Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Vreau sa sparg peretele

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Salutare.
Locuiesc itnr-un bloc comunist (din placi de beton).
Vreau sa sparg peretele dintre bucatarie si balcon ca sa imi fac o usa (acum este doar o ferestra).

Stiti cumva daca acel perete face parte din structura de rezistenta a blocului?
Trebuie sa obtin aprobare ca sa sparg?Daca da,unde trebuie sa merg, cam cat costa si cam cat dureaza aprobarea?

Mersi anticipat.

#2
Findme

Findme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.12.2005
deci da :D
iti trebuie o gramada de aprobari ca sa spargi peretele (toata distractia costa cam 15 milioane si dureaza cel putin cateva luni). primul pas e gasirea unui arhitect care sa iti faca proiectul, si cu ocazia asta vei afla si daca peretele este sau nu de rezistenta. apoi iei proiectul si incepi sa faci drumuri pe la primarie, pe la serviciul de urbanism, sa iei enspe mii de aprobari, acordul vecinilor, si alte mii de chestii pe care nu le tin minte.  :console:

#3
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Daca este perete de rezistenta eu zic sa iti iei gandul.
In ultimele luni a aparut o lege care te obliga ca la o astfeld e interventie sa faci o expretiza a blocului.Daca blocul are trei scari de exemplu expertiza musai sa fie facuta la toate cele trei scari.Asta costa foarte mult si nu sunt multi experti care fac asa ceva.

Aprobabarea dureaza in prima faza maxim o luna obtinearea certificatului de urbanism, dupa mai ai avizele,proiectul si obtinerea autorizatiei de c-tie (inca o luna).

#4
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Meris pt informatii.

Cred ca o sa renunt la idee. O sa sparg doar peretele dintre bucatarie si hol care este din BCA.

#5
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Totul depinde de vecini... daca te ai bine cu ei, si nu-ti face nimeni reclamatie poti sa-i dai bataie.
Nu vine nimeni sa te verifice, daca nu exista o sesizare la adresa ta.

Am discutat odata cu cineva avizat, si mi-a povestit ca atat timp ca gaura nu-i mai lata de 1 m si deasupra raman 50cm de beton (din placa prefabricata) im mod normal nu se intampla nimic. Dar daca in caz de cutremur se prabuseste blocu, iti asumi intreaga raspundere...

Acu 2 ani mi-am facut un horn de 13m , structura metalica pe exterior, l-am facut cu toate actele necesare ca nu ma prea bine cu toti vecinii (am o baba cretina sub mine)... actele m-au costat vreo 4 mil si au durat vreo 2 luni...

Spor la lucru

#6
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nene bibi, pai daca blocul ala este un nenorocit de bloc comunist (mama lor de idioti ca au facut blocuri in loc sa faca vile cu piscina), parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa te muti intr-un cartiel de blocuri dupa sufletul tau. sau intr-un cartier de vile. :)
si de-al draq asa, sa nu vinzi apartamentul ala comunist pe cateva zeci de mii de euro. da-l dracului pomana ca si asa nu e bun de nimic :rolleyes:

#7
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
am o vecina sub apartamentul meu si vrea de vreo 5 ani sa sparga dar nu-i dau voie...a avut 3 ani la rand in care venea cu impresii din italia, dupa ce stergea babele prin strainatate, venea si schimba gresie, faianta in fiecare an, ca sa fie la moda si nu aveam nici o vara linistita, asta din cauza zgomotului, si cand a ajuns sa darame peretele am luat hotararea "NU" :D. Nu vreau sa par comunist, dar daca blocul asa a fost conceput de ce sa-l las pe mana unei femei nepricepute ? :P

#8
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003

 Berti, on Jul 27 2006, 09:50, said:

Totul depinde de vecini... daca te ai bine cu ei, si nu-ti face nimeni reclamatie poti sa-i dai bataie.
Nu vine nimeni sa te verifice, daca nu exista o sesizare la adresa ta.

Am discutat odata cu cineva avizat, si mi-a povestit ca atat timp ca gaura nu-i mai lata de 1 m si deasupra raman 50cm de beton (din placa prefabricata) im mod normal nu se intampla nimic. Dar daca in caz de cutremur se prabuseste blocu, iti asumi intreaga raspundere...

Acu 2 ani mi-am facut un horn de 13m , structura metalica pe exterior, l-am facut cu toate actele necesare ca nu ma prea bine cu toti vecinii (am o baba cretina sub mine)... actele m-au costat vreo 4 mil si au durat vreo 2 luni...

Spor la lucru

NU cu vecinii mei am problema.Cu vecini din blocul de vizavi. Distanta intre blocuri este de 20m(o strada cu 2 trotoare si 2 gradini). Se vede la mine in casa.
Mai vedem.O sa mai discut si cu sotia.

#9
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
E la parter.
Omu' si-a facut balcon, si s-a saturat de sarit geamul de 5 ori pe zi.

Peretele e placa din beton prefabricata.
In cazul acesta, e parte din structura blocului, si consolideaza structura de rezistenta.
Daca era BCA sau caramida, nu trebuia.

Vezi ca e musai sa vii cu grinda din U de Otel incastrata ... la prag.

Trebuie aprobare, macar de gura si urechile vecinilor.
Dar si pentru tine. Nu stii cum vine un cutremur, si se distrubuie tensiunile. Te trezesti cu blocu' in cap.
Te mai baga si la puscarie.

Eu in primul rand m-as gandi la mine si la familie.

#10
Madroxana

Madroxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2005

 bibi, on Jul 26 2006, 10:22, said:

Salutare.
Locuiesc itnr-un bloc comunist (din placi de beton).
Vreau sa sparg peretele dintre bucatarie si balcon ca sa imi fac o usa (acum este doar o ferestra).

Stiti cumva daca acel perete face parte din structura de rezistenta a blocului?
Trebuie sa obtin aprobare ca sa sparg?Daca da,unde trebuie sa merg, cam cat costa si cam cat dureaza aprobarea?

Mersi anticipat.

Maica-mea vrea sa faca acelasi lucru in apartament.
Dar vad ca n-a raspuns nimeni clar la o intrebare:
Daca e vorba de perete cu geam (la fel, intre bucatarie si balcon) mai poate fi perete de rezistenta?
Pt ca eu stiam ca peretii de rezistenta ai blocurilor nu au voie sa aiba geam incorporat. Asta ar insemna din start sa le scada rezistenta.
Oricum, a facut vizite pe la institutiile de unde ar trebui sa primeasca aprobare (plus cinspe' mii de planuri, etc) si toti au sfatuit-o sa nu se complice cu chestii de astea, in ideea ca pt juma' de metru patrat de perete spart nu are rost sa dea atatia bani. Sa inteleg ca e o practica curenta? Si ca pana la urma nu are cum sa fie perete de rezistenta? Si cam cat e amenda daca reclama vreun vecin?
Eu inca sper s-o conving sa renunte, dar...  :argue:  Macar sa stie consecintele.

#11
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 bibi, on Jul 27 2006, 13:35, said:

NU cu vecinii mei am problema.Cu vecini din blocul de vizavi. Distanta intre blocuri este de 20m(o strada cu 2 trotoare si 2 gradini). Se vede la mine in casa.
Mai vedem.O sa mai discut si cu sotia.
Bibi, nu are voie nimeni sa iti intre in casa fara voia ta.
Iar pentru asa ceva nimeni nu da autorizatiue de perchezitie.
daca e de la vecini, nu-ti fa griji.
Da-i bataie  :peacefingers:

#12
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Vecinul meu si-a spart acel perete fara nici o autorizatie ... sunt convins ca e necesara autorizarea unei astfel de lucrari ...
exista riscul ca ''baba de 3'' sa aiba ceva de obiectat si sa faca o sesizare ...atunci ai putea avea probleme ...

#13
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
Am auzit ca se da o lege conform careia cine sparge fara autorizatie se duce-n jail . Pe ei ... pe mama lor :(  E pe bune...a fost la stiri si da tariceanu legea asta .... pe el si pe dan voiculescu!!

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
indiferent daca e vorba de perete de rezistenta sau de perete de bca, TOT VA TREBUIE AUTORIZATIE!!!


Am caps-uit ca sa se inteleaga mai bine.... :D

#15
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Bai nene, daca la vecini nu va ganditi, macar la voi si la familiile voastre sa va ganditi....vine naibii un cutremur peste niste blocuri si asa destul de zgaltaite...da-ti-le naibii de hartii, ganditi-va la vietile voastre !! Mai nou toata lumea se pricepe la constructii si la ce e (sau ce nu e) un perete de rezistenta  :cursing:

Da, legea aia va permite inspectorilor de la disciplina in constructii sa intre in case sa verifice. D-abia astept... :notangel:

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 Dana_H, on Aug 9 2006, 12:48, said:

Bai nene, daca la vecini nu va ganditi, macar la voi si la familiile voastre sa va ganditi....vine naibii un cutremur peste niste blocuri si asa destul de zgaltaite...da-ti-le naibii de hartii, ganditi-va la vietile voastre !! Mai nou toata lumea se pricepe la constructii si la ce e (sau ce nu e) un perete de rezistenta  :cursing:

Da, legea aia va permite inspectorilor de la disciplina in constructii sa intre in case sa verifice. D-abia astept... :notangel:


Nu numai ca va permite inspectorilor sa intre in locuinta, dar ii va si baga la puscarie pe cei care nu au autorizatie...

#17
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Din EVZ de azi

Inchisoare pentru modificarea apartamentelor
9 August 2006
Raluca Barbuneanu

Cine darama peretii de rezistenta isi risca libertatea.




Asta daca proiectul de lege propus de Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului se va transforma in lege.
''De exemplu, cine intervine la infrastructura unei cladiri sa raspunda penal. (...) Cine darama peretele de sustinere dintr-un apartament sa faca inchisoare, pentru ca atenteaza la viata a zeci de oameni", a declarat ieri Aleodor Francu, seful cancelariei primului-ministru, citat de Mediafax.

Guvernul pregateste pentru septembrie un proiect de lege care sa reglementeze acest domeniu, care va fi botezat Codul Constructiilor. ''Trebuie sa facem ordine in domeniul constructiilor, unde este o harababura legislativa de nedescris. Exista o sumedenie de regulamente, ordonante, hotarari ale guvernului, ordine si multe alte acte normative care fac referire la constructii, emise in ultimii 16 ani. Multe dintre aceste acte normative se suprapun cu altele si sunt aproape imposibil de aplicat", a afirmat Francu.

Guvernul vrea ca noua lege sa permita inspectorilor din constructii sa intre peste proprietarii care-si modifica apartamentele. ''Acum se intampla urmatoarea chestiune: omul isi ia autorizatie de la primarie pentru montat gresie pe balcon. El insa sparge peretele. Vecinul aude, reclama, iar cand inspectorul vine sa constate, este tinut pe la usi", se plange Francu.



Deci nu e cu vecinii sau altcineva, ci strici rezistenta blocului. Eu daca aflu de unul ca strica peretii il dau in gat fara sa ma gandesc, pentru ca e viata mea in joc. Stam in zona seismica, ce dracu.

#18
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Eu am prins vremurile in care nu trebuiau aprobari si am spart peretii care despatreau holul, bucataria si sufrageria. Acum iti trebuie tot felul de aprobari si acte...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate