Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Viteza mai mare pe GSM - transfer de date

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Problema e simpla:

Abonament Conex, telefon Nokia 6310, notebook de ultima generatie.

Momentan sunt limitat la un transfer de 9200 bps (parca asta e valoarea) prin conexiune normala (numar de acces 710 - daca nu ma insel - pentru un cont xNet prin reteaua GSM Conex)

Ce solutii tehnice am in conditiile date pentru un transfer decent (stiu ca mi-au spus cei de la Conex ca pentru 14 USD / luna imi pot asigura un canal de 4 x 9200 bps (3x download, 1 x upload) - dar mi se pare slaba solutia (si destul de scumpa, dar asta nu ar fi un impediment major).

In principiu, nu ma intereseaza NEAPARAT Conex, poate fi si Orange solutia. Deocamdata nu ma impac cu ideea de Zapp, pentru ca necesita contractarea unui abonament nou (Conex si Orange deja exista).

Multzam fain!

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
m-am lovit de aceeashi problema :( ... cei de la Connex au zis la un moment dat ca vor sa upgradeze canalele de 9600 la 14400, ca sa ajungi aproape la valoarea unui dial-up clasic; din pacate nu s-a concretizat nimic.

abonamentul de care zic ei il am (Connex Office cu HSCSD) shi nu il folosesc decat in cazuri extreme, cand trebuie musai sa ma conectez sa fac transfer de date...nu il folosesc la browsing, pentru ca nu se merita

din cate shtiu nu exista solutzii alternative mai bune nici la Orange... :(

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
mda ... rezultateale sunt cam astea - dupa discutii si sapaturi:


GPRS (6310 only) - http://www.orange.ro...nternet-ro.html

(sau CSD)

La connex acu sap .. dar cam la aceleashi preturi ...

Destul de scumpe: la Orange - 50 MB / luna - 40 USD + 1 USD / MB depashit sau O MB / luna --> 2 USD / MB

Ideea de folosire e tot ocazionala - ma intereseaza sa-mi iau mail-urile in week-end, cand sunt on-the-road ... si sa o fac la o viteza acceptabila (9600 bps sucks cand ai de dat 5 MB jos)

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
GPRS-ul e OK daca il foloseshti la browsing pe WAP, se mishca chiar bine.
la faza cu mail-ul, ca sa foloseshti GPRS-ul iti trebuie sa faci o tunelare VPN catre server-ul tau .... prea multa bataie de cap ptr. o chestie care nu merita.

cu HSCSD faci dial-up pe server direct, la pachetul Connex Office ai avantajul ca primeshti inca 2 nr. : unul de "date" la care potzi fi apelat ca shi cum ai avea un modem, shi unul de fax

#5
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Eu am incercat GPRS si HSCD la Connex, acum vreo luna-doua. Iti spun clar, nu se merita pentru browsing sau download. In cel mai rau caz, cand esti disperat, poti sa iti citesti niste e-mailuri.

Solutia e una singura, Zapp. pentru 15 USD / luna ai 10 ore de Internet, si chiar merge bine, poti sa iti faci toate treburile cu el. Decat sa dai 14 usd / luna doar abonament la connex, si sa iti mearga mizerabil, si sa mai platesti si toate minutele in plus, mai bine dai 15 la zapp si iti merge bine si ai si 10 ore incluse. Parerea mea :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate