Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Walkie-Talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
2770 replies to this topic

#109
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
>dar oricum asta il consider superDX pentru asemenea statii si cam bate statiile CB pe unda directa !

Nope, o statie CB se duce si 80kM in unda relativ directa (pamantul e rotund), cu putere standard, si fara sa stai neaparat la bloc.

>Cat bate CB-ul in conditii optime ?! (putere mare si antena la vro 30-40 m cu vizibilitate). Oare de pe Costila te auzi in Bucuresti cu antena de portabila ?! o sa incerc sa vad cand mai ajung la munte

Merge fara probleme.

Tu chiar vrei sa auzi ce inseamna DX cu adevarat ?  :notangel:

#110
k-elu

k-elu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.03.2005

andreic, on May 2 2005, 04:37, said:

>dar oricum asta il consider superDX pentru asemenea statii si cam bate statiile CB pe unda directa !

Nope, o statie CB se duce si 80kM in unda relativ directa (pamantul e rotund), cu putere standard, si fara sa stai neaparat la bloc.

>Cat bate CB-ul in conditii optime ?! (putere mare si antena la vro 30-40 m cu vizibilitate). Oare de pe Costila te auzi in Bucuresti cu antena de portabila ?! o sa incerc sa vad cand mai ajung la munte

Merge fara probleme.

Tu chiar vrei sa auzi ce inseamna DX cu adevarat ?  :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>



  adreic multumesc mult pt link-uri sunt f bune dar nu au preturi pe siteul ala sasa ca o sa caut magazinul dar totusi ma gandeam daca ai mai auzit ceva pe cb si daca dai si tu niste preturi estimative la statiile care leai expus.
merci inca odata pt ajutor.

#111
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
De pe Costila te auzi in Bucuresti in anumite conditii. Fiecare mareste probabilitatea de se realiza legatura:
- vreme frumoasa
- antene cu castig
- putere de emisie

Deci cu cat e una de mai sus mai favorabial, cu atat creste probabilitatea.

#112
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Se aude, stai linistit, dai cu portabila de 4W si te auzi sigur in Bucuresti... de pe platou aproape de peste tot, s-a probat acu 8 ani treaba asta. Mai interesant insa... merge de la cota 1400 Sinaia la fel de bine. Din masina cu 4W (Smini + antena de 1.6m prindere fixa + Dacie Break) au rezultat semnale de S7 in Bucuresti si chiar S8 la cei cu antene mai smechere... S9+10/20 in Ploiesti, s-a vorbit si din mers, de la 1400 catre Sinaia 3 treimi din drum, cand s-a pierdut incet dar sigur, la intrarea in Sinaia deja semnalul era nereceptionabil... probabil cu ceva putere mergea si de acolo.

Edited by andreic, 02 May 2005 - 22:06.


#113
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
andrei, antenele alea eurocb 1/4 de la mondoplast pot fi trase sa lucreze si in 10m ?
ma gindeam sa iau una de-asta si sa-i tai virful in asa fel incit s-o acordez pe la 28.100 si cind vreau cb sa i-l atasez la loc. ce zici merge ?:)
ai idee cam ce largime de banda au?

#114
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

firasg, on May 8 2005, 18:41, said:

andrei, antenele alea eurocb 1/4 de la mondoplast pot fi trase sa lucreze si in 10m ?
ma gindeam sa iau una de-asta si sa-i tai virful in asa fel incit s-o acordez pe la 28.100 si cind vreau cb sa i-l atasez la loc. ce zici merge ?:)
ai idee cam ce largime de banda au?

<{POST_SNAPBACK}>


Alea fixe, pentru casa/bloc, 5/8 Sirio merg intre 26 si 29MHz cu oarece aproximatie, de fapt spicul (varful) e reglabil si nu se pune problema sa-l tai ! Poti introduce spicul la maxim si e tot ce poti face civilizat, se va urca in 28MHz cu reflectata mica si oricum nu mai conteaza ca e o antena buna si o sa radieze chiar daca ai reflectata 1.5-1.8 De exemplu cu antena reglata optim pe centrul benzii de 27, pot transmite in 29MHz cu reflectata 1.8... si in 28MHz cu ref 1.4-1.5 fata de 1.1-1.2 in 27MHz asa ca daca o mai fortezi din spic o sa fie ok.

Dar sa nu uiti ca orice 5/8 e reglat din fabrica (bobina) pe 27.1-27.2MHz, si practic din spic faci reglaj fin al reflectatei, nu al radiatiei... radiatia maxima tot acolo o sa fie in 27.2 aprox. Daca tu bagi spicul la maxim fata de positia ideala care e cam 25 cm scos, practic obtii ceva acord pe la 28 si ceva mai sus, dar o sa radieze ceva mai slab in 28MHz, chiar daca ai reflectata mica, deoarece transformatorul (bobina) nu e in locul optim si va pierde probabil vreo 3dB din cauza diferentei de frecventa, dar e prea putin, nu va conta practic prea mult. Va rupe ca semnal in 28MHz fata de alte solutii cum e lambda/4 sau home made-uri.

Deci pt acasa e o solutie buna, alea de masina insa nu le poti duce departe... sunt sensibile si au banda de trecere care de obicei nu depaseste 500kHz-1MHz cu ceva reflectata la capete, si nu merge sa le urci sau sa le cobori mult ca sunt deja compensate, fiind pentru masina.

Edited by andreic, 08 May 2005 - 18:22.


#115
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
pt casa fara indoiala 5/8 e alegerea cea mai buna insa eu sint deocamdata portabil intr-o locatie foarte de kk  si n-am unde sa pun antena decit pe balcon :( De-asta ma orientasem la o antena mobila cu care sa-mi fac treaba macar in traficul local.

mersi de info :)

#116
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on May 8 2005, 18:35, said:

pt casa fara indoiala 5/8 e alegerea cea mai buna insa eu sint deocamdata portabil intr-o locatie foarte de kk  si n-am unde sa pun antena decit pe balcon :( De-asta ma orientasem la o antena mobila cu care sa-mi fac treaba macar in traficul local.

mersi de info :)

<{POST_SNAPBACK}>


Si eu am tot o portabila de 4 W in CB si o antena 5/8 Sirio pusa in balcon (am avut noroc ca nu am nimic deasupra  :coolspeak: ) Am reusit sa receptionez semnale de la 40-50 km si am vorbit pe 12-15, se poate si mai mult dar ar trebui sa am putere mai mare.....Am vorbit si cu un neamt din Stuttgart cand a fost propagare !!! Stiu ca ar merge mult mai bine de pe bloc si pe pilon, dar n-am posibilitati, oricum sunt multumit de cum merge asa !
Daca n-ai loc in balcon merge si un L/4, mai sunt oameni care emit asa si se aud acceptabil. Conditia de baza e sa fie bine reglata si sa ai deschidere ! Bafta

#117
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
inseamna ca ai un balcon mare pentru ca sirio 5/8 are aproape 7m si radialii de 1.3m :)
cum ai fixat-o? cu brat in afara balconului ?
deocamdata o sa-mi pun un dipol chior acordat pe la 28MHz sa fac niste teste cu el. Daca merge ne auzim in banda saptamina viitoare

si sa-l mai bat putin la cap pe andrei, crezi ca pierderile din cross polarizare o sa ma faca un operator singuratic in 11m ? :) Banuiesc ca majoritatea in cb lucreaza polarizat vertical.

#118
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on May 11 2005, 11:47, said:

inseamna ca ai un balcon mare pentru ca sirio 5/8 are aproape 7m si radialii de 1.3m :)
cum ai fixat-o? cu brat in afara balconului ?
deocamdata o sa-mi pun un dipol chior acordat pe la 28MHz sa fac niste teste cu el. Daca merge ne auzim in banda saptamina viitoare

si sa-l mai bat putin la cap pe andrei, crezi ca pierderile din cross polarizare o sa ma faca un operator singuratic in 11m ? :) Banuiesc ca majoritatea in cb lucreaza polarizat vertical.

<{POST_SNAPBACK}>

Balconul e mare, pentru ca blocul e in piramida si apartamentul de deasupra este mult mai mic. Am fixat antena de marginea metalica a balconului si am pus numai un radial ca pentru ceilalti trebuia sa tai balustrada  :cursing:  ! In Craiova erau la moda dipolurile orizontale, dar cu portabila abia m-am auzit cu cineva de la 5 km desi la receprie ii prindeam pe toti (cam 6-7 in total).  Antena mea e evident verticala si cred ca majoritatea in Bucuresti au polarizarea asta ! Fa niste teste si ne gasesti prin banda ! Pe statie sunt Victor Cismigiu !

#119
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

firasg, on May 11 2005, 12:47, said:

si sa-l mai bat putin la cap pe andrei, crezi ca pierderile din cross polarizare o sa ma faca un operator singuratic in 11m ? :) Banuiesc ca majoritatea in cb lucreaza polarizat vertical.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, vertical se lucreaza. Daca tii mortis sa-ti faci dipol, poti sa-l faci vertical, nu neaparat orizontal. Un dipol orizontal are pierdere deoarece e directiv, bate pe 2 directii transversale pe axa lui, deci pe capete o sa ai semnal minim. Daca orientarea lui e buna, spre corespondent, atunci o sa mearga ok. Daca-l pui vertical e mai bine ca macar e omnidirectional.

#120
iussy

iussy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.05.2005

firasg, on Mar 23 2005, 21:35, said:

in obor stau, prin spate sint inghesuit la et.1 :(
tu in ce zona stai? pe canalul 1 pmr intra astia de la electrica au fix 446.000, in rest e pustiu pe-aici pe la mine.

<{POST_SNAPBACK}>


Salut, am si eu 1 JT-3118 care poate "vorbi" in  446!
Intra pe 446.01, seara, pe la 22.00-22.30 si da niste semnale!
Poate ne auzim!

#121
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

iussy, on May 21 2005, 22:47, said:

Salut, am si eu 1 JT-3118 care poate "vorbi" in  446!
Intra pe 446.01, seara, pe la 22.00-22.30 si da niste semnale!
Poate ne auzim!

<{POST_SNAPBACK}>

In ce zona stai si la ce inaltime ?! Eu stau central pe la et. 7. Am vorbit cu Titulescu, Crangasi si chiar P-ta Sudului. O sa strig in 446.010 (destul de liber cand nu vine repetorul de la Electrica :cursing: )

#122
RF_Engineer

RF_Engineer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2005
Pe FSR nu este nimeni? Am facut greseala sa iau o pereche Cobra 104
Dar o sa iau cat de curand si ceva in PMR.

#123
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Am urmatoarea problema :

Se da un oras  (max cu o raza de 5km)


Ce echipament am nevoie si de unde sa il achizitionez pentru a vorbii de pe statii mobile (gen walkie-talkie :- nu statii mobile de masina) in tot orasul , si pe o frecventa libera gen CB sau PMR .

De mentionat este faptul ca am incercat cu niste scule mici PMR (gen Metro ) si nu isi prea fac treaba peste tot .


Din cate am citit aici solutia este : CB , cu un releu plasat in centrul orasului si utilizatorii sa aiba statii la ei .

Ma intereseaza concret o solutie optima .

Se poate si fara releu in conditiile date ?

Apropos am vazut la Mondoplast o serie de echipamente. Ce imi recomandati pentru problema mea (eventul lucruri care le-ati testat si ati fost multumiti de ele)


Multumesc mult .

#124
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

Alcatelu`, on Jun 19 2005, 13:07, said:

Am urmatoarea problema :

Se da un oras  (max cu o raza de 5km)
Ce echipament am nevoie si de unde sa il achizitionez pentru a vorbii de pe statii mobile (gen walkie-talkie :- nu statii mobile de masina) in tot orasul , si pe o frecventa libera gen CB sau PMR .

De mentionat este faptul ca am incercat cu niste scule mici PMR (gen Metro ) si nu isi prea fac treaba peste tot .
Din cate am citit aici solutia este : CB , cu un releu plasat in centrul orasului si utilizatorii sa aiba statii la ei .

Ma intereseaza concret o solutie optima .

Se poate si fara releu in conditiile date ?

Apropos am vazut la Mondoplast o serie de echipamente. Ce imi recomandati pentru problema mea (eventul lucruri care le-ati testat si ati fost multumiti de ele)
Multumesc mult .

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi ca am scris mai sus cum merg portabilele Alinco DJ S40 de la Mondoplast. Eu am vorbit cu ele pe 7-8 km in conditii de inaltime buna dar nu si de deschidere (et.7-et.9 cu multe blocuri intre), probabil ca mergea si mai departe... Deci daca ambele portabile au inaltime vorbesti linistit pe 5 km pe direct, fara repetor( ar trebui sa mearga si niste PMR-uri bune ca tot 0.5 W au). Daca esti de jos, intre blocuri, trebuie repetor. Deci daca vrei sa te auzi de peste tot iti trebuie repetor. Problema e ca la noi repetoarele in CB si PMR nu sunt legale, asa ca mergi pe barba ta :huh:. Portabilele CB sunt si mai varza intre ele, daca nu ai antena ca lumea, bat maxim 2-3 km in conditii de deschidere buna, iar daca e propagare abia bat 1 km :cursing:
Succes !

#125
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

Alcatelu`, on Jun 19 2005, 14:07, said:

Apropos am vazut la Mondoplast o serie de echipamente. Ce imi recomandati pentru problema mea (eventul lucruri care le-ati testat si ati fost multumiti de ele)
Multumesc mult .

<{POST_SNAPBACK}>


Daca ai nevoie pentru un buisnes sau ceva profesional, ai putea cauta firme care inchiriaza spatiu pe repetoare in ultrascurte, in Bucuresti exista firme care pentru 10 euro lunar/statie iti dau canal logic si te auzi 30kM destul de lejer.

#126
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005
Dati-mi si mie un site de unde sa cumpar si eu niste statii emisie/receptie cu o putere de emisie mai mare de 0.5W.Multumesc!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate