Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Walkie-Talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
2770 replies to this topic

#73
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on Mar 24 2005, 15:45, said:

am un vx-7r, prinde si ala dc to daylight ;)
ma indoiesc totusi ca e legal sa-l folosesc in banda PMR, are tot pasu de 5KHz deci nu pica exact pe canal. In schimb pot sa-i micsorez deviatia la 2.5 (parca asta e standardu in PMR)

eu lucrez chiar linga cismigiu, poate iau scula cu mine si tragem o discutie :)

<{POST_SNAPBACK}>



In primul rand nu cred ca e legal sa-l ti la 5 W cat poate maxim :coolspeak: , oricum ai o superstatie.... Din pacate handy-urile mele au cel mai mic pas 5 Khz, dar ma inteleg bine cu cei cu PMR-uri (nu prea conteaza atat deviatia de 1.25 Khz). Poate tinem legatura, dar eu ajung acasa dupa 16:30, cand banuiesc ca tu pleci de la serv.
Daca te sui pe bloc cu statia si o sa ai o alta perspectiva :w00t:

#74
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Salut,de unde pot sa cumpar un scanner de la 0.5 MHz la 2.4 GHz ?si sa poata indica si frecventa pe care o ascult ,daca exista asa ceva.
Mersi.

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

poolonik, on Mar 29 2005, 01:39, said:

Salut,de unde pot sa cumpar un scanner de la 0.5 MHz la 2.4 GHz ?si sa poata indica si frecventa pe care o ascult ,daca exista asa ceva.
Mersi.

<{POST_SNAPBACK}>


http://www.mondoplas...&up=&ud=&id=963

Cauti receptoare Alinco... sunt vreo 4, nu bate niciunul pana la 2.5GHz dar pe aproape... 2.1Ghz parca, "0.1000 to 2,149.999950MHz (Cellular frequencies including image reception blocked on T version) " Dar nu cred ca vrei sa stii cat costa... :) Asta din link e cel mai tare, are tripla super-heterodina "Triple-conv. Superheterodyne ", deci limitare foarte buna a interferentelor si indica si nivelul campului RF, are toate modurile, AM/FM/SSB/CW etc...

Si asta e misto... super chiar, poate fi controlat prin PC.

http://www.mondoplas...&up=&ud=&id=962

Ma rog sunt mai multe variante, cel mai ieftin cred ca e ala de la 0.5 MHz la 1GHz... cauta in site acolo. Pentru preturi trebuie sa-i contactezi ca nu le afiseaza.

Daca te multumesti cu ceva mai putin performant se gasesc si prin targuri :)

Edited by andreic, 29 March 2005 - 02:15.


#76
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

poolonik, on Mar 29 2005, 01:39, said:

Salut,de unde pot sa cumpar un scanner de la 0.5 MHz la 2.4 GHz ?si sa poata indica si frecventa pe care o ascult ,daca exista asa ceva.
Mersi.

<{POST_SNAPBACK}>



Oare mai e ceva de ascultat mai sus de 1.3 Ghz ?!!!!  :o

Am vrut sa-mi iau de la Mondoplast modelul 0.1-1.3 Ghz Alinco DJ-X3 din 2 motive 1. Pretul destul de mic fata de celelalte
2. E Stereo si am un emitator de casti pe 860 Mhz (la care am pierdut castile :confuzzled: )
Problema a fost ca nu l-au avut pe stoc vro 3 luni de zile, dupa care m-au plictisit de asteptat !

#77
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
sint chestii de ascultat si peste 1.3GHz, daca ai rabdare si o antena mare ;)

#78
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on Mar 29 2005, 13:25, said:

sint chestii de ascultat si peste 1.3GHz, daca ai rabdare si o antena mare ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Pai cam ce anume ?! :huh: Iar peste 1.3 Ghz, lungimea de unda este sub 20 cm deci iti trebuie antena mica (ca lungime) :naughty:

#79
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
pai hamradio ar fi ceva balize si downlinkuri pe 2.4 de pe satelitii de amatori, si dup-aia ar mai fi space shuttle, ISS si alte misiuni spatiale care au si echipamente in jur de 2GHz. Telemetrie, space to space, mission control, unele din ele sint in clar, ssb.

Comunicatii terestre nu stiu ce-ar putea fi pe-acolo in afara de 2.4 dar pentru alea care vin "de sus" :) iti trebuie o antena cu cistig (deci mare)

dupa ce o sa-mi fac instalatia de EME poate imi cumpar si o scula care sa auda pina acolo ca-s tare curios ce vorbesc aia acolo sus ;)

#80
xx

xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.03.2004
Midland GXT-400 4Watt pe 462-467MHz GMRS si FRS
ei spun 12 mile (19Km)
testate de mine merg ok pana la 6 mile (9-10Km)
le-am cumparat cu 70$ (2buc.)
cred ca sunt cele mai avantajoase tzinand cont de pret.

#81
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

xx, on Mar 30 2005, 00:53, said:

Midland GXT-400 4Watt pe 462-467MHz GMRS si FRS
ei spun 12 mile (19Km)
testate de mine merg ok pana la 6 mile (9-10Km)
le-am cumparat cu 70$ (2buc.)
cred ca sunt cele mai avantajoase tzinand cont de pret.

<{POST_SNAPBACK}>


Ai grija cum le folosesti ca nu prea sunt legale.:nonobad:
Am ascultat frecventele FRS si GMRS si n-am auzit pe nimeni, in schimb sunt tot felul de sunete ciudate (in centru Buc).
Mai bine le foloseste la tara sau in zone unde nu ai cum sa interferezi cu altceva, dar in Bucuresti poti deranja pe cineva :cursing: . Daca totusi le folosesti da-le pe low power si vorbeste din casa cu cineva de aproape !

#82
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
sunetele alea ciudate sint transmisii de date ;)
in zona parca sint si echipamente trunked

#83
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on Mar 30 2005, 17:05, said:

sunetele alea ciudate sint transmisii de date ;)
in zona parca sint si echipamente trunked

<{POST_SNAPBACK}>

Ce inseamna echipamente trunked si cu ce se mananca ?!!!! :huh:

#84
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
aici gasesti cit de cit o explicatie

http://www.ukmidland....uk/trunked.htm

#85
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on Apr 1 2005, 12:51, said:

aici gasesti cit de cit o explicatie

http://www.ukmidland....uk/trunked.htm

<{POST_SNAPBACK}>

Ok, m-am prins, multzam !
Practic si mobilele gsm merg pe principiul asta !

#86
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Mi-a promis cineva ca imi poate face rost de niste statii emisie-receptie Unitra.
Oricat am cautat pe net, nu am gasit nicaieri niste detalii ceva.Cred ca sunt destul de vechi.
Stie cineva ce e de capul lor ? Cat sunt de mari ? Cat bat ? Eventual o poza ceva ?

#87
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Inainte de 89 Unitra facea sigur statii de emisie-receptie, dar la fel ca orice alt producator le facea de la 40MHz pana la 450MHz. Ia-le si atunci vei vedea pe cat emit. Atentie la legalitate!!! Daca te joci cu ele poti deranja de la taximetristi pana la turnul de control al aeroportului. Nu e joaca...

#88
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Ideea e ca mi le aduce un nene mai in varsta (dc ii zic sa le aduca) si e cam aiurea sa le refuz dc nu imi plac (e si taicamiu la mijloc ... politeturi ... etc). De aia vroiam sa stiu ce e cu ele. Mi-e teama sa nu fie niste hardughii dinalea de 1 Kg fiecare si mari cat o valiza.
Cat despre frecventa, stiu un electronist care a zis ca mi le face sa functioneze doar in 446 ca sa fiu sigur ca nu am probleme cu legea. Ma rog, probleme tot sunt ca probabil emit mai mult de 0,5 W, dar macar frecventa sa fie in banda liberea.

#89
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Daca sunt gratis, sa fie primit! Dar ti-am zis ca Unitra a facut statii intr-o gama mare de frecvente, asa ca nu stiu cum ti-a promis cineva ca ti le trage in 446 daca habar nu are despre ce e vorba. Daca sunt undeva la 174MHz de exemplu, poate sa se dea peste cap de trei ori ca tot nu le trage in 446.  :rolleyes:

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

Gheorghe Dracu, on Apr 11 2005, 22:23, said:

Daca sunt gratis, sa fie primit! Dar ti-am zis ca Unitra a facut statii intr-o gama mare de frecvente, asa ca nu stiu cum ti-a promis cineva ca ti le trage in 446 daca habar nu are despre ce e vorba. Daca sunt undeva la 174MHz de exemplu, poate sa se dea peste cap de trei ori ca tot nu le trage in 446.  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


Cred ca sunt dinalea cum aveau macaragii in 40MHz... adica dinalea mari, grele, carcasa completa din metal laminat. Meseriase scule de altfel :) Dar inainte de 1989 nu prea se foloseau peste 174MHz... si eu cred ca sunt de VHF, nu UHF. Mai grav, pot fi dinalea pe quarturi, adica cu frecvente fixe...

Iata in poza ceva asemanator facut pt CB in anii 70-80 :)

Attached Files


Edited by andreic, 11 April 2005 - 22:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate