Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Sfat renovare podele

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xelanoimis

xelanoimis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.06.2006
Salut!

Urmeaza sa renovez podelele in noua casa, asa ca vroiam sa cer un sfat despre ce ar trebui pus dupa ce scot vechiul parchet si dusumeaua.

O idee ar fi o sapa din aia mai usoara de ciment cu bilute de polistiren si apoi parchetul melaminat cu ce ii trebuie lui. Problema ar fi ca unii sunt de parere ca o astfel de sapa nu ar fi suficient de usoara - casa fiind destul de veche, iar in caz de cutremur... etc etc

Alta idee ar fi sa pun tot dusumele de scandura cu polistiren sau vata minerala intre riglete (traverse?). Apoi parchetul laminat. Aici ar fi o problema in bucatarie unde cam pe jumatate urmeaza sa fie gresie si pe jumatate parchet laminat.

M-ar interesa cele doua variante si comparativ ca pret, izolare termica/fonica.

Va multumesc.

#2
danus

danus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.05.2006
De ce nu raschetezi actualul parchet?sau e foarte uzat/patat de nu se mai poate face nimic?Eu personal nu recomand parchetul laminat,nu cred ca exista ceva mai rau ca laminatul in propria ta casa.

#3
xelanoimis

xelanoimis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.06.2006
Parchetul nu mai era bun si nici dusumelele nu arata grozav, plus o gramada de mizierie sub ele.
Parchet laminat am de vre-o 5 ani si nu arata semne de uzare, nu s-a umflat, nu s-a zgariat. Si nici cine stie ce grija speciala nu am avut de el.
Asa ca e o optiune mai ieftina si suficienta pentru mine.
Intrebarea e ce sa pun sub el? Sapa "usuara" sau tot dusumele. Zidurile casei sunt foarte solide, dar de planseele de beton, nu ma prea pot pronunta. Banuiesc ca inca o incarcatura de ciment nu le-ar bucura foarte tare...
Deci astept si alte pareri.

#4
AditXa

AditXa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.07.2006
UNDE as putea sa ma angajazez? Am experienta 3 ani in marketing,publicitate,grafica,cunostiinte tehnice pe parte de statii si notebook-uri (in special IBM), echipamente de birou, limbi straine, prezenta placuta, persoana comunicativa, etc.... M-am ocupat si de importuri, insa lucrurile legate de birocratie si contabilitate ma omoara...

Daca stiti ceva disponibil va rog sa-mi spuneti,  :D  nu ma grabesc deocamdata.

#5
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004

 AditXa, on Jul 29 2006, 01:07, said:

UNDE as putea sa ma angajazez? Am experienta 3 ani in marketing,publicitate,grafica,cunostiinte tehnice pe parte de statii si notebook-uri (in special IBM), echipamente de birou, limbi straine, prezenta placuta, persoana comunicativa, etc.... M-am ocupat si de importuri, insa lucrurile legate de birocratie si contabilitate ma omoara... Daca stiti ceva disponibil va rog sa-mi spuneti,  :D  nu ma grabesc deocamdata.


Stii sa pui parchet sau sa faci o sapa cum vrea clientul de mai sus? :naughty:

Edited by Rebox, 04 August 2006 - 20:33.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
a gresit gaura, ignore.

on topic:
toarna sapa autonivelanta si pe urma folie anticondens, folie polistiren si parchet. asta e metoda recomandata de majoritatea producatorilor.

unii mai pun in loc de polistirenul ala si gazetarie mototolita.

#7
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

 sebulbus, on Aug 5 2006, 00:15, said:

unii mai pun in loc de polistirenul ala si gazetarie mototolita.
sincer nu cred ca e de recomadat sa pui ziare...
oricum folia aia speciala nu este extrem de scumpa

#8
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
e chiar gratis uneori la cumpararea  parchetului :P

#9
firemade

firemade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2006
am si eu o situatie similara cu cea descrisa de xelanoimis. Adica: vreau sa scot parchetul vechi si dusumeaua pt ca apoi  sa pun parchet laminat. Nu as vrea sa mai torn sapa, in cazul in care denivelarile de sub dusumea nu sunt prea mari. Am vazut pe un site ca erau recomandate placile OSB in loc de sapa. Aveti idee cam cum se monteaza asa ceva si daca este recomandata metoda asta?(acolo ziceau ca fixarea placilor se face cu suruburi)  Placile de grosime 9mm ar fi de ajuns?
Va multumesc anticipat pt ajutor

#10
mobiusro

mobiusro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2006
Daca tot s-a deschis topicul, sar si eu :). O intrebare, am niste mici gaurele in podea, cauzate de schimbari de fire etc. Cu ce este mai indicat sa le acopar? Tipul cu parchetul a zis ca el nu se baga ca nu se pricepe (cred ca mai degraba nu are chef). Am inteles ca nu trebuie pus kleber, ca ii trebuie vreo saptamana pentru uscare si dc pui folia aia peste absoarbe apa si se umfla parchetul, ci ipsos. Acum intrebare mea...stie cineva cum se prepara chestia aia si alte sfaturi ca sa-l pun acolo sa astup?

#11
firemade

firemade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2006
Dupa ce am mai cautat o varianta pt sapa, am gasit sapa uscata. Sunt niste placi din rigips,  se numesc rigiplan. Am inteles insa ca e o tehnologie noua si pe la noi nu ar fi inca disponibile. Stie cineva mai multe despre subiectul asta? M-ar interesa pt ca am inteles ca placile sunt destul de usoare fata de o sapa normala, care ar cam pune la incercare rezistenta planseului.

 mobiusro, on Sep 15 2006, 11:46, said:

Daca tot s-a deschis topicul, sar si eu :). O intrebare, am niste mici gaurele in podea, cauzate de schimbari de fire etc. Cu ce este mai indicat sa le acopar? Tipul cu parchetul a zis ca el nu se baga ca nu se pricepe (cred ca mai degraba nu are chef). Am inteles ca nu trebuie pus kleber, ca ii trebuie vreo saptamana pentru uscare si dc pui folia aia peste absoarbe apa si se umfla parchetul, ci ipsos. Acum intrebare mea...stie cineva cum se prepara chestia aia si alte sfaturi ca sa-l pun acolo sa astup?

cu ipsos se lucreaza usor dar trebuie sa te misti repede ca se intareste rapid materialul. Nu trebuie sa prepari cantitati mari (din acelasi motiv mentionat mai devreme). Modul de prepare cred ca se gaseste scris pe eticheta produsului. Eu am folosit ipsosul tot asa, ca sa acopar niste imperfectiuni ale podelei, dar nu erau f mari. Dupa ce l-am last sa se usuce, am pus si parchetul. Oricum, nu am asteptat mai mult de 1 zi.

#12
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 mobiusro, on Sep 15 2006, 11:46, said:

Daca tot s-a deschis topicul, sar si eu :). O intrebare, am niste mici gaurele in podea, cauzate de schimbari de fire etc. Cu ce este mai indicat sa le acopar? Tipul cu parchetul a zis ca el nu se baga ca nu se pricepe (cred ca mai degraba nu are chef). Am inteles ca nu trebuie pus kleber, ca ii trebuie vreo saptamana pentru uscare si dc pui folia aia peste absoarbe apa si se umfla parchetul, ci ipsos. Acum intrebare mea...stie cineva cum se prepara chestia aia si alte sfaturi ca sa-l pun acolo sa astup?

Daca vrei sa stii cum se prepara ipsosul ... iata:
Pune intr-o galeata cam 2 degete de apa, apoi presori praf cat cuprinde (cand se vede praful iesit din apa pe toata oglinda apei) ai grija sa nu il amesteci ca "il omori".Cand ai terminat de presarat il lasi un pic (cam 3-7 min si verifici cu coltul de la spaclu daca il poti lua din galeata fara sa cada de pe spaclu. pentru mai multe intrebari te astept la http://forum.softped...howtopic=160938

#13
ercavlad

ercavlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2008
Sun tin aceiasi situatie, am niste podel total uzate si denivelate si vreau sa pun ceva USOR, IEFTIN...
Ce sfat in imi dati.
Casa e veche nu suporta greutate prea mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate