Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

VAsile Goldis din Arad

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
franti18

franti18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.06.2006
E cineva  la facultatea Vasile Goldis din Arad?    

Ce pareri aveti? merita  sa ma inscriu>?

#2
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Dacă citeai mai multe posturi inţelegeai câteva lucruri :
1) Toate facultaţile sunt bune! (Hârtiile de la sfarşit îţi sunt absolut necesare in viaţa)
2) Depinde foarte mult de tine dacă o să înveti sau nu, pentru că peste tot pe profesori îi doare în ora paisprezece de studenţi !
3) Dacă o să faci ce iţi place la acea facultate, da, merită să te inscrii !

Ş.a.m.d

Deci fă ce iţi place, nu contează ce este!

#3
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

 franti18, on Jul 25 2006, 10:10, said:

E cineva  la facultatea Vasile Goldis din Arad?    

Ce pareri aveti? merita  sa ma inscriu>?
Da, eu sunt student la Universitatea de Vest "Vasile Goldis" din Arad si am fost student si la Universitatea de Vest din Timisoara, asa ca pot sa fac o comparatie clara intre o facultate privata si una cu traditie de stat.
1. Spre deosebire de Universitatea din Timisoara unde am simtit cu adevarat ce inseamna sa fii student de la extaz la agonie, la Vasile Goldis e cam plictiseala mare.
2. Poti sa inveti in amandoua si sa obtii burse de merit si onorifice in amandoua si de asemenea in amandoua sunt sanse sa corupi profesorii. Poate la cea de stat mai mult ca au salarii mai mici. Si in amandoua poti sa treci prin scoala ca "Becali prin turma de oi". Dar... la cea de stat e un aer ca "hai sa fim mai seriosi", "hai sa nu fim asa de superficiali".
3. Dupa spusele lor... Vasile Goldis ar fi cea mai puternica facultate privata... lucru nedovedit pe care nu il cred deoarece sunt in Bucuresti destule facultati peste Goldis, dar ce e drept e prima facultate particulara atestata iar conducatorul Universitatii este senator ceea ce-i da o influenta benefica facultatii.
4. Sunt unii profesori capabili. Initial cand m-am inscris la aceasta facultate am crezut ca nu vor fi profesori buni, dar am constatat contrariul, bineinteles si cu exceptii. Ce nu e ok e lipsa interesului studentilor. Majoritatea baieti sau fete cu bani dornici de a obtine o diploma cat mai usor, ceea ce trage in jos pretentiile unor profesorii de-ai invata pe toti studentii, inclusivi pe cei dornici de a fii indrumati. Ceea ce la Timisoara e cu totul altfel.
5. Din punctul meu de vedere e buna aceasta facultate si as opta pentru ea numai in conditiile in care locuiesc in acest oras si locul de munca nu imi permite sa ma deplasez in alt oras la o alta facultate. Asa cum am si facut. Si isi are si punctele sale pozitive.

PS: Stiu ca la Vasile Goldis un anume profesor prin 1992-1993 la putini ani dupa iesirea din comunism cand toata lumea mituia profesorii pentru a lua examenele, nu numai ca a refuzat oferta tentanta de 200 de marci (la acea vreme nu exista euro) dar i-a si facut proces penal pentru mituire. Deh... era si procuror.

#4
robu86

robu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.09.2006

 franti18, on Jul 25 2006, 10:10, said:

E cineva  la facultatea Vasile Goldis din Arad?    

Ce pareri aveti? merita  sa ma inscriu>?
Cu siguranta ca nu ...
Nu ai sa fii un profesionist niciodata....vorbesc cel putin in domeniul medicinii

#5
Coritz

Coritz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2006
nu prea merita facultatea, numai daca vrei sa o faci pentru o diploma.dak vrei chiar sa stii "meserie"..inscrie-te altundeva.parerea mea.

#6
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002

 Coritz, on Oct 17 2006, 22:06, said:

nu prea merita facultatea, numai daca vrei sa o faci pentru o diploma.dak vrei chiar sa stii "meserie"..inscrie-te altundeva.parerea mea.
si unde inveti "meserie" ?

#7
mariuss_m

mariuss_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2007

 franti18, on Jul 25 2006, 09:10, said:

E cineva  la facultatea Vasile Goldis din Arad?    

Ce pareri aveti? merita  sa ma inscriu>?

Facultatea e OK. Depinde de tine cu ce informatii pleci de acolo. Oricum dupa ce termini sa nu speri k o sa poti sa faci avocatura (sau altceva legat de domeniul juridic) k in filme.  :D .

#8
rukia

rukia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.09.2008
Eu sunt la Vasile Goldis. Pot sa-ti spun ca este o universitate destul de buna, punand in balanta faptul ca e mai noua si in plina dezvoltare.
Ai tot toate conditiile pentru a invata. Tot ce trebuie sa faci e sa VREI sa inveti .
De stresat nu te streseaza nimeni pentru ca se considera ca nu degeaba ai platit acel an universitar, l-ai platit pentru ca te intereseaza sa inveti .. sunt si stundeti prea bogati ,platesc si nu fac mai nimic .. e treaba lor.. facultatea sigur nu o termini daca nu inveti cat de cat.
Bineinteles ca rezultatele studentilor nu se compara cu marile universitati de la noi din tara, motivul fiind ca multi studenti nu sunt interesati sa invete, pentru ca universitatea privata la noi in tara e privita ca o universitate  la care mergi daca nu vrei sa inveti si-ti trebe numa hartia. Nu e privita ca o universitate care iti poate oferi mult mai multe decat una de stat, cum este privita in strainatate.
Aceasta conceptie de la noi din tara este total gresita in privinta mea, dar pentru ca exista multi studenti care o gandesc asa, ei au tendinta sa aleaga universitati private .
Bineinteles exista si multe exceptii. Singurul lucru nasol e ca daca pe tine te motiveaza sa inveti concurenta aici nu prea exista si cam lenevesti  daca nu stii sa te autodepasesti .  

In concluzie daca vrei sa nu te sacaie nimeni .. sa inveti in ritmul tau, sa fi calm si relaxat (zen) iti recomand acuma stiu ca am raspuns cu 3-4 ani mai tarziu  :lol:  , dar am raspuns totusi pentru altii care citesc si nu sunt siguri ce sa aleaga .

Eu personal am ales sa vin aici pentru a nu pleca de acasa si pentru a avea posibilitatea sa fac 2 facultati deodata. Orarele nu prea se suprapun si de dimineata pana seara ajung la toate orele. Ceea ce la timisoara imi era imposibil sa fac.

Edited by rukia, 03 October 2010 - 00:42.


#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
http://forum.softped...p;#entry8873401

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate