Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Explicatii faze din filme

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Poate posta oricine aici, daca n-a inteles rolul vreunei scene dintr-un film, poate explica colegii forumisti care au inteles.

Pentru inceput am observat ceva in 2 filme recente, faze care teoretic ar trebui sa insemne ceva, din moment ce camera s-a focusat destul timp pe ele.

Superman returns
Gagica (a se citi baba) lui Lex Luther(Kevin Spacey) care o ia la goana cu masina fara frane prin oras, cu scopul de a o salva Superman. Asa si, ce a obtinut? O bucata din ADN-ul lui cand s-au tinut la sfarsit de mana?  :huh:

Lucky Number Slevin
La sfarsit, ce ce Slevin pune ceasul lui taica-su la mana cadavrului lui Nick Fisher?

#2
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 don_dannielo, on Jul 15 2006, 05:54, said:

Lucky Number Slevin
La sfarsit, ce ce Slevin pune ceasul lui taica-su la mana cadavrului lui Nick Fisher?
La sfarsit...l-am vazut pe Goodcat cum i-a dat inapoi ceasul lu Slevin...nu am vazut nici un cadavru de'a lu Nick Fisher...

si mai usor cu spoilerele la Superman :)

#3
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Eu nu am inteles un film intreg : Memento, mai plictisitor film si mai lalait nu am vazut demult. Adormeam iar daeam inapoi iar adormeam.....abia daca l-am vazut de prost ce-a fost. Si pana la urma cine i-a omorat nevasta ?

#4
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
@Iubita:
Incearca sa-l mai vizionezi o data...pentru ca pierzi...nicio data nu poti spune despre Memento ca e prost mai ales dupa ce spui ca ai adormit la el...poate iti era somn...
La sfarsit toate piesele se combina si au logica...din nou...uite-te la el inca o data...
Filmul e un exemplu perfect de editare buna si nu trebuie ratat!

#5
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
O sa incerc sa-l mai vad, dar ma lasa nervul, nu cred ca rezist ca-i tare plictisitor. Si barbatul-meu a adormit, adevarat ca ne era somn, dar si el a zis ca ce-i porcaria asta de film !!! Eu nu am zis ca-i prost ci ca e plictisitor si tot filmul e facut din cateva personaje, parca-s la teatru....nu stiu ce sa zic...

#6
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Da, sunt foarte curios pentru cei ce au vazut filmul "Stay" (2005/I) sa-mi ziceti si mie ce ati priceput din el. Pentru ca de la 3 persoane aud 3 explicatii diferite :))  

http://www.imdb.com/title/tt0371257/

#7
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Uite cum transformati un topic din ceva in altceva.
Filmul MEMENTO  -parerea mea- este super .
Mult peste 90% din ultimile productii americane recente.
Tare faza cu tipa cand i-a luat toate creioanele sa nu mai aiba cu ce scrie :))

#8
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
Superman returns
Gagica (a se citi baba) lui Lex Luther(Kevin Spacey) care o ia la goana cu masina fara frane prin oras, cu scopul de a o salva Superman. Asa si, ce a obtinut? O bucata din ADN-ul lui cand s-au tinut la sfarsit de mana?  :huh:

Nu s-a ales cu nici o bucata din ADN .. a fost o diversiune pentru ca oamenii lu Lex sa fure krypton :D

#9
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Eu nu am inteles nimic din filmul Twin Peaks: Fire Walks With Me.

#10
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006
Filmul e o comprimare a serialului... nu cuprinde tot...
Dar... pe scurt:
   "In a town like Twin Peaks, no one is innocent" :whistling:

#11
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Sa nu imi spuneti ca sunt grea de cap, dar care e faza din finalul Basic Instinct 2? Cine era vinovatul pana la urma?

#12
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005

 Iubita, on Jul 31 2006, 15:15, said:

Eu nu am inteles un film intreg : Memento, mai plictisitor film si mai lalait nu am vazut demult. Adormeam iar daeam inapoi iar adormeam.....abia daca l-am vazut de prost ce-a fost. Si pana la urma cine i-a omorat nevasta ?
el  :naughty:

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,133
  • Înscris: 10.04.2006

 Iubita, on Jul 31 2006, 15:15, said:

Eu nu am inteles un film intreg : Memento, mai plictisitor film si mai lalait nu am vazut demult. Adormeam iar daeam inapoi iar adormeam.....abia daca l-am vazut de prost ce-a fost. Si pana la urma cine i-a omorat nevasta ?
Nu e prost deloc filmul . Din contra chiar . E unul dintre cele mai inteligente filme :) . Pentru ca la fiecare faza se cam rastoarna situatia si ajungi la sfarsitul filmului foarte mirat de cum a decurs actiunea.
Totusi daca l-ai vazut atent nu dormind poti sa vezi filmul de la sfarsit spre inceput :) Poate asa iti dai seama despre ce era vorba .
Nota 10/10 pentru Memento  :peacefingers:

#14
SamuraiJack

SamuraiJack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.08.2006
Memento oricum o trebuit sa-l vad de trei ori pana sa ma prind de o gramada de faze. Oricum au curs rauri de cerneala virtuala in legatura ca cine,ce si daca in legatura cu filmul ala si sunt destule teorii.Regizorul (Christopher Nolan) sustine ca misterul poate fi dezlegat din film dar e oricum destul de dificil mai ales pentru ca o mare parte din scene sunt de fapt flashback-uri ale unui personaj cu probleme de memorie...

#15
Silverman

Silverman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.08.2006

 Vlad_Draku, on Jul 31 2006, 18:29, said:

Da, sunt foarte curios pentru cei ce au vazut filmul "Stay" (2005/I) sa-mi ziceti si mie ce ati priceput din el. Pentru ca de la 3 persoane aud 3 explicatii diferite :))  

http://www.imdb.com/title/tt0371257/
Eu l-am vazut si mi-a placut... foarte mult chiar. dar nu mai stiu sa-ti spun, l-am vazut cam de multisor  :P
Oricum, explicatia am citit-o pe IMDB. Cauta in comentarii.
Nu e chiar asa greu filmu', incearca sa vezi Mulholland Dr.  :w00t:

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,746
  • Înscris: 30.10.2003
Atentie! Cine nu a vazut filmul Lucky Number Slevin sa nu citeasca acest post :P

Am vazut Lucky Number Slevin!
Si nu am inteles ce-i cu detectivul Brikowski.
Adica tipul asta era ucigas platit a Rabinului si a Sefului. Intre timp devine detectiv si isi supravegheaza fostii sefi. Dar el nu mai are nici-un prieten, informator din staff-ul celor doi si habar nu are ce se intampla de fapt in birourile lor.
De ce ii supraveghea pe Sef si pe Rabin, si ce ancheta desfasura el? Ca nu m-am lamurit.

#17
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

 Vlad_Draku, on Jul 31 2006, 17:29, said:

Da, sunt foarte curios pentru cei ce au vazut filmul "Stay" (2005/I) sa-mi ziceti si mie ce ati priceput din el. Pentru ca de la 3 persoane aud 3 explicatii diferite :))  

http://www.imdb.com/title/tt0371257/
Spre diferenta de Memento, care te lasa pe tine sa pui piesele de puzzle cap la cap, Stay iti da mura in gura la sfarsit explicatia.
Atat Memento, cat si Stay sunt filme foarte bune, iar daca vi se par plictisitoare, va recomand Superman, Spiderman, X-Men, 2 Fast 2 Furious, in general filme care sa nu va solicite prea mult si sa adormiti.

#18
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005

 kill_them_all1000, on Aug 2 2006, 11:06, said:

Eu nu am inteles nimic din filmul Twin Peaks: Fire Walks With Me.
Nici eu..dar cine a inteles?  :w00t: Prea subtil pentru noi . :) Totusi, mie mi s-a parut destul de bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate