Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...
 

Pls help, sunt la ananghie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006
In primul rand imi cer scuze daca va stric ziua cu strigatul meu disperat de ajutor, insa nu stiu ce pot sa ii fac sa mearga mai bine computerul
     Adek in prima instanta am avut doar 256 ddram iar doom3 imi mergea super, resursele date pe medium, most wanted la fel, farcray, heroes 5, iar de cand am mai adaugat inca 256 ddram imi merge "ca pixu" toate astea merg sacadat! ...tzin sa rementionez...cu resursele date pe minim! Nu as aduce vorba de oblivion pentru ca din cate am inteles din alte discutii pe forum placa video e prea slaba (nici sistemul nu e cine stie ce), dar parearea mea e ca prey ar trebui sa mearga. am zis ca o fii de vina memoria asha ca am dat un format si am reinstalat iar tot, am defragmentat hardiscul, memoria ram (cu utilitarul din system mechanic)
     Nu stiu daca avea rost dar oricum :P, incercarea moarte n-are...ca si concluzie...tot pe degeaba...so...i did it once more...and what do u think? nothing! nada! niente! nichts! nimic! pe ce limba sa mai spun? :)
oricum partea ciudata e ca sistemul nu are nici 4 luni, asha ca am tras o fugutza pana la distribuitor...ca doar am garantie 2 anisori nu? si imi spune ca sistemul nu are nimic! ciudat a? mie asa mi s-a parut...asha ca... ce e de facut... driverele sunt toate in caz ca va ganditi la asta... sunt "la zi", parerea
mea. chiar si programele gen macromedia imi merg rau...rau de tot...
     Deci in concluzie imi poate spune si mie cineva ce e de facut? ca de mers la distribuitor sa ii dau cu sistemul in cap nu pot :P si de partea cu achizitionarea unui nou sistem deocamdata nu detin "resursele" necesare...

     he he ... sa nu uitam ce e mai important

Procesor - INTEL CELERON 2,4 Ghz
Hard Disk - SEAGATE BARACUDA 80 CB
Unitate optica - DVD-CD-RW COMBO LG
Carcasa - TOWER 400w kme
Placa video - Forsa GeForce FX 5500 256/128
Memorie - SPEKTECH 512 DDRam
Placa de Baza - AsRock P4V88+ |Socket 478 for Intel P4 processor |VIA PT880 chipset
Cooleru ... e intel nu mai stiu la care rotatii :P

     Ce spuneti? e chiar asa trist cum cred eu? ca am luat o mare tzeapa cu tot cu garantie? :)

     Astept raspuns, iar daca se poate...cat de curand? :)

     Cu stima,
iaiu.

sa nu uit... folosesc XP SP2

Edited by megaiaiu, 08 August 2006 - 20:12.


#2
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

View Postmegaiaiu, on Aug 8 2006, 12:11, said:

In primul rand imi cer scuze daca va stric ziua cu strigatul meu disperat de ajutor, insa nu stiu ce pot sa ii fac sa mearga mai bine computerul
     Adek in prima instanta am avut doar 256 ddram iar doom3 imi mergea super, resursele date pe medium, most wanted la fel, farcray, heroes 5, iar de cand am mai adaugat inca 256 ddram imi merge "ca pixu" toate astea merg sacadat! ...tzin sa rementionez...cu resursele date pe minim! Nu as aduce vorba de oblivion pentru ca din cate am inteles din alte discutii pe forum placa video e prea slaba (nici sistemul nu e cine stie ce), dar parearea mea e ca prey ar trebui sa mearga. am zis ca o fii de vina memoria asha ca am dat un format si am reinstalat iar tot, am defragmentat hardiscul, memoria ram (cu utilitarul din system mechanic)
     Nu stiu daca avea rost dar oricum :P, incercarea moarte n-are...ca si concluzie...tot pe degeaba...so...i did it once more...and what do u think? nothing! nada! niente! nichts! nimic! pe ce limba sa mai spun? :)
oricum partea ciudata e ca sistemul nu are nici 4 luni, asha ca am tras o fugutza pana la distribuitor...ca doar am garantie 2 anisori nu? si imi spune ca sistemul nu are nimic! ciudat a? mie asa mi s-a parut...asha ca... ce e de facut... driverele sunt toate in caz ca va ganditi la asta... sunt "la zi", parerea
mea. chiar si programele gen macromedia imi merg rau...rau de tot...
     Deci in concluzie imi poate spune si mie cineva ce e de facut? ca de mers la distribuitor sa ii dau cu sistemul in cap nu pot :P si de partea cu achizitionarea unui nou sistem deocamdata nu detin "resursele" necesare...

     he he ... sa nu uitam ce e mai important

Procesor - INTEL CELERON 2,4 Ghz
Hard Disk - SEAGATE BARACUDA 80 CB
Unitate optica - DVD-CD-RW COMBO LG
Carcasa - TOWER 400w kme
Placa video - Forsa GeForce FX 5500 256/128
Memorie - SPEKTECH 512 DDRam
Placa de Baza - AsRock P4V88+ |Socket 478 for Intel P4 processor |VIA PT880 chipset
Cooleru ... e intel nu mai stiu la care rotatii :P

     Ce spuneti? e chiar asa trist cum cred eu? ca am luat o mare tzeapa cu tot cu garantie? :)

     Astept raspuns, iar daca se poate...cat de curand? :)

     Cu stima,
iaiu.

sa nu uit... folosesc XP SP2


Daca inteleg eu bine, la inceput aveai 256 ddr iar acum ai 512 ddr, adica ai mai luat un modul, dar trebe sa fii atent cand pui al 2-lea modul: trebe sa fie pe aceasi frecventa, nu valori diferite ca o ia pe aratura..

Nu imi vine in minte altceva, poate sare altul cu idei mai bune

#3
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006

View Postblacatusu, on Aug 8 2006, 21:20, said:

Daca inteleg eu bine, la inceput aveai 256 ddr iar acum ai 512 ddr, adica ai mai luat un modul, dar trebe sa fii atent cand pui al 2-lea modul: trebe sa fie pe aceasi frecventa, nu valori diferite ca o ia pe aratura..

Nu imi vine in minte altceva, poate sare altul cu idei mai bune


:) stai relax ca atata lucru stiu si eu... :) sunt exact acelasi modul, placa de baza e dual si are 4 dimuri si am avut grija sa le pun pe sloturile pe care trebuie, si daca nu am fost sigur am consultat manualul :P

#4
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

View Postmegaiaiu, on Aug 8 2006, 12:38, said:

:) stai relax ca atata lucru stiu si eu... :) sunt exact acelasi modul, placa de baza e dual si are 4 dimuri si am avut grija sa le pun pe sloturile pe care trebuie, si daca nu am fost sigur am consultat manualul :P


Curiozitate:

Daca scoti din memorie si lasi cum ai avut inainte cum se misca? Ai incercat? Ar trebui sa se miste la fel ca la inceput. Ai incercat sa lasi doar 256 dar cea noua si sa vezi cum se misca aceasta?

#5
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006

View Postblacatusu, on Aug 8 2006, 21:50, said:

Curiozitate:

Daca scoti din memorie si lasi cum ai avut inainte cum se misca? Ai incercat? Ar trebui sa se miste la fel ca la inceput. Ai incercat sa lasi doar 256 dar cea noua si sa vezi cum se misca aceasta?

nici un efect, am schimbat pana si pe celelalte sloturi, ca tre sa mearga in paralel. :P no use... eu am ce am cu placa video...cred ca aia e cauza... ma supar si iau una mai noua...

#6
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

View Postmegaiaiu, on Aug 8 2006, 12:57, said:

nici un efect, am schimbat pana si pe celelalte sloturi, ca tre sa mearga in paralel. :P no use... eu am ce am cu placa video...cred ca aia e cauza... ma supar si iau una mai noua...


Deci daca lasi memoria cum o aveai inainte de cea noua tot la fel de rau merge ca si cu asta noua? Ar fi trebuit sa revina, sa poti rula la aceeasi calitate dinainte, e ciudat. Nu te arunca sa cumperi o placa video noua decat daca te arde rau, mai bine imprumuta daca ai cum una mai performanta si testeaza, abia pe urma as zice sa cumperi una 9 daca iti place cum se misca.

#7
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
incearca sa rulezi memtest86+-1.65   poate o placutza de memorie face fitze ;)

#8
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006

View PostAZOMISS, on Aug 8 2006, 23:04, said:

incearca sa rulezi memtest86+-1.65   poate o placutza de memorie face fitze ;)

am gasit programelu, aici pe softpedia era o arhiva zip cu un iso in el, am pus in Daemon Tools si .... nu se intampla nimic :P, cum ii dau drumu sa ruleze!?


forgot 2 mention, dar mergea belea chiar primele 3 saptamani dupa ce am pus ramii, asta nu e ciudat? ieri am luat compu de la service-ul distribuitorului si ghiciti ce a facut? a reinstalat xp din nou :) si mi-a zis ca mere brici! :P teapa, cand m-am dus acasa si am dat proba mergea mai rau ... so ... guess what? m-am apucat si l-am reinstalat eu...saracu hdd :P cat il mai freq... acum sunt iar... la stadiul care eram inainte...am vreo shansa sa gasesc o aplicatie pentru placa video ca sa vad daca e dusa? sau un program care sa vada care anume componenta din computer e dusa? sau cel putin sa imi spuna care nu functioneaza 100% (sau cel putin 90%) ?

Edited by megaiaiu, 09 August 2006 - 09:45.


#9
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,379
  • Înscris: 23.05.2003
Dacă ai un iso arde-l pe CD şi boot-eză de pe el. Mai departe face singur ce are de făcut.

#10
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006

View Postburebista, on Aug 9 2006, 10:55, said:

Dacă ai un iso arde-l pe CD și boot-eză de pe el. Mai departe face singur ce are de făcut.

aha got it... :) thx

#11
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006

View Postmegaiaiu, on Aug 9 2006, 15:16, said:

aha got it... :) thx
oka deci am incercat si chestia cu ramii, no use, sunt ok both of them!


Deci dupa cum am mai spus...cunoasteti un program care sa imi spuna integritatea sistemului, ce componente nu functioneaza cum trebuie?

#12
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006

View Postmegaiaiu, on Aug 10 2006, 11:51, said:

oka deci am incercat si chestia cu ramii, no use, sunt ok both of them!
Deci dupa cum am mai spus...cunoasteti un program care sa imi spuna integritatea sistemului, ce componente nu functioneaza cum trebuie?

chiar nu poate nimeni sa ma ajute? am folosit si everest sa vad si imi spune ca ramii sunt ok insa imi da o eroare la sloturile dim pt ram si imi spune ca nu poate estima acuratetea sau ceva de genu

#13
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
dai un reset la bios ,  daca face toto la fel dute la un prieten si teteaza memoriile pe calculatorul lui, daca merge ok atunci placa de baza are defectu stricat . lucrez in domeniu si am vazut multe chiar foarte multe placi AsRock   cu probleme . sincer daca asi fi in locul tau asi incerca sa imi  inlocuiesc placa de baza ,  placi de evitat dupa parerea mea mai sint cele Foxcon . succes

Edited by MasterOfDark, 11 August 2006 - 15:43.


#14
BizaRU

BizaRU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.08.2004
De acord nici mie nu imi plac placile astea, am lucrat cu ele si sunt varza; oricum problema ta este destul de ciudata, nu am mai vazut asa ceva dar in domeniul asta orice este posilbil asa ca nu ma mira prea mult.

#15
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
sa testeze placile pe alt comp , bag mina in fos ca sa bulit ceva ori la controleru de memeorie ori  la sloturi . sunt si ceva sanse ca problema sa vina chiar de la sursa , placa de baza sa nu fie alimentata exact cu valaoarea care ii trebuie .  sunt 1001 posibilitati  care pot genera o asemenea problema . incearca sa faci si un update la bios .

#16
BizaRU

BizaRU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.08.2004
yeap! se poate, dar nu cred ca are vre-o problema biosul

Edited by BizaRU, 11 August 2006 - 16:04.


#17
megaiaiu

megaiaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2006

View PostBizaRU, on Aug 11 2006, 17:04, said:

yeap! se poate, dar nu cred ca are vre-o problema biosul
pai sincer sa fiu m-am gandit si eu sa fac un update la bios, ca poate aia o fii problema insa din cate am gasit pe site-ul de la asrock upgrade-ul la bios se face doar cu disketa, si ironia care ar fi? nu am unitate de disketa! :P oi cumpara si una dinaia, insa dilema mea consta in faptul ca am mai citit pe cateva forumuri probleme legate de placa video ce o am eu adek Forsa GeForce Fx 5500 care din cate am inteles e cam praf... si o alta posibilitate ar fi inlocuirea ei..., sau inlocuirea placii de baza cu una pe #PCI-e, care inseamna ... si un procesor nou... si mai simplu... cred ca tre sa imi cumpar alt sistem desi asta are 4 luni... ironic nu?
Anyway multumesc de sfaturi am sa incerc si chestia asta sa vad ce iese, insa daca placa mama chiar e dusa... cum il conving eu pe distribuitor sa mi-o schimbe!? :)
Revin cu detalii mai tarliu :P

P.S.
Am sa fac ceva screenshoturi cu Everest ca sa vedeti si voi cam ce e pe acolo ca poate va ajuta si pe mine implicit :))))

Edited by megaiaiu, 11 August 2006 - 16:35.


#18
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
ni convingi , faci in asa fel sa strici placa :)
detalii pe pm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate