Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#199
vrijaya

vrijaya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.04.2008

View Postmirwoona, on 17th February 2010, 21:49, said:

Am obtinut urmatoarele preturi la bilete.


> Moscow-Irkutsk: 19 July (Monday) on Baikal train (nr 10 I guess) - 3rd class                   162 USD    
> Irkutsk - Ulan Bator: 27 July (Tuesday) on train nr. 362 - 2nd class                                 198 USD    
> Ulan Bator - Beijing: 30 July (Friday) on train nr. 24 - 2nd class                                      205 USD



Total 556 USD/persoana. Cineva interesat? Ma gandesc sa dau un avans..

Eu am mers vara trecuta cu clasa a 3a Moscova Irkutsk. Din Irkutsk mai e o varianta ieftina, iei bilet pana la Naushki, granita cu Mongolia in tren local si de acolo bilet Naushki-Ulan Bator in vagonul international, te scoti cam la jumatate cu pretul biletului. Trenul sta vreo 5 ore in vama, asa ca ai suficient timp sa faci tranferul, ambele bilete se iau din irkutsk. Iulie s-ar putea sa fie o perioada aglomerata, dar chiar si asa se gasesc bilete pt ca trenul circula zilnic si il iei cand ajungi in Irkutsk si apoi mergi cateva zile la Baikal. Viza pentru Mongolia se poate lua din Irkutsk, de acolo am luat-o eu, consulatul din Bucuresti are vacanta vreo 2 luni in vara, asa ca daca nu o luati din timp, mai e varianta asta.

Intre Ulan Bator si Beijing se poate face acelasi lucru, bilet cu trenul pana la vama-Erlian si de acolo un autobus sau tot cu trenul(ajunge noaptea in Beijing insa. Intre Mongolia si Beijing se mai poate face o oprire la Hohot.

Calatorie frumoasa va doresc!

#200
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postvrijaya, on 8th March 2010, 17:58, said:

Eu am mers vara trecuta cu clasa a 3a Moscova Irkutsk. Din Irkutsk mai e o varianta ieftina, iei bilet pana la Naushki, granita cu Mongolia in tren local si de acolo bilet Naushki-Ulan Bator in vagonul international, te scoti cam la jumatate cu pretul biletului. Trenul sta vreo 5 ore in vama, asa ca ai suficient timp sa faci tranferul, ambele bilete se iau din irkutsk. Iulie s-ar putea sa fie o perioada aglomerata, dar chiar si asa se gasesc bilete pt ca trenul circula zilnic si il iei cand ajungi in Irkutsk si apoi mergi cateva zile la Baikal. Viza pentru Mongolia se poate lua din Irkutsk, de acolo am luat-o eu, consulatul din Bucuresti are vacanta vreo 2 luni in vara, asa ca daca nu o luati din timp, mai e varianta asta.

Intre Ulan Bator si Beijing se poate face acelasi lucru, bilet cu trenul pana la vama-Erlian si de acolo un autobus sau tot cu trenul(ajunge noaptea in Beijing insa. Intre Mongolia si Beijing se mai poate face o oprire la Hohot.

Calatorie frumoasa va doresc!


Multam de sfaturi...asa ma gandeam si eu sa fac cu ultimele doua tronsoane, trenuri locale si descurcat la fata locului. Momentan am rezervat doar primul tronson: Moscova-Irkutsk la cls a 3a.

Viza de mongolia se ia usor, dar viza de rusia cum ai facut cu ea daca aveai bilet de tren doar pana la Irkutsk?

Noi oricum ne-am planificat 4 zile in zona lacului Baikal, asa ca e bine de stiut sa mergem intai la bilete si pe urma prin zona.

Cum ti s-a parut la clasa a 3-a? Distractie, siguranta, chestii de genul asta m-ar interesa.

#201
vrijaya

vrijaya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.04.2008

View Postmirwoona, on 8th March 2010, 21:52, said:

Multam de sfaturi...asa ma gandeam si eu sa fac cu ultimele doua tronsoane, trenuri locale si descurcat la fata locului. Momentan am rezervat doar primul tronson: Moscova-Irkutsk la cls a 3a.

Viza de mongolia se ia usor, dar viza de rusia cum ai facut cu ea daca aveai bilet de tren doar pana la Irkutsk?

Noi oricum ne-am planificat 4 zile in zona lacului Baikal, asa ca e bine de stiut sa mergem intai la bilete si pe urma prin zona.

Cum ti s-a parut la clasa a 3-a? Distractie, siguranta, chestii de genul asta m-ar interesa.

Eu am uitat sa activez primirea comentariile ulterioare...

La clasa a 3a a fost distractie mare, am avut noroc sa nimeresc cu niste tineri neastamparati in separeu, sau nush cum sa-i zic. Daca mergeti in 2, e mai bine, la clasa a 3a merge lumea mai necajita, trenul cu care am mers nu e folosit in general de turisti, mai mult de localnici.

Eu nu am avut nevoie de viza in rusia pentru ca sunt si cetatean al republicii moldova, stiu insa ca am fost in urma cu 2 ani cu un coleg cu cetatenia romana si am asteptam o luna raspunsul pentru viza, poate a fost mai complicat pentru ca noi am fost intr-un schimb de experianta si avea viza business.

Edited by ferrellroo, 16 May 2010 - 10:21.
Fara link-uri catre bloguri.


#202
antald

antald

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2009
cu masina a fost cineva?
drumuri ar fi, dar ... nu stiu cat de bune.

#203
eporteka

eporteka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.02.2009
In luna septembrie am gasit la chioscurile de ziare, un volum "In jurul lumii" editat de d'Augostino dedicat in exclusivitate Transiberinului. Contine si un DVD!
Filmul este editat de o agentie de turism, deci nu este foarte util celor ce vor sa efectueze calatoria, iar informatiile din brosura sunt mai mult decat modeste, dar poate va deschide apetitul.
Eu raman deschis in a face aceasta calatorie, anul viitor in vara, sau peste 2 ani, in functie de parteneri.

E.

#204
fbn_lucas

fbn_lucas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2008

View Postmirwoona, on 17th February 2010, 22:49, said:

Am obtinut urmatoarele preturi la bilete.


> Moscow-Irkutsk: 19 July (Monday) on Baikal train (nr 10 I guess) - 3rd class                   162 USD    
> Irkutsk - Ulan Bator: 27 July (Tuesday) on train nr. 362 - 2nd class                                 198 USD    
> Ulan Bator - Beijing: 30 July (Friday) on train nr. 24 - 2nd class                                      205 USD



Total 556 USD/persoana. Cineva interesat? Ma gandesc sa dau un avans..


salut uite de preferat sa vb pe  yahoo pe  mes  id ul meu  este fbn_lucas mai am pe cineva care vrea sa mearga noi acum economisim banii necesari  si  vrem na sa mergem cat mai wild posibil .. rusia sankt petersburg mongolia china tibet india nu conteza timpul nu conteaza cat dureaza si conditiile , vreaus a fie ceva   de neuitat si eu zic ca un buget de cat poate fiecare  :D ar face fatza unui sejur de cat poaet fiecare :)) (nu zic ideile mele ca o sa ma credeti nebun) , ideea ca  vreau sa mergem  in martie april ceva de genu  asa  va  hai toti sa ne adunam sa  facem un plan .. na oricare ar fi el acela si sa ne punem pe treaba , deci clar eu merg si inca cineva . va astept

Edited by ferrellroo, 01 October 2010 - 20:06.


#205
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postfbn_lucas, on 1st October 2010, 20:11, said:

salut uite de preferat sa vb pe  yahoo pe  mes  id ul meu  este fbn_lucas mai am pe cineva care vrea sa mearga noi acum economisim banii necesari  si  vrem na sa mergem cat mai wild posibil .. rusia sankt petersburg mongolia china tibet india nu conteza timpul nu conteaza cat dureaza si conditiile , vreaus a fie ceva   de neuitat si eu zic ca un buget de cat poate fiecare  :D ar face fatza unui sejur de cat poaet fiecare :)) (nu zic ideile mele ca o sa ma credeti nebun) , ideea ca  vreau sa mergem  in martie april ceva de genu  asa  va  hai toti sa ne adunam sa  facem un plan .. na oricare ar fi el acela si sa ne punem pe treaba , deci clar eu merg si inca cineva . va astept

Intre timp, de cand n-am mai postat pe aici, am fost si cu Transiberianul...de la moscova la beijing, cu oprire in irkutsk si in mongolia. Am fost si la clasa a doua, si la clasa a treia, asa ca cine doreste informatii, ma poate contacta :D

#206
fbn_lucas

fbn_lucas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2008

View Postmirwoona, on 2nd October 2010, 01:19, said:

Intre timp, de cand n-am mai postat pe aici, am fost si cu Transiberianul...de la moscova la beijing, cu oprire in irkutsk si in mongolia. Am fost si la clasa a doua, si la clasa a treia, asa ca cine doreste informatii, ma poate contacta :D


pai spune aici sa stim si noi , eu nu cred ca voi fi mofturos dar as fi interesat sa stiu cum este , ce probleme ai intampinat cum te ai descurcat cu limba , cum e  cu hrana apa. dusurile , na.. un rezumat intreg :D

#207
worldwide4ever

worldwide4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.07.2009
Este cineva interesat de o plimbare cu trans-siberinaul in 2011? Poate si putin prin mongolia. Va las id-ul meu: lxndr_spl

#208
lEcra_M

lEcra_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2010
bai si eu am niste rude pe la vladivostok , nu le cunosc , au auzit de mine la fel cum am auzit si eu de ele da faza e ca si ca sa merg panba acolo imi cam trebe ceva bani din cate am vazut ! pui mei ash merge si daca ma ajuta dumnezeu , poate anu asta kiar o tai, si singur merg chiar daca nu dau de ei, numa asa ca sa am si eu o aventura in viatza asta !

View PostSurrricata, on 7th February 2010, 21:17, said:

Buna,

Eu vreau foarte mult sa merg in calatoria asta, este the trip of a lifetime pentru mine. Si chiar voiam sa merg la vara. Numai ca eu o sa am la dispozitie cam 3 sapt, cel mult o luna, in care vreau sa ajung pana la Beijing (si de acolo cu avionul) - voi la ce interval de timp v-ati gandit?. Si mai voiam sa mai fac vreo doua "opriri" pe parcurs, in niste orase din Siberia (momentan sunt usor indecisa - nu stiu la care sa ma opresc). So, i'm in... Singurul comment pe care l-as avea: sunt de acord ca la clasa a treia e mai "raw experience", dar pe segmentele foarte lungi de drum, as sugera sa luam bilete la o clasa mai buna - for shower reasons. :)

Astept raspunsul vostru, i'm very excited!  :console: Sper ca nu v-a trecut...

daca nu se baga nimeni sa mearga cu tine ... zi mie ca eu deja parca ma vad la intrarea in vladivostok ! iti dai seama dupa 7 zile de mers pe drum ! cum o sa fie cand ajungi !!!!

#209
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostlEcra_M, on 26th December 2010, 19:46, said:

bai si eu am niste rude pe la vladivostok , nu le cunosc , au auzit de mine la fel cum am auzit si eu de ele da faza e ca si ca sa merg panba acolo imi cam trebe ceva bani din cate am vazut ! pui mei ash merge si daca ma ajuta dumnezeu , poate anu asta kiar o tai, si singur merg chiar daca nu dau de ei, numa asa ca sa am si eu o aventura in viatza asta !



daca nu se baga nimeni sa mearga cu tine ... zi mie ca eu deja parca ma vad la intrarea in vladivostok ! iti dai seama dupa 7 zile de mers pe drum ! cum o sa fie cand ajungi !!!!
Pana la urma a mai plecat cineva ? :)

#210
dennda

dennda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.04.2006

View PostImperator, on 8th May 2011, 14:57, said:

Pana la urma a mai plecat cineva ? :)


Plec eu, la 1 septembrie ! :D

#211
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Mai gasiti relatari despre o calatorie aproximativ recenta aici:
http://www.daciaclub...pic=194235&st=0
si aici
http://www.hellosiberia.blogspot.com/
Din pacate, uneori calatorul o ia pe aratura, dar in ansamblu e interesant.

#212
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
pt octombrie 2012 se combina cineva?

#213
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
august 2013. cu motoru'

#214
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008

View Postrottweiler2007, on 11th November 2011, 15:22, said:

pt octombrie 2012 se combina cineva?



As merge eu...mai devreme de Oct nu poti? prin Aug sa zicem?
Eu vreau sa le iau pe parcurs, adica prin feb martie sa iau biletul moscova-Beijing, as prefera trans-manchiuria, am inteles ca e trenul 20, dar nu m-ar deranja cel care trece prin Ulan Bator
si undeva prin mai as putea sa cumpar biletul de intoarcere cu avionul :)
Plecarea din Bucuresti vreau sa o fac tot cu trenul, am inteles ca ar costa cam 100$ pana la moscova, iar acolo daca as putea sa stau macar o zi sa vizitez locurile, ar fi super :)
In total am vazut ca ar trebui cam 1200euro pentru calatorii si cred ca un 500euro ar trebui sa am la mine
Astept raspuns, numai bine si un an fericit!

Edited by eugen926, 05 January 2012 - 22:38.


#215
eugen926

eugen926

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2008

View Postrottweiler2007, on 11th November 2011, 15:22, said:

pt octombrie 2012 se combina cineva?

De fapt, daca ma gandesc mai bine, octombrie ar fi mai bine ca as strange banii mai lejer :)
Ce traseu te intereseaza, cam care sunt planurile tale?
Numai bine! :)

P.S: Nu pot sa nu ma gandesc,...nu va fi cam frig in Octombrie? totusi, vorbim de Moscova, Siberia...Beijing va fi ploios cred...

#216
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

View Postvrijaya, on 8th March 2010, 17:58, said:

Eu am mers vara trecuta cu clasa a 3a Moscova Irkutsk. Din Irkutsk mai e o varianta ieftina, iei bilet pana la Naushki, granita cu Mongolia in tren local si de acolo bilet Naushki-Ulan Bator in vagonul international, te scoti cam la jumatate cu pretul biletului. Trenul sta vreo 5 ore in vama, asa ca ai suficient timp sa faci tranferul, ambele bilete se iau din irkutsk. Iulie s-ar putea sa fie o perioada aglomerata, dar chiar si asa se gasesc bilete pt ca trenul circula zilnic si il iei cand ajungi in Irkutsk si apoi mergi cateva zile la Baikal. Viza pentru Mongolia se poate lua din Irkutsk, de acolo am luat-o eu, consulatul din Bucuresti are vacanta vreo 2 luni in vara, asa ca daca nu o luati din timp, mai e varianta asta.

Intre Ulan Bator si Beijing se poate face acelasi lucru, bilet cu trenul pana la vama-Erlian si de acolo un autobus sau tot cu trenul(ajunge noaptea in Beijing insa. Intre Mongolia si Beijing se mai poate face o oprire la Hohot.

Calatorie frumoasa va doresc!

super ponturi legate de calatorie. Cam cat tea- costat intreg drumul Moscova-Beijin cu bilete luate asa separat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate