Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Walkie-Talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
2770 replies to this topic

#2719
prasila

prasila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.07.2008
Salutare, sunt nou in acest domeniu de comunicatie (cred ca am scris bine.. comunicatie Posted Image si voiam sa ma ajutati sa pun cap-la-cap diverse informatii culese in decurs de vreo 2 zile.

Am dat comanda la o pereche de GT-3 TP Mark III, care vin si cu cablu. Aici, pe forum, am citit ca pentru a nu interfera cu anumite canale pentru care nu detin licenta, statiile ar trebui setate strict pe canalele PMR. Corect?

Tot aici pe forum am aflat si despre CHIRP. In acest sens am vazut un video pe YT unde cineva facea setari chiar la acest model, insa pentru US. De cum le-a primit, a sters toate canalele iar apoi si-a programat altele asa cum si-a dorit; in video insa am vazut ca ai optiunea in meniu: Radio > Import from stock config > EU LPD and PMR Channels. El nu a intrat la aceasta subsectiune...

Asadar intrebarea mea aici este: sa sterg si eu toate canalele si apoi sa le adaug din acel sub-meniu?

De asemenea am gasit urmatorul pasaj in descrierea pusa pe un site din RO la aceste modele:


Quote

Canal PMR   Frecventa Coduri CTCSS
1   446.00625 no code
2   446.01875 no code
3   446.03125 no code
4   446.04375 no code
5   446.05625 no code
6   446.06875 no code
7   446.08125 no code
8   446.09375 no code
9   446.00625 67.0
10    446.01875 69.3
11    446.03125 71.9
12    446.04375 74.4
13    446.05625 77.00
14    446.06875 79.7
15    446.08125 82.5
16    446.09375 85.4

Ce nu am inteles e cum sta treaba cu puterea. Dupa ce il memorez doar pe PMR, trebuie sa setez si puterea de transmitere? Acest model cica e Tri-Power: High / Med / Low Power (8W/4W/1W).

-trebuie sa setez cumva ca pe toate canalele PMR sa transmita numai pe 1W?
-aceasta setare se face tot din CHIRP? Se poate aplica pe toate canalele ca fiind general-valabila?
-daca pun pe High (deduc de aici ca e 8W) e ilegal chiar daca se comunica pe PMR? Daca da, de ce?
-setand puterea pe Low, nu afecteaza calitatea semnalului si distanta de transmitere?
-ce alte setari ar mai trebui facute?

Multumesc anticipat! Probabil voi mai avea niste intrebari dupa ce raspunde careva...

#2720
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
In chirp cam pentru fiecare model de statie am gasit pentru fiecare canal de salvat si puterea, in cazul frecventelor PMR ea ar trebuie sa fie de maxim 0.5W, deci chiar si pe Low Power(1W) incalci legislatia. Nu mai vorbim cu acel model de statie are antena detasabila, deci nu se incadreaza in ceea se inseamna PMR.
In SUA nu exista PMR, ei au FRS/GMRS , de acceea nu a intrat acolo.
Lista cu frecventele PMR o gasesti pe wiki .
-Da, seteaza pe Low si ideal fa sa fie mam 0.5W
-Gasesti in Chirp, ar trebui sa fie una din coloane din tabelul cu canale. Nu cred ca este varianta general valabila, pe display ar trebuie sa iti apara L
-Setezi pe Low, afectezi doar puterea semnalului care este emis, distanta scade la care pot fi receptionat fara probleme, dar conteaza si statia care e la receptie, mediul, daca e in miscare, daca antenele sunt degajate, sunt mai mult factori.
-Setezi pentru fiecare canal pe Narrow si Duplex pe None.
-Foarte important, primul pas e sa dai Download from Radio si apoi import si vezi ce optiuni ai atunci per canal.

Daca vrei puteri mai mari si distante mai mare, poftim la examen de radioamatori si atunci ai si mai multe frecvente si modulati, etc.

Edited by vestale, 02 July 2020 - 11:23.


#2721
prasila

prasila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.07.2008
Multumesc pentru raspuns si timpul acordat!

Si acum s-o spunem mai direct: prima mea utilizare si utilitate pentru aceasta pereche de statii va fi pe traseul Romania - Croatia, 90% doar autostrada si in (continua) deplasare.
Daca sunt configurat doar pe canalele PMR si tin totusi statia pe high, nu cred ca vom fi interceptati si urmariti de catre servicii; cu atat mai mult cu cat vom comunica la nivel de "indicatii scurte", o data sau de doua ori pe ora;

Da, daca as face acest lucru constant de la mine din apartament, ma pot trezi cu duba STS in zona. Eu unul nu pentru asta le-am achizitionat; mai am de gand sa le folosesc la drumetii prin Romania si la ski prin Europa (ultima data cand am fost la Bukovel, erau foarte multi cu statii; nu stiu ce model aveau amicii pe atunci, dar interferau cu tot felul de straini insa si-au facut treaba cat de cat; in acest scenariu, nicio sansa sa intervina vreo institutie)...

#2722
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu stiu pe ce traseu vrei sa ajungi in Croatia, dar cred ca si in Serbia PMR-ul 446MHz este permis cu aceleasi limite de putere, dar e de cautat si studiat legislatia lor.
Daca te opreste la un control de rutina si te intreaba de aceea statie si cei de la politie stiu despre ce este vorba, cum stiu cei de la oficiile vamale, nu vei avea pe unde scoate camasa chiar daca e pe H sau pe L.
Desi la 446MHz, lungimea de unda e pe la 67cm, cu geamurile imbunatatite de pe ultimele generatii de masini, antena statie nu o sa radieze chiar asa de bine, compensezi la emisie cu putere mare, dar receptia tot va fi afectata. Nu am facut teste la viteze de autostrada sa vad cat bat intre 2 masini 2 statii PMR sau cu 1W sau 4W. Ca la 90Km/h am vorbit bine cu o statie portabila cu antena de 37cm si 4W printr-un repetor de radioamatori aflat 125km distanta, e altceva.  
Interferau daca emiteau toti cu putere mare sau erau in aceeasi zona, de accea e limitata puterea legal la 0.5W, sa poata fi refolosita frecventa respectiva si de alti utilizatori, este o resursa partajata. Frecvente erau inainte 8, acum sunt 16. Cum modelele vechi de statii nu pot fi extinse usor cu cele  8 adaugate, atunci ar trebuie sa fie mai liniste pe acestea din urma. Bineinteles sa fie legale si in Ucraina sau eliberate de vechii utilizatori,
Nu vine STS-ul cu duba, ci ANCOM-ul, iar fiecare statie are o semnatura unica/amprenta pe spectru, si cum intreg spectru radio este monitorizat si inregistrat de mai multe statii de baza, poti fi localizat si in miscare, chiar si cu 2-3 emisii pe ora. Daca treci pe langa o statie de monitorizare, tu emiti si ei/softul calculeaza ca din aceea pozitie nu aveai cum sa ajungi sa le dai receptorul "peste cap" decat daca ai emis cu o putere mai mare de 0.5W, atunci nu e bine.
Nu vreau sa te sperii, ci vreau sa constientizezi ca exista posibilitati tehnice sa fii depistat.

#2723
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 vestale, on 23 martie 2020 - 14:11, said:

Cele analogice sunt cu pas de 12.5KHz in continuare celor 8 existente.
Iar cele digitale, incep de la alta frecventa(446.03125MHz) si merg din 6.25KHz in 6.25KHz.
Astfel incat sa nu se suprapuna, dar oricum daca e trafic apropiat se influienteaza
latimea de banda este wide sau narrow? Am vazut pe forum ca ar trebui sa fie narrow,dar am primit niste statii PNI R20 (baofeng , probabil) setate toate canalele pe wide. Cum e corect?

#2724
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Narrow, cu wide ocupi prea mult din spectru si afectezi si celelalte canale, iar statiile normale/legale PMR nu o sa te receptioneze ok si invers la emisia lor si receptia ta.

#2725
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 vestale, on 16 iulie 2020 - 14:17, said:

Narrow, cu wide ocupi prea mult din spectru si afectezi si celelalte canale, iar statiile normale/legale PMR nu o sa te receptioneze ok si invers la emisia lor si receptia ta.
Multumesc. Asa voi face.

#2726
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
De curiozitate, ce conversatii interesante ati gasit pe pmr la cei din jurul vostru (paznici, depozite etc.)? Daca doar asculti astfel de conversatii si nu emiti, nu zici nimic, ceilalti isi pot da seama ca sunt ascultati? Gen le apare ceva pe statie sau nu?

#2727
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Faptul ca receptionezi un semnal nu poate fi detectat de emitator. Cei de la Radio ZU nu stiu cati ascultatori au exact.
Unii folosim statiile si canalele PMR pentru ce au fost reglementate: comunicatii intre prieteni, amici, fara scop comercial. Firmele cu paznici, depozite, ar trebui sa isi inchirieze canal/frecventa de la ANCOM si sa foloseasca statiile doar in acele frecvente.

Edited by vestale, 21 July 2020 - 22:13.


#2728
ares2020

ares2020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2012
Buna seara, vreau sa achiziționez 2 stații PMR pentru comunicare intre mașini , din cauza ofertei foarte mari nu prea știu ce sa aleg evident ca nici nu ma pricep prea bine , bugetul este de 600 lei . Dacă aveți vreo recomandare va mulțumesc .

#2729
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca doriti sa le folositi doar pentru comunicatii intre masini, atunci e bine sa va orientati spre echipamente pe 27MHz/CB/statia cu colegul. Avantajul e ca antena e exterioara, putere mai mare si gasiti un canal liber intre cele 40, dar puteti luat si informatii din trafic, iar distanta ar trebui sa fie mai mare in compartatie cu PMR-uri din masina.

Edited by vestale, 23 July 2020 - 11:18.


#2730
ares2020

ares2020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2012
Mulțumesc , strict PMR ma interesează .

#2731
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Cu statii PMR, adica antene nedetasabile si maxim 0.5W dupa cum zice la standard/lege nu va asteptati sa va auziti bine pe o distanta mai mare de 1-2 sute de metri din masina in masina. Cu cat viteza de deplasare creste mai apare si "fadingul" semnalului mai puternic. Cel putin asta am experimentat si cu PMR-uri Topcom, dar si cu Midland G7, pe drumuri nationale.

#2732
bogus75ro

bogus75ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.04.2007
Am achizitionat de curand modelul mai nou de Baofeng UV9R dual band numit ERA, printre alte accesorii am primit un adaptor cu care dupa ce scot antena lui il pot cupla la antena CB care o am pe masina.
Intrbarea mea este, in ce masura ajuta aceasta antena CB? Daca ajuta antena trebuie calibrata dupa statia? Sunt curios deoarece am o antena Sirio Megawatt 4000 PL care sta degeaba si as monta-o si pe aia pe masina si evident sa o calibrez dupa Baofeng, repet asta in cazul ipotietic ca functioneaza impreuna


[ https://i.imgur.com/KgCEemV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bogus75ro, 26 September 2020 - 11:20.


#2733
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Ai nevoie de o alta antena daca vrei sa o folosesti in PMR, lucru destul de ilegal pentru ca statiile cu antene detasabile nu se permise.
Pentru receptie o poti folosi, dar la emisie sigur nu o sa ii placa statiei si ai sanse sa fie ultima ei emisie.

#2734
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 toto_riina, on 20 iulie 2020 - 18:32, said:

De curiozitate, ce conversatii interesante ati gasit pe pmr la cei din jurul vostru (paznici, depozite etc.)? Daca doar asculti astfel de conversatii si nu emiti, nu zici nimic, ceilalti isi pot da seama ca sunt ascultati? Gen le apare ceva pe statie sau nu?
Da.le apare.numele statiei care ii asculta.mai bine nu te bagi.

#2735
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@bogus75ro
Esti multumit de statia Baofeng UV9R ?
Te intreb pentru ca intentionez si eu sa achizitionez o astfel de statie.

Eu personal am folosit cu succes in excursii statii PMR analogice... nu pot preciza marca... cred ca sunt noname cumparate de pe platforma pipera acum 20 ani cu cate 4 baterii de 1,5v si folosite inlocuiti cu acumulatori de 1,25v... adica cu putere de emisie sigur sub 0,5W.
Le-am folosit intre masini pe autostrada dar si pe partii de schi fara probleme... au ajuns sa se toceasca carcasele :)

#2736
rational

rational

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.08.2005
Care este cel mai bun talkie walkie, preferabil Baofeng, pentru folosit in PMR, legal, fara licenta? Ma intereseaza in principal pentru excursii la munte, padure, la ski etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate