Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Acvacultura

- - - - -
  • Please log in to reply
773 replies to this topic

#73
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostGenjurooo, on Sep 8 2007, 09:19, said:

avand in vedere eficienta canalizarii in majoritatea cartierelor cu vile de la periferia bucurestiului, sunt oarecum circumspect.
De ce? ....Pestii au nevoie sa mearga la toaleta?

-------------------

Apropos de pesti crescuti in mini-iazul din curte - exista posibilitate/motivatie/justificare pentru a creste pesti pentru uz propriu, necomercial - la modul cum taranul tine o vaca, un porc, gaini, gaste sau capra - sa tina si pesti? Ar fi fezabila acvacultura la scara mica pentru uz familial?

Edited by blimpyway, 09 September 2007 - 02:07.


#74
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postblimpyway, on Sep 9 2007, 02:57, said:

De ce? ....Pestii au nevoie sa mearga la toaleta?

-------------------

Apropos de pesti crescuti in mini-iazul din curte - exista posibilitate/motivatie/justificare pentru a creste pesti pentru uz propriu, necomercial - la modul cum taranul tine o vaca, un porc, gaini, gaste sau capra - sa tina si pesti? Ar fi fezabila acvacultura la scara mica pentru uz familial?

se inunda

#75
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postblimpyway, on Sep 9 2007, 02:57, said:

Apropos de pesti crescuti in mini-iazul din curte - exista posibilitate/motivatie/justificare pentru a creste pesti pentru uz propriu, necomercial - la modul cum taranul tine o vaca, un porc, gaini, gaste sau capra - sa tina si pesti? Ar fi fezabila acvacultura la scara mica pentru uz familial?
Pai in primul rand nu prea e fezabila nici zootehnia la acest nivel. Socrii mei de exemplu au fost foarte incantati cand au primit niste pui broiler de o zi. Au inceput sa ii hraneasca "la bec", le dadeau tot felul de concentrate, apoi acestea s-au cam terminat, au dat cereale, apoi iar concentrate si tot asa. Ce mai, un sistem familial clasic, departe de a fi o tehnologie clasica, "industriala". Puii au crecut destul de mari, dar nu in 2 luni cum scrie la carte ci in vreo 3, dar nu era suparare.
Tragand linia.... ce sa vezi? Puiul a costat exact ca la magazin, daca nu un pic mai mult.
Deci fezabil nu este, insa exista satisfactia ca l-ai crescut singur.
La fel si cu pestele. Se poate creste in acest sistem, insa sa nu se astepte nimeni la performante.
Deci da, exista POSIBILITATE, la fel exista si MOTIVATIE (faptul ca pestele creste din mana ta, e proaspat, etc), mai putin JUSTIFICATIE, deoarece se gaseste mai nou peste la orice supermarket si la pret aproximativ cu cel la care se produce acasa.
Pana la urma depinde de fiecare.
Eu de exemplu, daca as locui la tara, mi-as tine acasa somn african - Clarias. Este o specie termofila, deci are nevoie permanenta de apa cu temperatura intre 25 si 32 de grade. Cu multa dibacie se poate incropi un sistem solar amestecat cu sistem de preluare a caldurii din ceva dejectii animale (caz in care avem in ograda niste vite sau porci). Aceasta specie nu are nevoie de apa prea curata, respira aer atmosferic si nu suporta densitati mici, ci foarte mari. Daca sta in densitati mici, percepe pe vecinul sau ca prada, dar daca sta in densitati mari (peste 40 kg/mc apa) percepe pe vecin ca parte a corpului sau... un fel de instict de roi.
Acest somn creste foarte rapid si daca primeste furaje de calitate, are o conversie a hranei subunitara (0.8). Adica 800 de grame de hrana se transforma in 1 kg de carne. Intr-un an depaseste 1 kg.
Si raportul de sacrificare e excelent, peste 75% reprezinta fileu.

La fel se poate creste sturion pentru carne in acest sistem familial. Acesta insa are nevoie de sisteme de filtrare. Cu dibacie se poate proiecta si construi un asemenea sistem.
Lista speciilor este deschisa. Relativ usor, cu o investitie nu foarte mare, se pot creste in sistem familial urmatoarele specii: crap, caras, biban, unele specii de sturioni, somn european, somnulet american, somn african. Daca cineva locuieste la munte sau in spatele casei trece o apa rece cu debit constant tot anul, poate incerca o mini-pastravarie pentru consumul familiei sale. Pastravul curcubeu este chiar foarte usor de crescut daca i se asigura cateva conditii esentiale.

Edited by sturio, 09 September 2007 - 21:50.


#76
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Referitor la speciile termofile, intr-adevar e o oportunitate o eventuala sursa gratuita de abur sau apa calda industriala. In acest caz trebuie facut un calcul termodinamic pentru schimbatorul de caldura, in functie de debitul de agent termic sa putem afla ce cantitate de apa se poate incalzi la temperatura necesara. Si incalzirea solara a apei e o alternativa, dar trebuie completata cu alte surse de incalzire, mai ales in sezonul rece. Cantitatea de caldura rezultata din fermentatia materiilor organice e greu de estimat, deci personal as opta pentru o sursa conventionala, al carei randament termic ar fi usor de calculat. Oricum voi avea destule intrebari pentru dumneavoastra, bineinteles in limita consultantei gratuite  ^_^ , urmand sa ma abonez la serviciile de consultanta in momentul cand am sa demarez efectiv. Am experienta nefericita a pisciculturii extensive promovata de comunisti, in prezent complet falimentara in zona mea, si consider ca viitorul e al acvaculturii intensive si superintensive.

#77
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postfitness4mind, on Sep 13 2007, 23:31, said:

[...] voi avea destule intrebari pentru dumneavoastra, [...] si consider ca viitorul e al acvaculturii intensive si superintensive.

Va astept cu intrebari,
Viitorul intradevar va fi al acestor sisteme, problema este cata lume are deocamdata incredere in ele. Acesta este rolul meu, de a convinge lumea de oportunitatea acestora. De exemplu unii oameni nu cred ca intr-un metru cub de apa se pot creste pana la 200-300 kg de peste, pana nu vad.

#78
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Interesanti somnii astia africani, dar ma indoiesc ca la o densitate asa mare nu au nevoie de filtrare serioasa.... macar pentru a nu se fezanda de vii in propriile dejectii.
Ce inseamna furaje de calitate?
------
O varianta de a reduce cheltuielile de incalzire pentru speciile termofile ar fi cresterea in bazin mic in interior pana primavara. Apoi mutati in bazin mai mare exterior acoperit cu sera, a.i. pana toamna sa ajunga la dimensiunea maxima, de consum.

Edited by blimpyway, 18 September 2007 - 10:58.


#79
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007
Am o nelamurire , in primavara am populat cu crap de 200-300 gr un lac de 5000-6000 mp ...o perioada (cateva zile am avut eutrofizare, dar am facut oxigenare ) l-am hranit cu cereale si cu verdeatza din lac , innainte de al populare  fost secat .Problema: acum cand l-am pescuit nu am recoltat nici macar jumatate din pestele bagat ...pur si simplu nu mai exista , furt nu are cum fi , in timpul verii stau la lac (pt ca am si ferma alaturi , imposibil sa fi fost braconat ), de murit daca mureau zic ca ma prindeam (adik ieseau la suprafata) si lacul e plin de pestisori mici de caras ...daca avetzi vre-o explicatie va rog sa mi-o impartasiti pt ca nu as vrea ca la anul sa se intample la fel .Cum as putea sa scap de cars ....sa il transform din neeconomic in economic.

#80
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postalla_bua, on Oct 18 2007, 23:46, said:

Am o nelamurire , in primavara am populat cu crap de 200-300 gr un lac de 5000-6000 mp ...o perioada (cateva zile am avut eutrofizare, dar am facut oxigenare ) l-am hranit cu cereale si cu verdeatza din lac , innainte de al populare  fost secat .Problema: acum cand l-am pescuit nu am recoltat nici macar jumatate din pestele bagat ...pur si simplu nu mai exista , furt nu are cum fi , in timpul verii stau la lac (pt ca am si ferma alaturi , imposibil sa fi fost braconat ), de murit daca mureau zic ca ma prindeam (adik ieseau la suprafata) si lacul e plin de pestisori mici de caras ...daca avetzi vre-o explicatie va rog sa mi-o impartasiti pt ca nu as vrea ca la anul sa se intample la fel .
:confused: sincer... nu stiu ce s-a intamplat. La mortalitate m-as fi gandit imediat, mai ales ca stiam de problema de peste vara cu eutrofizarea. Daca sunt vidre in preajma, acestea pot fi urmatoarele vinovate pe lista, apoi pasarile de balta de genul cormoranilor, egretelor, etc...

View Postalla_bua, on Oct 18 2007, 23:46, said:

Cum as putea sa scap de cars ....sa il transform din neeconomic in economic.
cu peste rapitor ati incercat? De regula acesta se populeaza cu 10% din speciile pasnice si conditia este ca rapitorul sa fie cu un an mai tanar decat specia predominanta de cultura... crapul.

#81
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007

View Poststurio, on Oct 26 2007, 23:55, said:

:confused: sincer... nu stiu ce s-a intamplat. La mortalitate m-as fi gandit imediat, mai ales ca stiam de problema de peste vara cu eutrofizarea. Daca sunt vidre in preajma, acestea pot fi urmatoarele vinovate pe lista, apoi pasarile de balta de genul cormoranilor, egretelor, etc...

cu peste rapitor ati incercat? De regula acesta se populeaza cu 10% din speciile pasnice si conditia este ca rapitorul sa fie cu un an mai tanar decat specia predominanta de cultura... crapul.


#82
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007
Nu ma pedepsiti , dar mi-am prins putin urechile in butoane ...promit ca dta viit voi fi mai atenta .
Sturioa, multumesc pentru raspuns ...am descoperit unde era problema , m-am cam grabit cu conluziile ...in lac s-au format niste "bulboane " in care peste s-a adopostit si abia dupa ce am secat tot lacul am reusit sa il pescuiesc.
M-am gandit sa populez in primavara cand repopulez lacul ...vreau sa repopulez cu crap de vara a 2 a si ceva stiuca sau somotei ...ce parere aveti?

#83
frantza

frantza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2007

View Poststurio, on Feb 25 2007, 23:34, said:

Buna ziua,
Permiteti-mi sa ma prezint: :peacefingers:
Ma numesc Radu Muscalu si fac parte din acel grup de universitari de la Timisoara despre care s-a pomenit ca au demarat proiectul cu cega. Sunt doctor in acvacultura, specializarea mea fiind acvacultura speciala (crustacee, moluste, broaste). In plus ma specializez in sisteme de acvacultura superintensive, recirculate.
Sotia mea isi va da anul acesta doctoratul pe acesti pesti, iar impreuna cu inca un profesor de la Agronomie am infiintat o firma de consultanta in acvacultura, despre care deasemenea s-a mai pomenit pe acest forum (www.sterlet.ro).
Va stau la dispozitie pe acest forum in ceea ce priveste nelamuririle dumneavoastra in ceea ce inseamna cresterea sturionilor sau a oricarei specii acvatice sau a sistemelor de crestere in masura in care pot sa va ofer consultanta gratuita  :console:
Cu stima,
Radu Muscalu


buna ziua
permiteti-mi sa ma prezint si yo:ma numesc Elena si sunt studenta la zootehnie, specializarea piscicultura, acvacultura si prelucrarea pestelui la universitatea de agronomie din bucuresti.in ultimul timp sunt intoduse in programa cursuri noi printre care si cresterea super intensiva a culturilor marine(alge, midii, stridii, raci, etc) si as vrea sa stiu mai multe despre aceasta dar nu se prea gasesc materiale.ma puteti ajuta prin cunostintele dvs sau materiale, link-uri etc?

#84
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postfrantza, on Oct 29 2007, 20:17, said:

buna ziua
permiteti-mi sa ma prezint si yo:ma numesc Elena si sunt studenta la zootehnie, specializarea piscicultura, acvacultura si prelucrarea pestelui la universitatea de agronomie din bucuresti.in ultimul timp sunt intoduse in programa cursuri noi printre care si cresterea super intensiva a culturilor marine(alge, midii, stridii, raci, etc) si as vrea sa stiu mai multe despre aceasta dar nu se prea gasesc materiale.ma puteti ajuta prin cunostintele dvs sau materiale, link-uri etc?
Buna Elena.
In primul rand te rog sa ma lamuresti de cate materii vorbesti? De exemplu, la Timisoara, la aceeasi specializare, unde am predat mai multi ani, erau 2 materii distincte: culturi superintensive  si  respectiv Acvacultura speciala.
Cea de a doua trata subiecte precum cresterea racilor, molustelor, broastelor, algelor, etc, adica a ciudatenilor care nu se prea pot incadra singure intr-o disciplina. La aceasta disciplina am tinut seminariile (lucrarile practice) si sunt coautor la manualul respectiv. Titular al disciplinei este decanul facultatii de Zootehnie, domnul Prof. Marian Bura. Incearca sa iei legatura cu el (nu pe mail ci telefonic) si cere-i un manual. A scos dansul si o carte prin 2001-2002 pe acelasi subiect, carte care a constituit de fapt impulsul inceperii doctoratului meu tocmai pe aceasta directie.
Prima materie insa, la Timisoara se preda strudentilor din ultimul an, si trateaza in special subiecte precum sistemele de acvacultura cu apa recirculata. Si la aceasta disciplina am predat 3 ani de zile, dupa o carte scrisa de Prof. Cristea de la Univ. din Galati. Cartea e destul de buna, de fapt deocamdata singura din Romania care trateaza acest subiect. Banuiesc ca daca iei legatura cu el, iti poate trimite aceasta carte.

#85
alla_bua

alla_bua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2007
Imi poate recomanda cineva surse de informare pentru realizarea unor bazine destinate cresterii somnilor africani?....sau surse eftine de incalzie a apei ?...multumiri anticipate

#86
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postalla_bua, on Nov 5 2007, 20:03, said:

Imi poate recomanda cineva surse de informare pentru realizarea unor bazine destinate cresterii somnilor africani?....sau surse eftine de incalzie a apei ?...multumiri anticipate
apa termala sau energia solara.
Alte surse de energie pentru a obtine temperatura optima acestei specii nu este rentabila. S-a demonstrat de multe ori.
Practic, energia trebuie sa fie gratis, altfel nu veti putea obtine profit. Ungaria vinde somn african cu sub 2 euro/kg la poarta fermei...

#87
frantza

frantza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2007
Multumesc pt inrformatii.Sunt anul 3 la piscicultura si ni se preda ambele cursuri dar la cresterea superintensiva aveam de facut un proiect despre cresterea in sistem intensiv sau superintensiv a  culturilor speciale si de aceea aveam nevioe de niste informatii.Ink o data multumesc frumos pt ajutor.

#88
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
desi e un pic off-topic, voi posta aici pt a nu deschide alt thread:
Ma intereseaza sa cumpar cateva bucati de mihalt maturi. A inceput sezonul cand acesta mananca cel mai bine, si poate exista pescari priceputi pe aici care stiu sa prinda acest peste. In jud. Timis de exemplu nu se mai prea prinde acest peste, si am nevoie de cateva bucati pentru un program de reproducere a acestuia.
Astept cu interes un raspuns.
Va multumesc...

#89
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Am sa intreb pescarii profesionisti de la Dunare despre mihalt, cu toate ca am auzit ca e destul de rar. Cred totusi ca aveti nevoie de ei vii, sa vedem cum s-ar rezolva cu transportul. Ati intrebat mai demult despre plasa ieftina pentru protejarea unei ferme de broaste, si cred ca cea mai buna ar fi plasa monofilament din care se fac setcile de braconieri, fiindca e foarte ieftina. Se fabrica in China, asa ca puteti lua legatura cu cineva care importa de acolo.

#90
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Multumesc pentru raspuns si pentru ideea cu plasa monofilament.
Insa ideea era sa tin pasarile la distanta de broaste, nu sa incerc sa le prind. Trebuie ca firul plasei sa fie gros astfel incat sa fie vizibil de pasari. dar e o idee la care voi medita.
Cat despre mihalt, de transport ma ocup eu. Trebuie doar sa am confirmarea ca exista pestii si sunt vii, si apoi merg eu dupa ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate