Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

captura cu dscaler

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Am o camera NTSC si as vrea sa fac o captura cu dscaler (e singurul cu care se vad si culorile) la o rezolutie multumitoare calitativ.
Ce vreau eu sa stiu mai exact, cum setez filtrele si alte sute de setari si codecuri la dscaler.

Nu am pretentii decit sa fie avi si sa aiba o calitate asemanatoare sursei.

Daca s-a mai scris, imi cer scuze, dar ma intereseaza in mod special NTSC, pentru ca asa e camera.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu cred ca numai DSCaler stie NTSC, asta e o chestie care se seteaza din dirverii placii de captura, de acolo incolo orice soft o sa-ti mearga  si personal recomand VDub

#3
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
La placa de captura am pus ntsc, dar nu apare culoarea.
Este vorba de Winfast XP Deluxe.
E posibil sa aiba influenta driverele de la placa video, pentru ca inainte sa schimb geforce driver aveam.
La vdub am unele erori la initializare si am renuntat, mai ales ca nici acolo nu stiu cum sa setez filtrele si codecurile si rezolutia.
Daca tu imi spui ca e mai bine, o sa insist cu vdub si mai aprofundez.
Multumesc pentru rapiditatea cu care ai raspuns, de altfel ma asteptam si chiar speram sa primesc sfaturi de la tine, tinind cont ca intotdeauna mi-ai dat sfaturi bune.

#4
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Am incercat cu vdub si pot sa spun ca nici macar nu se compara cu dscaler.
Interfata e greoaie. In plus, se si blocheaza frecvent.

Pentru dscaler stie cineva ce fel de setari sint necesare pentru captura rezonabila ?

#5
fox

fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.05.2002
Cu DScaler nu ai sa poti sa faci o "captura rezonabila" pentru ca inca se mai lucreaza la partea asta. De fapt, nici nu a fost dezvoltata prea mult, asa ca nu poti face captura decat la 288 de linii pe verticala (576 neintretesut) indiferent de rezolutia orizontala. In schimb, eu iti recomand iuVCR. Incearca si cred ca ai sa fii multumit.

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
asa e, dsclaer inca nu poate furniza optimizarea in asa fel incat filtrele de afisare sa functioneze atat de rapid incat sa nu consume nimic din procesor si acesta sa ramana disponibil la codare. drept urmare nu se poate captura rezolutie intreaga verticala.

ps. nu stiu daca "inca" este real si bine pus in fraza mea. s-ar putea niciodata sa nu se poata asta, eu unul nu mi-as tine respiratia pana se intampla asta :)

#7
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Deci, ramine Vdub, pentru ca voi il folositi, ma rezum si eu la el.
Sfaturi pentru setarea rezolutiei, filtre folsite si configuratii, exista ?
Gunx, de cind te-ai implicat cu pasiune in activitatea video, n-ai reusit sa incropesti un ghid, ceva ?
Scrie si tu intr-o zi, cum faci tu captura, pas cu pas.
Sint sigur ca sint multi care iti vor multumi, si mai multi care poate vor prinde drag de treaba asta.

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
burvi e destul de laborioasa treaba asta ca sa nu fie doar inca o chestie din care nu se intelege nimic, dar s-ar putea sa o fac foarte curand pentru revista la care sunt redactor pe partea de video (Hi-Fi & Multimedia). un ghid despre DV pe CD (alaturi de un articol despre codecuri si review-uri la 9 camere video digitale) am scris deja, urmeaza sa apara...

stay tuned :)

#9
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Si eu care credeam ca o faci pentru mine... ca ti-am dat ideea de mult timp.
Acum fara gluma, astept cu interes.

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
in revista chip din numarul trecut era ceva ce s-ar fi putut sa te intereseze - e drept ca nu detaliau pentru NTSC. oricum, cu programelele lor de acolo - freeware chiar - am reusit sa fac capturi (PAL din pacate) la rezolutii mari.

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
"casete video in haine noi" se numeste articolul din chip, revista din luna iulie...e bunicel dar din pacate se vorbeste la modul general si nu are nici explicatii concrete si nici o suita de actiuni pas cu pas (click by click)

plus ca redactorii scriu din stransa lor experienta, de genul "sa luam de exemplu cazul Ati Radeon pentru ca asta am eu acasa si in rest nu prea stiu cum se face....etc"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate