Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

baieti destepti asadar..

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postalecsicu, on Aug 24 2006, 00:11, said:

voi nu stiti ca de fapt de pe hard nu stergeti nimik niciodata?


Nici prafu' ?   B)

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.east-tec....raser/index.htm

Quote

East-Tec Eraser 2006 protects your privacy, identity and confidential information and removes all evidence of your computer and online activity. Eraser exceeds U.S. Department of Defense standards for the permanent erasure of digital information when erasing your Internet history, Web pages, pictures, unwanted cookies, chatroom conversations, confidential documents you want to get rid of or files deleted in the past.


#21
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Mda existã, þin minte cã dupã ce au fost extirpaþi cei 2 colþi ai Americii la 11 septembrie, o firmã din Germania se oferea sã recupereze datele din hardurile ce ar fi fost scoase eventual de sub darîmãturi. Deci vã daþi seama, nu doar dupã DELETE sau FORMAT ci ºi bumm, bang, trosck, puff, plus incinerare.

Numai cã sã zicem, cã aparaturã ºi soft de ãsta se gasesc pe toate gardurile, nu-i aºa?

Sau orice þîcã de la noi la care i-au luat pãrinþii un SEMPRON (în rate) are pe hard date ce ar putea reprezenta o ameninþare la stabilitatea þarii sau lumii, ca sã merite folosirea unui asfel de echip  :coolspeak:

Deci consider cã la nivelu nostru de dotare un DETELE ºi un DEFRAGMENT a discului sau un FORMAT QUICK sînt suficiente.

M-am luat azi cu vorba  :D

Edited by Nigel, 24 August 2006 - 10:49.


#22
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006
De ce oare nu optezi pentru ideea ascunderii partitiei "ilegale". Ca ar fi ridicol sa razi tot din calc, ca iti intra aia in sala si practic sala ta ar avea clienti pe scaune dar computere fara sistem de operare. Sau tu te referi la serverul operatorilor? Banuiesc ca nu. Oricum, daca esti chiar interesat de asa ceva eu iti pot face cam intr-o saptamana ambele variante - ascundere sau formatare (cu tot cu teste - in Delphi2k6). Dar pretul va fi cel putin 100$ :). Va fi ceva client - server. Operatorul apasa niste taste si toata sala isi ia reset. Dupa reset, calculatoarele sunt fucked-up.

#23
alecsicu

alecsicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.05.2006

View PostNigel, on Aug 24 2006, 11:43, said:

Mda existã, þin minte cã dupã ce au fost extirpaþi cei 2 colþi ai Americii la 11 septembrie, o firmã din Germania se oferea sã recupereze datele din hardurile ce ar fi fost scoase eventual de sub darîmãturi. Deci vã daþi seama, nu doar dupã DELETE sau FORMAT ci ºi bumm, bang, trosck, puff, plus incinerare.

Numai cã sã zicem, cã aparaturã ºi soft de ãsta se gasesc pe toate gardurile, nu-i aºa?

Sau orice þîcã de la noi la care i-au luat pãrinþii un SEMPRON (în rate) are pe hard date ce ar putea reprezenta o ameninþare la stabilitatea þarii sau lumii, ca sã merite folosirea unui asfel de echip  :coolspeak:

Deci consider cã la nivelu nostru de dotare un DETELE ºi un DEFRAGMENT a discului sau un FORMAT QUICK sînt suficiente.

M-am luat azi cu vorba  :D


Stai tu linistit...sa te ia astia de C.Z.C.C.O.A dolj si ai sa vezi atunci pe hardul tau ce probabil nu ai vazut in viata ta...asa k... :death:

#24
amazing

amazing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.11.2006
voi ati auzit de magneti ? folositii cu incredere, sunt cei mai eficienti

#25
ennzzzoooo

ennzzzoooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 26.08.2007

View Postamazing, on Aug 12 2007, 15:00, said:

voi ati auzit de magneti ? folositii cu incredere, sunt cei mai eficienti
magneti? la ce te referi? nu`mi spune ca daca apropii o bucata de magnet de hdd, este formatat :o
ASTEPT RASPUNS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#26
astrojay1

astrojay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2008
cezanne, au dreptate, sa stergi cu adevarat datele de pe un hard disk e un task de durata, ceea ce vrei sa faci, cea mai buna solutie, e whole disk encryption de la jetico (bestcrypt). Nu ai nevoie sa stergi pt ca nu pot citi hehe
O parola de 20+ caractere complicata si esti golden.

#27
20rin

20rin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.02.2007
"Art. 143. ? Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda de la 500.000 lei la 5 milioane lei, daca nu constituie o infractiune mai grava, fapta persoanei care:
a) pune la dispozitia publicului prin vanzare sau prin orice alt mod de transmitere cu titlu oneros ori cu titlu gratuit mijloace tehnice destinate stergerii neautorizate sau neutralizarii dispozitivelor tehnice care protejeaza programul pentru calculator;"- cu modificarile aduse ulterior
Asa ca: daca n-ai banii, ia-ti Linux si fii corect

Edited by 20rin, 08 March 2008 - 20:23.


#28
ICANE

ICANE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2008

View Postv3lsatis, on Aug 5 2006, 22:49, said:

2.Cum sa rada tot HDD-ul ? sunt aplicatii deschise care nu pot fi sterse pentru ca.....ruleaza.

Un program care poate sterge aplicatiile deschise este "FileASSASSIN"

#29
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Exista, se cheama Munga Bunga HDD Killer si e un virus.

Da' nu e mai simplu sa-ti criptezi hard-diskul? Incearca cu TrueCrypt, contine si un pre-boot-loader.

Edited by Graveland, 08 March 2008 - 21:47.


#30
kostin_000

kostin_000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.04.2008

View Postcezanne, on Aug 5 2006, 22:40, said:

asadar imi place mult aici privindu-va, o gramada de baieti destepti, insa....oare poate face cineva..(sau exista deja?) un programel , care , printr-un simplu dublu click, o simpla executie sa rada automat tot continutul hdd? fara sa-mi puna prea multe intrebari?  asadar ca si aplicatie ar fi cam asa: sa presupunem ca eu am ceva ultracompromitator in com. si la usa pac! mascatii nu am timp decat ptr un click!    hmm...asadar?  voi ce ma sfatuiti? sau mai bine zis..il faceti? il vindeti? exista deja?
multumesc!....

ti-l pot face eu, dar hdd-ul s-ar putea sa devina irecuperabil... adica, dai un click, da' face :D

#31
rsandu2004

rsandu2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2008
cezanne, eu cred ca n-am inteles problema: :-)

daca problema e intr-adevar cea cu mascatii sau cea cu sala de net, raspunsul e cu totul altul:

- gnu/linux
- software GPL (LIBER, indiferent daca-i gratuit sau nu)
- formate de fisier neafectate de patente (muzica si filme in ogg in loc de mp3 sau alte blestematii, documente in format OpenDocument, desene in format SVG, etc.)

Daca te intereseaza, (indiferent daca foloseti linux sau windows), iaca pe aici:

http://www.fsf.org/r...formats/playogg
http://ro.wikipedia....ki/OpenDocument
http://www.ubuntu.com (in loc de windoza)
http://fedoraproject.org (tot in loc de windoza)
http://www.openoffice.org
http://badvista.fsf....t-windows-vista

Si in caz ca te deruteaza vreunul pe vreun forum spunandu-ti ca free software = freeware sau free software = trial-uri, iata adevarul aici:

http://www.gnu.org/p...free-sw.ro.html
http://www.gnu.org/p...chments.ro.html

Ai timp sa te gandesti, apoi, daca cele spuse prin link-urile de mai sus sunt mai user-friendly decat cele de la:


http://w3.bsa.org/romania/    ;-)


Numai bune,
Razvan

#32
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Chiar nu vad niciun motiv pt care ai vrea sa iti stergi hdd asa de repede.Vin mascatii???Mai ganditi-va odata,in Romania nu cred ca exista persoana care sa nu aiba cel putin o melodie sau un programel cat de micut piratate.Asta e Romania si nu ai ce-i face.Daca mascatii vor sa intre peste cineva intra peste astia care au site-uri cu muzica gratis sau alte chestii "crackuite".In reclama aia ala avea cel putin vreo 3-4 pc-uri acolo asa ca sigur avea vreun site ilegal sau cine mai stie ce.
In concluzie ai fi prea mic ca sa se ia astia de tine.

#33
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Stati linistit, de obicei se vaneaza rechinii, si nu pestisorii mici care fac maruntis din 2-3 DVD-uri cu filme piratate. Cat despre stergerea tuturor datelor de pe HDD cu un singur program, e imposibil, cel putin sub Windows. Trebuie o formatare fizica, care dureaza prea mult, si care nu se poate face atata timp cat se executa alte operatii de citire/scriere pe HDD.

#34
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

View PostAndreiASM, on May 19 2008, 18:10, said:

Stati linistit, de obicei se vaneaza rechinii, si nu pestisorii mici care fac maruntis din 2-3 DVD-uri cu filme piratate. Cat despre stergerea tuturor datelor de pe HDD cu un singur program, e imposibil, cel putin sub Windows. Trebuie o formatare fizica, care dureaza prea mult, si care nu se poate face atata timp cat se executa alte operatii de citire/scriere pe HDD.
are dreptate dar daca vrei sa formatezi HDD repede pune dinamita in unitate si daca intra astia peste tine nu au ce sa iti faca,singura solutie practica la care ma pot gandi pt ca acum se poate recupera orice de pe un HDD asa ca singura cale e sa il distrugi si la o metoda mai rapida ca asta nu ma pot gandi!! :D
nu glumesc :P

#35
pingtimeout

pingtimeout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.02.2008

View PostAnn0nim, on May 20 2008, 17:28, said:

are dreptate dar daca vrei sa formatezi HDD repede pune dinamita in unitate si daca intra astia peste tine nu au ce sa iti faca,singura solutie practica la care ma pot gandi pt ca acum se poate recupera orice de pe un HDD asa ca singura cale e sa il distrugi si la o metoda mai rapida ca asta nu ma pot gandi!! :D
nu glumesc :P

auzisem de magneti si am vazut ca a mai spus cineva asta, dar cred ca este nevoie de unul destul de puternic, preferabil un electromagnet la fiecare hdd si cand vin mascatii dai drumu la curent prin el :D  ar trebui sa testeze cineva
mai stiam ca daca intrerupi curentul la un low level format iti distrugi hddu, dar nu stiu daca il distrugi doar in sensul ca tu nu-l mai poti folosi, dar poti recupera o parte din date

#36
andreas-v

andreas-v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2008
Magnet, ciocan.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate