Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#217
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postkoder, on 11th January 2012, 21:48, said:

super ponturi legate de calatorie. Cam cat tea- costat intreg drumul Moscova-Beijin cu bilete luate asa separat?

Eu am fost in 2010, cu bilet de tren rezervat pana la irkutsk, caci imi era teama ca este aglomerat si nu prindeam locuri (vara, multi rusi pleaca din Moscova in vacanta spre alte orase la rude + multi turisti ). Dar am aflat cateva preturi reale pentru bilete, daca le cumparai direct din gara:

Moscova - Irkutsk (clasa a treia) - 4500 Ruble
Moscova - Yekaterinburg (clasa a treia) - 2000 Ruble
Moscova - Vladivovstok (clasa a treia) - 6000 Ruble
Vladivovstok - Moscova (clasa a treia) - 5300 Ruble
Moscova - Vladivovstok (clasa a doua) - 15.000 Ruble

Pe mine, agentia m-a taxat cu aproximativ 50 de euro in plus (deci vreo 170 euro), dar daca vii in Moscova mai devreme cu o saptamana este posibil sa gasesti loc la clasa a treia...insa daca stai sa te gandesti cat te costa sa traiesti o saptamana in Moscova, parca te mai gandesti o data...

Din Irkutsk la Ulan Batar am platit 40 de euro, cu tren, diferite microbuze si taxi:

Irkutsk - Ulan Ude: tren clasa a treia. Bilete cumparate cu vreo 4 zile inainte din gara din Irkutsk. Cost: 723 Ruble.
Ulan Ude - Kyakhta (orasul de granita din partea ruseasca): 250 Ruble.
traversarea granitei cu o duba: 150 Ruble/persoana.
Granita - Ulan batar (taxi) 5.000 T de persoana cu taxiul pana in UB

Ulan Batar - Beijing:
Tren UB -Erlian: 30 euro
Night Bus Erlian - Beijing: 23 euro

In total vreo 260 euro de la Moscova la Beijing :)

Drum bun la toata lumea!

#218
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008

View Postmirwoona, on 17th January 2012, 09:35, said:

Eu am fost in 2010, cu bilet de tren rezervat pana la irkutsk, caci imi era teama ca este aglomerat si nu prindeam locuri (vara, multi rusi pleaca din Moscova in vacanta spre alte orase la rude + multi turisti ). Dar am aflat cateva preturi reale pentru bilete, daca le cumparai direct din gara:

Moscova - Irkutsk (clasa a treia) - 4500 Ruble
Moscova - Yekaterinburg (clasa a treia) - 2000 Ruble
Moscova - Vladivovstok (clasa a treia) - 6000 Ruble
Vladivovstok - Moscova (clasa a treia) - 5300 Ruble
Moscova - Vladivovstok (clasa a doua) - 15.000 Ruble

Pe mine, agentia m-a taxat cu aproximativ 50 de euro in plus (deci vreo 170 euro), dar daca vii in Moscova mai devreme cu o saptamana este posibil sa gasesti loc la clasa a treia...insa daca stai sa te gandesti cat te costa sa traiesti o saptamana in Moscova, parca te mai gandesti o data...

Din Irkutsk la Ulan Batar am platit 40 de euro, cu tren, diferite microbuze si taxi:

Irkutsk - Ulan Ude: tren clasa a treia. Bilete cumparate cu vreo 4 zile inainte din gara din Irkutsk. Cost: 723 Ruble.
Ulan Ude - Kyakhta (orasul de granita din partea ruseasca): 250 Ruble.
traversarea granitei cu o duba: 150 Ruble/persoana.
Granita - Ulan batar (taxi) 5.000 T de persoana cu taxiul pana in UB

Ulan Batar - Beijing:
Tren UB -Erlian: 30 euro
Night Bus Erlian - Beijing: 23 euro

In total vreo 260 euro de la Moscova la Beijing :)

Drum bun la toata lumea!

In sfarsit niste preturi, dar waw, sunt super bune, ce agentie ai folosit? La preturile astea imi permit sa merg in vara :)
Banuiesc ca stii rusa, nu?
Ai putea sa imi dai si mie niste sfaturi? As vrea sa fac Moscova - Irkutsk, lac Baikal 4 zile, Irkutsk - Beijing, si de acolo intoarcere cu Aeroflot

#219
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Posteugen926, on 20th January 2012, 21:24, said:

In sfarsit niste preturi, dar waw, sunt super bune, ce agentie ai folosit? La preturile astea imi permit sa merg in vara :)
Banuiesc ca stii rusa, nu?
Ai putea sa imi dai si mie niste sfaturi? As vrea sa fac Moscova - Irkutsk, lac Baikal 4 zile, Irkutsk - Beijing, si de acolo intoarcere cu Aeroflot


Dupa cum am spus, am folosit agentie doar pentru Moscova-Irkutsk (Real Rusia). Eu am fost in 2010, cu rezervare bilet prin febr-martie 2010. Deci acum te-ai cam putea interesa cam cat costa pentru la vara.  Toate informatiile despre achizitia biletelor de tren le-am pus si pe blog, pentru cei ce vor dori sa calatoreasca cu transiberianul. Nu stiu daca pot pune blogul aici, dar caut ape google "Mirwoona bilete transiberian" :D

Restul biletelor le-am luat din gari, dupa cum am zis. Si nu, nu stiu rusa :))) nici macar alfabetul nu l-am invatat pana sa plec, dar m-am descurcat (semne, scris pe foi de hartie, etc).

La Baikal recomand un rafting, pe raul irkutsk - 3 zile in the middle of nowhere - fara semnal la mobil, fara nimic, doar cu o barca, niste vasle, o harta, un cort si mancare. Super experienta! De asemenea, daca tot te duci cu transibul, nu rata Mongolia. Macar o saptamana - minim! Eu am stat 8 zile si am luat unul din tururile cele mai scurte...dar sunt atatea locuri de vazut si in Mongolia.

Daca ai intrebari punctuale, ask me :D

Toate cele bune,

#220
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008

View Postmirwoona, on 23rd January 2012, 16:24, said:

Dupa cum am spus, am folosit agentie doar pentru Moscova-Irkutsk (Real Rusia). Eu am fost in 2010, cu rezervare bilet prin febr-martie 2010. Deci acum te-ai cam putea interesa cam cat costa pentru la vara.  Toate informatiile despre achizitia biletelor de tren le-am pus si pe blog, pentru cei ce vor dori sa calatoreasca cu transiberianul. Nu stiu daca pot pune blogul aici, dar caut ape google "Mirwoona bilete transiberian" :D

Restul biletelor le-am luat din gari, dupa cum am zis. Si nu, nu stiu rusa :))) nici macar alfabetul nu l-am invatat pana sa plec, dar m-am descurcat (semne, scris pe foi de hartie, etc).

La Baikal recomand un rafting, pe raul irkutsk - 3 zile in the middle of nowhere - fara semnal la mobil, fara nimic, doar cu o barca, niste vasle, o harta, un cort si mancare. Super experienta! De asemenea, daca tot te duci cu transibul, nu rata Mongolia. Macar o saptamana - minim! Eu am stat 8 zile si am luat unul din tururile cele mai scurte...dar sunt atatea locuri de vazut si in Mongolia.

Daca ai intrebari punctuale, ask me :D

Toate cele bune,


WAW...super tare blogul...vad ca ai calatorit ceva....cat ai cheltuit in total total, asa ca idee?
Daca nu te deranjez, o sa te caut cu intrebari punctuale, dar pe la sfarsitul lui februarie dupa ce reusesc sa platesc impozitul pe venit la stat :(

Acum...as face si eu ca tine...numai ca voi a-ti fost 4, eu planuiesc sa merg singur...nah...prietenii mei nu prea sunt incantati de ideea asta...si nu stiu cat de sigur ar fi pentru o singura persoana :)
Si cortul....pe marginea apei....  :thumbup: genial :)

#221
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Posteugen926, on 27th January 2012, 23:21, said:

WAW...super tare blogul...vad ca ai calatorit ceva....cat ai cheltuit in total total, asa ca idee?
Daca nu te deranjez, o sa te caut cu intrebari punctuale, dar pe la sfarsitul lui februarie dupa ce reusesc sa platesc impozitul pe venit la stat :(

Acum...as face si eu ca tine...numai ca voi a-ti fost 4, eu planuiesc sa merg singur...nah...prietenii mei nu prea sunt incantati de ideea asta...si nu stiu cat de sigur ar fi pentru o singura persoana :)
Si cortul....pe marginea apei....  :thumbup: genial :)

Merci de complimente. Pai ca bani, a fost totul pana in 2500 euro, pe acolo. Cu tot cu vize, bilete tren/avion/mancare/cazare/ceva suveniruri. Ideea ca in 3-4 costurile se mai reduc la transport cel putin, dar si singur ai mai multe sanse sa prinzi ceva. De exemplu te lipesti mai usor de orice grup :) Si vei gasi destule persoane care calatoresc si singuri si in grupuri de 2-3 persoane. Acum depinde ce vrei sa faci si pana unde sa ajungi :D

Cu cortul pe marginea apei era destul de safe unde am stat noi, dar eram in pustietate :)) si doar ghidul stia traseul :D

Mai vorbim!

#222
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008
Mie 2.500 euro mi se pare o suma super convenabila, daca iei in calcul drumul de la bucuresti prin moscova si in final sa ajungi in malaezia, si de acolo intoarcerea.....si mancare si suveniruri, chiar mi se pare chilipir.....

@metalpassion, mirwoona a si mers in vara cand preturile sunt mai mari....deci 2500 de euro e chiar super bine!

Dar mi se pare mie, sau tocmai au crescut preturile la bilete? 720E /11August Moscova-Beijing? hmm....oricum planuiesc sa fac o pauza la Irkutsk si de acolo sa iau trenurile alea de care ziceai tu @mirwoona, acum sa vad cum strang banii de biletele mari, ca asta este marele bai.....dusul si intorsul....ca dupa, daca mai e de o mica excursie pe langa sau ceva, mai pot pune bani deoparte :)

#223
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
In primul rind doresc sa imi cer scuze celor care nu isi mai vad posturile; am dorit doar sa sterg orice urma de poluare adusa de user-ul metalpassion acestui topic, ca urmare si posturile legate de activitatea sa lamentabila si offtopic nu mai sint accesibile. Va multumesc pentru intelegere si sint sigur ca de mersul meu a fost perceput corect.

In alta ordine de idei, @metalpassion: pe linga faptul ca poluezi un topic extrem de interesant, dai dovada si de toata gama de frustrari caracteristice celui pe care noi il denumim in mod normal, "troll" - cauta tu intelesul acestui termen, il vei gasi cu siguranta. Pe scurt vorbind, recomandarea mea directa este aceea de a te abtine de a mai posta comentarii offtopic, asta daca iti doresti sa participi la discutiile din acest spatiu virtual.

#224
Red_Lobster11

Red_Lobster11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2012
Vreau si eu sa merg!!!!!!

din pacate is student si cu timpul nu stau prea bine. Cu banii m-as descurca

Cine vrea sa vina undeva prin 2014-2015 vara ???

ma gandesc sa mergem cu couch surfing pana in Irkutsk si mai departe sa o luam ori pana in magadan pe drumul oaselor sau in sud prin mongolia pana la beijing.

#225
timis22

timis22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.08.2006
Nu am citit toate paginile.
Un austriac a calatorit de la Viena la Phenian cu transiberianul, a intrat in Coreea pe la Tumangan.

http://vienna-pyongyang.blogspot.ro/

#226
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008
M-am intors :), din pacate anul acesta nu am mai apucat sa merg, am avut eu ambitia sa platesc niste datorii pe care le tot taram de cativa ani incoace, insa, acum am terminat cu toate si pot sa ma dedic in intregime pentru calatoria cu Trans-siberianul....deocamdata sunt singur in aceste ganduri, deci, daca este cineva interesat, dupa luna iulie 2013 sa facem calatoria, astept colegi :).

@Timis22, as merge si in Corea de Nord, dar de unul singur nu prea am curajul, deci, doar sa se mai bage cineva si sunt si eu 100%. Apropo, daca stii de Vice.com? Nebunii aia s-au dus in coreea de nord si au facut misto de aia pe acolo, uite aici video, este in 3 parti [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/24R8JObNNQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]:)

PS:Planuiesc sa merg la cheleanu, la clasa a 3a de la ei (aia comuna), pot eu strange bani de excursia asta, dar nu imi permit sa merg in lux :)

Numai bine, si un an nou fericit!

#227
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008
Salutare din nou !
M-am hotarat sa fac rezervare prin https://www.realrussia.co.uk/ , de la Moscova la Irkutsk, si de acolo o sa vad in curand ce fac...biletul ma va costa $176.16 (30.12.2012), o sa deschid in saptamanile care urmeaza un blog unde o sa scriu despre tot mai in detaliu si o sa va las link.
Daca mai este cineva interesat 05 Aug 2013 ar fi data de plecare din Moscova :)

@Mirwoona, orice sfat este binevenit :), in Irkutsk, o sa cumpar o oferta de la Baikal Adventures, probabil aceiasi care ai luato si tu :)

#228
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Posteugen926, on 30 decembrie 2012 - 18:22, said:

Salutare din nou !
M-am hotarat sa fac rezervare prin https://www.realrussia.co.uk/ , de la Moscova la Irkutsk, si de acolo o sa vad in curand ce fac...biletul ma va costa $176.16 (30.12.2012), o sa deschid in saptamanile care urmeaza un blog unde o sa scriu despre tot mai in detaliu si o sa va las link.
Daca mai este cineva interesat 05 Aug 2013 ar fi data de plecare din Moscova Posted Image

@Mirwoona, orice sfat este binevenit Posted Image, in Irkutsk, o sa cumpar o oferta de la Baikal Adventures, probabil aceiasi care ai luato si tu Posted Image

Salutare si tie Eugen! Ai grija ca pretul pentru biletul de tren o sa creasca un pic. Tu de unde l-ai luat? Te-ai conversat cu ei pe email sau l-ai gasit pe undeva scris pe site? Din cate imi amintesc eu, real russia aveau preturi in pounds.

De asemenea, pentru rafting in imprejurimile Irkutsk, iti recomand sa iei din timp legatura cu ei. Daca esti de unul singur, o sa te coste mai mult si e posibil sa nu te ia singur (nu stiu sigur, dar nu cred ca renteaza nici pentru ei si nici pentru tine). Daca le scrii e posibil sa te cupleze si cu alte grupuri daca esti flexibil la perioada si asa este mai ok si pentru tine.

Apropos, vezi ca mai este pe forum cineva care vrea sa plece cu transiberianul anul acesta in august (cristinel13). Poate mergeti impreuna.

#229
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008
Mdah, am vazut si eu mai bine ofertele, si de unul singur ma cam arde la buzunar, asa ca fie ma baga la un grup, fie le cer o invitatie si le dau ceva banuti sa merg mai departe (asta ca sa pot lua viza)....nu stiu, cam pendulez in ultimele zile pentru ca m-a cam dezamagit treaba asta, dar o solutie trebuie sa fie....
Pana acum, printre altele am vorbit cu cei de la Baikal Adventure sa ma ajute cu biletele pana la Ulaan Batoor si la Beijing. Vedem...

O sa iau legatura si cu Cristinel13 sa vad ce planuri are...si in caz ca nu ne putem cupla....stie cineva cum as putea sa gasesc pe net calatori care o sa mearga in aceiasi perioada? Eu tot ma uit la CouchSurfing.com....dar nu inteleg mult din pagina aia...

PS: Am facut rezervare la ei, aveam de ales intre lire dolari sau euro....si am ales dolari ca imi e mai usor, ma astept sa creasca putin, dar sper ca nu cu 20 30

Edited by eugen926, 10 January 2013 - 12:26.


#230
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
Am si eu niste intrebari Posted Image
Am 14 ani(fac 15 in mai) nu cred ca pot sa vizitez nimic singur pana la 18 ani dar nu conteaza.
Cate vize am nevoie,un pret(cat mai mic as vrea clasa a3-a nu conteaza daca dorm pe un scaun )
O ruta gen Romania-Moscova-China eventual si prin Mongolia
Daca nu pot acum,astept sa fac 18 ani :)
Sunt din Brasov.

#231
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008
@skillz

Hai sa traiesti.. pai avem nevoie de vize mai peste tot in zona aia...si adunat ca esti minor, o sa iti mai trebuiasca si acordul parintilor, dar urmareste forumul asta si cand o sa ajungi sa faci si tu asta, contribuie aici :)

Eu cu munca mea (ca lucrez pe internet) cred ca o sa merg, gen , 1 sapt la moscova, dupa 4 zile pe drumuri, dupa 1 saptamana la Irkutsk....dupa 2 zile pe drumuri si in Mongolia si tot asa....incerc oarecum sa le impac pe aman2....nu stiu nici eu nimic clar ca pana in august cand am planificat, cred ca o sa rasucesc planul de 15 ori, dar sunt hotarat sa merg in acea directie :)

Numai bine!
Eugen S.

#232
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013
O sa urmaresc :) Pe mine m-ar interesa sa stau doar 1 zi maxim 2 in anumite orase pana in China...un pret ceva?

#233
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postskillz222, on 26 ianuarie 2013 - 18:52, said:

O sa urmaresc Posted Image Pe mine m-ar interesa sa stau doar 1 zi maxim 2 in anumite orase pana in China...un pret ceva?


@skillz222 Eu am fost cu trenul pana la Beijing (bine, o parte cu trenul, o parte cu autocare, masini,etc) si o sa incerc acum sa-ti fac un pret sa vedem pe la cat ajungi. Stiu cum este, si eu inainte sa plec cred ca mi-am facut un buget cu vreo 2-3 ani inainte, evidend doar visand ca o sa fac asta candva...

Deci incepem cu vizele:
Rusia: 43 usd
Mongolia: 70 usd
China:75 usd
Total vize:188 usd / 140 euro

Trenuri:
Bucuresti-Moscova: 90 euro (doar dus am luat eu), posibil ca dus intors sa fie mai ieftin.
Moscova-Irkutsk: 170 euro (clasa a 3-a - atat am platit eu in 2010, cu tot cu comisionul agentiei)
Si de la Irkutsk, daca nu te grabesti, poti ajunge cu maxim 50 euro pana in Ulan Baataar (vezi primul post de pe pagina).
Ulan Batar - Beijing: (inca 55 euro - vezi la fel mai sus)
Daca mai vrei sa te si intorci, ai un total de 365 x 2 = 730 euro pe trenuri.

Ce mai costa:
Cazare (cum ai zis tu o noapte) poti pune o medie de 10 euro in hosteluri (un pic mai scump in rusia, mai ieftin in mongolia si china). Sa zicem ca stai cate o noapte in fiecare (moscova, irkutsk, ulan batar, beijing) ai 40 de euro.
Mancare: Maxim 10 euro pe zi (se poate si cu mai putin in unele locuri) - sa zic ca tot drumul te duce undeva la 2 saptamani (14 zile) = 140 euro ptr mancare

Total: 924 euro (putem rotunji la 1000 euro)
Dar, este pacat sa te duci si sa stai asa putin in fiecare loc. Insa pe de alta parte, daca stai mai mult, cresc costurile cu mancarea si cazare, care oricum reprezinta cel mai mic procent din toata calatoria :D

#234
skillz222

skillz222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.01.2013

View Postmirwoona, on 28 ianuarie 2013 - 21:22, said:



@skillz222 Eu am fost cu trenul pana la Beijing (bine, o parte cu trenul, o parte cu autocare, masini,etc) si o sa incerc acum sa-ti fac un pret sa vedem pe la cat ajungi. Stiu cum este, si eu inainte sa plec cred ca mi-am facut un buget cu vreo 2-3 ani inainte, evidend doar visand ca o sa fac asta candva...

Deci incepem cu vizele:
Rusia: 43 usd
Mongolia: 70 usd
China:75 usd
Total vize:188 usd / 140 euro

Trenuri:
Bucuresti-Moscova: 90 euro (doar dus am luat eu), posibil ca dus intors sa fie mai ieftin.
Moscova-Irkutsk: 170 euro (clasa a 3-a - atat am platit eu in 2010, cu tot cu comisionul agentiei)
Si de la Irkutsk, daca nu te grabesti, poti ajunge cu maxim 50 euro pana in Ulan Baataar (vezi primul post de pe pagina).
Ulan Batar - Beijing: (inca 55 euro - vezi la fel mai sus)
Daca mai vrei sa te si intorci, ai un total de 365 x 2 = 730 euro pe trenuri.

Ce mai costa:
Cazare (cum ai zis tu o noapte) poti pune o medie de 10 euro in hosteluri (un pic mai scump in rusia, mai ieftin in mongolia si china). Sa zicem ca stai cate o noapte in fiecare (moscova, irkutsk, ulan batar, beijing) ai 40 de euro.
Mancare: Maxim 10 euro pe zi (se poate si cu mai putin in unele locuri) - sa zic ca tot drumul te duce undeva la 2 saptamani (14 zile) = 140 euro ptr mancare

Total: 924 euro (putem rotunji la 1000 euro)
Dar, este pacat sa te duci si sa stai asa putin in fiecare loc. Insa pe de alta parte, daca stai mai mult, cresc costurile cu mancarea si cazare, care oricum reprezinta cel mai mic procent din toata calatoria Posted Image
Multumesc foarte mult,daca de exemplu cumpar bilete direct din gara la Moscova? Este o diferenta mare fata de agentie? Da...stiu ca nu prea gasesti doar de curiozitate....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate