Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Impozitele religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#19
Vanilla

Vanilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2006
Acuma am inteles cum trebuie sa procedez :D

#20
kloten van de bok

kloten van de bok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 28.02.2006

View PostZamolxel, on Jul 29 2006, 20:43, said:

Nu au cum mei fratilor sa-ti ia banul din "buzunar" si sa-l dea bisericilor. NU ESTE LEGAL !! Pentru a face asta este nevoi de legi noi. Nu-l vad eu pe Basescu lasand sa se intample asta. In alte state s-a implementat asta prin alte metode, "neortodoxe" dupa parerea mea.
Se poate face doar ca un procent de 2% din impozitul platit statului sa fie directionat la cererea angajatului catre o organizatie non-profit. Asta se poate si acum, este perfect legal. Dar, NUMAI la cererea angajatului platitor. Si nu sunt 2% in plus ci sunt din acel impozit deja platit catre stat.
Eu de exemplu, eu trimit acei 2% unei case de copii.


View PostMarius1989, on Jul 29 2006, 20:55, said:

În numele "alinierii la standardele europene" nu m-ar mira să dea legi noi prin care să-ți ia banii din buzunar.
E bună observația cu 2% din impozit, care chiar și acum pot fi direcționați către Biserică, pentru cine vrea. Trebuie doar să știi codul fiscal al parohiei/episcopiei/mitropoliei/patriarhiei pe care vrei s-o ajuți și să completezi anual o declarație pentru Finanțe. Cei care nu știți, întrebați-vă popii.

Virarea cotei de 2% din impozit mi de pare cea mai corecta fata de cetatean.
Eu stiu ca in multe tari bisericile/cultele sunt finantate din donatii si sponsorizari de la credinciosi si societati sau fundatii.
Desi eu personal sunt credincios, nu mi se pare normal sa bagi mana in buzunarul cetateanului si mai ales a celor fara apartenenta religioasa.
Oricum as avea retineri sa dau un impozit direct bisericii, avand in vedere moralitatea indoielnica a multor preoti, incepand cu varful ierarhiei (ma refer strict la Biserica Ortodoxa, in rest nu cunosc).
Totusi ma indoiesc de acel 8% in Germania. E enorm. Poate e vorba, ca si aici, de un 8% din impozit.

Edited by kloten van de bok, 29 July 2006 - 23:17.


#21
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006

View Postkloten van de bok, on Jul 29 2006, 18:15, said:

Virarea cotei de 2% din impozit mi de pare cea mai corecta fata de cetatean.
Eu stiu ca in multe tari bisericile/cultele sunt finantate din donatii si sponsorizari de la credinciosi si societati sau fundatii.
Desi eu personal sunt credincios, nu mi se pare normal sa bagi mana in buzunarul cetateanului si mai ales a celor fara apartenenta religioasa.
Oricum as avea retineri sa dau un impozit direct bisericii, avand in vedere moralitatea indoielnica a multor preoti, incepand cu varful ierarhiei (ma refer strict la Biserica Ortodoxa, in rest nu cunosc).
Totusi ma indoiesc de acel 8% in Germania. E enorm. Poate e vorba, ca si aici, de un 8% din impozit.
O suma fixa impusa prin lege, ar fi binevenita, indiferent daca te declari credincios s-au nu. Pentru cei care se declara atei, suma poate merge la spitale muzee,gradinite  s-au alte institutii de stat.Daca ai lasa la buna declaratie a fiecaruia, s-ar crea o gasca de secte care uni ar da uni nu,motivand ca ei sunt atei. Am vazut la mai multe secte si religii, oameni care atunci cand se plimba cosul ies afara din Biserica, numai sa nu puna 10 fenningi in cosi.Astia sunt oamenii care provoaca razboaie.

#22
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mai pucon, la biserica din cate stiu eu contributia e benevola . Unde e atunci problema? Si unde e problema ca nu vrei sa platesti mai multe impozite si nu vrei sa ingrasi si mai mult popii aia care nu mai pot de bine.  -_- Iar ce zici tu ca vezi doamne ar prolifera sectele daca nu am impune acest impozit sau daca am lasa la latitudinea fiecaruia daca ajuta biserica sau nu, mi se pare o aberatie.

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
singurul impozit pe care l-as da bisericii ar fi o cruce infipta in cap de la dreapta la stinga :death:

#24
kloten van de bok

kloten van de bok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 28.02.2006

View Postpucon, on Jul 30 2006, 00:47, said:

O suma fixa impusa prin lege, ar fi binevenita, indiferent daca te declari credincios s-au nu. Pentru cei care se declara atei, suma poate merge la spitale muzee,gradinite  s-au alte institutii de stat.Daca ai lasa la buna declaratie a fiecaruia, s-ar crea o gasca de secte care uni ar da uni nu,motivand ca ei sunt atei. Am vazut la mai multe secte si religii, oameni care atunci cand se plimba cosul ies afara din Biserica, numai sa nu puna 10 fenningi in cosi.Astia sunt oamenii care provoaca razboaie.

Pai daca sunt atei, de ce mama naibii sa dea?
Daca tu esti pieton, ti-ar placea sa platesti taxa de drum?

#25
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Nu prea înțeleg chestia asta cu „să plătească toată lumea și în cazul ateilor să se ducă în alte scopuri”. Ca ce chestie? Ateii ăia contribuie deja la buget cu diverse impozite precum impozit pe venit, TVA etc. Ar însemna ca credincioșii să plătească pentru un „serviciu” pe care-l primesc (aș zice mai degrabă deserviciu), iar ateii să dea banii degeaba.

Edited by Zamolxel, 30 July 2006 - 00:08.


#26
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Nu ,impozitul e platit doar de cei ce vor sa beneficieze de serviciile bisericesti. Biserica poate hotari cat sa ia de la credinciosi fie prin impozit lunar sau anual ,fie prin plata directa cu suma fixa a serviciilor.Biserica isi poate crea propiul cont ca sa nu mai dea la stat 2% pe motiv ca statul gestioneaza banii.
Si preotii trebuie sa manance,doar nu muncesc toata ziua fie la slujbe,fie la invatatura-intretinerea seminarelor costa,fie intretinerea diverselor fundatii caritabile.
Pai cand sa mai aiba timp sa se duca si la un servici normal.?
Intr-un stat minimal biserica e separata se stat.Statul minimal exista  pt ca oamenii nu au aceleasi credinte religioase,filozofice etc si nu li se poate impune se catre stat ce sa creada si ce nu.

#27
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postsoka norman, on Jul 30 2006, 14:18, said:

Nu ,impozitul e platit doar de cei ce vor sa beneficieze de serviciile bisericesti. Biserica poate hotari cat sa ia de la credinciosi fie prin impozit lunar sau anual ,fie prin plata directa cu suma fixa a serviciilor.Biserica isi poate crea propiul cont ca sa nu mai dea la stat 2% pe motiv ca statul gestioneaza banii.
Si preotii trebuie sa manance,doar nu muncesc toata ziua fie la slujbe,fie la invatatura-intretinerea seminarelor costa,fie intretinerea diverselor fundatii caritabile.
Pai cand sa mai aiba timp sa se duca si la un servici normal.?
Intr-un stat minimal biserica e separata se stat.Statul minimal exista  pt ca oamenii nu au aceleasi credinte religioase,filozofice etc si nu li se poate impune se catre stat ce sa creada si ce nu.


Nu va fi ceva optional ci ceva impus. Poate nu de lege dar de existaenta in sine, categoric. Pentru ca altfel am ajunge sa cautam formarea familiilor strict din atei. Iar acestia vor fi bombardati cu pietre mai rau decat homosexualii de ctare marea majoritate existenta a credinciosilor. Degeaba mi se rupe mie ca nu sunt cununat religios, cand imi sar ceilalti in cap ca "NU E BINEEEE!!!" si-mi sunt ingradite drepturile de a cununa pe cineva religios (caruia ii respect opiniile religioase iar ei mie).
Asta este... minoritatea se va supune majoritatii.

#28
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 28.11.2001

View Postsoka norman, on Jul 30 2006, 14:18, said:

Nu ,impozitul e platit doar de cei ce vor sa beneficieze de serviciile bisericesti. Biserica poate hotari cat sa ia de la credinciosi fie prin impozit lunar sau anual ,fie prin plata directa cu suma fixa a serviciilor.Biserica isi poate crea propiul cont ca sa nu mai dea la stat 2% pe motiv ca statul gestioneaza banii.
Si preotii trebuie sa manance,doar nu muncesc toata ziua fie la slujbe,fie la invatatura-intretinerea seminarelor costa,fie intretinerea diverselor fundatii caritabile.
Pai cand sa mai aiba timp sa se duca si la un servici normal.?
Intr-un stat minimal biserica e separata se stat.Statul minimal exista  pt ca oamenii nu au aceleasi credinte religioase,filozofice etc si nu li se poate impune se catre stat ce sa creada si ce nu.
In momentul de fata popii iau salariu! Dar, ei iau bani si pentru fiecare operatiune pe care o executa - botez, cununie, etc - bani care sunt "negri".
Asa ca, acei popi au deja un servici.
Eu nu le voi da nici un ban din impozitele mele, prefer sa le dau parlamentarilor decat popilor...asta e fixul meu :D.

#29
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postpetman, on Jul 30 2006, 14:31, said:

In momentul de fata popii iau salariu! Dar, ei iau bani si pentru fiecare operatiune pe care o executa - botez, cununie, etc - bani care sunt "negri".
Asa ca, acei popi au deja un servici.
Eu nu le voi da nici un ban din impozitele mele, prefer sa le dau parlamentarilor decat popilor...asta e fixul meu :D.


:nonobad:
Nu sunt doar bani murdari, adca bacsis. Sunt si taxe bine definite legal. Ca la notar :)

#30
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 12.10.2002
well ... daca se va ajunge la asa ceva sunt dispus sa dau bani la avocat pentru a da statul in judecata. vorbesc serios.

Edited by zuppy, 30 July 2006 - 13:44.


#31
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Putin de la noi si mai mult de la Domnul!Acum si pururea si-n vecii veciloooooor , amin.

#32
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Pai oricum dam bani pt teatre de stat ,filme de sergiu nicolaescu de stat, pt fotbalisti(sau alti sportivi) de stat ,muzicanti de stat,andrei plesii si dinesti de stat etc etc .de ce sa nu dam si pt preoti de stat.
Daca au deja salariu de ce mai iau bani extra? Din pacate sunt multi care au facut seminarul teologic doar ca sa aiba de unde se imbogati dupa aceea,si unii dau spaga ca sa intre la seminar. :nonobad:
Da ,forta traditiilor ,daca nu respecti martisorul iti sare toata lumea in cap.Unde e toleranta?
Daca nevasta e credincioasa si tu ateu puneo sa plateasca doar ea :lol:
Ia sa nu dai martisor sau sa n-ai brad de craciun ,sa vezi cum se uita toti urat  la tine ,nesimtitule :P

#33
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu is curios cat poate sa insemne 7-8% din fondul de salarii din romania. Pun pariu ca sunt minim 500 de milioane de euro. Intrebare: chiar nu avem ce face altceva cu 500 milioane de euro, decat sa-i dam bisericii, ca sa ne pricopseasca tot la 2 metrii cu o biserica (ca vorba aia.. sa aiba si fiul popii parohie) si dupa aia sa ne scoata ochii cu actiuni caritabile de maxim 1 milion de dolari?

#34
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006
Modelul care reiese din posturile de pana acum e urmatorul: sa plateasca numai credinciosul. Fine frumos!

Dar atunci , eu, credincios platitor de impozit religios, o sa am urmatoarele pretentii:

- la poarta fiecarei biserici sa se puna un dispozitiv de citire magnetic, astfel incat in biserica sa se poata intra numai pe baza de carte de platitor. Ai card, intri, n-ai , stai afara. Ca la banca.
- Tu, ca ateu, vrei ca tu si copiii tai sa vizitati vreo manastire? Puneti pofta-n cui. Sau , daca ma indur, o sa puteti intra, dar biletul de intrare sa fie de vreo patru-cinci ori mai mare. O sa fac socoteala sa vad ce are sens din punct de vedere economic.
- Tu , ca ateu vrei sa-ti botezi copilul? Alta data. Asteapta sa ajunga copilul la varsta de 18 ani , sa-si poata plati el singur impozitele, si-l botezam atunci.
- Tu , ca ateu vrei sa iei parte la nunta religioasa a celui mai bun prieten (sau a copiilor tai)? Sau la botezul copiilor lui ? Too bad. Astepti mirii afara din curtea bisericii. Si ai grija sa nu calci pe iarba.
- Ti-a murit careva drag din familie? Il astepti la cimitir direct, ca-ti trebuie card sa intri in biserica.
- Ai dat ortu popii? Vreau sa vad cartea de platitor de taxe de cand legea a intrat in vigoare. N-ai avut? direct la cimitir. Doar n-oi vrea sa se faca vreun memorial religios in amintirea ta , cand toata viata l-ai urat pe Dumnezeu.

Dar voi ce credeati, ca toate aste e pe gratis? Sigur, popii se vor indura si sunt sigur, asa cum ii stiu eu, ca vor incerca sa faca slujbe de pomenire si la ateii neplatitori, din mila, din credinta in Dumnezeu. Dar eu voi sta cu ochii pe ei. Ca doar e vorba de banii mei , nu???!!!
Asta vreti? No problem!

#35
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

View Postcartman_sp99, on Jul 29 2006, 20:07, said:

[...]

Oricum sa dau 8 % din venitul meu bisericii mi se pare dezgustator ! -_-


stai linistit, nu se va ajunge niciodata aici. zvonuri si alarme false ..... se baga un articol, se observa reactiile .... e un simplu experiment.

#36
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

Sigur, popii se vor indura si sunt sigur, asa cum ii stiu eu, ca vor incerca sa faca slujbe de pomenire si la ateii neplatitori, din mila, din credinta in Dumnezeu. Dar eu voi sta cu ochii pe ei. Ca doar e vorba de banii mei , nu???!!!
Asta vreti? No problem!


:roflmao:  :roflmaofast:  :roflmao: ce gluma proasta. vin-o prin satele mai mici sa vezi cum nici nu se misca popa daca nu ai platit cotizatia. Hai sa fim seriosi.. cu indurarea popilor..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate