Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

probleme rata de refresh lcd 970p

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
syncmaster

syncmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2006
Sal, am un lcd Samsung 970p, il folosesc pe intrarea DVI, problema este ca nu pot sa-l setez pe un refresh mai mare de 60Hz, atat stie el pe intrarea DVI, (pe intrarea analog are o plaja destul de larga de refresh)??????
poate nu  stiu eu cum sa-l setez, ma poate ajuta cineva???? :confuzzled:
mentionez ca merg cu o placa video slabuta fx 5200, pana imi iau alta!!!
multumesc respectos si astept sugestii!!!!!!!! :)

#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu are sens sa setezi alt refresh.....oricum placa ta video nu scoate mai mult de 60 de cadre pe secunda in nici o aplicatie 3d sau joc.....si 60 de cadre sunt suficiente daca iti cumperi o placa performanta...nu o sa vezi framurile..
Pentru ochi nu este nici o diferenta...tot asa ii strici si la 60 si la 75 hz... :D .la lcd-uri nu conteaza refreshul cand ne gandim la sanatatea ochilor.
Am o intrebare pentru tine..deoarece eu ezit sa cumper acest monitor...cam cat de obositor este....dupa 8 ore de stat ai dureri de cap/ameteli sau greturi...Multumesc.

#3
syncmaster

syncmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2006

 CPX, on Aug 6 2006, 00:57, said:

Nu are sens sa setezi alt refresh.....oricum placa ta video nu scoate mai mult de 60 de cadre pe secunda in nici o aplicatie 3d sau joc.....si 60 de cadre sunt suficiente daca iti cumperi o placa performanta...nu o sa vezi framurile..
Pentru ochi nu este nici o diferenta...tot asa ii strici si la 60 si la 75 hz... :D .la lcd-uri nu conteaza refreshul cand ne gandim la sanatatea ochilor.
Am o intrebare pentru tine..deoarece eu ezit sa cumper acest monitor...cam cat de obositor este....dupa 8 ore de stat ai dureri de cap/ameteli sau greturi...Multumesc.

...doar ochii imi sunt obositi daca stau mai mult de 4-5 ore, mai ales cand citesc pe monitor (negru pe alb), avand in vedere ca e de 19 si distanta e sub un metru, in rest la jocuri n-am avut probleme, dor daca esti f. concentrat atunci ai sanse sa te doara si capul, cel putina asa se manifesta la mine, de greturi nu se pune problema.
Mersi pt raspuns!!!!!!  :)

#4
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

 syncmaster, on Aug 6 2006, 14:27, said:

...doar ochii imi sunt obositi daca stau mai mult de 4-5 ore, mai ales cand citesc pe monitor (negru pe alb), avand in vedere ca e de 19 si distanta e sub un metru, in rest la jocuri n-am avut probleme, dor daca esti f. concentrat atunci ai sanse sa te doara si capul, cel putina asa se manifesta la mine, de greturi nu se pune problema.
Mersi pt raspuns!!!!!!  :)
Si eu iti multumesc deasemenea.Problema este ca e stau foarte concentrat multe ore  deoarece programez....deci se pare ca o sa mai astept sa apara un monitor lcd mai bun..

Edited by CPX, 06 August 2006 - 16:27.


#5
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Fratilor, dar la LCD-uri nu conteaza refresh-ul. Credeti ca daca mai conta mai lua lumea monitoare de 19" sa ruleze la 1280 * 1024 @60 Hz? Rata de refresh conteaza numai la CRT, eu rulez Samsung-ul din semnatura la 60Hz si n-am nimic. Ah, poate trebuie cautata problema cu ochii in alta parte. Clipiti mai des si umeziti-va ochii.

Edited by FadeToBlack, 07 August 2006 - 01:58.


#6
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

 FadeToBlack, on Aug 7 2006, 02:57, said:

Fratilor, dar la LCD-uri nu conteaza refresh-ul. Credeti ca daca mai conta mai lua lumea monitoare de 19" sa ruleze la 1280 * 1024 @60 Hz? Rata de refresh conteaza numai la CRT, eu rulez Samsung-ul din semnatura la 60Hz si n-am nimic. Ah, poate trebuie cautata problema cu ochii in alta parte. Clipiti mai des si umeziti-va ochii.
Stiu ca nu conteaza..asta i-am si zis..conteaza la numarul maxim de framuri afisabile...
In alta ordine de idei..monitoarele lcd sunt cu probleme multe....si sunt foate obositoare pentru unii..eu mai astept monitoarele lcd cu iluminare cu leduri....

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
lcd-urile nu clipesc, spre deosebire de crt. la lcd se schimba direct culoarea pixelului, din cauza asta nu are nici o importanta daca se schimba de 60 sau de 90 de ori pe secunda.

mai bine ai grija sa setezi contrastul mai scazut cand e intuneric in camera, de acolo ar putea sa apara disconfortul.

#8
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu inteleg cum poate fi obositor un LCD daca ii reglezi luminozitatea cand stai si te uiti pe o pagina. Are preset-uri de obicei. Cand m-am dus la cineva si m-am uitat la un CRT o inceput sa ma doara capul destul de tare. LCD-urile is bune. Nu le mai inventati probleme. Ce e problematic la LCD-uri:
1. Garantia dubioasa in legatura cu pixelii morti.
2. Pixelii morti care pot apare dupa ceva timp.
Ce probleme mai au? Nu va referiti la alea vechi, ca incep sa ma refer la gForce 2 MX 440.

#9
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

 FadeToBlack, on Aug 9 2006, 18:52, said:

Nu inteleg cum poate fi obositor un LCD daca ii reglezi luminozitatea cand stai si te uiti pe o pagina. Are preset-uri de obicei. Cand m-am dus la cineva si m-am uitat la un CRT o inceput sa ma doara capul destul de tare. LCD-urile is bune. Nu le mai inventati probleme. Ce e problematic la LCD-uri:
1. Garantia dubioasa in legatura cu pixelii morti.
2. Pixelii morti care pot apare dupa ceva timp.
Ce probleme mai au? Nu va referiti la alea vechi, ca incep sa ma refer la gForce 2 MX 440.
Garantia nu e problema la modelele cautate de mine....de ex 970 P are garantie la orice pixel defect.
Probleme:
1.Lumina de neon in spate care nu reda spectrul complet redat de soare..problema foarte mare pentru cei ce nu suporta lumina neoanelor..
2.Culori mult mai putine ca la Crt si plasma(6 biti pe pixel la 970 P)
3.Imagini neclare/tremuratoare la modelele cu intrare analogica ..calibrarea nu rezolva mereu problema
Mai sunt si altele....sunt 2 topicuri mari despre monitoare....va invit ca votati in topicul meu..monitoare obositoare..
Eu abia astept Oled sau tft-ul cu iluminare cu leduri...alea os a fie bune..pan atunci tot crt ;)

#10
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Pai, LCD-urile or fi obositoare, anumite modele si "anumiti ochi"  ;)
Eu ma holbez in CRT-uri de zece ani si pana la urma tot a trebuit sa-mi pun ocheari si chiar sa-i schimb  :confuzzled:
De cand am inceput sa lucrez pe un 970P se simte diferenta chiar si dupa ce stau pe un CRT 8 ore si pe urma mai stau si pe el (inainte nu mai puteam, ma dureau ochii, am avut de cateva ori si perioade scurte in care nu mai vedea nimic in fata ochilor decat stele verzi - a trebui sa-mi schim ochelarii si mi-am dat seama ca asta se intampla cand eram mai obosit ...).
Cu se setarile din fabrica era suparator la ochi, dar dupa reglaje mi se pare ok (il tin pe aceleasi setari si in timpul zilei si seara)  :coolspeak:
Plus ca mai am niste amici care au inceput sa se planga de ochi dupa ce au stat in ultimul timp mai mult in fata CRT-urilor.
In ceea ce priveste rata de refresh ... hm, chiar nu stiu care o fi chestia. Am observat ca daca ma uit de la mai putin de 10 cm de ecran se vede palpairea lampilor (neoane sau ce drk sunt ... si ma apuca ameteala) dar peste aceasta distanta (il folosesc la aceasi distanta ca si pe CRT-ul vechi) nu se observa nimika. A, am vazut o chestie, daca ai o grila pe nuante de gri (gri cu negru sau alb ... formata din patratzele micutze) se vede o palpaire accentuata a intregii imagini ... aceeasi chestie se vede daca te uiti la un CRT in aceleasi conditii.
In rest ... hmm am jucat flatout 2 pe el ... se vede super.
Parerea mea, este mai bun decat orice CRT pe care l-am vazut pana acum (si am vazut destule de la si mai multzi producatori)  :peacefingers:

#11
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Problema cu refresh-ul s-a discutat si in topicul dedicat monitorului meu Philips 170X6FB, nu il caut acum, dar e pe aici. SI eu eram nelamurit cu privire la refresh dar m-am lamurit folosind google. Pur si simplu, la LCD-uri nu exista refresh, cristalele se aprind si se sting in functie de comanda si nu au nevoie de o rata de reimprospatare.
Rata de refresh ce o vedem in setari se datoreaza placilor video si drivere-lor lor. Asa ca nu iti bater capul cu rata de reimprospatare.
Cu privire la oboseala provocata de LCD-uri te asigur ca te vei obisnui si va fi mult mai bine decit la CRT-uri.

Edited by blackcat, 12 August 2006 - 13:01.


#12
syncmaster

syncmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2006

 blackcat, on Aug 12 2006, 14:01, said:

Problema cu refresh-ul s-a discutat si in topicul dedicat monitorului meu Philips 170X6FB, nu il caut acum, dar e pe aici. SI eu eram nelamurit cu privire la refresh dar m-am lamurit folosind google. Pur si simplu, la LCD-uri nu exista refresh, cristalele se aprind si se sting in functie de comanda si nu au nevoie de o rata de reimprospatare.
Rata de refresh ce o vedem in setari se datoreaza placilor video si drivere-lor lor. Asa ca nu iti bater capul cu rata de reimprospatare.
Cu privire la oboseala provocata de LCD-uri te asigur ca te vei obisnui si va fi mult mai bine decit la CRT-uri.


#13
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
cum sa fie mai oameni obositor un lcd ?

colegul meu de la servici are un .. philips de 19 . mi se pare obositor doar pentru ca el il tine pe luminozitate maxima ; cand mai stau eu la el la calc il pun pe sRGB si cred ca as putea sa stau saptamani fara sa`mi oboseasca ochii

#14
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Pai probabil ca cei care zic ca-i obositor nu au aflat inca ca se pot si seta anumite "chestii" pe acolo ....  :D  :D

#15
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 syncmaster, on Aug 5 2006, 13:47, said:

Sal, am un lcd Samsung 970p, il folosesc pe intrarea DVI, problema este ca nu pot sa-l setez pe un refresh mai mare de 60Hz, atat stie el pe intrarea DVI, (pe intrarea analog are o plaja destul de larga de refresh)??????
poate nu  stiu eu cum sa-l setez, ma poate ajuta cineva???? :confuzzled:
mentionez ca merg cu o placa video slabuta fx 5200, pana imi iau alta!!!
multumesc respectos si astept sugestii!!!!!!!! :)

Nici nu are nevoie de un refresh mai mare de atat. Lasa-l asa si sa te holbezi sanatos in el! :D

#16
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
aha
deci cine nu stie !
neoanele dauneaza vederii !
exista oameni care nu suporta acest spectru de lumina - si le provoaca senzatii de ameteala , voma etc
- se specula nu demult ca de la lumina neoanelor se poate cheli .
mai este o problema - ochiul nu este pregatit pentru o imagine foarte statica - .

cine nu stie cum functioneaza un neon - el se stinge si se aprinde foarte repede de la 50 de ori pe secunda - pina pe la 15000
s-ar putea ca lcd sa aibe 60 . deci undeva la limita inferioara .

#17
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Si ce treaba au LCD-urile cu neoanele ? cumva LCD-urile au neoane in spate ? ce se intampla cand se arde starterul ? :lol:
Daca ar tremura si LCD-urile, acest lucru s-ar putea observa filmand ecranul. Evident, probabil nu ar aparea acele linii ca la CRT, pentru ca nu e vorba de o baleiere, insa ar fi cadre in care ar fi mai putina lumina, si asta s-ar vedea. Ceea ce nu se intampla.

#18
redin

redin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2005

 syncmaster, on Aug 5 2006, 13:47, said:

Sal, am un lcd Samsung 970p, il folosesc pe intrarea DVI, problema este ca nu pot sa-l setez pe un refresh mai mare de 60Hz, atat stie el pe intrarea DVI, (pe intrarea analog are o plaja destul de larga de refresh)??????
poate nu  stiu eu cum sa-l setez, ma poate ajuta cineva???? :confuzzled:
mentionez ca merg cu o placa video slabuta fx 5200, pana imi iau alta!!!
multumesc respectos si astept sugestii!!!!!!!! :)

Am si eu un 970P care stie DOAR 60 Hz (este conectat pe dvi).Nu ma deranjeaza, chiar am citit pe net ca este mai bine sa il tii pe 60 Hz.Ceea ce ma nedumireste pe mine (si cred ca si pe syncmaster) este de ce nu apare si optiunea de a il seta pe 75 Hz (chiar daca nu il voi seta pe 75Hz).Stiu ca pe un Gigabyte 7900GT, 970P "stie" si 60 si 75 de Hz (testat de mine).Deci eu trag concluzia ca la mine de vina ar fi placa video (momentan un Leadtek GeForce 4 MX 440).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate