D ). Dar sursa actuala e posibil sa nu duca ;) .

#34
dexonter

dexonter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2006
ummm cum se poate verifica ce sursa am ?.....


Memoria aia TwinMos la 667 e buna ? oricum e super ieftina pe alanga geil ;)

Deci prcu meu actual consuma si 88W - asa ca pana la 95W nui mare dif.... mai am 3 pci , 1 hdd si 2 unitati optice - doate astea sunt scrise in primul post

Monnitoru nu e prin calculator , ci direct in priza , oricum consuma 26W :D , boxele iar sunt in priza...

Azi ma duc sa vb cu omul sa vad cat imi da pe piese - wish me luck :)

multumesc de comentarii
dex

#35
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Desfă carcasa și uită-te pe sursă ..trebuie să scrie : Output: xxxW.
Parcă prea mult batem pasu pe loc , iar ne întoarcem ..și iar ne răzgândim  :)
I'm out of business   :lol: Baftă la cupărături  ^_^

#36
dexonter

dexonter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2006

View PostFreeMan_FX, on Aug 14 2006, 11:49, said:

Parcă prea mult batem pasu pe loc , iar ne întoarcem ..și iar ne răzgândim  :)


numai batem pasul pe loc :D

am fost la om - a zis ca imi cumpara procesorul , pl de baza + memoria la schimb cu placa aia de baza ASROCK - pe care mi-ai dat-o tu freeman ( multumesc :) )
NU imi cumpara monitorul ca are deja o groaza...asa ca o sa bag un anunt ca imi vand monitorul ( anyone interested ? :D )

procesorul - 147 $
2x512 GEIL value RAM 533 MHz - 105 $ :D
------
Total lei : 701 RON - a zis ca mi le da cu 700  :P

De sursa a zis ca o sa faca teste dupa ce face upgrade-ul si daca e cazul imi da una de 500W la 19$ si daca ii dau sursa mea veche -10$ deci la 9 $ :D

Nu i-am zis inca da , dar a zis ca dupa ce imi dau acordul ii trebuie cam 2 zile sa le aduca...
Procesorul e mai scump cu vreo 50 ron fata de ce ai gasit tu freeman , dar avand in vedere ca ma scapa de drumuri pe la magazine sa cumpar piesele , avand in vedere ca imi da garantie ( altfel aveam doar pe componente ) , avand in vedere ca mi le instaleaza - mi se pare ok pretul

toate cele bune
dex

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate