Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Master

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da. Insa e aberant, cum poti intra ori tine pasul ? Masterul nu inseamna diploma de inginer.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2015 - 06:12.


#110
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
sa spunem ca facultatea facuta nu este chiar cea pe care trebuia sa o fac.
am nevoie de echivalare de studii sau sa fac niste cursuri?

#111
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poti candida pe locurile de la master la inginerie, regula imbecila spune sa ai o diploma de licenta si atat (fie si de la litere).
Dar masterul nu suplineste perioada de licenta. Asa ca ori acumulezi tu in privat ori intri din nou la facultate. Durata e cam aceeasi doar ca in varianta a doua ai si diploma de inginer.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2015 - 07:14.


#112
andreiro18

andreiro18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2007
Salut!

As vrea sa ma inscriu la masterul E-Business de la ASE (Cibernetica), insa am o problema cu gasirea cartilor din bibliografia pentru examen. Le-am gasit doar la biblioteca de la ASE, cu studiu in sala de lectura. Am 2 joburi si nu am timp sa stau sa le studiez acolo.
Am nevoie de:

1. Baze de date. Limbajul PL/SQL, Editura ASE, București, 2009, Autori: Bâra, A., Botha, I., Diaconița, V., Lungu, I., Velicanu, A
2. Baze de date Oracle. Limbajul SQL, Editura ASE, București, 2005, Autor: Lungu, I.

Daca din intamplare le are cineva, sunt dispus sa platesc pentru ele. Multumesc!

#113
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mai bine documentatia producatorului: https://docs.oracle....e/database.html
Plus destule alte materiale pe net despre Oracle.

#114
andreiro18

andreiro18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2007
Stiu, insa am si o tona de teorie de invatat, iar ei sunt atat de .. sa le zicem conservatori.. incat trebuie sa stii teoria din cartile lor, altfel risti sa ti-o furi. Toate grilele sunt din cartile alea, asa ca e mai complicat sa invat documentatia de pe net.

#115
anianik

anianik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.06.2010
Am vazut ca s-a discutat despre SIMPRE de la Cibernetica, ASE. Este cineva care l-a terminat sa ne spuna cum a fost? Eu am terminat REI, nu am habar de IT, dar vreau sa invat ceva nou.

#116
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Si crezi ca in aceste cursuri inveti IT de la zero ? Nu.
Pe de alta parte orice curs e doar introducere, finalul il afli extrascolar plecand de la bibliografia pusa la dispozitie si nu numai. Nu se toarna cunoasterea pe tabla.

#117
GeorgeMJ

GeorgeMJ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2015
Salutare,

Pe 20 incep inscrierile la masterul E-Business de la ASE (Cibernetica) si ma gandeam sa ma inscriu, insa am o oarecare retinere. A facut cineva acest master sau vreun master de la Cibernetica ? Eram curios daca sunt aceleasi practici ca si la FABBV (unde am terminat acum cativa ani): teorie multa, practica putina.

Multumesc anticipat!

#118
anonim333

anonim333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.02.2011
Salut!

Daca vreau sa ma inscriu la un master la poli la cu taxa, mai trebuie sa dau admitere?

#119
ananedelcu

ananedelcu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2015

 rcostin, on 21 noiembrie 2014 - 16:06, said:

Am reusit sa o scanez eu, avand deja o copie pe hartie Posted Image
Nu este Print Quality, dar e onorabila.
PM pentru doritori
Buna! As dorii si eu o copie a cartii daca se poate! Multumesc!

#120
reese01

reese01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.02.2016
@GeorgeMJ: Te-ai  mai inscris? Te mai intereseaza subiectul? Eu sunt anul I si pot sa zic ca nu e mare lucru. Mi-a zis cineva ca masterul e apa de ploaie. Avand in vedere ca tu ai terminat FABVV te va ajuta nitel pe piata muncii, dar va trebui sa inveti f mult. E dificil cu proiectele - sunt multe si timpul limitat daca lucrezi- si la tine mai e dificil pentru ca nu ai taman gandirea aia de programator (dar asta nu inseamna ca nu o sa poti tine pasul sau ceva de genul, nu ma refer la partea asta).

Si daca voiai sa faci numai chestii de IT, well nu e asa, faci si chestii de genul Statistica si altele care au legatura cu administrarea unei afaceri (lucruri care mie, absolventa de cibernetica mi s-au parut plictisitoare si ca nu isi aveau locul aici). Daca mai vrei sa stii chestii, intreaba :)

#121
Olivia20

Olivia20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2013
Salut!

Îmi spune cineva în ce constă interviul de admitere la master? Ma interesează pentru Facultatea de Administrație și Afaceri din București.

#122
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Salutare, s-a inscris cineva / a terminat cineva masterul SIMPRE de la ASE? Am vazut ca inca mai au niste locuri si nu stiu daca sa ma inscriu sau sa fac niste programe postuniversitare in loc. Cred ca va fi foarte complicat cu disertatia si proiectele pe acolo. Mai ales ca nu prea am cunostinte solide in IT, doar ceva programare C++ prin liceu, un pic de VBA si niste SQL basic. Cam ce se face acolo, pe ce se pune accent si trebuie sa ai cunostinte solide de programare?

#123
gaudiclaudi

gaudiclaudi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.08.2016
Cercetare doctorala - transmiterea de formulare online

Va oferim posibilitatea unei colaborari, pentru transmiterea unui chestionar online la o baza de date cu firme. Chestionarele completate vor in vederea realizarii lucrarilor de doctorat in domeniul marketing.
Va oferim acces la o baza cu peste 614000 de agenti economici din toate sectoarele de activitate.
Rezultatele cercetarii vor fi publice la finalizarea campaniilor de Email marketing.
Dupa fiecare newsletter transmis, aveti posibilitatea sa descarcati un raport asociat, in care se specifica:
- numarul de emailuri trimise
- numarul de emailuri deschise
- numarul de click-uri si pe ce s-au efectuat click-urile
- numarul de dezabonari
- numarul de reply-uri
- alte statistici procentuale legate de reusita campaniei cum ar fi numarul de chestionare care au fost completate online.

#124
arcasul

arcasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.09.2006
Buna ziua,
as dori sa stiu daca exista programe de master in psihologie, dar la distanta sau la fara frecventa. Am innebunit cautand pe net...
Multumesc mult pentru eventualul ajutor!

#125
3user

3user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2014
Buna, am o intrebare: ce recomandati, master in informatica la Universitate sau la Romano-Americana? Avand in vedere ca vreau sa lucrez in acest timp, stiu ca la Universitate ii mai dificil cu profesorii, iar la Romano-Americana ca sa ramai la buget trebuie sa fii prezent cam la toate cursurile.

Multumesc

#126
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Scriu aici pentru a nu mai deschide un topic nou. In cazul in care vreau sa urmez un master in cadrul unei facultati de drept (master de 3 semestre), trebuie sa fiu neaparat absolvent al unei facultati de drept? Mentionez ca in prezent sunt deja student la un master de 4 semestre, ceea ce inseamna ca pana la terminarea celui de-al doilea master voi termina ciclul Bologna de 5 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate