Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Apertura(diafragma)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Cum functionaza (partea 'tehnico-mecanica' sa zic asa)?

Am inteles ce face teoretic (lasa sa intre mai multa sau mai putina lumina) dar cum face acest lucru? Din cate stiu sunt niste lamele 5,7 sau 9 parca care se suprapun partial facand un orificiu in mijloc de diametru variabil.
Cu cat valoarea f este mai mica (respectiv 1/f mai mare) diametrul orificiului este mai mare lasand sa intre mai multa lumina si invers....

In scopul usurarii modificarii expunerii, indicii diafragmei reprezinta o progresie geometrica cu ratia 1,4 astfel: 1, 1,4, 2, 2,8, 4, 5,6, 8, 11, 16, 22, 32, 45, 64... In acest mod, fiecare valoare asigura o expunere dubla fata de urmatoarea si jumatate fata de precedenta din serie.   sursa


Acum intrebarile mele:
1. care este dimensiunea in mm a respectivului orificiu la o valoare f data. Este standard pt orice obiectiv?
2. de ce odata cu modificarea deschiderii diafragmei nu se modifica unghiul sub care se fotogrfiaza (sper sa pricepeti intrebarea.. sunt cam obosit..revin cu edit maine)

Noapte buna

Edited by C1audiu, 07 July 2006 - 00:12.


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005
Ai pus intrebari destul de grele.
Obiectivul este calculat dupa niste relatii.(deja sunt chestii de fizica, destul de complicate) Ideea e ca diafragma este situata undeva in centrul optic acolo unde se realizeaza inversiunea.(stii, cred ca imeginea apare inversata pe senzor) De aceea nu se modifica unghiul (am inteles ce-ai vrut sa zici, ingustarea imaginii..).

Nu este o marime in mm a diafragmei pentru ca acele valori depind foarte mult de optica folosita, de distanta focala...etc. Diferenta intre valori este simpla - de la un pas la celalalt al diafragmei, aria cercului pe care aceasta il descrie se dubleaza (de la f2,8 la f4 de ex); ca urmare se dubleaza si cantitatea de lumina care patrunde in obiectiv.
Am pus o tentativa de explicatie grafica - nu garantez ca este exacta ; cine stie bine, rog sa ma corecteze.
Albastru e diafragma.

Attached Files



#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

Quote

Care este dimensiunea in mm a respectivului orificiu la o valoare f data. Este standard pt orice obiectiv?

Nu, nu prea are cum. Gandeste-te la obiectivele integrate in aparatele digitale compacte si la cele interschimbabile de pe SLR-uri. O deschidere a diafragmei la f/2,8 la un obiectiv interschimbabil este mult mai mare decat acelasi f-stop la un obiectiv de pe o camera digitala compacta.

Cum a spus si Florinel, deschiderea diafragmei (in mm) depinde de distanta focala si de alti factori legati de optica.

f/x = F / D

f/x - valoare f-stop

F - distanta focala

D - diametrul pupilei de intrare

Sa luam un exemplu. Avem un obiectiv proiectat pentru aparate pe 35 mm cu o deschidere focala fixa de 85mm setat la o diafragma f/2.8. Potrivit formulei de mai sus, diametrul fizic al irisului prin care lumina ajunge pe senzor (film) este de 85/2,8= 30,35mm, adica aproximativ 3 centimetri.

La un Panasonic Lumix FZ-15 (f-stop maxim  2,8 pe toata plaja focala,  36-432 mm echivalent in 35-mm), la o distanta focala 14,66 mm (adica 85 mm echivalent 35mm), diametrul pupilei de intrare este de 14,66/2,8= 5 mm. Observi ce diferenta uriasa, la acelasi f/stop, avem 3 cm la obiectivul interschimbabil si 5 mm la cel integrat

Calculul de mai sus este orientativ, cifrele exacte s-ar putea sa difere, pentru ca, dupa cum am mai spus, la aparatele digitale compacte cu zoom mai intervin si alti factori.

Toata teoria de mai sus are impact semnificativ asupra problemei adancimii de camp, care la aparatele digitale compacte este mult mai mare decat la cele SLR cu senzori de dimensiuni generoase. Astfel, daca la un SLR setezi valoarea diafragmei la 2,8, vei avea o profunzime de camp redusa la o distanta focala data, la un aparat digital compact, adancimea de camp la aceeasi distanta focala o sa fie mult mai mare.

Sper ca m-am facut inteles.  :D

#4
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Buna seara din nou. Multumesc pentru raspunsuri...

 C1audiu, on Jul 7 2006, 00:32, said:

1. care este dimensiunea in mm a respectivului orificiu la o valoare f data. Este standard pt orice obiectiv?

In urma raspunsurilor de mai sus sa reformulez intrebarea (se referea de la inceput la SLR) :
Avem doua SLR(body) identice
Avem doua obiective diferite (de preferat zoom-uri cu o plaja focala comuna)
Conditii de laborator ce presupun o iluminare constanta in timp a subiectului.
Se comuta ambele SLR-uri in mod Tv si se seteaza acelasi timp de expunere.
Se focalizeaza subiectul si se declanseaza succesiv cu ambele aparate din acelasi punct.

intrebare: vor fi selectate in cele doua cazuri valori identice ale aperturii?

In cazul in care valorile aperturii sunt egale pt cele doua obiective dimensiunea pupilei de intrase (cum i s-a zis mai sus) va fi aceeasi?

#5
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
In ceea ce priveste valorile diafragmei:
Banuiesc ca acel factor de multiplicare de 1.4 este de fapt o aproximare a lui radical(2)=1.4142
De ce spun asta: raportul a doua suprafete asemenea este proportional cu patratul raportului de asemanare.
Daca avem doua suprafete S1 si S2 circulare de raze r1 si r2 cu proprietatea ca:

S1=2*S2 => r1=sqrt(2)*r2=1.4142*r2~1.4*r2

Folosind valorile diafragmei obiectivului meu Sigma 55-200/f:4.0-5.6 si raportul de mai sus am facut un mic tabel: am luat fiecare valoare a diafragmei am inmultit-o cu 1.4 in coloana alaturata si apoi am marcat noua valoare a diafragmei (cu aproximatie)

Am gasit asa:
set 1: 4.0-5.6-8-11-16-22 cu rosu
set 2: 4.5-6.3-9-13-18      cu galben
set 3: 5.0-7.1-10-14-20    cu verde

Attached Files


Edited by C1audiu, 07 July 2006 - 21:09.


#6
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Daca ai body-uri identice, conditii de iluminare constante si acelasi timp de expunere  nu exista nici un motiv pentru care aparatele sa-ti dea valori diferite ale diafragmei.

Daca ai aceeasi distanta focala, diametrul pupilei de intrare ar trebui sa fie egal in cazul celor doua obiective.

#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Acesta e exact motivul pentru care folosim notatia f/x, si nu deschiderea/diametrul efectiv al diafragmei (caci cuvantul 'apertura' nu exista in lb. romana). In conditii identice de iluminare, ISO identic si timp de expunere egal, pentru expunerea corecta se va folosi aceeasi valoare f/x indiferent de distanta focala.
Din formulele prezentate anterior pe acest thread se poate constata ca deschiderea efectiva a diafragmei (luand in calcul o schema optica simplificata a obiectivului) va varia, insa nu-i cazul sa ne batem capul cu aceste detalii ;)

Yup, se transforma deschiderea liniara (diametru) in arie. O dublare a ariei deschiderii diafragmei (si in consecinta a cantitatii de lumina ce atinge suprafata captorului) implica o crestere a valorii f/x cu radical(2).

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,128
  • Înscris: 29.06.2005

 C1audiu, on Jul 7 2006, 21:49, said:

Buna seara din nou. Multumesc pentru raspunsuri...
In urma raspunsurilor de mai sus sa reformulez intrebarea (se referea de la inceput la SLR) :
Avem doua SLR(body) identice
Avem doua obiective diferite (de preferat zoom-uri cu o plaja focala comuna)
Conditii de laborator ce presupun o iluminare constanta in timp a subiectului.
Se comuta ambele SLR-uri in mod Tv si se seteaza acelasi timp de expunere.
Se focalizeaza subiectul si se declanseaza succesiv cu ambele aparate din acelasi punct.

intrebare: vor fi selectate in cele doua cazuri valori identice ale aperturii?

In cazul in care valorile aperturii sunt egale pt cele doua obiective dimensiunea pupilei de intrase (cum i s-a zis mai sus) va fi aceeasi?

1.Daca obiectivele sunt diferite, exista posibilitatea ca expunerea sa fie calculata diferit.Aici intra in calcul mai multe aspecte ca tipul de sticla folosit, coating...etc.Teoretic, daca ai incadrat la fel cu ambele obiective(adica aceeasi focala) ar trebui sa selecteze aceeasi diafragma - presupunand ca vorbim despre acelasi tip de body.
Insiste pe aste, pentru ca fiecare brand are metoda proprietara de calcul al expunerii....
2.In cazul in care valorile sunt egale, diametrele diafragmelor(in mm) pot fi diferite, tinand cont de faptul ca acest diametru tine de partea constructiva.

#9
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Pe mine ma intereseaza mai specific Canon 350D. Dar am scris "la anumite aparate foto" deoare ce banuiesc ca mai sunt -elevi- care vor sa afle cate ceva despre aparatul lor. (indiferent ca e A95 sau 1D Mark II N)
Acum il studiez si il tot probez. Am descoperit (intuitiv... ca manualul ala e cat un roman) cum modific shutter speedul si de la ce valori de shutter speed ar trebui sa folosesc un trepied.
Am observat ca si valoarea din dreapta celei de shutter se modifica cand trec de valoarea de secunda, si mai multe secunde etc...
Nu am reusit sa schimb deschiderea diafragmei independent de shutter speed pe M, dar am reusit sa modific diafragma pe Av dar nu shutter speedul.
am incercat mai multe moduri, dar nu am reusit sa modific valoarea diafragmei independent de shutter speed.

Please Advice.

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 FLv123, on Oct 13 2006, 15:54, said:

Pe mine ma intereseaza mai specific Canon 350D. Dar am scris "la anumite aparate foto" deoare ce banuiesc ca mai sunt -elevi- care vor sa afle cate ceva despre aparatul lor. (indiferent ca e A95 sau 1D Mark II N)
Acum il studiez si il tot probez. Am descoperit (intuitiv... ca manualul ala e cat un roman) cum modific shutter speedul si de la ce valori de shutter speed ar trebui sa folosesc un trepied.
Am observat ca si valoarea din dreapta celei de shutter se modifica cand trec de valoarea de secunda, si mai multe secunde etc...
Nu am reusit sa schimb deschiderea diafragmei independent de shutter speed pe M, dar am reusit sa modific diafragma pe Av dar nu shutter speedul.
am incercat mai multe moduri, dar nu am reusit sa modific valoarea diafragmei independent de shutter speed.

Please Advice.
in Av poti schimba valoarea diafragmei .. si iti calculeaza automat shutter speed-ul ... citeste totusi manualul ..
credeam ca vrei sa stii de ce se foloseste diafragma mai inchisa la unele poze si mai deschisa la altele ...  :rolleyes:

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ma omule, tine apasat butonul pe care scrie Av cand invarti de rotita in modul manual... A dracu Canon ca nu o pus doua rotite, si pe mine ma enerveaza. :D

#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

 FLv123, on Oct 13 2006, 15:54, said:

am incercat mai multe moduri, dar nu am reusit sa modific valoarea diafragmei independent de shutter speed.
tii apasat butonul de Av (de compensare a expunerii) si dai de rotita. cel putin la 300d asa e.

edit: am ajuns cam tarziu :D

Edited by deejay86, 13 October 2006 - 15:10.


#13
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

si de la ce valori de shutter speed ar trebui sa folosesc un trepied.
Timp de expunere=2xfocala obiectivului folosit daca vrei sa faci din mana si sa fii sigur ca nu misti.
Pentru o focala de 35mm merge 1/60-1/80s Pentru o focala de 50mm 1/100-1/125 pentru 135mm 1/250 si tot asa.
Formula e orientativa.

#14
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
da... am prins si eu ... ca de la 1/100 nu ar trebui sa mai fac din mana pozele (am obiectiv 28-70)


Multumesc mult tuturor care au contribuit cu raspunsuri. Mi-ati fost de mare ajutor.
Ai dreptate Shobi...  :blush: ar trebui sa citesc manualu ala nenorocit, doar ca atunci cand ai timp liber (adica nu e una din zilele cu ore de la 8-17) ti se pare prea pretios sa-l folosesti citind un manual care in mare parte iti explica ce face butonul pe care e desenat un cos de gunoi :P

#15
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
pai depinde in ce pozitie e setat obiectivul. ca de ex 70*1,6=112 si atunci ti-ar trebui o mana destul de sigura.
bchendran - nu era regula timp=focala? sau ce ai dat tu este valabil pentru "cofeinizati"? :D

#16
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Au fost lipite 2 topicuri legate de diafragma.

#17
vidiac

vidiac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2006
Alexip,

imi cer scuze anticipat ca ma bag in discutie dar pe linga subiect - scuze initiatorului topicului si celor ce participa la el.

Mi s-a sugerat sa va contactez apropos de focalizarea defectuasa la Canon 350D.
Cunoasteti o metoda sau pe cineva care poate corecta asta?
(Nu stiu cum sa contactez pe cineva anume din forum asa ca am dat o cautare dupa nume si v-am gasit aici)
Multumiri!

Edited by vidiac, 15 October 2006 - 22:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate