Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Vreau sa sparg peretele

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
macarale

macarale

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2007
Salut

Imi puteti spune, va rog, cu liniuta, care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a obtine autorizatia de "daramare" a unui perete din BCA (nu afecteaza structura de rezsitenta a blocului). Faptul ca apartamentul este la ultimul etaj usureaza cu ceva situatia?

Multumesc

#38
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 macarale, on Mar 6 2007, 15:25, said:

Salut

Imi puteti spune, va rog, cu liniuta, care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a obtine autorizatia de "daramare" a unui perete din BCA (nu afecteaza structura de rezsitenta a blocului). Faptul ca apartamentul este la ultimul etaj usureaza cu ceva situatia?

Multumesc
daca peretele este de BCA (deci nu este de sustinere):
se cumpara cateva sticle de bere
se pune berea la rece
se ia barosul si se loveste cu sete in perete pana il darami pe tot
dupa ce termini si esti plin de "sete" (ca doar ai lovit cu sete), te duci la frigider, iei berea si o bei pe toata.

daca e perete de beton si perete de sustinere, iti trebuie o gramada de hartii. daca e doar un amarat de perete despartitor de BCA, se aplica pasii de mai sus.

#39
saxas

saxas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.01.2004

 macarale, on Mar 6 2007, 15:25, said:

Salut

Imi puteti spune, va rog, cu liniuta, care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a obtine autorizatia de "daramare" a unui perete din BCA (nu afecteaza structura de rezsitenta a blocului). Faptul ca apartamentul este la ultimul etaj usureaza cu ceva situatia?

Multumesc



Si eu sunt interesat in aceasta problema. Cine stie e rugat sa ne ajute!

#40
saxas

saxas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.01.2004
chiar nu a daramat nimeni legal ceva in casa :D?

#41
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
@macarale: prima liniuta e sa mergi la primaria de care apartii si sa intrebi acolo de actele necesare
@saxas: cu ce e mai jos merita sa demolezi legal?? :D

nasol e daca reclama vecinii sau la revinzarea imobilului (la tv vazusem ceva de genul asta)

PT CU
    *
      Cerere tip care se ridică de la Xerox - poartă
    *
      Planuri cadastrale, câte 2 exemplare (din str. Academiei nr. 3 - 5):
      scara 1:2000, 1:500 si 1:500 cu rețele
    *
      Chitanță C.E.C. pentru taxă certificat de urbanism
      (în funcție de suprafața de teren deținută):
      - până la 150 mp ............................................................................................ 20.700 lei
      - până la 250 mp ............................................................................................ 27.900 lei
      - până la 500 mp ............................................................................................ 35.000 lei
      - până la 750 mp ............................................................................................ 42.150 lei
      - până la 1.000 mp ......................................................................................... 50.000 lei
      - peste 1.000 mp ............ 50.000 lei +70 lei/mp pentru suprafețele ce depășesc 1.000 mp
      - 2 - 3 fotografii color, din care să reiasă starea construcției.

      La solicitarea secretarului primăriei:
    *
      Actul de proprietate - copie legalizată.
    *
      Certificat de atestare fiscală - original (de la Direcția Venituri Buget Local).




PT autorizatie
    *
      Cerere tip cu anexe care se ridică de la Xerox - poartă
    *
      Documentația tehnică de desființare - 2 exemplare, întocmită conform
      Legii nr. 50/1991 republicată și a Ordinului M.L.P.A.T. nr. 91/1991 (cap. III.3.B).
    *
      Avizul Muzeului de Istorie și Artă al Municipiului București.
    *
      Declarație notarială din care să reiasă că imobilul nu a fost înstrăinat, gajat, ipotecat - până la data depunerii cererii, și că nu sunt instituite servituți
      care să greveze asupra acestuia.
    *
      Contract cu o întreprindere de salubrizare pentru transport deșeuri rezultate
      din demolare.
    *
      Alte acorduri și avize considerate necesare, solicitate prin certificatul de urbanism.
    *
      Chitanță C.E.C. pentru taxă autorizație de demolare: 0,1% din valoarea de impunere a imobilului.

#42
saxas

saxas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.01.2004
Aia de acolo sunt lei noi??
eu am de daramat 2 debarale dar daca costa 200milioane le dau jos cu briceagul si ies mai ieftin

Attached Files



#43
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
daca peretii sunt de rezistenta nu ii daramni...in rest...pune berea la rece si roaga-te sa nu intrebe vecinii ceva

#44
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
iar cind o sa vrei sa vinzi casa va trebui sa faci la loc peretii aia

#45
xmen2

xmen2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.01.2007
Pare complicata parcurgerea etapelor de la #41 (ma gandesc numai la birocratie) si de unul singur cred ca este un cosmar.
Daca este cineva care a reusit cu ajutorul unei firme sau persoane fizice (contra cost normal) poate imi recomanda si mie.

Ceea ce am eu de facut este:
Spart pereti BCA: camara/debarale/balcoane; schimbat destinatia unei camere in bucatarie cu tot ceea ce inseamna asta, adica: tras prin perete de beton tevi de gaze/apa/scurgere; mutat calorifere etc. Nu sparg pereti de rezistenta.

#46
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 xmen2, on Apr 3 2007, 19:14, said:

Pare complicata parcurgerea etapelor de la #41 (ma gandesc numai la birocratie) si de unul singur cred ca este un cosmar.
Daca este cineva care a reusit cu ajutorul unei firme sau persoane fizice (contra cost normal) poate imi recomanda si mie.

Ceea ce am eu de facut este:
Spart pereti BCA: camara/debarale/balcoane; schimbat destinatia unei camere in bucatarie cu tot ceea ce inseamna asta, adica: tras prin perete de beton tevi de gaze/apa/scurgere; mutat calorifere etc. Nu sparg pereti de rezistenta.

eu acum o saptamana am spart peretele dintre bucatarie si hol ....am vorbit cu vecinii, le-am explicat ca 2-3 zile o sa aiba dureri de cap de la daramat si acu m-am apucat de reamenajat&stuff
normal ca fara autorizatii :naughty:

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rex, on Mar 7 2007, 19:18, said:

daca peretele este de BCA (deci nu este de sustinere):
se cumpara cateva sticle de bere
se pune berea la rece
se ia barosul si se loveste cu sete in perete pana il darami pe tot
dupa ce termini si esti plin de "sete" (ca doar ai lovit cu sete), te duci la frigider, iei berea si o bei pe toata.

daca e perete de beton si perete de sustinere, iti trebuie o gramada de hartii. daca e doar un amarat de perete despartitor de BCA, se aplica pasii de mai sus.
nu ai pus liniuta.

#48
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
In legatura cu vandutul apartamentului daca ai spart pereti despartitori (care nu sunt de rezistenta):

Cel mai simplu este sa refaci peretii din rigips , cu o lavabila peste si gata, ai peretii despartitori exact ca in cadastru. Nimeni (ma refer la expertul de la banca, daca cel care cumpara face credit) nu o sa comenteze nimic. Iar daca cel care cumpara are de gand sa ii sparga o sa zica multumesc cand va putea face asta singur fara a face mizerie in toata casa.  B)

Costa mult mai putin decat sa alergi dupa aprobari. :D

Edited by ches, 14 May 2007 - 14:45.


#49
madriann

madriann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.02.2007
Am si eu aceeasi problema cu un idiot, ca vecin nu-i pot spune. Toti locatarii au semnat tabelul (majoritatea au facut aceleasi modificari :) ), si-au dat acordul, el a fost singurul care nu a vrut (mai exact, a fost un NU , dupa care mi-a inchis usa in nas). M-am apucat de treaba (1 zid de BCA, doua debarale desfiintate, un perete de la debara era insa beton cu armatura). Bineinteles ca s-a dus la primarie si a facut reclamatie si m-am trezit cu inspectorii pe cap.
Poate ma ajutati cu vreun sfat...cum sa procedez. Legea aia de care s-a tot vorbit a intrat in vigoare?

#50
danelll

danelll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.09.2003
Salut,
Sunt si eu pe cale sa cumpar un apartament comunist si bineinteles vreau sa mai dau unii pereti jos. Daca mare parte din ei sunt din BCA, cel pe care as dori cel mai mult sa-l dau jos este din beton si este de rezistenta. Exista vreo posibilitate sa dau jos peretele si sa pun in locul lui niste bare de otel de exemplu, astfel incat sa nu afectez structura de rezistenta ? S-a confruntat cineva efectiv cu problema asta si a reusit sa obtina toate autorizatiile si sa faca si modificarile ? Daca da poate imi spune si mie cum a procedat, cat timp i-a luat si cat l-a costat. Multumesc.

#51
Moshpedia

Moshpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 10.08.2005
Eu as vrea sa sparg peretele dintre sufragerie sib bucatarie ( se afla pe lungimea sufrageriei ) ; structura pare sa fie pe grinzi si peretele cu pricina pare sa fie de BCA ... Nu m-am mutat inca, insa vreau sa stiu daca incep cu vecinii sau cu primaria, aprobari etc ?

#52
super-atu

super-atu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 05.07.2006

 bibi, on Jul 27 2006, 09:31, said:

Meris pt informatii.

Cred ca o sa renunt la idee. O sa sparg doar peretele dintre bucatarie si hol care este din BCA.

Din cauza unor bastinasi ca tine de va-ti mutat din cocotierul din jungla la oras in bloc si se mira ce a dat peste ei si se apuca sa sparga toti peretii si uneori si cei de rezistenta punandu-ne noua viata si sanatatea in pericol.
Ce a facut constructorul este bine facut ca nu de prost la facut asa ci dupa un proiect anume

#53
mihaisradu

mihaisradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.08.2007

 danelll, on Jun 4 2007, 15:05, said:

Salut,
Sunt si eu pe cale sa cumpar un apartament comunist si bineinteles vreau sa mai dau unii pereti jos. Daca mare parte din ei sunt din BCA, cel pe care as dori cel mai mult sa-l dau jos este din beton si este de rezistenta. Exista vreo posibilitate sa dau jos peretele si sa pun in locul lui niste bare de otel de exemplu, astfel incat sa nu afectez structura de rezistenta ? S-a confruntat cineva efectiv cu problema asta si a reusit sa obtina toate autorizatiile si sa faca si modificarile ? Daca da poate imi spune si mie cum a procedat, cat timp i-a luat si cat l-a costat. Multumesc.

danell, eu sunt arhitect si daca ai veni la mine ca sa-ti fac desenele pentru aprobare si mi-ai spune ca vrei sa demolezi un zid de rezistentasi sa-l inlocuiesti cu ce-ai spus tu, ti-as recomanda sa-ti bagi undeva barele alea de otel. Nu pot sa cred cum poti sa gandesti atat de ingust, cum sa inlocuiesti un zid de beton armat care este ancorat cu armatura in plansee cu niste nenorocite de bare de otel care la primul mic cutremur, in timpul miscarii neuniforme a planseelor zboara si te trezesti cu vecinul peste tine... Inainte sa intrebi aceste lucruri mai si gandeste, oricat de greu ar fi in Romania. O zi buna.

#54
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Moshpedia, on Jun 24 2007, 21:10, said:

Eu as vrea sa sparg peretele dintre sufragerie sib bucatarie ( se afla pe lungimea sufrageriei ) ; structura pare sa fie pe grinzi si peretele cu pricina pare sa fie de BCA ... Nu m-am mutat inca, insa vreau sa stiu daca incep cu vecinii sau cu primaria, aprobari etc ?

Am spart si eu peretele de la camara si debara (era de beton armat de 7 cm). Am facut proiect am luat aprobarile de la primarie si de unde mai trebuiau dar nu am luat nimic de la vecini. Toata afacerea a costat cam 20 milioane lei (vechi) si vreo 5 luni de zile. Parerea mea este ca-i bine sa faci totul legal ca sa nu ai dureri de cap mai tarziu ca nu se stie niciodata ce legi se mai dau. Plus ca un ap cu modificari neaprobate e mult mai greu de vindut (trebuie modificat cadastrul). Eu unul nu as cumpara un ap modificat fara acte pentru ca preiau automat raspunderea asupra modificarii facute de vechiul proprietar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate