Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

India

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#505
raluca41977

raluca41977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.04.2007

View Postderfuhrer2007, on 27th May 2010, 11:41, said:

Nu te intreaba nici dracu de asa ceva, doar de hartiile lor ii intereseaza.

Eu sunt aici pe viza de business si nu m-au deranjat cu chestii de genul asta, dar mi-am facut vaccinul de hepatita A+B (TwinRix). De malarie si febra tifoida nu am auzit pe aici. Eu chiar am umblat si prin ultimile jeguri de restaurante si nu am avut nimic mai mult de o indigestie cu care m-am obisnuit pana la urma, deoarece aici se intampla foarte des (chiar si la restaurante de lux).


Buna, voi pleca in India in 20 Noiembrie pentru 2 saptamani in Kerala, ce vaccinuri ar trebui sa fac?

#506
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare tuturor!

In sfarsit, dupa luni de pregatire si documentare, saptamana viitoare plec in India. Pentru cei interesati: am primit viza in aceeasi zi cu depunerea documentelor: un formular tip, descarcat de pe net, o poza tip pasaport, un mail de la agentia cu care am aranjat calatoria acolo si care confirma cazarile, copie de pe rezervarea de avion, 140 RON. Viza se poate solicita doar cu 14 zile inainte de plecare. Noi stam 14 zile dar viza e pe 2 luni. Detalii cand revin.

#507
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthawky, on 13th December 2010, 01:53, said:

Salutare tuturor!

In sfarsit, dupa luni de pregatire si documentare, saptamana viitoare plec in India. Pentru cei interesati: am primit viza in aceeasi zi cu depunerea documentelor: un formular tip, descarcat de pe net, o poza tip pasaport, un mail de la agentia cu care am aranjat calatoria acolo si care confirma cazarile, copie de pe rezervarea de avion, 140 RON. Viza se poate solicita doar cu 14 zile inainte de plecare. Noi stam 14 zile dar viza e pe 2 luni. Detalii cand revin.
Vacanta placuta :)

#508
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostImperator, on 13th December 2010, 17:50, said:

Vacanta placuta :)

Multumesc! (acum am intrat abia pe forum din nou, de la ultima postare). Stii deja de pe blog ca m-am intors.

Fiind avertizata de pe forum si diverse bloguri, nu pot spune ca am fost chiar socata de mizeria din India. Ma asteptam. Sunt discrepante foarte mari intre oameni, mult mai mari ca la noi, iar saracia de la noi pare boierie pe langa cea de acolo. Cred ca sunt oameni care se nasc, traiesc si mor in praful strazii. Pentru toti acestia turistii sunt o speranta de castig. Unii intind pur si simplu mana, altii incearca sa-ti vanda tot felul de lucruri, la intrarile la obiectivele turistice importante. Sunt atat de disperati sa castige cateva rupii, incat un individ care vindea bratari la Red Fort in Agra, a coborat pretul de la 100 la 10 rupii, din 10 in 10, in cateva secunde. Aproape ca te simti vinovat ca nu cumperi nimic.

Eram prevenita si cu privire la circulatie, asa ca nu am avut emotii. M-a uimit insa continuu abilitatea deosebita de a conduce. In doua saptamani nu am vazut nici un accident, doar un tuc-tuc si un camion rasturnate. Tuc-tucul este folosit pe scara larga in localitati, fiind taxiul local. Evident ca trebuie sa te tocmesti pentru orice. Toate preturile cresc automat pentru straini. O ridiche din acelea albe, lungi, cum se vand la noi in supermarketuri, vanduta unui indian (soferul) costa 4-5 Rp, pentru noi costa 10 sau chiar 15. Nu e de mirare, cand statul insusi practica aceasta discriminare (care exista si la noi, fata de turistii straini, cu multi ani in urma): biletele de intrare la obiective turistice costa de 10-15 ori mai mult pentru straini decat pentru indieni. Oricum, sunt mai ieftine ca cele din Europa.

Am fost pe traseul Delhi-Mandawa-Bikaner-Pokran-Jaisalmer-Jodhpur-Rannakpur-Udaipur-Chittorgargh-Bundi-Jaipur-Fatehpur Sikri -Agra-Delhi. adica aproape 3000 de km. Aici nu pot spune mai multe dar voi scrie pe blog cum am aranjat excursia.

Daca va intereseaza ceva, intrebati si va raspund cu placere daca pot.

1-2. Fortul Junagarh, Bikaner; 3. Fortul Rosu - Agra;  4.Templul Lotus, New Delhi; 5. Orasul Roz, Jaipur; 6. Fortul - Jaisalmer; 7. Bundi; 8. templu in Chittorgarh; 9.Haveli (casa de negustor bogat) in Mandawa; 10. Orasul albastru, Jodhpur; 11. Udaipur; 12. Taj Mahal, Agra

Vreau sa va multumesc celor de aici, de pe forum, care mi-ati dat sfaturi si m-ati incurajat: Imperator, derfuhrer, advaita - sper ca n-am uitat oe cineva. Documentarea prealabila joaca un rol foarte important in fiecare excursie si, cu atat mai mult, cand pleci intr-o tara indepartata, despre care obtii cu dificultate informatii la prima mana. Una e sa citesti in carti, alta ce iti poate spune cineva care a fost deja acolo. Desigur ca modul de a calatori difera, bugetul difera, atitudinea si opiniile personale difera dar, in mare, asemenea sfaturi iti pot fi de mare folos cand te pregatesti sa pleci.

Attached Files


Edited by hawky, 05 January 2011 - 02:08.


#509
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu trebuie sa te simti vinovata, mie mi s-au parut niste negociatori excelenti, ti-a cerut 100, ti-a dat-o cu 10, bratara face de fapt 2 rupii. In bazar in Delhi eram 3 (timisoreni, ca si tine).
Ne-am luat ca prostii (pe rand) geci de piele, ailalti 2 colegi erau incantati de afacere, eu le zic sa stea linistiti ca afacerea mare e pt ailalti, la care gagiul care tacuse tot timpul vine spre mine si, intr-o romana perfecta, ma asigura ca marfa e de calitate (era pe naiba, s-a dus rapid geaca, dar ce mai conteaza?!). Facuse facultatea la Ploiesti, avea si o logodnica acolo care se ocupa de afacere in tara.
In rest, e o alta planeta. Doar dupa ce am vazut Delhi-ul vechi am inteles de ce nu exista imagini filmate de acolo. Au fost locuri unde am fost avertizati de sofer sa nu filmam. Era si perioada mai sensibila, martie 2002, era inca proaspata dementa cu 11 sept.
Felicitari pt exeprienta, eu n-am vazut decat Delhi si Agra si tot ma consider un privilegiat.

#510
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postdenky, on 6th January 2011, 10:24, said:

Nu trebuie sa te simti vinovata, mie mi s-au parut niste negociatori excelenti, ti-a cerut 100, ti-a dat-o cu 10, bratara face de fapt 2 rupii. In bazar in Delhi eram 3 (timisoreni, ca si tine).
Ne-am luat ca prostii (pe rand) geci de piele, ailalti 2 colegi erau incantati de afacere, eu le zic sa stea linistiti ca afacerea mare e pt ailalti, la care gagiul care tacuse tot timpul vine spre mine si, intr-o romana perfecta, ma asigura ca marfa e de calitate (era pe naiba, s-a dus rapid geaca, dar ce mai conteaza?!). Facuse facultatea la Ploiesti, avea si o logodnica acolo care se ocupa de afacere in tara.
In rest, e o alta planeta. Doar dupa ce am vazut Delhi-ul vechi am inteles de ce nu exista imagini filmate de acolo. Au fost locuri unde am fost avertizati de sofer sa nu filmam. Era si perioada mai sensibila, martie 2002, era inca proaspata dementa cu 11 sept.
Felicitari pt exeprienta, eu n-am vazut decat Delhi si Agra si tot ma consider un privilegiat.

Multumesc, denky.

Nu ma simt vinovata pentru ca....n-am cumparat nimic in India :) Dar chiar nimic-nimic, in afara de o...carte! Stiu ca asa e cu negocierile astea, din Turcia si Tunisia. Doream doar sa subliniez ce disperati sunt sa castige un ban. Pretul e dupa client, oricum. Daca vad ca il scapa, coboara cat pot ei de jos ca sa nu iasa in pierdere.

Poate vei mai avea ocazia sa mergi in India, daca mai vrei sa vezi si altceva.

#511
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posthawky, on 11th January 2011, 13:38, said:

Multumesc, denky.

Nu ma simt vinovata pentru ca....n-am cumparat nimic in India :) Dar chiar nimic-nimic, in afara de o...carte! Stiu ca asa e cu negocierile astea, din Turcia si Tunisia. Doream doar sa subliniez ce disperati sunt sa castige un ban. Pretul e dupa client, oricum. Daca vad ca il scapa, coboara cat pot ei de jos ca sa nu iasa in pierdere.

Poate vei mai avea ocazia sa mergi in India, daca mai vrei sa vezi si altceva.

Cu ce-am ramas din India e ca la sosire vroiam sa ma intorc in tara cu primul avion (deh, ignoranta prostului incult si bou), iar la plecare nu vroiam sa ma mai intorc. Tu ai fost acolo si ai vazut mult mai multe decat mine (sigur ai si citit in prealabil), intelegi sigur senzatia traita.

#512
advaita

advaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.06.2007

View Posthawky, on 5th January 2011, 03:07, said:

Multumesc! (acum am intrat abia pe forum din nou, de la ultima postare). Stii deja de pe blog ca m-am intors.

Vreau sa va multumesc celor de aici, de pe forum, care mi-ati dat sfaturi si m-ati incurajat: Imperator, derfuhrer, advaita - sper ca n-am uitat oe cineva. Documentarea prealabila joaca un rol foarte important in fiecare excursie si, cu atat mai mult, cand pleci intr-o tara indepartata, despre care obtii cu dificultate informatii la prima mana. Una e sa citesti in carti, alta ce iti poate spune cineva care a fost deja acolo. Desigur ca modul de a calatori difera, bugetul difera, atitudinea si opiniile personale difera dar, in mare, asemenea sfaturi iti pot fi de mare folos cand te pregatesti sa pleci.

Felicitari pentru turul din nordul Indiei! Vei mai veni si a doua oara? Poate in sud?

Eu am revenit in India de sud din 23 Nov 2010. Voi sta 6-12 luni pentru ca am viza pe termen lung.

Cateva randuri amuzante despre sederea prelungita in India (in engleza):
----------------------------------
How you know you have been in India too long?

1. When you know what vehicle is coming down the street by the sound of its horn
2. When you know the ‘sloka’ by heart that is played over the loud speaker at the next door temple.
3. When you call your family back home and they don’t understand your English.
4. When you are using 'ahchah-ahchah' as a noun.
5. When you start using the head bobble correctly.
6. When you get bored while riding in the cab
7. When you look in the mirror you cant help but stare because you look funny.
8. When you start to use Indian-English in actual conversations. "This is my Britisher friend from London."
9. When you tell a tout "Naheen" (No!) and they actually leave you alone.
(Must be due to that hardened expression brought on by too many offers of Red Fort postcards/ pashminas/sarees/ etc....)
10. When you feel really embarrassed 'cos your visitor from London hugged you in public! (happened to me today)
11. When you have mastered the art of left hand for washing (see toilet thread for details) and can no longer remember what toilet paper is for ...
12. After a while you get a certain look in your eye and then touts leave you alone altogether.
also beggars become invisible to you. With regards to the head waggle, yes, I have it down pat, both the abbreviated version (which means yes) and the full version (which no one really knows what it means). I do the full one once and a while to Indians and they are just as confused as what we westerners usually are.
13. When you take your own bottled tap water from your house to your friends' houses and politely refuse to drink theirs
14. When those guys outside their rug shops keep saying "Madam, come look, no buy, just look" and you wanna punch their face in.
15. When the guys outside the rug shops don't say anything as you pass by.
16. When the street people start buying meals for you.
17. Yes, we just got back from Delhi, while there we were regulars at a takeaway Dhabba that makes great masala dosa, we were sitting there and a Indian guy came over to our table (we were waiting) and thanked us for eating in a real Indian restaurant he shook our hands then left, after a short time he returned and said, "please don’t pay for the meal I have paid for it as you a our honored guests" whatever we did he wouldn’t take the money so we sat in this little place and ate our meal...
18. You start arguing with an auto rickshaw driver over 10 rupees. I had this happen he wanted 40 for the ride I said 30. And then I thought I can't believe I'm arguing over 10 rupees and giggled to myself.
19. When you can't drink cold liquids anymore (or drinks with ice)....you have to wait until they're room temperature... (yes, I pull drinks out of the fridge and let them warm up on the kitchen counter now...)
20. You're adopted habit of head-wobbling has turned into chronic neck tendonitis.
21. You cannot pronounce your V's anymore – ex. Bery, bery big problem!
22. You swear you see cockroaches even though you haven't
23. When  you learn a little something about cricket.
24. When eating with your hands, licking your fingers, burping and farting way too much.
25. When every button on your best shirts have been cracked or smashed by those dam aggressive Dhobi Wallahs.
26. When you have traded your return plane ticket in for a dhoti, turban, sitar, personal guru, and bus ticket to Rishikesh.
27. Your friends suddenly marvel at your multi-tasking. Answering the phone, while keeping an eye out for oncoming traffic, all the while negotiating with the chap in front of you. And when you NEVER admit ignorance of any gadget/tool/place/directions! That would be the biggest 'loss of face' for you.
28. When you're out shopping for winter boots and you see some shoes and think "those would be OK to wear with a shalwar kameez...."
29. When you no longer say sorry to someone when you bum into them.
30. When you no longer expect a sorry when someone bumps into you.
31. When you need to add sugar to a ‘chai’ given to you.
32. When you adopt a strange accent but can't seem to make it stop, even when talking to other people from your country.
33. When you can fall asleep more easily on a local bus than a deluxe AC one.

#513
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postadvaita, on 25th January 2011, 03:00, said:

Felicitari pentru turul din nordul Indiei! Vei mai veni si a doua oara? Poate in sud?

Multumesc, advaita. Mi-ar fi placut sa vad si sudul dar nu cred ca voi mai avea ocazia. Contractul meu nu prevede 100 de ani de viata si as mai vrea sa explorez zone diferite din Asia. Timpul meu a devenit prea scurt pentru a mai merge de doua ori intr-o tara atat de indepartata...Sunt bucuroasa ca am putut vedea cat am vazut...

#514
claulea

claulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.09.2006
Poimaine iau si eu calea Indiei. Delhi si imprejurimi - o saptamana. Am citit cam pana la mijlocul topicului si m-am ingrozit. Nu de mizerie, nu de boli. De fapt nu la propriu :))) Am cunoscut fatuci multe si de la noi si din RM (vecinii de peste Prut adica), care ar fi facut orice, s-ar fi combinat cu oricine, doar sa scape de saracie sau de tara de bastina. Este primul meu post la categoria traveling. Sa pleci din tara la o varsta mentala de 9-10 ani, sa te intalnesti cu "iubitul" cu care te casatoresti desi nu l-ai vazut niciodata...sa sari din lac in put(a)...doar pt ca nu ai suficienta educatie si cultura?
Nu neg ca pot exista relatii virtuale profunde, adica nu numai pe interes. Insa atunci trebuie mult mai multe. Plecand de la limba de comunicare, cultura, educatie, situatie financiara, religie (care din nefericire de multe ori isi pune amprenta) si neaparat un IQ mare. Iar in cazul unor culturi atat de diferite, m-as mira ca "iubitii pe care nu i-am vazut niciodata" sa fie iubiti altfel decat materialist.
Pt Imperator: imi placi, esti un tip umblat si chiar mi-ar placea sa te cunosc live. Am si eu la activ destule calatorii prin lume si asta pot spune ca esti informat, bine pus la punct cu bagajul de cultura si se vede ca pe unde ai fost nu te-ai plimbat prin mall-uri. Asta apreciez foarte mult, Nu ti-am citit toate posturile, insa acum "ma apuc" de blogul tau. Sunt sigur ca voi descoperi lucruri interesante.
Nu-mi cer scuze daca am atins pe cineva. Asta am si intentionat.
Numai bine!

#515
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclaulea, on 19th May 2011, 14:50, said:

Poimaine iau si eu calea Indiei. Delhi si imprejurimi - o saptamana. Am citit cam pana la mijlocul topicului si m-am ingrozit. Nu de mizerie, nu de boli. De fapt nu la propriu :))) Am cunoscut fatuci multe si de la noi si din RM (vecinii de peste Prut adica), care ar fi facut orice, s-ar fi combinat cu oricine, doar sa scape de saracie sau de tara de bastina. Este primul meu post la categoria traveling. Sa pleci din tara la o varsta mentala de 9-10 ani, sa te intalnesti cu "iubitul" cu care te casatoresti desi nu l-ai vazut niciodata...sa sari din lac in put(a)...doar pt ca nu ai suficienta educatie si cultura?
Nu neg ca pot exista relatii virtuale profunde, adica nu numai pe interes. Insa atunci trebuie mult mai multe. Plecand de la limba de comunicare, cultura, educatie, situatie financiara, religie (care din nefericire de multe ori isi pune amprenta) si neaparat un IQ mare. Iar in cazul unor culturi atat de diferite, m-as mira ca "iubitii pe care nu i-am vazut niciodata" sa fie iubiti altfel decat materialist.
Pt Imperator: imi placi, esti un tip umblat si chiar mi-ar placea sa te cunosc live. Am si eu la activ destule calatorii prin lume si asta pot spune ca esti informat, bine pus la punct cu bagajul de cultura si se vede ca pe unde ai fost nu te-ai plimbat prin mall-uri. Asta apreciez foarte mult, Nu ti-am citit toate posturile, insa acum "ma apuc" de blogul tau. Sunt sigur ca voi descoperi lucruri interesante.
Nu-mi cer scuze daca am atins pe cineva. Asta am si intentionat.
Numai bine!
Tx de aprecieri... Sa stii ca am batut si cateva mall-uri pe unde am fost... mai ales daca ajungi in locuri gen Dubai sau KL, este inevitabil :) Dar ai multe de batut si pe langa :) Bafta la citit, am 500 si ceva de posturi :) Si have fun in India... poate sa-ti placa sau sa nu-ti placa, mi se pare ca e irelevant... ca experienta, este insa unica.

#516
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Deci vreau sa va spun ca de ore intregi admir poze si iar poze, in special cele din destinatiile exotice. Nici de copil nu m-am ocupat in dupa-amiaza asta, stau si visez cu ochii deschisi.

Ma bucur pentru voi, cei care reusiti sa va traiti astfel viata.

Imperator, nu am cuvinte, nu stiu ce as putea spune. As citi si eu cu placere cartile tale.

#517
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeria_Leena26, on 21st July 2011, 18:44, said:

Deci vreau sa va spun ca de ore intregi admir poze si iar poze, in special cele din destinatiile exotice. Nici de copil nu m-am ocupat in dupa-amiaza asta, stau si visez cu ochii deschisi.

Ma bucur pentru voi, cei care reusiti sa va traiti astfel viata.

Imperator, nu am cuvinte, nu stiu ce as putea spune. As citi si eu cu placere cartile tale.
Aoleo, o sa ma urasca copilu :) Multumesc si ma bucur ca te-am destins putin :)

#518
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostImperator, on 22nd July 2011, 09:24, said:

Aoleo, o sa ma urasca copilu :) Multumesc si ma bucur ca te-am destins putin :)

Lasa ca am impacat-o aratandu-i si ei pozele. Parca aveai pe undeva si cu ceva panda, daca nu ma insel, sunt "pufulosi", sa stii... Are 2 ani si 7 luni mandra mea si te prapadesti de ras cu ea...

#519
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
cu cat timp inainte trebuie mers la medic pentru vaccin? le face pe toate odata sau ..?

#520
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeria_Leena26, on 22nd July 2011, 09:05, said:

Lasa ca am impacat-o aratandu-i si ei pozele. Parca aveai pe undeva si cu ceva panda, daca nu ma insel, sunt "pufulosi", sa stii... Are 2 ani si 7 luni mandra mea si te prapadesti de ras cu ea...
Da, am poze cu panda, prin China :)

#521
meaelia

meaelia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.12.2010
Planuiesc si eu o escapada in India pentru inceputul anului urmator, destinatia principala va fi Hyderabad. Am citit toate paginile dedicate Indiei pe acest forum plus cateva bloguri de calatorii. Din pacate vad ca nimeni nu a prea umblat prin acea zona, desi la un moment dat cineva aici pe forum spunea ca pleaca la o conferinta acolo. La intoarcere nu a mai dat niciun semn din pacate.
Poate cineva din cei care nu au fost doar ca turisiti, ci au locuit in India mai mult timp ar putea sa imi spuna cate ceva despre zona aceea.

Multumesc anticipat.

#522
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmeaelia, on 31st August 2011, 13:14, said:

Planuiesc si eu o escapada in India pentru inceputul anului urmator, destinatia principala va fi Hyderabad. Am citit toate paginile dedicate Indiei pe acest forum plus cateva bloguri de calatorii. Din pacate vad ca nimeni nu a prea umblat prin acea zona, desi la un moment dat cineva aici pe forum spunea ca pleaca la o conferinta acolo. La intoarcere nu a mai dat niciun semn din pacate.
Poate cineva din cei care nu au fost doar ca turisiti, ci au locuit in India mai mult timp ar putea sa imi spuna cate ceva despre zona aceea.

Multumesc anticipat.
Am evitat cu mare grija Hyderabad-ul pentru ca nu e mare lucru de facut acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate