Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

probleme rata de refresh lcd 970p

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Trag concluzia ca ai citit degeaba pe net. Atita timp cit ai monitorul conectat pe DVI poti sa ai si placa video de 10.000 dolari si tot nu va avea importanta refresh-ul. 60 Hz scrie nu ca asa ar fi ci pt ca acolo trebuie sa scrie ceva. LCD-ul nu e CRT pt ca semnalul sa baleieze ecranul de un numar de ori pe secunda.
Pixelii se aprind si se sting in functie de imaginea afisata. Nu de un numar de ori pe secunda.

#20
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Postkappa_ii, on Aug 21 2006, 12:08, said:

aha
deci cine nu stie !
neoanele dauneaza vederii !
exista oameni care nu suporta acest spectru de lumina - si le provoaca senzatii de ameteala , voma etc
- se specula nu demult ca de la lumina neoanelor se poate cheli .
mai este o problema - ochiul nu este pregatit pentru o imagine foarte statica - .

cine nu stie cum functioneaza un neon - el se stinge si se aprinde foarte repede de la 50 de ori pe secunda - pina pe la 15000
s-ar putea ca lcd sa aibe 60 . deci undeva la limita inferioara .
Tare asta cu neoanele :coolspeak:  Refresh-ul lasa-l la 60Hz si nu ai sa ai nici o problema, asa cum s-a mai spus mai sus aceste monitoare nu au refresh , nu baleiaza  :peacefingers:

#21
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006

View Postblackcat, on Aug 27 2006, 11:33, said:

Trag concluzia ca ai citit degeaba pe net. Atita timp cit ai monitorul conectat pe DVI poti sa ai si placa video de 10.000 dolari si tot nu va avea importanta refresh-ul. 60 Hz scrie nu ca asa ar fi ci pt ca acolo trebuie sa scrie ceva. LCD-ul nu e CRT pt ca semnalul sa baleieze ecranul de un numar de ori pe secunda.
Pixelii se aprind si se sting in functie de imaginea afisata. Nu de un numar de ori pe secunda.

Pai nu "semnalul" baleiaza ecranul ci fascicolul de helectroni (ma rog, si asta-i comandat de un 'semnal' pana la urma) :) iar refresh o sa existe intotdeauna atat timp cat afisarea informatiei (schimbarea culorii unei serii de puncte) o sa se faca prin utilizarea unei "comenzi seriale" (adika culoarea punctelor este schimbata pe rand, indiferent daca se face de la stanga la drepta, sus - jos sau invers). Conteaza viteza cu care se face acest lucru pentru a nu "supara" ochiul (oricum ochiul tot se supara ;) ; chiar si atunci cand citesti o carte tot o sa-ti lacrimeze ochii dupa 12 ore, doar incearca  B) ).

Dap, pt lcd-uri  nu exista acel refresh (daca intre doua imagini succesive, culoarea unui pixel ramane aceeasi - punctul respectiv nu mai trece practic prin alta stare de iluminare, adica ramane neschimbat deci no refresh; nu vezi o alternare a culorilor) ca in cazul crt-urilor (la crt imaginea trebuie reamprospatata indiferent daca este "cazul" sau nu - adica chiar daca un punct ramane la aceeasi culoare pentru doua imagini succesive, tot  tre bombardat stratul de luminofor cu helectroni pt ca tu sa vezi culoarea respectiva, dar intre timp acesta si-a schimbat deja culoarea - se stinge, adika tinde catre negru - in urma lipsei acelui fascicol de electroni).

Dar, daca ai o imagine la care se schimba un numar mare de pixeli de la o culoare la alta, tot ai un refresh sau mai bine zis latenta la afisarea imaginii  (de ex, la un film care este codat in 25 fps, nu poti sa-l vezi cu mai mult de 25 de cadre pe secunda ... si asta-i practic tot un 'refresh' - adica ceva ce poate duce la supararea ochiului, care poate cere - in timp - daune morale, ce tre platite sub forma de lentile noi - sau o pereche de ochelari pt cei care au scapat de asa ceva pana in prezent  :deadtongue: ).

Pana la urma, lcd-urile sunt urmatorul pas catre (poate) o metoda de afisare a informatiei care sa nu mai strice ochiul (cu toate ca acesta tot oboseste indiferent daca te uti intr-un lcd sau numeri ciorile de pe sarma din curte), asa ca pentru cine are cu ce sa-l cumpere recomand cu caldura (si atentie, nu va zgarciti la cine stie ce rahat - din pacate NIMENI nu poate sa decida ce producator/model ar trebui urmarit - la urma urmei totul e reclama si orice firma urmareste castiguri cat mai mari).

Edited by udragos, 27 August 2006 - 14:34.


#22
redin

redin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2005

View Postblackcat, on Aug 27 2006, 11:33, said:

Trag concluzia ca ai citit degeaba pe net. Atita timp cit ai monitorul conectat pe DVI poti sa ai si placa video de 10.000 dolari si tot nu va avea importanta refresh-ul. 60 Hz scrie nu ca asa ar fi ci pt ca acolo trebuie sa scrie ceva. LCD-ul nu e CRT pt ca semnalul sa baleieze ecranul de un numar de ori pe secunda.
Pixelii se aprind si se sting in functie de imaginea afisata. Nu de un numar de ori pe secunda.

Ar trebui sa citesti mai atent.

AM SPUS: "Am si eu un 970P care stie DOAR 60 Hz (este conectat pe dvi).Nu ma deranjeaza, chiar am citit pe net ca este mai bine sa il tii pe 60 Hz[u].Ceea ce ma nedumireste pe mine (si cred ca si pe syncmaster) este de ce nu apare si optiunea de a il seta pe 75 Hz (chiar daca nu il voi seta pe 75Hz).Stiu ca pe un Gigabyte 7900GT, 970P "stie" si 60 si 75 de Hz (testat de mine).Deci eu trag concluzia ca la mine de vina ar fi placa video (momentan un Leadtek GeForce 4 MX 440)."

Deci pe mine nu ma intereseaza sa il pun pe 75 Hz sau ceva de genul asta.NU asta e discutia.Este DOAR O CURIOZITATE: de ce nu apare si optiunea de a-l seta pe 75 Hz, avand in vedere ca pe 7900GT se putea.
STIU CA NU CONTEAZA RATA DE REFRESH LA UN LCD.

#23
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

View Postudragos, on Aug 16 2006, 20:37, said:

Pai probabil ca cei care zic ca-i obositor nu au aflat inca ca se pot si seta anumite "chestii" pe acolo ....  :D  :D
no bine, poate l-au vazut numai in vitrine si li s-au obosit ochii uitandu-se la ele. hahahaha :lol:

#24
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Postredin, on Aug 28 2006, 06:07, said:

Ar trebui sa citesti mai atent.

1) Nu ma deranjeaza, chiar am citit pe net ca este mai bine sa il tii pe 60 Hz[u].Ceea ce ma nedumireste pe mine (si cred ca si pe syncmaster) este de ce nu apare si optiunea de a il seta pe 75 Hz (chiar daca nu il voi seta pe 75Hz).

Deci pe mine nu ma intereseaza sa il pun pe 75 Hz sau ceva de genul asta.NU asta e discutia.Este DOAR O CURIOZITATE: de ce nu apare si optiunea de a-l seta pe 75 Hz, avand in vedere ca pe 7900GT se putea.

2) STIU CA NU CONTEAZA RATA DE REFRESH LA UN LCD.

Cu alte cuvinte de ce nu imi apare mie beculetzul la placa video? Stiu ca nu are nici o treaba pentru perfromanta in jocuri dar eu vreau naibii beculetzul ala :lol:

Mai omule , nu te inteleg , daca nu folosesti (dupa cum sustii)  la ce iti trebuieste? Daca nu are nici un rost acea 75hz  pentru ce iti trebuie? :confuzzled:

#25
rebel

rebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.06.2005
syncmaster, trebuie sa setezi in proprietatile placii( display sttings- advanced), la rubrica "Digital flat panel settings" optiunea "Center Output" si apoi vei putea lucra si la 75 Hz

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate