Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

PC cumparat cu HDD pe slave.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Salutare,
acum 3 ani mi-am cumparat un pc de la o firma cu nume de pasare exotica. Numai ca atunci eram mic si nestiutor, asa ca la primirea produsului nu am aboservat decat lipsa unui cablu pentru boxe. Mai tarziu mi-am dat seama ca imi lipsesc mai multe chestii, cum ar fi cd-ul cu driverul pentru placa de baza. Mi-am zis nicio prolema, asta e.....calculatorul functioneaza si totul e OK.
O alta chestie care ma intriga este urmatoarea. Am observat ca hdd-ul meu este pus pe slave. Va intreb daca este normal, pentru ca calculatorul functioneaza fara probleme, poate doar timpul extrem de mare pana cand se initializeaza sistemul.
Il pot trece de pe slave pe master, si daca da ce trebuie sa fac?
Sistem : Athlon XP 1800+, 256DDR, HDD WD 40 GB, video MX 440 64 MB.
Multumiri.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
salut!

daca pana acum nu ti-a facut nici o problema de ce crezi ca ar incepe din momentul asta. faptul ca HDD-ul este pus pe slave nu influenteaza cu nimic performantele lui. faza cu master/slave este utila pentru a sti de pe ce drive sa incarce S.O. in cazul in care ai mai multe HDD-uri. (In cazul tau este un HDD, deci nu sunt probleme; intarzierea la incarcare apare datorita faptului ca BIOS-ul cauta totusi si primary-master)
Iar daca inca nu ai facut rost de driverele placii de baza, video, etc. ar fi bine sa le cauti. daca nu stii numele componentelor poti rula AIDA32 (www.sofotex.com) si le afli.
de asemenea poti schimba jumprul HDD de pe slave pe master, dar sa fii atent sa nu lasi si CD-ROM-ul pe primary-master (CD-ROM-ul poate fi selectat ca master, dar trebuie pus pe slotul IDE2).
cam atat.
multa bafta!

cu respect,
EU

#3
Solaris13

Solaris13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.07.2006
In primul rand indicat ar fi sa pui HDD Master.
In aldoilea rad daca nu ai 2 panglici IDE, mai cumparati una si pune HDD si CD-ROM fiecare pe cate o panglica.
Si cum a spus si sfantu.dracu pune jumper-ii amandorura pe master.
Ai grija sa pui HDD pe IDE1 si CD-ROM pe IDE2.(Uita-te pe placa de baza si vei vedea care este IDE1 si care este IDE2)
Cat priveste timpul de Boot-are sa stii ca nu-l influienteaza ci doar timpul pana ajunge la secvanta de Boot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate