Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte
 

Ce amplificator sa cumpar?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 05.02.2006
Am o boxa :)
Boxa e veche, are vreo 1 m inaltime si 25 cm latime.
Maine ma duc prin oras sa caut ceva amplificator pentru ea, insa habar nu am ce sa caut. Mi-as luat un amplificator second hand ca e mai ieftin.
Poate cineva sa-mi explice despre amplificatoare, asa pe scurt? E posibil sa cumpar ceva care sa nu fie compatibil cum boxa mea? Va ofer toate informatiile pe care le doriti despre boxa, poate reusesc sa-i fac si o poza.

#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.384
  • Înscris: 30.11.2004
Ma rog..poate postul asta era la electronica mai bine pus dar oricum iti raspund:)
Am nevoie de urmatoarele detalii:
Puterea Rms a boxei(in W sau VA) scrisa pe spate si impedanta(in ohmi - litera omega).
Dupa aceia iti voi explica ce sa cumperi....
Este posibil sa cumperi un amplificator care sa iti arda difuzoarele din boxa daca sau sa cumperi un amplificator care sa se arda si apoi sa arda difuzoarele din boxa daca nu nimeresti impedanta si puterile...
Reguli:
Impedanta iesire amplificator <=Impedanta Intrare Boxe.
Putere Amplificator ~= Putere Boxe(Unii prefera relatiile >= sau <= ...sunt multe discutii pe tema asta...eu prefer >= ca sa nu supra stresez amplifu).

Editat de CPX, 10 iulie 2006 - 11:38.


#3
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 05.02.2006
Boxa e homemade. Intr-o cutie de lemn sunt doua difuzoare identice. Pe spatele unu difuzor scrie:

UW2030
4 OHM
300W

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.129
  • Înscris: 03.12.2004

 costyliniar, on Jul 11 2006, 14:04, said:

Boxa e homemade. Intr-o cutie de lemn sunt doua difuzoare identice. Pe spatele unu difuzor scrie:

UW2030
4 OHM
300W
Daca te intereseaza calitatea cred ca e mai bine sa-ti iei un sistem 5.1 mai de doamne ajuta.  Si eu am niste boxe vechi (dar macar sunt 2 :D ) si abia astept sa le schimb. Deocamdata pentru calitate deosebita stau cu castile, daca e petrecere sau muzica e de ambient merg si vechiturile destul de decent : amplituner-ul si equaliser-ul fac toata treaba

#5
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.384
  • Înscris: 30.11.2004
Un amplif de 2* 100 W va fi excelent  :)

Editat de CPX, 11 iulie 2006 - 15:41.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.707
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Boxa e homemade. Intr-o cutie de lemn sunt doua difuzoare identice. Pe spatele unu difuzor scrie:

UW2030
4 OHM
300W

Si cum sunt conectate ? Inseriat ?

#7
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 144
  • Înscris: 05.02.2006

 eiffel, on Jul 11 2006, 18:02, said:

Si cum sunt conectate ? Inseriat ?
Nu stiu ce inseamna.
Din fiecare difuzor ies doua fire, deci din cutie ies 4 fire in total. Ma rog nu ies, pot conecta 4 fire la boxa. Persoana de la care am boxa conecta difuzoarele printr-un fir, si firul respectiv era legat la amplificator. Imi pare rau daca nu intelegi, dar nu stiu cum sa explic altfel.

Am mai intrebat o persoana si mi-a spus ca pot luat si 2 * 200W, acum nu stiu ce o sa fac. Ma duc maine la cumparaturi si vad ce gesesc, sa fie cat mai ieftin si bun.

Va multumesc de ajutorul oferit pana acum.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.707
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Din fiecare difuzor ies doua fire, deci din cutie ies 4 fire in total.

Asta inseamna ca nu sunt conectate in nici un fel... In conditiile astea iti trebuie un amplif care sa scoata un 2x100W pe iesire de 4 Ohmi.

#9
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.294
  • Înscris: 27.11.2005
ai o boxa si vrei sa fcai totul in jurul ei...   de ce nu incerci sa gandesti DE LA ZERO??
Eu, sincer, as uita de boxa si mi-as lua 5.1.

Am facut ca tine acum cativa ani si acum ma cam oftic: aveam 2 boxe si mi-am luat o statie stereo...  cand puteam sa mai pun ceva bani si sa-mi iau un 5.1...   prietenul meu si-a lat 5.1 si e mai fericit ca mine. :-)

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.707
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am facut ca tine acum cativa ani si acum ma cam oftic: aveam 2 boxe si mi-am luat o statie stereo... cand puteam sa mai pun ceva bani si sa-mi iau un 5.1... prietenul meu si-a lat 5.1 si e mai fericit ca mine. :-)

Depinde de preferintele ( si urechile ) fiecaruia. Eu am statie stereo, la calculator am placa 5.1 ( Audigy ), dar o tin tot pe stereo. Unul din motivele mele este ca un sistem stereo are distorsiuni mult mai reduse decat unul 5.1. Si ma deranjeaza distorsiunile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate