Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

in ce pot investi 1000 de euro?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#91
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
zi-le domnu' sperm_me!
:console:

#92
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
corect!!!
desi astfel de oameni sunt peste tot in lume (ceea ce explica succesul escrocilor de pretutindeni), la noi concentratia pe metru patrat e incredibil de mare. de altfel, succesul caritas-ului (va mai amintiti???) tocmai pe asta s-a cladit.

 spare-me, on Sep 4 2006, 08:32, said:

eu o sa adopt o astfel de atitudine, personal, cand o sa vad romanii transformandu-se dintr-o natie de milogi si e parveniti intr-o natie de oameni muncitori si cu capul pe umeri.
un locuitor al europei nu si-ar pune problema cum sa inmulteasc o mie de euro rapid. ci cum sa munceasca sa faca si alte mii de euro.
dar romanul vrea mult si repede....si de-aia se zbate si azi in mocirla in care se zbate de atatea mii de ani. pentru ca in loc sa puna osul la munca sta cu burta-n sus si asteapta sa pice mult si repede
:death:


#93
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
Dupa cate stim s-a lansat un concurs. Cine are cat mai multe posturi, castiga!
Cum era cu bani "multi si repede"??

Cand s-o plati munca pe care o presteaza romanu aici in Romania la un nivel acceptabil, o sa fie si oameni cu capul pe umeri.
Pana atunci, toti vor visa sa stranga 1000 de euro sa-i inmulteasca.  Evident, cu exceptia alora pentru care 1000 para e "bani de buzunar"... :naughty: sau bani de dat la lautar...:puke:

"un locuitor al europei nu si-ar pune problema cum sa inmulteasc o mie de euro rapid. ci cum sa munceasca sa faca si alte mii de euro.
dar romanul vrea mult si repede....si de-aia se zbate si azi in mocirla in care se zbate de atatea mii de ani. pentru ca in loc sa puna osul la munca sta cu burta-n sus si asteapta sa pice mult si repede
"

Edited by thinker, 05 September 2006 - 05:33.


#94
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
se plateste si inca prea bine thinker
in toata europa salariul mediu pe economie e undeva intre 1000 si 1500 de euro, media care se respecta.
am vazut in romania salarii mai mari, si preturile sunt de 10 ori mai mici.
acum trebuie la ne lamurim cum e si cu pregatirea, cu educatia, cu studiile. nu poti sa ceri salariul de 1000 de euro pentru orice sculer matriter sau badigard la sc pix srl aflata in subsol de bloc...

#95
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006

 spare-me, on Sep 5 2006, 08:54, said:

se plateste si inca prea bine thinker
in toata europa salariul mediu pe economie e undeva intre 1000 si 1500 de euro, media care se respecta.
am vazut in romania salarii mai mari, si preturile sunt de 10 ori mai mici.
acum trebuie la ne lamurim cum e si cu pregatirea, cu educatia, cu studiile. nu poti sa ceri salariul de 1000 de euro pentru orice sculer matriter sau badigard la sc pix srl aflata in subsol de bloc...

... ceea ce in Europa, chiar se intampla, adica orice sculer matriter sau badigard ia banii astia.
In Italia, salariul minim e de 800 de euro. Chiar daca iesi cu facultate e posibili sa iei banii astia la inceput.
Si eu zic sa nu ne luam dupa salariile mai mari pe care le vedem in Romania, pt ca un manager de top in RO poate lua sa zicem 120.000 dolari/Euro (10.000 pe luna), dar astia sunt o mana de oameni. Iar in Vest, astia sunt bani "subtiri" pentru un manager de top.

Daca seful meu ia 1000 de euro, iar eu iau sa zicem 800, iar preturile sunt aproape de cele din in Italia unde un muncitor in constructii castiga cam tot banii astia... nu mai e acelasi lucru!

btw, am facultate.. :notangel:

Edited by thinker, 05 September 2006 - 15:25.


#96
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Daca seful meu ia 1000 de euro, iar eu iau sa zicem 800, iar preturile sunt aceleasi ca in Italia unde un muncitor in constructii castiga banii astia... nu mai e acelasi lucru!
salariul minim pe economie e 500-800 de euro medie in europa
salariul mediu este undeva intre 1000 si 1500 iar cel peste medie e ala care sare de 2000.
daca seful tau ia 1000 de euro iar tu iei 800 inseamna ca esti aproape de el ca si functie...iar daca un muncitor in constructii are salariul asta in italia este pentru ca NU, preturile nu sunt la fel in italia
cand o fi cola la 250 ml 80.000 sau pachetul de tigari cel mai prost 150.000 sau tichetul de parcare 140.000 atunci poti spune ca sunt acelasi preturi
dar cand cola e 75 de centi, tigarile cele mai ieftine, tot 75 de centi iar tichetul de parcare 30 de centi, eu zic sa stai linistit ca nu e deloc acelasi lucru.

#97
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006

 spare-me, on Sep 5 2006, 16:25, said:

salariul minim pe economie e 500-800 de euro medie in europa
salariul mediu este undeva intre 1000 si 1500 iar cel peste medie e ala care sare de 2000.
daca seful tau ia 1000 de euro iar tu iei 800 inseamna ca esti aproape de el ca si functie...iar daca un muncitor in constructii are salariul asta in italia este pentru ca NU, preturile nu sunt la fel in italia
cand o fi cola la 250 ml 80.000 sau pachetul de tigari cel mai prost 150.000 sau tichetul de parcare 140.000 atunci poti spune ca sunt acelasi preturi
dar cand cola e 75 de centi, tigarile cele mai ieftine, tot 75 de centi iar tichetul de parcare 30 de centi, eu zic sa stai linistit ca nu e deloc acelasi lucru.

Preturi din Italia:

cola la 1.5 litri (asa au ei acolo)= 2,5 Euro
tigari Pall Mall = 3.4 Euro
ora de parcare: 2 Euro

Depinde de unde iei cola, sau tigarile sau parcarea  :D.

Nu stiu de ce, dar eu personal cunosc putini oameni care au 1000 Euro pe luna in RO.
Dar cunosc o groaza care muncesc pe mai putin de 300 Euro.
Believe it or not, dar in Romania inca sunt oameni care se chinuie sa aiba de-o paine. Si sunt destui...

#98
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

cola la 1.5 litri (asa au ei acolo)= 2,5 Euro
tigari Pall Mall = 3.4 Euro
ora de parcare: 2 Euro
tot aia e
la noi cola la 2,5 e 1 euro
pall mall-ul probabil e tot 1 euro (30, 40.000)
iar ora de parcare 10-15.000 hai 20.000 deci 30 de centi maxim 50
deci oricum preturile NU sunt la fel oricat ai scalda-o...

in al doilea rand, nu asta e subiectul topicului si deja deraiem rau de tot. mai bine facem alt topic daca te macina asa de tare.
problema e ca din aia 800 un strain dam 3 sferturi pe locuinta
vezi cat iti mai ramane, si apoi coreleaza cu locuinta din romania si cu ce-ti mai ramane pentru salariu
nu se compara sub nici o forma...

ideea este ca romanii sunt creativi oriunde o alternativa viabila ar fi munca.

#99
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
cea mai buna investitie de 1000E- cumparati-l pe sperm_me!
o sa aveti la sfaturi.... :puke:

#100
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006

 spare-me, on Sep 5 2006, 16:43, said:

tot aia e
la noi cola la 2,5 e 1 euro
pall mall-ul probabil e tot 1 euro (30, 40.000)
iar ora de parcare 10-15.000 hai 20.000 deci 30 de centi maxim 50
deci oricum preturile NU sunt la fel oricat ai scalda-o...

in al doilea rand, nu asta e subiectul topicului si deja deraiem rau de tot. mai bine facem alt topic daca te macina asa de tare.
problema e ca din aia 800 un strain dam 3 sferturi pe locuinta
vezi cat iti mai ramane, si apoi coreleaza cu locuinta din romania si cu ce-ti mai ramane pentru salariu
nu se compara sub nici o forma...

ideea este ca romanii sunt creativi oriunde o alternativa viabila ar fi munca.

Frate, eu unu castig 450 si dau 200 pe locuinta... Ca deh' astea-s preturile in Buc/RO.
Deci ...

On-topic: De 1000 de euro poti cumpara refill-uri and stuff pentru imprimante. Publicitate prin fluturasi, recomandari etc. E veche dar cred ca inca mai merge  ;)

Edited by thinker, 05 September 2006 - 17:24.


#101
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006

 thinker, on Sep 5 2006, 18:23, said:

Frate, eu unu castig 450 si dau 200 pe locuinta... Ca deh' astea-s preturile in Buc/RO.

200 chirie sau rata la banca? presupun ca euro, nu ron...
1000 de euro mi se pare extrem de putin pentru a investi in ceva, in orice. oricum, toate au un inceput. daca la mia aia mai pui una si inca una si tot asa... bob cu bob se strange sacu', sau cum era aia?

aaa... ar fi ceva (nu stiu daca a zis cineva), dar e de sezon: martisoare.

#102
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
propunerea 1: -alegi un medic chirurg implicat intr-un scandal si dat afara (gasesti prin ziare).cauti una bucata aurolac.il faceti bucatele la borcan si pe urma scoti organe la vanzare pe internet ...

propunerea2: -imprumuti cei 1000Euro unui pensionar amarat (musai sa aibe apartament pe numele lui).ii pui o dobanda mare si il pui sa gireze cu casa.cooptezi si un notar penal care sa-ti faca actele.daca nu iti restituie banii+dobanda il executi si te faci cu apartamentul (evident,jumatate din el va fi al notarului....)

propunerea3: -gasesti 2-3 boschetare mai aratoase si mai pustoaice.le "igienizezi" si le imbraci.investesti in produse de spalat parbrize si le amplasezi in intersectii. le uzi tricourile si le pui sa lustruiasca geamurile masinilor cu ...si cu ....fetele vor avea tricouri ude si nu vor purta sutien!
le vei putea folosi si cand este mai frig pentru ca ele sunt obisnuite...

#103
vascas

vascas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.07.2006

 daniel21, on Aug 30 2006, 19:31, said:

1000 de euro este o suma bunicica pt investit la bursa. Eu am cumparat in mai 2005 actiuni in valoare de 25.000.000 RON si le-am vandut in Iunie 2006 cu 38.000.000 RON - am fost inspirat si am fost norocos.


intr-un an ai scos de la bursa 13 mil. nu mi se pare o investitie prea buna, mai ales ca depinzi de factori pe care, in general, nu-i poti controla in aceasta afacere

#104
vascas

vascas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.07.2006
prin zona P-ta  unirii, stau niste femei care vand marfa din europa(dragonul rosu)-de la marginea bucurestiului
cred ca scot o gramada de bani, preturile sunt mult mai mari decat la chineji, dar lumea care-i in trecere, se opreste si mai cumpara cate ceva, mai ales ca multi trec in fiecare zi pe langa acestea( in drumul spre serviciu).
au un Logan ( cu care aduc marfa)

ma intreb cum se impaca cu politia, totusi, e kiar in buricul capitalei?!

Edited by vascas, 07 September 2006 - 12:50.


#105
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006

 vascas, on Sep 7 2006, 13:49, said:

prin zona P-ta  unirii, stau niste femei care vand marfa din europa(dragonul rosu)-de la marginea bucurestiului
cred ca scot o gramada de bani, preturile sunt mult mai mari decat la chineji, dar lumea care-i in trecere, se opreste si mai cumpara cate ceva, mai ales ca multi trec in fiecare zi pe langa acestea( in drumul spre serviciu).
au un Logan ( cu care aduc marfa)

ma intreb cum se impaca cu politia, totusi, e kiar in buricul capitalei?!

Ia si ei cota parte, ce crezi??

Oricum si comertul era acum cativa ani o alternativa viabila...

#106
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

 vascas, on Sep 7 2006, 13:32, said:

intr-un an ai scos de la bursa 13 mil. nu mi se pare o investitie prea buna, mai ales ca depinzi de factori pe care, in general, nu-i poti controla in aceasta afacere

Nu ti se pare o investitie prea buna nene? Adica sa scoti peste 50% intr-un an e putin nu? Astept cu nerabdare o afacere de 1000 de euro cu randament de 50%. Si in aia 1000 de euro trebuie sa incadrezi si infiintarea unei firme deci iti mai raman 600. Asta daca vrei cu adevarat sa luam toate componentele unei afaceri, pas cu pas.

#107
vascas

vascas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.07.2006

 xkx, on Sep 7 2006, 16:52, said:

Nu ti se pare o investitie prea buna nene? Adica sa scoti peste 50% intr-un an e putin nu? Astept cu nerabdare o afacere de 1000 de euro cu randament de 50%. Si in aia 1000 de euro trebuie sa incadrezi si infiintarea unei firme deci iti mai raman 600. Asta daca vrei cu adevarat sa luam toate componentele unei afaceri, pas cu pas.

13 mil reprezinta mai putin de 40% din 1000 euro
cand dispui de o suma mica, 1000 euro, mi se pare "mai cu cap" o investitie intr-o afacere cu risc cat mai mic ( adica sa pierzi maxim 250 euro). DAca investesti la bursa poti sa pierzi toti banii(1000 eur) in mai putin de un an!

Edited by vascas, 13 September 2006 - 14:04.


#108
DaRux

DaRux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.10.2005
Ce la mai bun mod de a investii cei 1000 de euro este sa investesti chiar in tine. daca nu o facultate macar niste cursuri de perfectionare de pe urma carora sa ai intelepciunea sa faci alti bani. Pt castiguri imediate si voluminoase iti trebuie ceva experienta si cunostinte. Sau mai ai rabdare si strange macar 5o milioane si poate o sa ai sanse mai mari de a scoate ceva din ei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate