Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Despre lubrifiantii autoturismelor. Pareri, intrebari, raspunsuri, etc.

* * * * - 14 votes
  • Please log in to reply
15158 replies to this topic

#6751
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
am pus in lada la -25 grade, shu ect c2 c3 0w-30 langa un vapsoil 5w-30 (vechi de 4,5 ani), vizibil mai galben si mai mirositor, l-am amestecat totusi inainte sa-l torn in sticla. dupa vreo 3 zile de hibernare le-am scos si niciunul nu a inghetat, dar cel 5w-30 mai vascos, cam miere de salcam vs poliflora. :) in cateva minute deja si-au mai castigat din fluiditate. deci, nu cred ca am nimerit falsificat.

in rest, imi pare ca motorul se incalzeste mai repede, si mai putina frana de motor la rece. deci de la 5w-40 la 5w-30 la 0w-30 se accentueaza acestea, exact ca teoria, spre binele motorului.

#6752
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostDeenman, on 10 martie 2017 - 06:45, said:

De pozele mele nu zice nimeni nimic?
Arată a mașină îngrijită. Nu înțeleg de ce vrei să o vinzi... la cât de proaste sunt în ziua de azi cred că este mai înțelept să ții un lucru bun.

#6753
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Doar ce este cu capac auriu  (GOLD CAPS) la MOBIL 1  este top performance...

https://www.walmart....2EmLPZNIUVKKq2I

#6754
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

View PostDeenman, on 09 martie 2017 - 21:08, said:

Asa, lucrez de noapte si sunt usor buimac, am postat anuntul in graba si nu s-a inteles nimic.

Avem asa kilometraj la motor : 312.000km, motor BKC golf 5 1.9 tdi 105 HP.
.....
De atunci am facut 42.000km extraurban cu Fuchs 5w40 xtl si pur si simplu nu exista depuneri, cum naiba, eu habar nu am.... trebuia sa fie depuneri pe egr

As fi vrut o foto din EGR, pentru ca este imposibil sa nu existe depuneri.
Trebuie sa stabilim ce inseamna "fara depuneri".
Nici eu la Red Line nu pot sa spun ca n-am depuneri, am, mici (in unele zone pe EGR este un strat fin de 1-2mm, nu obturare ca la uleiurile normale de raft la care poate te-ai gandit si tu).
Oricum, Fuchs este OK, mai ales ca l-ai pus din sursa controlata.


View Postvio1971, on 09 martie 2017 - 21:15, said:


Cred ca testerul si-a aratat limitele de cum l-ai luat.
Avand in vedere ce masoara si faptul ca cele 2 masuratori sunt coroborate intr-un tabel mai mare cu niste valori precunoscute, de aici rezultand si o eventuala apreciere pentru calitatea uleiului, cred ca poti sa-l arunci direct.
Insasi faptul ca acea tabela de comparatie nu poate fi update, life span-ul unui astfel de tester se intinde pe maxim 2-3 ani (doar in USA si uleiuri de raft), pentru ca producatorii tot schimba retetele.
Iar daca testezi si uleiuri de nisa ii dai umilinta totala.

Quote

Lubricheck analyzes a physical property inherent in every tangible object in the universe.
It is called the "dielectric" or "permittivity" property of a molecular structure.
Lubricheck also measures the high impedance (resistivity) of the oil sample for high carbon content, and metals.
The combination of these two physics principles allows for an accurate measurement of the quality of engine oil.
The Lubricheck combines the measurement data for acidity, metal particulate level, carbon level and foreign liquids (except fuel) into one, easy to understand rating of your oil condition.

Edited by Speedo, 15 March 2017 - 13:24.


#6755
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Speedo, s-a desfacut furtunul ce iese din egr pt ca s-a dat jos capacul culbutori. Si cu o lanterna led si o oglinda ne-am uitat cu atentie peste tot in egr, fara sa fie demontat. Am fost mirati sa nu gasim nimic in el, efectiv nu avea ce sa curete, mecanicul era pregatit sa-l dea jos sa-l bage in solutie la curatat.

Era mai curat de cat acesta, avea doar o pelicula de ulei care se stergea cu mana, nu avea crusta aia neagra pe nicaieri, repet nu a fost curatat deloc in 42.000km, e un rulaj mare.
Era putin mai curat decat asta, nu avea mazga aia neagra, avea doar urme maronii pe el:

Attached Files


Edited by Deenman, 15 March 2017 - 23:03.


#6756
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postscrisit, on 27 ianuarie 2017 - 23:02, said:

Am revenit cu ceva pareri:

Am fost la mecanic, nu am mai facut eu operatiunea, era prea frig.  A dat uleiul vechi afara, a turnat inauntru niste ulei ieftin 10w40 3litri, l-a lasat sa mearga vreo 15 minute, l-a dat afara cu tot cu filtru si a turnat Yacco F 5W30 cu filtru Mahle.

Lichidul de frana a fost curat, mi-a aerisit si ambreiajul. Acum tine mai jos cu 1cm.
Antigelul era si acesta curat.
Uleiul din cutie a iesit maro (din rosu) si de o consistenta mai groasa. Uleiul l-a scos pe la planetara, neavand buson de golire. Mi-a spus ca nu se poate aspira pe la busonul de umplere. In cutie intra 2.3L, el mi-a evacuat 1.5L. Acum nu mai caraie cand cuplez marsarier.

Lichidul de servo/cutie automata, acesta nu a mai fost Yacco, a fost Wolf. Era negru ca cel de motor cand l-a dat afara si de asemenea mai gros. A spalat instalatia cu 1.5L de ulei si tot nu a iesit curat, uleiul are acum culoarea visinie, desi ar trebui sa fie rosu. O sa mai spal eu o data instalatia cand s-o mai incalzi afara si o sa mai verific si nivelul din cutie.


Uleiul de motor Yacco F 5W30:
La rece - acelasi zgomot ca Aral.
La cald - zgomot usor redus fata de aral
In sarcina este mai silentios si isi mentine "volumul" de la 2500rpm pana la 5000rpm. Aral inca de nou auzeam tachetii/injectia (ceva metalic) cum treceam de 3000 rpm.
Parca urca mai usor in ture.
La mers normal nu il mananca.
Cand a vazut 5000rpm l-a mancat.

Data viitoare planuiesc sa folosesc si eu Shell, programul mi-a recomandat Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30 (a). Se gaseste prin Romania? Din sursa sigura, nu contrafacut.
Salut!

Am facut 1000km cu uleiul nou. De 3 zile o alerg ca disperatul, a doua si a treia blana, pana taie alimentarea. Nu-mi mananca ulei. Ciudat. O fi de la efix 55 (diesel)?

#6757
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut prin marile magazine uleiul Texaco Havoline Energy 5W30, care este recomandat si pentru Ford, imbuteliat in septembrie 2016. O fi mai bun decat Ford 5W30 Castrol Magnatec Professional?

#6758
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostG-Ionel, on 18 martie 2017 - 08:58, said:

Am vazut prin marile magazine uleiul Texaco Havoline Energy 5W30, care este recomandat si pentru Ford, imbuteliat in septembrie 2016. O fi mai bun decat Ford 5W30 Castrol Magnatec Professional?
Orice este mai bun decât Castrol! Fii atent să corespundă ambalajul. Vezi pe net cum arată și compară!

#6759
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cred ca ma ia paranoia cu preturile astea...

Cum dracu e posibil ca la Praktiker 1L de Mobil1 5w30 sa coste 73 de lei  https://www.praktike...a-5w-30-1l.html

Iar in alta parte 31 de lei   http://www.emag.ro/u...0/pd/DHV9LBBBM/

Care-i faza cu diferentele astea imense. Ceva nu-i in regula. Mai ales ca vorbim de retele mari de distributie. Adica nu compar pe ''nea Gica'' de la coltul blocului cu nu stiu ce gigant.
  Chiar si comparand asa, nu are cum sa existe diferenta aia ENORMA.

Nu tine nici explicatia ca unu' cumpara cu vaporul si unul cu tirul...  Nu se poate sa-ti dea gratis produsul daca cumperi mai mult ca celalalt..

Si daca produsul de la emag e pe bune, inseamna ca e o petarda de ulei care se vinde engros cu 20 de lei kila???  Ca super ulei la pretul ala NU E, si nici aia nu vin cu bani de acasa..

Edited by mariovrs, 19 March 2017 - 08:59.


#6760
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Mai am putin ( pana la 5000 km ) si trebuie sa schimb uleiul. Este oferta iara =)) 5l de shell ultra 5w40 la 103 ron ( 19.46 lire ). Cu ocazia asta am sa schimb uleiul si in slk-ul colegei de munca.

Attached Files



#6761
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

View Postmariovrs, on 19 martie 2017 - 08:30, said:

Cred ca ma ia paranoia cu preturile astea...

Cum dracu e posibil ca la Praktiker 1L de Mobil1 5w30 sa coste 73 de lei  https://www.praktike...a-5w-30-1l.html

Iar in alta parte 31 de lei   http://www.emag.ro/u...0/pd/DHV9LBBBM/

Care-i faza cu diferentele astea imense. Ceva nu-i in regula. Mai ales ca vorbim de retele mari de distributie. Adica nu compar pe ''nea Gica'' de la coltul blocului cu nu stiu ce gigant.
  Chiar si comparand asa, nu are cum sa existe diferenta aia ENORMA.

Nu tine nici explicatia ca unu' cumpara cu vaporul si unul cu tirul...  Nu se poate sa-ti dea gratis produsul daca cumperi mai mult ca celalalt..

Si daca produsul de la emag e pe bune, inseamna ca e o petarda de ulei care se vinde engros cu 20 de lei kila???  Ca super ulei la pretul ala NU E, si nici aia nu vin cu bani de acasa..
Iara dai cu batu in balta sau muci in fasole, deci se poate si ulei super la pret mic ai dova mai sus.

#6762
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai...nu prea e de incredere un ulei care ba costa 30 de lei, ba 75 de lei...  Ori originea e dubioasa la ala ieftin..  Pentru mine e inexplicabila diferenta asa mare de pret pentru acelasi ulei.

Inteleg reduceri de pret cand si cand..  Da pe emag mereu e in jur de 35 de lei litrul. Adica nu-i 60-70 si azi e la reducere..

Ce n-ai inteles sau care-s mucii din fasole?  Diferente de pret intre magazine am vazut, da nu asa mari. Adica cu 135% mai mare.

Sau tu ai cumpara la 30 de lei vazand ca in alte parti e 75? Ai crede ca e acelasi ulei?

#6763
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Ma crezi ca la statiile peco SHELL uleiul lor shell ultra 5w40 este £49 de lire bidonul de 5l?
Si da am incredere in uleiul shell.

#6764
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

View Postmariovrs, on 19 martie 2017 - 12:38, said:

Pai...nu prea e de incredere un ulei care ba costa 30 de lei, ba 75 de lei...  Ori originea e dubioasa la ala ieftin..  Pentru mine e inexplicabila diferenta asa mare de pret pentru acelasi ulei.

Inteleg reduceri de pret cand si cand..  Da pe emag mereu e in jur de 35 de lei litrul. Adica nu-i 60-70 si azi e la reducere..

Ce n-ai inteles sau care-s mucii din fasole?  Diferente de pret intre magazine am vazut, da nu asa mari. Adica cu 135% mai mare.

Sau tu ai cumpara la 30 de lei vazand ca in alte parti e 75? Ai crede ca e acelasi ulei?


Acum am citit mai bine, aici este o diferenta de 151.79% deci da am vazut si diferente mari de pret.

#6765
cris.g

cris.g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 11.01.2007
O recomandare de unde sa cumpar Shell in DE? La statiile lor pretul e enorm, asa cum spune si i860, iar in CH pretul e de ~25-30chf / litru!

Edited by cris.g, 19 March 2017 - 15:57.


#6766
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
In benzinarii totul este over priced. Din orice supermarket sau amazon.de ebay.de

Edited by a3ds, 19 March 2017 - 17:46.


#6767
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
TBN de 8 la un ulei 5W-30 cu norma 507.00? http://www.orlenoil....rt_V_5W-30.aspx
Prețul este super mic https://www.autoeco....5w30-4l/a22819/
Rușii zic altceva dar analiza​lor este din 2014 http://www.oil-club....ic/10778-10778/

#6768
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Am comandat ieri si azi a sosit uleiul si filtrele. Maine poate ma apuc sa schimb la o masina.

Attached Files


Edited by i860, 20 March 2017 - 15:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate