Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Masina "autohtona" la 7500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

Poll: Masina in jurul a 7500 de euro. (158 member(s) have cast votes)

Daca ai dispune de 7500 de euro ce masina ti-ai cumpara?

  1. Cielo Euro III STD+AC (7.499 €) (19 votes [12.03%])

    Percentage of vote: 12.03%

  2. Cielo Euro III STD+LPG (7.499 €) (14 votes [8.86%])

    Percentage of vote: 8.86%

  3. Dacia Logan Ambiance (standard) 1.5 dCi (7440 €) (21 votes [13.29%])

    Percentage of vote: 13.29%

  4. Dacia Logan Preference 1.6 MPI (7380 €) (62 votes [39.24%])

    Percentage of vote: 39.24%

  5. Alta masina. (te rog completeaza intr-un post) (42 votes [26.58%])

    Percentage of vote: 26.58%

Vote Guests cannot vote

#217
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006
romaximusro...o singura intrebare am...daca tot esti cu loganul in sus,loganul in jos...de ce ai poza cu BMW ? unde iti e patriotismul si iubirea de golan..scuze..logan. :)

#218
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce are de a face loganul cu avatarul? :huh: si daca iti place loganul nu are voie sa imi placa si un BMW seria 7? :huh:

#219
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

View Postmdc, on Jul 17 2006, 23:20, said:

Si ce sfaturi ii vei mai da tu Seb atunci cand ii va rugini masina in parcare dupa 2,3 ani de la achizitionare? Sa mearga sa-si ia noul Logan facelift ca ala sigur nu mai rugineste???
Sfatul meu este sa citesti forumul Dacia si de abia apoi sa te mai gandesti ce o sa iti iei. Decizia va fi mai usor de luat, crede-ma. Daca cometariile unora de pe acolo nu te conving poate pozele postate cu Loganuri ruginite ajuta mai mult.
Din cate stiu eu grantia la Logan pentru tabla este 6 ani. La o masina SH din Germania ai garantie la tabla ca nu pici din ea in drumul spre casa?

#220
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

View Postmdc, on Jul 17 2006, 23:20, said:

Si ce sfaturi ii vei mai da tu Seb atunci cand ii va rugini masina in parcare dupa 2,3 ani de la achizitionare? Sa mearga sa-si ia noul Logan facelift ca ala sigur nu mai rugineste???
Sfatul meu este sa citesti forumul Dacia si de abia apoi sa te mai gandesti ce o sa iti iei. Decizia va fi mai usor de luat, crede-ma. Daca cometariile unora de pe acolo nu te conving poate pozele postate cu Loganuri ruginite ajuta mai mult.
Acum tu compari o masina cu 5 pana la 10 Km la bord cu una cu peste 150.000 km la bord. Ti-ai pus intrebarea de ce neamtu' isi vinde masina? Daca raspunsul pe care il dai este: "sa-si cumpre o masina cu 100.000 km la bord..." atunci raspunsul tau este gresit. Sub 1% se incadreaza in aceasta categorie. Daca ati fost pe acolo atunci stiti de autostrazile cu n benzi din care una ii "fara limita de viteza". Crezi ca pe o astfel de banda te duci cu 100 Km/h? Hai sa fim seriosi.

#221
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

View Postanamaria499, on Jul 21 2006, 21:10, said:

ei, uite, in situata asta am fost si eu acum 1 an jumate si, dupa ce am studiat mult si bine, m-am oprit la un Opel Vectra B combi,  1,6  16V , benzina, cu 8.400 euro, din 2001 decembrie, 92.000 km.
Acum , dupa 1 an jumate ma declar super incantata,  :coolspeak: masina super buna, sta ffff bine in curbe, parca se lipeste de sosea, de intretinut- nu costa mult:
- 100.000 lei filtru ulei,
- 240.000 lei 1 l ulei semisintetic Opel - intra 4 l in motor
- filtru aer, polen, benzina + schimb ulei servo+ ulei abs+ schimb antigel+manopera - undeva la 5 milioane, asta la 10.000 km.
- despre consum: aprox 8% media.

si inca ceva, masina chiar arata f bine, chiar mai bine decat cele scoase in 2004
v-o recomand cu toata sinceritatea, cu conditia sa aveti noroc sa prindeti o masina buna, pt. ca , din pacate mai sunt si unele cu vicii ascunse :angry:
Te felicit pentru alegerea facuta. Este o masina buna si arata bine in poza. Doresc insa sa te intreb daca n-ai cumparat-o de la cineva din Romania (cunoscut tie), singur proprietar care si-a luat-o noua si a avut grija de ea. Daca este asa atunci este intradevar un caz fericit. Sincer oricine ar dori sa aiba acest noroc.

#222
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

View Postturbo trabannt, on Aug 25 2006, 10:04, said:

eu unul sunt curios daca la loganu ala nou de incredibilii 100 cp sau ala brec o sa dea airbaguri laterale sau cortina optionale . sau o sa fie " lasa domne asa ca oricum se cumpara  :cursing: "
ma, cielo pt informarea ta inca vinde in romania . daewoo vine anul asta pana in iulie vreo 14 mii de masini pe cand Dacia a vandut 60 de mii. pentru masini NESCHIMBATE din 1997 ( de 10 ani) inca vinde bine. sa vad eu loganu variante actuale in 2014 cum o sa se vanda.
si mai frumos: daewoo in iulie a vandut 4000 de bucati. dacia 11 mii. pai daca e asa de proasta daewoo de ce se vinde domne si nu dispare de pe piata?
surpriza in romania mi se pare ca rino nu a reusit sa scoata daewoo craiova de pe piata, desi oltenii sunt pe spuza lor( nu mai au nici o finantare, investitie de la grup). de ce oare, nu cumva unii romani s-au prins ca la pomul laudat ( logan) sa nu te duci cu sacu? :naughty:

o sa ma rad cand o sa se cumpere fabrica de la craiova ( sper sa nu fie rino!) sa vad ce gafaie loganu atuncea cand o sa aiba concurent egal.
Din cate am aflat eu din zvonuri (fiindca nu s-a anuntat oficial) este in pregatire un Logan cu airbaguri laterale. Pentru aceasta trebuie sa modifice usile. Vor deveni ceva mai groase si ca urmare o sa ia destul de mult din spatiul lateral.

#223
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View PostEnDor, on Feb 26 2007, 10:01, said:

Din cate am aflat eu din zvonuri (fiindca nu s-a anuntat oficial) este in pregatire un Logan cu airbaguri laterale. Pentru aceasta trebuie sa modifice usile. Vor deveni ceva mai groase si ca urmare o sa ia destul de mult din spatiul lateral.
Airbagurile laterale la Logan sunt deja disponibile pentru 200euro.
Si sunt in scaune, nu ia niciun spatiu si ce mai spui tu pe acolo... :peacefingers:

#224
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

View Postturbo trabannt, on Aug 25 2006, 12:01, said:

maximuse, scuza-ma dar iasi nu e romania. intra tu pe site la apia si o sa vezi datele nu are rost sa discutam acuma. nu or fi ele 100% exacte dar sunt un indicator al intregii tari.
si sa iti mai spun de ce firmele prefera cielo si matiz in loc de rino. o masina de firma face cam 30-50 mii de km pe an si nu poti sa stai cu garantia extinsa de la Dacia.
si in bucuresti am amici care au Logan la firma. ce probleme au cu ele  :angry: si cum stau mai mult cu ele prin service. culmea : abs e o problema se pare si ac. la cielo nu erau probleme si crede-ma am luat 10 cielouri la viata mea pt diverse firme.
nu se compara fiabilitatea unui cielo cu ceva facut in vest dar nici cu a unui logan  la acelasi nr de km.
Mai intrat pe Apia si am aflat ca pe ianuarie s-au mandut 4503 din totalul de 14326 adica 31,43%. Cielo n-am gasit-o in respectiva lista. Oare de ce? Nu-i mai intereseaza pe cei de la Apia cate s-au vandut? Uite aici.
Pe decembrie: 7859 din 23177 adica 33,91%
Pe anul 2006: 96037 din 256364 adica 37,46%
Uite aici.

#225
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006
N-am fost atent pe lista... exista daewoo... inca...

In Ianuarie 2007 s-au vandut 926 autoturisme daewoo din totalul de 14326 adica 6,46%.
Pe decembrie 2006: 1461 din 23177 adica 6,30%.
Pe anul 2006: 23075 din 256364 adica 9,00%.

#226
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

View Postandrei_r, on Aug 25 2006, 14:19, said:

Sorry de off dar maximus - nu mai ai nici o sansa  :console:

Aaaa si sa imi arati mie la o minunatie de Loganel 1.5 diesel asta (+ ca mai mergea dar era full autobanda asa ca...):
Attachment attachment
Vad ca comparati Logan cu Hyundai Accent. Uite ce am aflat:
Cel mai ieftin Hyundai Accent cu calculator de bord, servo directie si ABS este "Hyundai Accent MC 1.6 DOHC GLS FULL". Pret CIP 11.390 euro, pret DDP 13.673 euro. Uite aici.
Cel mai ieftin Logan cu calculator de bord, servo directie si ABS este: "Dacia Logan 1.4 MPI Laureate Plus". Pret CIP 7.047 euro, pret DDP 8470 euro. Uite aici.
Pana la urma ce se compara? Doua masini din clase de preturi diferite?

#227
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Dacia Logan Preference 1.6 MPI (7380 €) [ 50 ]   [36.50%]

#228
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostEnDor, on Feb 26 2007, 21:01, said:

Din cate am aflat eu din zvonuri (fiindca nu s-a anuntat oficial) este in pregatire un Logan cu airbaguri laterale. Pentru aceasta trebuie sa modifice usile. Vor deveni ceva mai groase si ca urmare o sa ia destul de mult din spatiul lateral.
loganul se vinde de la inceputul anului cu airbaguri laterale  :rolleyes:

#229
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
CIelo= masina trecutului, falimentului.

A fost ceva la viata ei, dar acum ii vine sfarsitul. Sa vina repede GM sau Ford,

#230
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006
cielo e masina buna,dar nu e deosebita prin absolut nimic.piesele sunt oricum destul de ieftine.si da,ai dreptate..e o masina terminata. :)

#231
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

View Postturbo trabannt, on Feb 26 2007, 16:08, said:

loganul se vinde de la inceputul anului cu airbaguri laterale  :rolleyes:
Din cate am vazut pe dotari sunt obtionale si asa cum a spus $eb te costa 200 euro (poti afla la configurator aici sau pe lista de preturi aici).

Edited by EnDor, 26 February 2007 - 19:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate