Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Acvacultura

- - - - -
  • Please log in to reply
773 replies to this topic

#19
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
3-4 sate in amonte e ok, sa nu fie 4-5  :P
o mini ferma de cega de exemplu, crescuta in sistem deschis, adica helestee, aduce profit destul de bun in 5 ani
in sistem recirculant aduce un profit poate mai mic (datorita costurilor cu exploatarea mari) in 3 ani
Ambele pentru situatia in care se investeste aceeasi suma...
O ferma in sistem recirculant este cu atat mai rentabila cu cat investitia e mai mare... insa nu trebuie depasite anumite limite, adica sa nu sa sara peste cal, cum este un caz din Germania.... no more comments...
Sincer eu as prefera sistemul recirculant, asta daca as avea o suma frumusica de investit...
"Personal nu ma astept la un El Dorado, dar vreau sa privesc realist problema, cu avantajele si greutatile ei, si sa stiu ca eforturile, si financiare si personale, vor fi compensate pana la urma."  va pot ajuta cu un studiu de prefezabilitate, sa judecati singur problema... detalii pe site...

#20
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmitre, on Feb 26 2007, 23:55, said:

mai profitabile sunt culturile hidroponice.
La ce va referiti? la ce specii vegetale??

#21
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmitre, on Feb 26 2007, 23:55, said:

mai profitabile sunt culturile hidroponice.
Hai ca m-ati facut foarte curios la ce va referiti?
Intradevar hidroponicele sunt un domeniu al acvaculturii putin studiat si mai ales aplicat la noi in tara din pacate. Poate fi o componenta foarte profitabila a unei exploatatii piscicole. Astfel, din apa reziduala ce rezulta din activitatea de piscicultura se pot creste legume foarte bine si absolut biologice. In plus apa se epureaza pe aceasta cale, deversandu-se din sistem apa mai curata decat intra in multe cazuri.

#22
llcool

llcool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.02.2007

View Poststurio, on Feb 25 2007, 22:34, said:

Buna ziua,
Permiteti-mi sa ma prezint: :peacefingers:
Ma numesc Radu Muscalu si fac parte din acel grup de universitari de la Timisoara despre care s-a pomenit ca au demarat proiectul cu cega. Sunt doctor in acvacultura, specializarea mea fiind acvacultura speciala (crustacee, moluste, broaste). In plus ma specializez in sisteme de acvacultura superintensive, recirculate.
Sotia mea isi va da anul acesta doctoratul pe acesti pesti, iar impreuna cu inca un profesor de la Agronomie am infiintat o firma de consultanta in acvacultura, despre care deasemenea s-a mai pomenit pe acest forum (www.sterlet.ro).
Va stau la dispozitie pe acest forum in ceea ce priveste nelamuririle dumneavoastra in ceea ce inseamna cresterea sturionilor sau a oricarei specii acvatice sau a sistemelor de crestere in masura in care pot sa va ofer consultanta gratuita  :console:
Cu stima,
Radu Muscalu
Sunt din judetul botosani si as dori sa infiintez o ferma piscicola, de crestere a crapului, pe sistem superintensiv. Credeti ca ma puteti ajuta cu documentatie? desigur si contracost!.. va multumesc

#23
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Buna ziua,
Ca un sfat gratuit...
Crapul nu este rentabil sa fie crescut in sistem superintensiv, datorita costurilor de exploatare ridicate specifice acestui sistem. Singura solutie ar fi sa beneficiati de o sursa de apa termala.
In aceste sisteme sunt rentabile doar speciile cunoscute ca nobile. Adica sa se poata vinde cu minim 3 euro kilogramul la poarta fermei, pe cand crapul se vinde la Metro (in Timisoara, de exemplu) cu 8 ron/kg.
Imi pare rau daca nu se potriveste socoteala dv. cu ce v-am scris eu aici. Incercati sa va orientati spre alte specii, ma valoroase.
Succes.

Edited by sturio, 05 March 2007 - 17:30.


#24
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007
Sturio , indraznesc si eu sa te intreb ce ai recomanda cuiva care vrea sa populeze un lac e 2.5 Ha ? Vrem sa populam primavara aceasta si sincer nu prea stim ce ne trebuie (debit zic ca este , apa e rece , vine din padure , e curata dar se tulbura cand ploua).Tinand cont ca suntem la inceput , am vrea sa populam cu ceva care sa nu ne dea prea multe batai de cap ...si sa aduca ceva profit

#25
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Buna alla_bua, indrazneste, no problem   ;)
Daca as stii in ce zona din tara esti, poate raspunsul meu ar fi mai concret. Ma intereseaza de fapt, relieful, altitudinea, ca sa imi fac o opinie a regimului termic.
In principiu, cel mai simplu si fara batai de cap este cresterea crapului. Insa daca temperaturile sunt prea scazute, atunci el nu se hraneste corespunzator si nu va avea ritm de crestere bun.
Daca ai sistem de evacuare al acestui lac (este de fapt helesteu piscicol, sau iaz, sau ce???? ) poti creste usor pesti acolo, altfel vei avea probleme cu pescuitul. In caz contrar, poti creste pestii in viviere, ancorate de pontoane. Atentie, in acest caz ai nevoie de paza, fiind usor de vandalizat!!!
Daca substratul e tare (piatra, nisip) as indrazni sa zic ca poti creste inclusiv sturioni. Acestia sunt mai cosmpoliti, insa ritmul de crestere difera foarte mult de la un loc al altul, de la o temperatura la alta, etc.
Eu sincer as face pe 2 hecatre si ceva, o balta de pescuit de agrement, populata cu.... diverse... :P
Succes.

#26
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007

View Poststurio, on Mar 5 2007, 21:32, said:

Buna alla_bua, indrazneste, no problem   ;)
Daca as stii in ce zona din tara esti, poate raspunsul meu ar fi mai concret. Ma intereseaza de fapt, relieful, altitudinea, ca sa imi fac o opinie a regimului termic.
In principiu, cel mai simplu si fara batai de cap este cresterea crapului. Insa daca temperaturile sunt prea scazute, atunci el nu se hraneste corespunzator si nu va avea ritm de crestere bun.
Daca ai sistem de evacuare al acestui lac (este de fapt helesteu piscicol, sau iaz, sau ce???? ) poti creste usor pesti acolo, altfel vei avea probleme cu pescuitul. In caz contrar, poti creste pestii in viviere, ancorate de pontoane. Atentie, in acest caz ai nevoie de paza, fiind usor de vandalizat!!!
Daca substratul e tare (piatra, nisip) as indrazni sa zic ca poti creste inclusiv sturioni. Acestia sunt mai cosmpoliti, insa ritmul de crestere difera foarte mult de la un loc al altul, de la o temperatura la alta, etc.
Eu sincer as face pe 2 hecatre si ceva, o balta de pescuit de agrement, populata cu.... diverse... :P
Succes.

Multumesc Sturio ,
Sunt din Suceava, relieful e podis ...mai exact in Podisul Dragomirnei (altitudini medii de 460 m, clima e temperat continentala, temperatura nu stiu exact- cred ca vara e o temperatura  medie de 20 grade )
Lacul  are evacuare , substratul are piatra si argila .Noi vrem sa populam primavara asta , crap am zis ( din cate am citit creste repede piata este suficienta - e drept nu prea e platit ) dar nu stim din ce specie , a cata primavara. Ai putea , te rog, sa imi recomanzi ceva material de studiu in domeniu care sa ma ajute pentru inceput?

#27
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Aceasta carte, http://www.cartiagri...ezultate/Crapul  , consider ca este foarte utila.
Ti-as propune sa populezi balta atat cu crap de vara II (peste 400 grame), cat si cu salau de vara I, dar rapitorul il introduci numai daca aveti deja caras sau alte specii fara valoare. Ponderea rapitorilor la populare este de maxim 10% fata de speciile pasnice.
Astfel, pescuitul crapului introdus acum, se poate face la toamna, obtinand un spor mediu de 100% (se dubleaza greutatea).

#28
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007

View Poststurio, on Mar 6 2007, 10:06, said:

Aceasta carte, http://www.cartiagri...ezultate/Crapul  , consider ca este foarte utila.
Ti-as propune sa populezi balta atat cu crap de vara II (peste 400 grame), cat si cu salau de vara I, dar rapitorul il introduci numai daca aveti deja caras sau alte specii fara valoare. Ponderea rapitorilor la populare este de maxim 10% fata de speciile pasnice.
Astfel, pescuitul crapului introdus acum, se poate face la toamna, obtinand un spor mediu de 100% (se dubleaza greutatea).

Sturio, multumesc ....
Pot zice ca lacul e nou noutz ...adik nu avem in el alte specii ...in mare parte e gata ...mai avem de pus pe dig -parte superioara  a digului -dale si in rest e gata , nu putem lucra pt ca nu avem permisiunea celor de la constructii ...ziceau ceva de temperatura optima, in fine . Daca adunam apa in lac si populam , crezi ca pestisori vor fi stresati daca vom mai munci la lac? Daca nu avem inca alte specii adunate (vor fi cu siguranta , am vazut in alte lacuri din zona niste pestisori aurii -biban cred, care dau mari batai de cap propietarilor si care cica vin singuri )cu ce am mai  putea popula pentru a crea un mediu propice dezvoltarii crapului?
Care ar fi cantitatea optima pentru suprafata specificata?E prea devreme sa populam in luna martie?Cu ce ar trebui hraniti si cum ...sa creasca asa mari cum ziceai ?....Stiu ca sunt pisaloaga si cam grea de cap ...dar chiar vreau sa fac treba buna ...si stiu ca fara ajutor (macar la inceput ) nu prea voi reusi ....multumesc... din nou

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Salut,

Mai demult era cineva pe forum care voia sa creasca intensiv Tilapia in bazine de interior. Chiar a facut niste probe "la subsol" si zicea ca rezultatele erau destul de incurajatoare.
Exista potential comercial pentru acesti pesti la noi?

Mersi,
cezar

#30
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postalla_bua, on Mar 6 2007, 14:19, said:

Daca adunam apa in lac si populam , crezi ca pestisori vor fi stresati daca vom mai munci la lac? Daca nu avem inca alte specii adunate (vor fi cu siguranta , am vazut in alte lacuri din zona niste pestisori aurii -biban cred, care dau mari batai de cap propietarilor si care cica vin singuri )cu ce am mai  putea popula pentru a crea un mediu propice dezvoltarii crapului?
Daca lucrati in sensul reparatiilor la diguri, montare de dale, etc... nu va fi nici o problema.
Acei pestisori care "vin singuri" sunt bibanii soare, daunatori si mari consumatori de icre si larve de peste. Nu se prea pot starpi din pacate...
Pentru a crea un mediu propice crapului, trebuie crescuta productivitatea naturala, iar acesta se face prin 2 cai:
1. cu balegar cand bazinul e gol
2. fertilizanti chimici, pe baza de azot. Acestia se pot distribui si dupa ce bazinul e plin si chiar populat. Dozele se calzuleaza cu atentie.

View Postalla_bua, on Mar 6 2007, 14:19, said:

Care ar fi cantitatea optima pentru suprafata specificata?E prea devreme sa populam in luna martie?Cu ce ar trebui hraniti si cum ...sa creasca asa mari cum ziceai ?....Stiu ca sunt pisaloaga si cam grea de cap ...dar chiar vreau sa fac treba buna ...si stiu ca fara ajutor (macar la inceput ) nu prea voi reusi ....multumesc... din nou
;) in rest suna a consultanta gratuita, ceea ce nu imi permit deocamdata sa fac, din pacate  -_- . Cartea aceea te va ajuta insa mult....

#31
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postblimpyway, on Mar 6 2007, 14:56, said:

Mai demult era cineva pe forum care voia sa creasca intensiv Tilapia in bazine de interior. Chiar a facut niste probe "la subsol" si zicea ca rezultatele erau destul de incurajatoare.
Exista potential comercial pentru acesti pesti la noi?
Potential exista, insa conditii mai greu.
Au nevoie de apa calda, iar cresterea acestora la scare mare, este destul de costisitoare. Sistemele superintensive, mai ales cele cu apa recirculata sunt metodele de cultura. O solutie ideala este sa ai o sursa de apa geotermala.

#32
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Poststurio, on Mar 6 2007, 20:14, said:

Potential exista, insa conditii mai greu.
Au nevoie de apa calda, iar cresterea acestora la scare mare, este destul de costisitoare. Sistemele superintensive, mai ales cele cu apa recirculata sunt metodele de cultura. O solutie ideala este sa ai o sursa de apa geotermala.

De fapt voiam sa intreb potentialul de comercializare, daca ar avea cautare pe piata.
Da, au nevoie de apa destul de calda si recirculare pentru filtrare. Dar tilapia permite si densitati foarte mari. Volumul bazinelor in acest caz nu e prea mare dar filtrele pot necesita un spatiu aproape la fel de mare ca si bazinele.

#33
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
La potentialul comercial ma refeream. Insa o conditie este sa reusesti sa il produci la un cost suficient de mic, astfel incat pretul final in magazine sa nu depaseasca pretul pestelui de import sau pretul salaului nostru.
Tilapia se poate creste la densitati de pana la 200 kg/mc apa.
Deocamdata, in Romania eu vad rentabila doar cresterea speciilor valoroase in acest tip de sisteme (daca nu se beneficiaza de o sursa de energie neconventionala), adica specii care se pot vinde cu cel putin 7 euro/kg. Anghila ar fi un canidat foarte bun. Sa nu mai vorbesc de sturioni, unde carnea este un produs secundar...

#34
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007

View Poststurio, on Mar 6 2007, 19:11, said:

Daca lucrati in sensul reparatiilor la diguri, montare de dale, etc... nu va fi nici o problema.
Acei pestisori care "vin singuri" sunt bibanii soare, daunatori si mari consumatori de icre si larve de peste. Nu se prea pot starpi din pacate...
Pentru a crea un mediu propice crapului, trebuie crescuta productivitatea naturala, iar acesta se face prin 2 cai:
1. cu balegar cand bazinul e gol
2. fertilizanti chimici, pe baza de azot. Acestia se pot distribui si dupa ce bazinul e plin si chiar populat. Dozele se calzuleaza cu atentie.

;) in rest suna a consultanta gratuita, ceea ce nu imi permit deocamdata sa fac, din pacate  -_- . Cartea aceea te va ajuta insa mult....
Multzumesc Sturio...o sa studiez cartea si o sa revin ...cu nelamuriri...multzumesc

#35
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Potential de comercializare de tilapia nu prea este la noi.Cel putin cel de import, congelat, nu se vinde mai deloc.Nu stiu care ar fi pretul de productie in Romania si pretul de comercializare proaspat, ca nu stiu de acvacultura importanta de tilapia in Europa .Dar clar ca va fi mai mare decat cel importat.

Nu poti sa vinzi pestele proaspat sub pretul celui congelat si sa mergi mult in profit.La mai nici o specie.

#36
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postherlino, on Mar 7 2007, 18:17, said:

Nu stiu care ar fi pretul de productie in Romania [...] Dar clar ca va fi mai mare decat cel importat.

Daca Tilapia ar fi crescut in sisteme flow-through incalzite cu apa geotermala sau chiar cu abur fierbinte din diferite surse industriale costul de productie ar fi extrem de redus. Costurile cu productia se vor referi in mare doar la salarii, furaje si material biologic de populare. Cheltuielile cu energia ar fi minime, consumul cel mai mare de energie datorandu-se doar aeratoarelor (sau oxigenatoare).
Investitia initiala ar fi destul de mica tinand cont ca sunt necesare suprafete de teren foarte mici, cateva bazine de fibra de sticla, plastic, prelata sau pur si simplu de beton.
Ca o comparatie, investitia unui astfel de sistem descris mai sus s-ar ridica la maxim 100.000 euro comparativ cu un sistem recirculant, unde nu dispunem de apa geotermala, si unde echipamentele de tratare a apei vor ridica costul investitiei la peste 400.000 Euro (pentru aceeasi productie de peste). In plus in aceste sisteme se consuma foarte multa energie...
De aceea as face un apel tuturor celor care dispun de apa geotermala sau agent termic gratuit (abur) sa profite de acesta. Poate fi o afacere in domeniul acvaculturii EXTREM de profitabila

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate