Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Roaming la Cosmote !

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
La Cartela Cosmote ...
- 50 eurocenti/min in interiorul grupului Cosmote (Grecia, Albania, Bulgaria, Serbia și Muntenegru, FYROM)
- 62 eurocenti/min in toata Europa
- 62 eurocenti/min in SUA, Canada si Israel

La abonamente ...
- 40 eurocenti/min in interiorul grupului Cosmote (Grecia, Albania, Bulgaria, Serbia și Muntenegru, FYROM)
- 50 eurocenti/min in toata Europa
- 46 eurocenti/min in SUA, Canada si Israel

Astfel putem afirma ca la Cosmote avem cele mai bune tarife pentru apelurile internationale !
La abonamentele Cosmote avem si cel mai avantajos tarif pentru GPRS Roaming (6 euro/MB) !

Edited by nsec, 28 July 2006 - 11:37.


#20
Ciombe Jr.

Ciombe Jr.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.06.2006

View Postnsec, on Jul 28 2006, 12:33, said:

Astfel putem afirma ca la Cosmote avem cele mai bune tarife pentru apelurile internationale !

  :nonobad: Comparativ cu Cosmorom sau cu cine?

#21
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Prepay ...
Comparativ cu Vodafone (vezi aici), Orange (Vezi aici).

Abonamente ...
Comparativ cu Vodafone (vezi aici), Orange (Vezi aici).

Repet ... vorbim despre apelurile internationale ...

#22
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postnsec, on Jul 28 2006, 16:05, said:

Repet ... vorbim despre apelurile internationale ...
Dar oare de ce "vorbim" despre apelurile internationale in topicul despre roaming?  :cursing:

#23
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postgompo, on Jul 28 2006, 17:33, said:

Dar oare de ce "vorbim" despre apelurile internationale in topicul despre roaming?  :cursing:

Pentru ca nsec este fan inrait cosmote si vrea sa arate ca are dreptate. Btw.. daca tot vorbesti de tarife internationale.. de ce nu zici nimik si de Vodafone Europa? E cosmote mai avantajos?
Oricum topicul era despre roaming..

#24
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

View Postammon06, on Jul 28 2006, 18:29, said:

Pentru ca nsec este fan inrait cosmote si vrea sa arate ca are dreptate. Btw.. daca tot vorbesti de tarife internationale.. de ce nu zici nimik si de Vodafone Europa? E cosmote mai avantajos?
Oricum topicul era despre roaming..
Doriti sa fac un topic special pentru apeluri internationale ? Apropo ... va bagati ca 2 musculite ( :rolleyes: ) in ce nu trebuie ... eu vorbeam cu @djalexis si cu cei interesati de o comparatie reala a tarifelor practicate de catre operatori pe international ...

Edited by nsec, 28 July 2006 - 18:53.


#25
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Nou de la Cosmote !

De astazi, 15 august 2006, COSMOTE lanseaza in premiera pe piata de telefonie mobila romaneasca o noua oferta pentru serviciul Roaming, disponibila in toate retelele cu care COSMOTE are incheiate acorduri de roaming.

Astfel, COSMOTE ofera tarife avantajoase in roaming, cu urmatoarele caracteristici:
- Tarifele sunt aceleasi pentru toti clientii COSMOTE, atat prepaid (serviciile Roaming One si Roaming Plus nu vor mai exista in locul lor intrand noua oferta de Roaming), cat si postpaid;
- Tarifele sunt unice pentru toate retelele apartinand aceleiasi zone de taxare, fiind definite 4 zone de taxare: Grupul COSMOTE, Grup 2, Grup 3 si Grup 4.

Noile tarife Cosmote Roaming:

[ http://img83.imageshack.us/img83/8799/roamingcosmotefr2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Prezentarea detaliata a zonelor de taxare:

[ http://img86.imageshack.us/img86/7753/roamingcosmote2hm8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Serviciul Roaming pentru postpaid se activeaza la solicitarea clientului in urmatoarele moduri:
1. la activarea contractului COSMOTE;
2. apeland Serviciul de Relatii cu Clientii, la numarul gratuit 1234 de la telefonul COSMOTE.
Utilizatorii prepaid beneficiaza implicit de serviciul roaming din momentul activarii.

Pentru mai multe informații, vizitați http://www.cosmote.ro.

Edited by nsec, 15 August 2006 - 10:44.


#26
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Revin pentru a corecta ceva la post-ul anterior ...
Inca nu se stie exact daca la Cartela Cosmote s-a renuntat la Roaming One & Roaming Plus !

#27
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postnsec, on Aug 15 2006, 13:03, said:

Inca nu se stie exact daca la Cartela Cosmote s-a renuntat la Roaming One & Roaming Plus !
:(

Eu personal astept altceva : sa semneze si deshteptii astia de la Orange France un acord de roaming cu Cosmo. Ca sunt singurii din Franta care nu au semnat acord cu ei. SIM-urile Cosmote ar avea acces la Orange F când sunteti în Franta, si mai ales as avea si eu acces la Cosmote în Ro, cu un SIM Orange F.

#28
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006
Mi se pare un pic complicata  schema d taxare  a celor de la cosmote...insa oricum e de laudat ce au fct...si ma face sa ai indragesc si mai mult...Sunt singurii din romania care nu se bazeaza neaparat pe valoarea brandului ci pe serviciile oferite.
P.S. Mai exista vreo retea GSM din Ro care ofera roaming pt prepay cu SUA?

Edited by dolcegabbana, 15 August 2006 - 19:48.


#29
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postdolcegabbana, on Aug 15 2006, 20:06, said:

P.S. Mai exista vreo retea GSM din Ro care ofera roaming pt prepay cu SUA?
Probabil ca si Voda ofera, din moment ce si la ei "acoperirea" pe cartele este aceasi cu cea de pe abonamente.

#30
adrian_sibiu

adrian_sibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 08.04.2006
Nu gasesc datele care le-ai spus mai sus despre cartela cosmo ( cel putin pe site nu s-a schimbat nimica). Probabil iar intarzie cu update-ul la site.

#31
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Uite aici !
Nu stiu sigur daca asta e varianta actualizata insa in documentul meu nu se mai specifica nimic despre Roaming One & Roaming Plus.

#32
adrian_sibiu

adrian_sibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 08.04.2006

View Postnsec, on Aug 15 2006, 22:05, said:

Uite aici !
Nu stiu sigur daca asta e varianta actualizata insa in documentul meu nu se mai specifica nimic despre Roaming One & Roaming Plus.
Mersi de link.  La mine scrie asa  :

Quote

indiferent de tipul conectării, abonament sau Cartelă COSMOTE*.    

* pentru a afla operatorii în a căror rețea funcționează serviciul Roaming pentru Cartela COSMOTE, accesează pagina web a COSMOTE www.cosmote.ro (secțiunile Roaming One și Roaming Plus) sau apelează 1234.


#33
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postdolcegabbana, on Aug 15 2006, 20:06, said:

P.S. Mai exista vreo retea GSM din Ro care ofera roaming pt prepay cu SUA?
Da, Vodafone (apeluri primite si SMS) si Orange (SMS only)
Nici una nu permite initierea apelurilor!

#34
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

View Postadrian_sibiu, on Aug 15 2006, 22:28, said:

Mersi de link.  La mine scrie asa  :
nici cei de la Rel. Clienti nu au idee cum stau lucrurile ...
nu ma mai zbat ... cand o fi sa plec undeva ma informez (oricum presimt ca nu cosmote o sa fie alegerea)

#35
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
De astazi serviciul GPRS Roaming este disponibil si in Bulgaria (Globul) ! Serviciul se adreseaza abonatilor Cosmote ce beneficiaza de un tarif unic de doar 6 euro/MB indiferent de destinatie. In acest moment serviciul GPRS Roaming este disponibil in Grecia (Cosmote GR) si in Bulgaria (Globul).
Pentru a intampina nevoile de comunicare ale clientilor sai, Cosmote va continua sa isi extinda retelele de roaming si GPRS Roaming. Astfel, pana la sfarsitul anului 2006, Cosmote intentioneaza sa ofere GPRS Roaming in mai multe tari europene printre care Italia, Spania, Austria, Germania, precum si in alte destinatii favorite de vacanta sau afaceri ale romanilor.

Edited by nsec, 13 September 2006 - 21:52.


#36
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Zilele trecute mi s-a reconfirmat faptul ca operatorul Cosmote nu poate fi o varianta viabila pentru cineva care calatoreste in strainatate. Spun asta pentru ca depozitul solicitat de Cosmote pentru activarea serviciului roaming pentru un abonament platit la zi este NESIMTIT de mare. Am doua abonamente, n-am avut facturi foarte mari, dar mereu au fost platite la termen. Mi s-a solicitat depozit pentru al doilea abonament, am acceptat. Insa acum au intrecut orice limita a bunului simt. Am ajuns ca furnizorul de servicii Cosmote sa ma trateze ca pe un potential infractor, doar pentru ca asa este politica lor. Constituirea de depozite pentru orice in cazul Cosmote mi se pare o masura demna de anii '90, cand a aparut telefonia mobila.

Asadar, sun zilele trecute la Cosmote, cu solicitarea de a-mi activa roamingul pentru un abonament platit la zi din momentul respectiv pana pe data de 30 ianuarie 2007. Mi se spune ca mi se va solicita un depozit si ca ma vor contacta. Intreb cand, mi se raspunde ca in cel mai scurt timp. Era urgent, insa am acceptat raspunsul intr-o doara si am asteptat. Dupa o ora si ceva, primesc mesaj scurt de la 1234: "Cosmote va informeaza ca pentru activarea serviciului roaming vi se solicita o garantie in valoare de 525 RON. Pentru detalii apelati 1234". Scurt si la obiect: "Curva" Cosmote vrea banii inainte, pentru ca altfel nu presteaza anumite servicii. Nu se stie daca-ti da rest, insa. Pentru asta si pentru multe altele - refuza sa-ti dezactiveze extraoptiunile cu minute in retea, pe motiv ca ai sunat chiar in ultima zi inainte de reinnoirea abonamentului - voi rezilia cat mai repede posibil cele doua abonamente.

Lipsa de respect fata de abonat si neincrederea in client sunt ceea ce transforma Cosmote in furnizor de voce mobila ieftina si slaba calitativ (de peste o luna sunetul este slab si foarte zgomotos in aceasta retea, ai impresia ca din cand in cand mai pocneste cate o boaba de porumb aflata in ulei incins). Sunt OK la tarifele afisate, insa cand ajung sa-ti ceara depozit platesti si te "ustura". Cum ar fi fost sa platesc o "garantie" de peste 5 milioane de lei vechi pentru activarea unui serviciu care la alti operatori se face gratis?! Cosmote castiga acum, insa va pierde masiv clientii cu pretentii de bun simt. De la Cosmote n-aveam pretentii de bonusuri si program de fidelizare, insa politica depozitelor si a garantiilor este incredibila. Abonamentul la Cosmote merita facut doar pentru a cumpara un telefon la pret subventionat, ca altfel esti mai avantajat pe cartela Cosmote. Sfatul meu: NU va faceti abonamente la Cosmote!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate