Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

SURSA ieftina si buna

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006
Am vazut mai multe modele de surse de alimentare ba mai scumpe ,ba mai ieftine, si nu stiu ce sa aleg.
Sursa actuala e un no name pe care am achizitionat-o odata cu carcasa(cica e de 450W) care face fata sistemului pe care-l am(Sempron 2800+ sock.A,placa de baza Asus a7v880,hdd 120 wd,ram 256,cdrw,pl. vid ati radeon 9550).....problema e zgomotul...care devine insuportabil...
Vreau o sursa pana intr-un mil.jum.maxim care sa fie silentioasa si sa faca fata cu brio sistemului pe care-l detin(+inca o mem.,un tv-tuner si un hdd in viitor  )..Astept recomandari de la detinatori, sau care au incercat asemenea categorii de surse..

#2
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006
Ce parere aveti despre modelul asta de sursa SEASONIC POWER SUPPLY S12 330W, BLACK, 12CM FAN, ACTIVE PFC  http://www.dcshop.ro...df......credeti ca ar putea face sistemului pe care-l detin(+upgrade)?????Astept pareri si eventual alte recomandari..

#3
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
sursa e excelenta,link-ul tau nu merge...insa mi se pare cam scumpa pentru sistemul tau...
ai alternative mai ieftine care te tin bine:
FSP 400PNF 400w ~140LEI(mariosoft,darer)
sirtec 410W ~140LEI(itdirect,altii...)

PS.mai puneti 256MB ram macar...e jale in zilele astea cu asa putin

Edited by mascotzel, 24 July 2006 - 00:48.


#4
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Daca chiar esti maniac si vrei sa ai o sursa care nu face zgomot nici cat gandul ia Seasonic, dar un Sirtec + 256 RAM suna mai bine .

Edited by cods, 24 July 2006 - 01:03.


#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
E bine ce spune mascotzel. La Seasonic am un singur dubiu: linia de +5V. În general în epoca Socket A Vcore se genera din rail-ul de +5V, dar la un moment dat au apărut și MB-uri care generau Vcore din +12V. Nu știu de unde-și trage Vcore procesorul tău. Dacă e din +5V cei 20A pe +5V mi se par cam la limită, mai ales dacă faci și un OC acolo.
Uite aici o discuție asemănătoare. Până la urmă omul a avut noroc (Vcore generat din +12V) și și-a luat un S-12 330.

#6
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

View Postburebista, on Jul 24 2006, 05:36, said:

E bine ce spune mascotzel. La Seasonic am un singur dubiu: linia de +5V. În general în epoca Socket A Vcore se genera din rail-ul de +5V, dar la un moment dat au apărut și MB-uri care generau Vcore din +12V. Nu știu de unde-și trage Vcore procesorul tău. Dacă e din +5V cei 20A pe +5V mi se par cam la limită, mai ales dacă faci și un OC acolo.
Uite aici o discuție asemănătoare. Până la urmă omul a avut noroc (Vcore generat din +12V) și și-a luat un S-12 330.
Cum asi putea sa-mi dau seama de pe ce lionie se alimenteaza procul....???ai idee..

#7
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Din păcate n-am nici cea mai vagă idee (sunt paralel cu electronica aplicată :D).
Dacă citeai un pic prin postul la care ți-am făcut link ;) ai fi văzut că omul și-a chemat un prieten electronist care a măsurat pe acolo și a dedus (corect) că la placa lui Vcore se generează din +12V.
Pentru tine (dacă ești din București) ar fi bine dacă te duci cu calculatorul în brațe până la Top Quality Computers (ei sunt singurii importatori oficiali la S-12 330/380), pui sursa pe el, faci OC și dacă ține te-ai scos...

Edited by burebista, 24 July 2006 - 07:36.


#8
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

View Postburebista, on Jul 24 2006, 06:32, said:

Din păcate n-am nici cea mai vagă idee (sunt paralel cu electronica aplicată :D).
Dacă citeai un pic prin postul la care ți-am făcut link ;) ai fi văzut că omul și-a chemat un prieten electronist care a măsurat pe acolo și a dedus (corect) că la placa lui Vcore se generează din +12V.
Pentru tine (dacă ești din București) ar fi bine dacă te duci cu calculatorul în brațe până la Top Quality Computers (ei sunt singurii importatori oficiali la S-12 330/380), pui sursa pe el, faci OC și dacă ține te-ai scos...
:) Sunt din Iasi....iar modelul asta de sursa(SEASONIC S-12 330) este prezent in ofertele unui singur magazin(Depozitul de calculatoare) si asta fictiv cred eu....sunt sigur ca nu au asa ceva pe stoc..
Oricum o sa fie o adevarata provocare sa-mi cumpar sursa asta ...ce vrei asa suntem noi moldovenii...mai stramtorati :D
Ce zici se merita sa o cumpar de pe pc garage>>?

#9
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Poți să o cumperi de unde o găsești. Momentan nu cred că mai e pe stoc pe undeva.
Dacă mai ai răbdare o 2-3 săptămâni la TQC vor veni rev.A3 (cabluri sleeved, conector PCI-E, mai multe mufe și cabluri mai lungi).
Dar de aprox. 200 RON mai ai și Fortron Bluestorm/GreenPower, Akasa 400, sau opțiunile lui mascotzel sunt foarte bune la bani și mai puțini.

#10
Gabriel02

Gabriel02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.08.2006
Deci merge fara probleme Un seasonic S12 330W pe sisteme cu socket A? sau sunt probleme din cauza linie de 5V care are doar 20A.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate