Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Acvacultura

- - - - -
  • Please log in to reply
773 replies to this topic

#55
mugdg

mugdg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
Multumesc pt raspuns Dle Muscalu! Cum ideea de baza a fost legata de ornamental, nu ma pot declara nefericit pt ca nu o pot imbina cu profitabilitatea.

Cum subiectul a inceput sa ma pasioneze, mai am cateva intrebari:
- ati mentionat debit inconstant. Care ar fi raportul intre influx si volumul total (sau ceva relevant in acest domeniu)
- cam ce populatie de peste poti avea f() devolumul de apa?
- ce bibliografie recomandati ca sa imi mai dumiresc din intrebari?
- un contact din domeniul cresterii crapului koi?
Ferma Dvs se poate vizita? Nu am f des drum la Timisoara, dar as rupe cateva ore sa inteleg ceva lucruri despre sturioni cu prima ocazie.

multumiri si o zi buna

#56
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
- la primele 2 intrebari, se poate raspunde astfel: cu cat debitul e mai mare, cu atat creste si densitatea de populare, deci si productivitatea. E greu de spus care e debitul optim, de vreme ce nu stiu ce doriti sa faceti acolo. Oricum, in scop ornamental e destul daca debitul asigura un schimb total al apei in 12 ore, caz in care aveti maxim 20 de crapi koi de talie mare.
- ca bibliografie: http://www.cartiagri...sterea-crapului  Este o carte de interes general, prezinta cam tot ce trebuie stiut despre crap, cresterea sa, instalatii, hranire, etc
- contactul l-am mai dat: http://www.ofish.com/health.htm

#57
mugdg

mugdg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006

View Poststurio, on Aug 7 2007, 09:42, said:

- la primele 2 intrebari, se poate raspunde astfel: cu cat debitul e mai mare, cu atat creste si densitatea de populare, deci si productivitatea. E greu de spus care e debitul optim, de vreme ce nu stiu ce doriti sa faceti acolo. Oricum, in scop ornamental e destul daca debitul asigura un schimb total al apei in 12 ore, caz in care aveti maxim 20 de crapi koi de talie mare.
- ca bibliografie: http://www.cartiagri...sterea-crapului  Este o carte de interes general, prezinta cam tot ce trebuie stiut despre crap, cresterea sa, instalatii, hranire, etc
- contactul l-am mai dat: http://www.ofish.com/health.htm



Hm, avand in vedere ca iazul are cca.500 mc vorbim de un debit necesar de 1000 mc/zi! Sunt departe de aceasta cifra, cam co vreo 2 zerouri mai putin!!!

In orice caz, acum 1 sapt am introdus primii 40 de carasei aurii. Se simt excelent. Este impresionant sa ii vezi cum merg toti in banc. Crapul vine in octombrie, am vorbit deja la Nucet in Dambovita.
salutari

#58
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
... dar intotdeauna exista filtre, pompe, aeratoare  :bouncey: ..., caz in care e important ca pompa de recirculare sa asigure schimbarea intregului volum de apa la maxim 2 ore, deci o pompa de minim 250 mc/h. Filtrul se poate dimensiona apoi in functie de necesitati. In acest caz se pot creste si mai multi pesti, sa zicem undeva la o tona in total (densitate maxima pentru acest tip de pond), si putem vorbi deja de o mica afacere  :band:

#59
mugdg

mugdg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006

View Poststurio, on Aug 13 2007, 17:46, said:

... dar intotdeauna exista filtre, pompe, aeratoare  :bouncey: ..., caz in care e important ca pompa de recirculare sa asigure schimbarea intregului volum de apa la maxim 2 ore, deci o pompa de minim 250 mc/h. Filtrul se poate dimensiona apoi in functie de necesitati. In acest caz se pot creste si mai multi pesti, sa zicem undeva la o tona in total (densitate maxima pentru acest tip de pond), si putem vorbi deja de o mica afacere  :band:

Ce ar fi mai eficient, pompa de care vorbeai sau aeratoarele? Am gasit ceva aeratoare interesante si pareau si de capacitate maricica...nu mai stiu exact cat dar de genul mii de litri/h.
Cu pompa mi se pare un pic complicat din cauza sorbului. Cum eu nu sunt acolo toata saptamana, se poate colmata si facem alta dandana. In schimb aeratorul pare mult mai inofensiv si probabil cu o distributie corecta a duzelor (ma gandeam la vreo 10) poate suplini pompa...Gresesc?

Edited by mugdg, 13 August 2007 - 17:44.


#60
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmugdg, on Aug 13 2007, 18:44, said:

Ce ar fi mai eficient, pompa de care vorbeai sau aeratoarele? Am gasit ceva aeratoare interesante si pareau si de capacitate maricica...nu mai stiu exact cat dar de genul mii de litri/h.
Cu pompa mi se pare un pic complicat din cauza sorbului. Cum eu nu sunt acolo toata saptamana, se poate colmata si facem alta dandana. In schimb aeratorul pare mult mai inofensiv si probabil cu o distributie corecta a duzelor (ma gandeam la vreo 10) poate suplini pompa...Gresesc?
Ma refer la aeratoare de acvacultura, nu la cele de acvaristica. Nu se calculeaza capacitatea lor in debit, ci in putere (intre 300 W si 2000 W). Majoritatea functioneaza pe principiul aruncarii apei in sus sub forma de stropi. Au de obicei palete sau elice. Mai sunt unele de formeaza jet de aer la suprafata apei sub forma de bule foarte fine, care practic se sparg in apa, eliberand oxigenul (cele mai eficiente). Cele de care ati amintit sufla aer. Nu sunt rele, dar nici foarte eficiente.
Atat pompa cat si aeratoarele e bine sa functioneze impreuna, dar pompa este obligatorie.
Despre pompa... nu iti fa griji de sorb, de vreme ce nu exista asa ceva. Se folosesc NUMAI pompe submersibile, cu functionare non-stop. Acestea au sistem de protejare contra eventualelor infundari. Au gratare, bureti, pre-filtre, etc.
Aeratoarele nu pot suplini pompa, pt ca nu fac acelasi lucru.
Aeratoarele doar introduc oxigen in apa, care indirect duce la o oarecare mineralizare a substantelor organice poluante, pe cand pompa este inima unui filtru care are o functionalitate multipla: curata mecanic apa (limpezeste), chimic (epureaza) si biologic (inlatura compusii toxici pe baza de azot). in plus se mai adauga de obicei in sistem si UV, care dezinfecteaza. Fara pompa... apa nu are cum intra in aceasta unitate de tratare. Corect???
Pe de alta parte, pompa mai face si treaba aeratoarelor (nu la aceeasi scara, ce e drept), prin caderea din filtru, apa se imbogateste cu oxigen.

#61
pil

pil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2005
Buna ziua,
As dori sa- l intreb si eu pe domnul sturio daca de pot creste sturioni pe un lac de acumulare de munte in viviere (un exemplu ar fi lacul Bradisor din jud Vilcea - pe acest lac mai este o crescatorie destul de mare de pastrav tot in viviere ) si cam cat ar costa investitia pt un asemenea sistem . In apa rece sturionii se dezvolta mai greu ? cam intre ce valori de temperatura ale apei se simt cel mai bine sturionii si cum suporta apa tulbure .

Va multumesc

#62
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007
Salutare...am si eu o intrebare pentru cei mai experimentati ca mine , de cateva zile apa in lacul meu e plina de alge minuscule ...cred ca e "inflorirea apei"...problema e ca aceste alge consuma mult oxigen noaptea astfel ca dimineata pestisorii mei au serioase probleme ( am fost nevoita sa ii pescuiesc pe cei mai mari )...folosesc in prezent pompe pentru a oxigena apa...as vrea sa incerc un tratament cu CuSO4 dar nu stiu concentratia si mai este o problema , am incercat reactia intr-un vas si am vazut ca algele fomeaza mici conglomerate care se ridica la suprafata apei . Credeti ca daca as trata apa cu CuSO4 as face mai mult rau ?..adik pestele sa nu mai poata respira din cauza asta?...Ce solutii alternative mai cunoasteti? ...pls help

#63
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postpil, on Aug 20 2007, 03:49, said:

Buna ziua,
As dori sa- l intreb si eu pe domnul sturio daca de pot creste sturioni pe un lac de acumulare de munte in viviere (un exemplu ar fi lacul Bradisor din jud Vilcea - pe acest lac mai este o crescatorie destul de mare de pastrav tot in viviere ) si cam cat ar costa investitia pt un asemenea sistem . In apa rece sturionii se dezvolta mai greu ? cam intre ce valori de temperatura ale apei se simt cel mai bine sturionii si cum suporta apa tulbure .

Va multumesc
Se pot creste sturioni in acest sistem, insa performantele nu sunt prea spectaculoase.
As recomanda acest sistem pentru pestii mai mari, care au crescut o perioada intr-un alt sistem, intensiv, cum ar fi o hala. Astfel, pestii  pe la jumatatea ciclului de productie pot fi mutati afara in aceste viviere, dar si in acest caz, ritmul de crestere scade.
De exemplu, luam in calcul specia Acipenser baeri, care intr-o hala, cu recircularea apei ajunge sa dea caviar pe la 6-7 ani. La jumatate, o mutam afara, adica la varsta de 3 ani. Ei bine, acest peste nu va da caviarul peste inca 3 ani, ci peste minim 4 ani, chiar 5 ani, deci la varsta de 8 ani.
Daca ar creste de la inceput in vivierele cu pricina, o perioada de minim 9 ani ar fi necesara pentru dezvoltarea completa a acestui sturion.

#64
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postalla_bua, on Aug 22 2007, 23:51, said:

Salutare...am si eu o intrebare pentru cei mai experimentati ca mine , de cateva zile apa in lacul meu e plina de alge minuscule ...cred ca e "inflorirea apei"...problema e ca aceste alge consuma mult oxigen noaptea astfel ca dimineata pestisorii mei au serioase probleme ( am fost nevoita sa ii pescuiesc pe cei mai mari )...folosesc in prezent pompe pentru a oxigena apa...as vrea sa incerc un tratament cu CuSO4 dar nu stiu concentratia si mai este o problema , am incercat reactia intr-un vas si am vazut ca algele fomeaza mici conglomerate care se ridica la suprafata apei . Credeti ca daca as trata apa cu CuSO4 as face mai mult rau ?..adik pestele sa nu mai poata respira din cauza asta?...Ce solutii alternative mai cunoasteti? ...pls help
Eutrofizarea apei, sau inflorirea apei este o problema foarte serioasa.
tratamentul cu sulfat de cupru este riscant. Reactia din pahar este de floculare a algelor moarte. Este eficienta reactia, insa pestii pot suferi.
Eutrofizarea apei este consecinta schimbului precar de apa. O primenire buna a apei va duce la rezolvarea acestei probleme.

#65
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postalla_bua, on Aug 22 2007, 23:51, said:

Salutare...am si eu o intrebare pentru cei mai experimentati ca mine , de cateva zile apa in lacul meu e plina de alge minuscule ...cred ca e "inflorirea apei"...problema e ca aceste alge consuma mult oxigen noaptea astfel ca dimineata pestisorii mei au serioase probleme ( am fost nevoita sa ii pescuiesc pe cei mai mari )...folosesc in prezent pompe pentru a oxigena apa...as vrea sa incerc un tratament cu CuSO4 dar nu stiu concentratia si mai este o problema , am incercat reactia intr-un vas si am vazut ca algele fomeaza mici conglomerate care se ridica la suprafata apei . Credeti ca daca as trata apa cu CuSO4 as face mai mult rau ?..adik pestele sa nu mai poata respira din cauza asta?...Ce solutii alternative mai cunoasteti? ...pls help
Am citit ca paiele de orz sunt folosite cu succes  in reducerea / prevenirea algelor.
Cauta baloti sau snopi din paie de orz - ii lasi sa pluteasca pe iaz, ancorati cu o piatra sa nu fie dus de vant la mal. Dupa 2-3 luni cand incep sa putrezeasca ii aduni, f.probabil sa fi trecut sezonul algelor.

Dar e bine sa umbli si la cauze - nutrientii din apa. Fie le dai mai putina mancare, fie filtrezi apa, fie lasi sa creasca vegetatie acvatica mai bogata,  fie ai grija sa nu spele ploaia azotati de pe terenurile agricole invecinate... ori cate un pic din fiecare.

Daca situatia e urgenta - aeratie mecanica  si reduci sau intrerupi hranirea cateva zile

Edited by blimpyway, 23 August 2007 - 18:31.


#66
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007
[quote name='sturio' date='Aug 23 2007, 14:01' post='3271368']
Eutrofizarea apei, sau inflorirea apei este o problema foarte serioasa.
tratamentul cu sulfat de cupru este riscant. Reactia din pahar este de floculare a algelor moarte. Este eficienta reactia, insa pestii pot suferi.
Eutrofizarea apei este consecinta schimbului precar de apa. O primenire buna a apei va duce la rezolvarea acestei probleme.

Da , debitul paraului care alimenteaza lacul a scazut dramatic in ultimele zile (seceta prelungita cred ca e cauza)...Ce as putea sa fac?...sa aduc apa din alta sursa(fantana)...Cat timp dureaza ?...si ce as putea face sa reduc la minim efectul ?...multumesc

#67
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Daca ai posibilitate, incearca sfaturile lui @blimpyway, adica sa incerci filtrarea apei. Cat despre ipoteza cu balotii de paie de orz insa ... poti incerca insa rezultatul nu stiu care va fi...
... cat dureaza?... ce anume? la ce te referi?
Pentru a reduce efectele eutrofizarii, foloseste aeratoare electrice, mai ales seara si noaptea.

#68
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Am fost in acest concediu in Cehia, si am ramas uimit sa aflu ca acvacultura ornamentala in aceasta tara are o cifra de afaceri de 3 ori mai mare decat acvacultura speciilor de consum.
Toate fermele de acvacultura vizitate, foloseau peste 50% (unele 90% ) din resurse in acest scop. Specii precum crapul koi, carasul si linul auriu sunt foarte bine cotate. Pe cand la noi... cam zambesc fermierii cand le propui asa ceva...
Voi ce parere aveti? vedeti o afacere buna in cresterea speciilor ornamentale? (nu ma refer la acvaristica de apartament)

#69
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Domnule Muscalu, cred ca atata vreme cat exista piata, implicit si cifra de afaceri este pe masura cererii. Ar fi interesant sa aiba o piata interna a pestilor ornamentali intr-o crestere dinamica, asta ar insemna ca tendinta asta va fi si la noi in viitor. Ai nostri fermieri zambesc din cauza ca e neverosimil pentru ei, care sunt obisnuiti cu cresterea pestilor pentru consum, sa isi imagineze un lac sau iaz in Romania unde pestii decorativi s-ar zbengui la vedere fara a fi in pericol de disparitie instantanee datorata atator braconieri flamanzi  :D . Un fost coleg emigrat acum cativa ani in State imi transmitea primele impresii, povestind siderat cum pestii se lafaie intr-un lac din mijlocul unui parc si nimeni nu ii pescuieste :o . Personal cred ca pentru Romania e o afacere cu potential pentru viitorul nu prea apropiat, nu avem inca nivelul de trai si de educatie necesar, in schimb e posibil ca trendul sa inceapa sa se manifeste in randul celor instariti, deci e bine de inceput deja.

#70
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru domeniul public - forget it! La noi se fura pana si florile plantate de catre primarie. Insa privat , cred ca sansele nu sant rele. Oameni cu bani avem , si aia permanent sant in cautare de noi "jucarii" :D

#71
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postalalaltu, on Sep 7 2007, 17:34, said:

Pentru domeniul public - forget it! La noi se fura pana si florile plantate de catre primarie. Insa privat , cred ca sansele nu sant rele.
Categoric ca nu domeniul public este piata acestor pesti. personal mi-ar fi frica sa ii lansez si in gradini zoologice (ma refer la crapii Koi), va dati seama ce friptura ar face unii din ei? Daca s-au mancat lebede prin Europa de catre rromani...
Insa domeniul privat ma gandesc ca este deja pregatit pentru a primi asa ceva, tinand cont de cat de mult se construieste in prezent, mai ales case si vile care nu mai au clasicele gradini de zarzavat si un petec de gazon. Pe acel petec de gazon sta foarte bine un mic iaz ornamental in care sa se balaceasca cativa crapi sau carasi ornamentali.

#72
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
avand in vedere eficienta canalizarii in majoritatea cartierelor cu vile de la periferia bucurestiului, sunt oarecum circumspect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate