Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Masina "autohtona" la 7500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

Poll: Masina in jurul a 7500 de euro. (158 member(s) have cast votes)

Daca ai dispune de 7500 de euro ce masina ti-ai cumpara?

  1. Cielo Euro III STD+AC (7.499 €) (19 votes [12.03%])

    Percentage of vote: 12.03%

  2. Cielo Euro III STD+LPG (7.499 €) (14 votes [8.86%])

    Percentage of vote: 8.86%

  3. Dacia Logan Ambiance (standard) 1.5 dCi (7440 €) (21 votes [13.29%])

    Percentage of vote: 13.29%

  4. Dacia Logan Preference 1.6 MPI (7380 €) (62 votes [39.24%])

    Percentage of vote: 39.24%

  5. Alta masina. (te rog completeaza intr-un post) (42 votes [26.58%])

    Percentage of vote: 26.58%

Vote Guests cannot vote

#37
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Post$eb, on Jul 18 2006, 01:37, said:

Si ce Romaximus e un esantion reprezentativ pentru loganisti ?  :huh:

Toata lumea se leaga de tabla, ca se ***, ca infloreste, ca la un gainat se topeste, DAR nimeni nu a vazut un caz concret desi sunt strazile pline de Loganuri.
Hai ca m-ati plictisit. Aruncati cu *** ca doar , doar so' murdari cineva!


Daca ai rasfoi forum Dacia ai vedea chiar si poze cu Loganuri ruginite. Chiar daca sunt cazuri singulare acum, peste cativa ani s-ar putea sa se imulteasca din ce in ce mai mult. Nici vechile 1310 nu rugineau de la inceput.Mai asteapta inca 2,3 si o sa vezi daca a fost doar un lot sau toate sunt proaste. Garantia de 6 ani pe care o ai la tabla este doar in cazul perforarii. Daca-ti apar tie doar urme de rugina nimeni nu-ti va repara nimic pe garantie.
Asa proaste si invechite cum le considera unii, Cielourile nu au astfel de probleme. Eu unu nu am auzit pe nimeni sa se planga de rugina la masinile Daewoo chiar daca au mai mult de 10 ani vechime.
Nu spun ca Loganul e prost, dar in timp, sunt sanse destul de mari sa apara probleme.

#38
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Am rasfoit forumul clubului de la Dacia si am vazut acolo poze cu un Logan alb la care au aparut zone de rugina, totusi acum si la Cielo sunt tot felul de vorbe cum ca noile masini sunt mai prost facute si vopsite mai neglijent, de fapt ce noile vorbesc... ca parca nu se mai fabrica sau se mai fabrica?
Cielourile care sunt acum la vanzare oare cand au fost fabricate?
Modelele cu GPL sunt reglate cum trebuie sau consumul pe gaz este lasat fara a fi reglat?
Cred ca mai bine mi-as face cont pe forum-ul cu pricina pentru intrebarile astea... dar totusi cine stie sa-mi raspunda la aceste intrebari, sa-mi mai dea si unele detalii la variantele ce sunt acum la vanzare si au kit-ul GPL inclus, daca sunt sau nu fiabile.

#39
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cica se mai fabrica da nu se stie pentru cat timp. Vom vedea dupa ce vom afla cine va cumpara uzina de la craiova. Cat despre cielo.. tine seama ca nr clientilor e mult mai mici, cred ca din cielo maxim 4-5.000 de clienti a avut pe an (si asta in anii buni)..

#40
laurentziu83

laurentziu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2005
Daca s-ar putea as alege Cielo AC+GPL.
Ca nu mai e aceeasi masina ca la inceput te poti impaca cu asta. Cu fiabilitatea au stat intotdeauna foarte bine iar calitatea vopsirii a fost dintotdeauna mai buna la Craiova decat la Pitesti. Piesele sunt mult mai ieftine la Cielo decat la Logan (piese Renault). Desi Loganul poate are un consum mai mic, are alte costuri mai mari, care anuleaza acest avantaj.
Si, vorba unui vecin de-al meu care si-a cumparat un Cielo din 2001: aveam bani de un Logan nou. Dar, alta prestanta ai cand cobori din Cielo, nu din frigider.  :naughty:

#41
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
adica una e cand cobori dintr-o masina nesigura, fara airbaguri, fara abs, rulata (sh) decat dintr-o masina noua, superioara dpdv al dotarilor, al sigurantei active si pasive etc.Dar nah.. omu avea prestanta :lol:

Edited by romaximusro, 20 July 2006 - 19:30.


#42
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postromaximusro, on Jul 20 2006, 13:29, said:

adica una e cand cobori dintr-o masina nesigura, fara airbaguri, fara abs, rulata (sh) decat dintr-o masina noua, superioara dpdv al dotarilor, al sigurantei active si pasive etc.Dar nah.. omu avea prestanta :lol:


Hai mai Maximuse ca esti penibil! O tot dai cu ABS-ul ala si cu airbagurile. Degeaba le ai daca nu functioneaza cand si cum trebuie. Esti tu sigur ca daca un Logan se loveste bot in bot cu un Cielo pasagerii din Logan o sa iasa mai putin sifonati? Permite-mi sa ma indoiesc de asta. Cand iti rugineste masina in parcare la un an, doi dupa cumparare numai la siguranta iti mai e gandul. Apoi piesele de Logan sunt scumpe si proaste (made in Romania in mare parte vs made in Koreea).

Cielo chiar si la 10-12 ani de la lansare tot arata a mai masina decat Loganul (din punct de vedere al designului). Loganul parca ar fi facut de un amator care a incercat sa scoata cat mai mult spatiu fara a urmari deloc si estetica masinii. Nu degeaba zic multi ca arata ca un frigider, dulap, etc.
Iti garantez eu ca daca Cielo ar fi fost lansat acum, multi ar fi fost incantati de cum arata. Pentru ca exista de mult timp pe piata lumea s-a saturat de el si nu mai sunt entuziasmati cand le vad. Intreaba, pe orice care are o alta masina decat Cielo sau Logan, ce masina arata mai bine si o sa gasesti acelasi raspuns peste tot: Cielo (cel putin vecinii alor mei asa zic).

Loganistii sunt in mare parte oamenii care nu-si permit o masina cu banii jos si care se arunca la rate pe 3,4,100 de ani. Prefera sa se stranga la bani lunar dar sa aiba o masina acceptabila.Singurii pe care nu-i inteleg sunt cei care cumpara Loganul cel mai scump (>9.000 euro). De cat sa dai banii astia mai bine mai rabzi putin si iei o masina.

#43
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mdc, cum adica eu is penibil? Eu zic ca mai penibil e cel care se cramponeaza intr-o masina facuta in trecut si care crede ca daca masina aia nu are ceva, automat cele care le au sunt penibile. Un abs, o structura de rezistenta cu cateva clase mai buna decat ce are cielo, un airbag acolo poate sa insemne de multe ori diferenta intre un accident grav si unul usor. Sau dintre o moarte sigura si a scapa cu rani usoare. Cu ce ma incalzeste ca cielo arata mai bine ca loganul? Aaa.. probabil la pozele de la locul accidentului ca sa arate cadavru din interior bine.. (scuze ca sunt cinic, da m-am saturat de oameni de astia care cred ca daca au cielo , automat is cu cateva trepte peste cei cu Logan, cand de fapt e invers). Sa mai zic ca la interior , calitatea unui logan e peste cielo (si-a luat recent un amic si am avut timp sa il bibilesc). fiabilitatea.. tot o dai cu masini de 10-15 ani, pai alea dragu meu erau cielo-urile coreene, nu alea romanesti. Ca daca erau asa de fiabilie cum erau alea coreene , cred ca se vindeau ceva mai bine decat cele 200-300 de cielouri vandute lunar. Cat despre rabdat, fii sigur ca unii au rabdat si asa prea mult pentru suma aia (fiind maximul ce si-l pot permite).

Edited by romaximusro, 20 July 2006 - 22:03.


#44
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postromaximusro, on Jul 20 2006, 15:52, said:

mdc, cum adica eu is penibil? Eu zic ca mai penibil e cel care se cramponeaza intr-o masina facuta in trecut si care crede ca daca masina aia nu are ceva, automat cele care le au sunt penibile. Un abs, o structura de rezistenta cu cateva clase mai buna decat ce are cielo, un airbag acolo poate sa insemne de multe ori diferenta intre un accident grav si unul usor. Sau dintre o moarte sigura si a scapa cu rani usoare. Cu ce ma incalzeste ca cielo arata mai bine ca loganul? Aaa.. probabil la pozele de la locul accidentului ca sa arate cadavru din interior bine.. (scuze ca sunt cinic, da m-am saturat de oameni de astia care cred ca daca au cielo , automat is cu cateva trepte peste cei cu Logan, cand de fapt e invers). Sa mai zic ca la interior , calitatea unui logan e peste cielo (si-a luat recent un amic si am avut timp sa il bibilesc). fiabilitatea.. tot o dai cu masini de 10-15 ani, pai alea dragu meu erau cielo-urile coreene, nu alea romanesti. Ca daca erau asa de fiabilie cum erau alea fiabile , cred ca se vindeau ceva mai bine decat cele 200-300 de cielouri vandute lunar. Cat despre rabdat, fii sigur ca unii au rabdat si asa prea mult pentru suma aia (fiind maximul ce si-l pot permite).

Sa traiesti mult si sanatos si nu-ti doresc sa ai parte de vreun accident cu Loganul parintilor tai. De unde ai tu informatia ca " structura de rezistenta cu cateva clase mai buna decat ce are cielo"? E o abureala completa chestia asta.  Sau poate ca ai testat-o tu?

Te las sa visezi frumos in continuare. Decat sa te infoi pe forumuri si sa faci publicitate inutila si gratuita pentru Dacia/Renault mai bine ai trece si ai face niste bani ca sa poti schimba masina aia cu una adevarata (a nu se intelege prin asta Cielo).
Masina pe care ti-o permiti este evident cea mai buna, insa nu pentru toata lumea Maximus, ci doar pentru tine. Scuza-ma ca sunt rautacios cu tine insa imi dai impresia unui copilas care-si considera jucariile cele mai frumoase din lume si e in stare sa ajunga in panzele albe pentru ele. Nu-i asa ca tatal tau poate sa vina cu un catralion de milioane de Loganuri daca se supara?

Spor la schimbat masina Maximuse! Ne auzim mai tarziu cand o sa incepi sa gandesti mai matur. Pana atunci esti doar un copil ofticos cu zeci de mii de posturi pe forumuri.

Edited by mdc, 20 July 2006 - 22:09.


#45
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mdc mai lasa abureala (cu care de obicei vin tancii cand nu mai au argumente) si pune mana si te documenteaza:

comportament crash test cielo: aici
crash teste Logan euroncap : aici

Abia dupa ce te mai documentezi, dupa ce mai citesti si iti dai seama ce si cum, sa vii cu prostii ca cea de mai sus. Pana atunci..cred ca putina decenta nu strica atunci cand apreciezi pe cineva, mai ales ca nu cred ca suntem la per tu..  :death:

#46
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postromaximusro, on Jul 20 2006, 16:12, said:

mdc mai lasa abureala (cu care de obicei vin tancii cand nu mai au argumente) si pune mana si te documenteaza:

comportament crash test cielo: aici
crash teste Logan euroncap : aici

Abia dupa ce te mai documentezi, dupa ce mai citesti si iti dai seama ce si cum, sa vii cu prostii ca cea de mai sus. Pana atunci..cred ca putina decenta nu strica atunci cand apreciezi pe cineva, mai ales ca nu cred ca suntem la per tu..  :death:

Nu stiu cine a facut testul la Nexia, dar nu Euroncap!
Daca e asa sigur Loganul atunci te poti muta in el Maximuse. Mai bagi cateva zeci de milioane si iti iei si o rulota (de preferat Dacia sau Renault) si traiesti alaturi de masina visurilor tale.

Presupun ca esti un pustan cu casu inca pe la gura. Probabil in camin pe banii parintilor care te sustin. Sfatul meu este acelasi: pune mana si invata/munceste si poate vei conduce si ceva mai bun decat Loganul alor tai. Eu iti doresc sincer asta! Vei realiza atunci ce copil erai cand veneai cu asemenea posturi pe forumurile astea.

Sa ne auzim cu bine!

#47
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mdc.. esti penibil tata.. esti penibil.. care e mai mult cu jucaria? nu tu, ca incepi sa arunci cu rahat atunci cand nu mai ai argumente sa iti sustii jucaria? haide pa, ca m-am saturat de tanci in gandire

#48
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postromaximusro, on Jul 20 2006, 16:27, said:

mdc.. esti penibil tata.. esti penibil.. care e mai mult cu jucaria? nu tu, ca incepi sa arunci cu rahat atunci cand nu mai ai argumente sa iti sustii jucaria? haide pa, ca m-am saturat de tanci in gandire


Nu prea inteleg ce vrei sa spui cu jucaria. Incearca totusi sa vorbesti si romaneste. Eu sunt plecat de 5 ani din tara dar am impresia ca ma exprim inca ceva mai bine ca tine.
Sunt intr-adevar un copil, dar nu din cauza modului in care gandesc ci doar pentru ma obosesc sa te bag in seama

#49
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu ma opresc aici. Astept un mod sa stearga aberatiile din ultimile posturi.

#50
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postromaximusro, on Jul 20 2006, 23:35, said:

eu ma opresc aici. Astept un mod sa stearga aberatiile din ultimile posturi.
eee, nu este corect, si noi ce mai citim, de cine mai ridem ?   :lol:

#51
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
hai sa fiu rau :) de mdc evident :lol: (bine.... promit ca ma cumintesc mod!)

#52
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postromaximusro, on Jul 20 2006, 16:51, said:

hai sa fiu rau :) de mdc evident :lol: (bine.... promit ca ma cumintesc mod!)


De mine mai putin maximuse. Sunt convins ca tu esti cireasa de pe tort. In toate topicurile unde postezi apar, mai devreme sau mai tarziu, forumisti care sa te contreze. La tine totul se reduce la a fi sau a nu fi Loganist. Scuza-ne ca nu suntem toti cu tine. Te-ai gandit vreodata sa ceri bani de la Dacia pentru ceea ce faci?

#53
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postmdc, on Jul 21 2006, 03:16, said:

De mine mai putin maximuse. Sunt convins ca tu esti cireasa de pe tort. In toate topicurile unde postezi apar, mai devreme sau mai tarziu, forumisti care sa te contreze. La tine totul se reduce la a fi sau a nu fi Loganist. Scuza-ne ca nu suntem toti cu tine. Te-ai gandit vreodata sa ceri bani de la Dacia pentru ceea ce faci?
Hehehe...miine, poimiine, aflam ca a fost informator la... Dacia. :roflmaofast:

#54
yyyy

yyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2006

View PostCiubex, on Jul 16 2006, 03:19, said:

Acum sunt intr-o dilema, as vrea sa-mi iau prin septembrie o masina noua sau cat se poate de noua si sunt in dubii asupra constructorului si a modelului, Dacia Logan ori Cielo, citesc astfel de o buna bucata de vreme topicurile de pe acest forum precum si alte forum-uri de pe Internet si observ ca in cazul in care se face o comparatie dintre cele doua masini (Dacia Logan si Cielo) apar dispute intre cei ce detin acestea, fiecare cu argumentele pro si contra.
Sunt tentat sa inclin balanta catre Cielo, pentru ca am condus inca de prin 2004 masina parintilor mei (Cielo STD+AC) iar cu aceasta nu au avut nici o problema (motor, tablarie si asa mai departe), are acum putin peste 12.000 de Km la bord, majoritatea acestora fiind facuti in oras.
In timp m-am convins ca vara este chiar foarte placut sa conduci o masina cu AC :D.
Masina as vrea sa o folosesc cat mai mult in oras, asadar as prefera un consum cat mai mic de combustibil mai ales in oras, pentru ca am serviciul in oras (Iasi), iar majoritatea drumurilor intr-un an de zile vor fi in oras, insa in total nu cred ca voi parcurge mai mult de 10 - 15 de mii de km/an.
As prefera sa ma "bucur" de garantie pentru ca nu sunt un mecanic auto si nu as vrea ca in timp (cel putin primii ani sa bag prea multi bani in ea, decat banii pe consumabilele obisnuite)
Ca o concluzie as vrea, intr-o ordine a prioritatilor:
- garantie;
- motor fiabil indiferent de vreme;
- consum mic;
- tablarie si vopsitorie cat de cat rezistente conditiilor de pe langa bloc (fara garaj);
- spatiu lejer (masina destinata unei folosinte familiale);
- aer conditionat :D .
Asadar, tu ce ti-ai cumpara daca ai dispune de aceasta suma de bani? (mai mult de atat nu prea imi pot permite)
Cred ca alegerea cea mai buna este un Cielo cu GPL pus din fabrica , deoarece satisface cel mai bine cele 6 cerinte pe care le-ai enuntat si in plus la momentul asta are o reducere de 600 euroi . In fond la o masina cel mai important e cat costa sa mergi cu ea . Cielo cu GPL te costa echivalentul a 5 litri benzina / 100 km in medie ceea ce e greu de depasit in alte cazuri . Un SH luat din DE. ar fi poate frumos , cunosc oameni care au procedat asa , dar in final costa prea mult caci trebuie platita o vama ce urca spre 2000 de euro in afara de cat costa propriu-zis masina . GPL-ul din fabrica de la Cielo e f. bun ( daca e sa-l iei separat costa 19,000,000 rol ) , face automat trecerea benzina GPL , nu se simte nici o diferenta decat poate la viteze foarte mari , iar zvonurile cu "bomba"=gargara . Nici Loganul n-ar fi prea rau dar deocamdata GPL trebuie sa-i pui tu (altfel in oras are un consum de peste 10l/100km ) ceea ce inseamna bani in plus si in afara de asta cred ca Logan este deocamdata o masina experimentala care n-a avut inca timp sa-si arate bine hibele . La Cielo piesele sunt f. ieftine si usor de gasit , dar nu cred sa-ti trebuiasca ceva afara de consumabile in primii 4-5 ani , sau poate chiar mai mult , de cum te porti cu masina depinde asta . Personal gasesc Cielo mai placut de condus , mai frumos , mai ergonomic , iar fiabilitatea este dovedita . Zvonurile cu Cielo coreean-romanesc nu cred ca sunt fondate . Una peste alta la un rulaj de 15000 km pe an , cum preconizezi tu , Cielo cu GPL te costa minim 20,000,000 rol/an mai putin sa-l exploatezi , doar din benzina , si cred ca in fata acestui fapt nu prea mai e nimic de zis . Bafta !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate