Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vreau sa sparg peretele

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Daca e un BCA nefericit, atunci odihneasca-se in pace  :naughty: Dar stiu oameni care au scapat de tubulatura de aerisire (sau mai rau, de aia de apa pluviala !!) din casa, pe motiv ca le strica mizanplasul..:drac: Macar aia cu apa pluviala au constatat pe pielea proprie la prima ploaie cata minte au avut in cap... :naughty:

LE: cand am zis de "vecini", ma refeream strict la viata colocatarilor - daca juma' de bloc o ia la vale la o adica, nu cred ca poti vota pentru sau contra  <_<

Edited by Dana_H, 09 August 2006 - 15:47.


#20
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
s-au construit puscarii noi. s-au modernizat cele vechi. uite ca incep sa apara si clientii :lol:

#21
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
legea asta, cand va intra ea in vigoare, se va aplica numai de la acea data in colo, pt cei care vor sa-ti modifice apart?sau si pt cei care deja au facut-o? nu ma priveste pe mine ci pt vecinul de jos.

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
nu cred ca are efect retroactiv....

#23
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postjedialex1985, on Aug 10 2006, 13:04, said:

legea asta, cand va intra ea in vigoare, se va aplica numai de la acea data in colo, pt cei care vor sa-ti modifice apart?sau si pt cei care deja au facut-o? nu ma priveste pe mine ci pt vecinul de jos.

Din cate stiu nicio lege nu se aplica retroactiv. Oricum, ideea e in felul urmator:
- Perete care nu e de rezistenta (BCA, caramida, chiar si beton armat de 7cm) - se poate darama fara sa afecteze structura de rezistenta. Daca aveti noroc si nu primiti reclamatie de la vecini, mai trec 3 ani si modificarea se prescrie. Altfel, amenda nu numai ca este usturatoare, dar legal trebuie sa refaceti totul asa cum era. Plus, daca doriti sa vindeti ulterior apartamentul, numai un fraier l-ar lua fara cadastru modificat (adica dupa ce ati urmat tot sirul chinuitor al proiectului si al aprobarilor).
- Perete de rezistenta - pe langa inconstienta faptului, cred ca nici nu se prescrie. Mi s-ar parea normal ca la o verificare, chiar si dupa 10 ani de la modificare, sa se sanctioneze prompt cu refacerea structurii de rezistenta.
Cei mai norocosi au blocuri cu structura de rezistenta pe grinda, ceea ce permite joaca cu peretii. La celelalte nu prea tine figura (mai mult de un perete de camara/debara).

#24
puchypeaches

puchypeaches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2006
uai dar cum suna numele topicului   :w00t: ..eu vreau sa sparg geamurile unei masini :P

mai bine lasi acolo peretele, poate se darama dra*u blocul, chiar daca ai primi aprobare; mie mi-ar fi frica  :mellow:

#25
_claudius

_claudius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.06.2006
Attached File  IMG_0172_1.jpg   357.36K   742 downloadsEu mi-am spart peretele dintre bucatarie si cam mare. Perete beton armat, grosime 10 cm, deschidere de 3.5 m, apartament la ultimul etaj. Am chemat pt expertiza inginerul proiectant si la recomandarea lui am lasat o grinda de 40 cm. Dupa modificarile de rigoare au venit si cei de la gazrom pt proiectarea instalatiei de gaz. Dupa finalizarea proiectului (aprobari, avize), in documente imi aparea cu peretele modificat. Repet ultimul etaj, perete de rezistenta dar cu grinda lasata! Magazinele de la parter stiu ca nu au avut voie!

#26
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Eu sunt cel mai al dreaq- stau la casa si am spart un perete ca sa fac usa in el fara nici o aprobare de la nimeni, oricum in planul casei acea usa pe care am facut-o acum exista, nu mai exista insa fizic. Acum e ok...deci la casa e mai bine!!! Jos blocurile comuniste :coolspeak:

#27
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
S-a dat legea aia?
Oare daca spargi un perete de bca fara aprobare, vei avea probleme? Este vorba de peretele care desparte bucataria de hol... mai exact camara de hol.
Toata scara l-a spart si toata lumea e multumita, dar ma gandeam in cazul in care vine cineva in control, pot fi probleme? In sensul ca iti da amenda si te pune sa faci la loc?
Chestia cu legea aplicata retroactiv,  nu stiu .... dar de unde pot stii ei ca ai facut inainte de aplicarea legii sau dupa?
Si ma gandesc, ca daca vin in control, oricum te pune sa iei un fel de autorizatie... chiar daca ai daramat peretele inainte de a se vota legea.
As vrea niste lamuriri in privinta asta , sa stiu ce sa fac, dau jos peretele de bca sau nu.
Thanks

Edited by Yorks6, 23 September 2006 - 08:29.


#28
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View PostYorks6, on Sep 23 2006, 09:27, said:

S-a dat legea aia?
Oare daca spargi un perete de bca fara aprobare, vei avea probleme? Este vorba de peretele care desparte bucataria de hol... mai exact camara de hol.
Toata scara l-a spart si toata lumea e multumita, dar ma gandeam in cazul in care vine cineva in control, pot fi probleme? In sensul ca iti da amenda si te pune sa faci la loc?
Chestia cu legea aplicata retroactiv,  nu stiu .... dar de unde pot stii ei ca ai facut inainte de aplicarea legii sau dupa?
Si ma gandesc, ca daca vin in control, oricum te pune sa iei un fel de autorizatie... chiar daca ai daramat peretele.
As vrea niste lamuriri in privinta asta , sa stiu ce sa fac, dau jos peretele de bca sau nu.
Thanks

Ce nu e clar din ce s-a scris mai sus? Cu lege, fara lege, iti trebuie autorizatie. Diferenta pe care o face legea este ca daca peretele daramat e de rezistenta, faci puscarie.

#29
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Si daca nu ai autorizatie ce se intampla?
Amenda si faci la loc, sau se poate obtine o autorizatie dupa ce l-ai spart?
Vorbesc de bca, nu se pune problema de altceva.
Plus ca unii au spus ca legea nu se aplica retroactiv ... asa ca poate merge si fara autorizatie, sau...??

Edited by Yorks6, 23 September 2006 - 08:39.


#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostThe_Napster, on Aug 9 2006, 14:47, said:

Eu am prins vremurile in care nu trebuiau aprobari si am spart peretii care despatreau holul, bucataria si sufrageria. Acum iti trebuie tot felul de aprobari si acte...
  

    Nu este nimic . O sa faci peretii la loc .





    Si din cate stiu la blocurile din prefabricate , toti peretii exteriori sunt de rezistenta , fie ei cu geanuri ori ba .

#31
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca renovez apartamentul si daram toata tencuiala, inclusiv cea din balcon, am nevoie de vreo autorizatie?

Edited by rex, 01 October 2006 - 02:15.


#32
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postrex, on Oct 1 2006, 03:13, said:

daca renovez apartamentul si daram toata tencuiala, inclusiv cea din balcon, am nevoie de vreo autorizatie?

Tencuiala nu prea se "darama". :P Daca e vorba doar de tencuiala, nu iti trebuie nicio autorizatie. Daca insa te-a tradat cuvantul "darama" si iti scapa barosul prin tencuiala cu tot cu perete (chiar daca e doar BCA), atunci iti trebuie. Sau "nu", cu riscurile de rigoare.  :naughty:

#33
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Ati intrat pe domeniul meu  ;) :D
Luati si cititi legea 50/1991 privind autorizarea lucrarilor de constructii
In mod normal, pentru orice perete dat jos e nevoie de PAC (proiect de autorizare).
Daca stiti ca aveti vecini cu care nu va intelegeti bine ar fi bine sa fie totul legal altfel va alegeti cu o amenda.
Va postez din lege lista cu lucrarile pt care nu aveti nevoie de autorizare:

1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

a) reparatii la īmprejmuiri, acoperisuri, īnvelitori sau terase, atunci cānd nu se schimba forma acestora si materialele din
care sunt executate;
B) reparatii si īnlocuiri de tāmplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tāmplariei;
c) reparatii si īnlocuiri de sobe de īncalzit;
d) zugraveli si vopsitorii interioare;
e) zugraveli si vopsitorii exterioare, daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor;
f) reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, īn limitele proprietatii, montarea sistemelor locale de īncalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilitati;
g) reparatii si īnlocuiri la pardoseli;
h) reparatii si īnlocuiri la finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin si la scari de acces, fara modificarea calitatii si a aspectului elementelor constructive;
i) lucrari de īntretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;
j) lucrari de investigare, cercetare, expertizare, conservare si restaurare a componentelor artistice ale constructiilor prevazute la art. 3 lit. B), cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor si al autoritatii administratiei publice judetene sau locale, dupa caz;
k) lucrari de foraje si sondaje geotehnice pentru constructii de importanta normala sau redusa, situate īn afara zonelor de
protectie instituite pentru zacaminte acvifere;
l) lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei cimitirului.
(2) Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau īnchise,
destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platforme,
precum si fara racorduri si/sau bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice.
(3) Daca lucrarile prevazute la alin. (1), cu exceptia celor prevazute la lit. e) si j), se executa la constructiile mentionate la
art. 3 lit. B), este obligatorie emiterea autorizatiei de construire.


Lista cu lucrari pentru care este obligatorie autorizarea

Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:

a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;
B) lucrari de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum si orice alte lucrari, indiferent de valoarea lor, care urmeaza sa fie efectuate la constructii reprezentānd monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protectie, stabilite potrivit legii;
c) lucrari de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare si reabilitare privind cai de comunicatie, inclusiv lucrari de arta, retele si dotari tehnico-edilitare, lucrari hidrotehnice, amenajari de albii, lucrari de īmbunatatiri
funciare, lucrari de instalatii de infrastructura, noi capacitati de producere, transport, distributie a energiei electrice si/sau termice, precum si de reabilitare si retehnologizare a celor existente;
d) īmprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice;
e) lucrari de foraje si excavari necesare īn vederea efectuarii studiilor geotehnice, prospectiunilor geologice, exploatarilor de cariere, balastiere, sonde de gaze si petrol, precum si alte exploatari de suprafata sau subterane;
f) lucrari, amenajari si constructii cu caracter provizoriu necesare īn vederea organizarii executiei lucrarilor de baza, daca nu au fost autorizate o data cu acestea;
g) organizarea de tabere de corturi, casute sau de rulote;
h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate īn extravilan;
i) cimitire - noi si extinderi.



Vreti sa stiti si amenzile?

Art. 26. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu au fost savārsite īn astfel de conditii īncāt, potrivit legii,
sa fie considerate infractiuni:
a) executarea sau desfiintarea, totala ori partiala, fara autorizatie a lucrarilor prevazute la art. 3, cu exceptia celor mentionate la lit. B), de catre investitor si executant; (la litera b este vorba despre monumentele istorice)


(2) Contraventiile prevazute la alin. (1), savārsite de persoanele fizice sau juridice, se sanctioneaza cu amenda, dupa cum
urmeaza:
- de la 10.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele de la lit. a);

Edited by renderman, 02 October 2006 - 11:17.


#34
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postrenderman, on Oct 2 2006, 12:16, said:

Ati intrat pe domeniul meu  ;) :D
Luati si cititi legea 50/1991 privind autorizarea lucrarilor de constructii
In mod normal, pentru orice perete dat jos e nevoie de PAC (proiect de autorizare).
Daca stiti ca aveti vecini cu care nu va intelegeti bine ar fi bine sa fie totul legal altfel va alegeti cu o amenda.

deci pana la urma am nevoie sau nu de autorizatie ca sa dau tencuiala jos? nu ma intereseaza sa daram peretii ca sunt oarecum multumit de configuratia actuala a apartamentului.

#35
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postrex, on Oct 2 2006, 13:50, said:

deci pana la urma am nevoie sau nu de autorizatie ca sa dau tencuiala jos? nu ma intereseaza sa daram peretii ca sunt oarecum multumit de configuratia actuala a apartamentului.

Nu ai nevoie. Vezi punctul "h" din ce a postat @renderman. De la capitolul "fara autorizatie", evident. :P

#36
exgweyss

exgweyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 08.09.2006
Si io vreau cateodata sa sparg cate un perete. Sau capul unuia care ma enerveaza.
Ce sa ma fac? Imi trebe aprobare pt. asta? :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate