Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Maxtor 6L040J2

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dany_lock

dany_lock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.08.2005
Initial am avut in computer un singur hard Maxtor de 40GB.La inceput totul a fost ok,dar dupa un timp la o noua instalare a XP,cand a trebuit sa fac partitiile am observat ca imi indica marimea totala de doar 33GB.Am pus inca un HDD identic,iar pe acesta il arata ca ar fi de doar 31GB.Everesthome mi-a dat acelasi rezultat.Unde sunt restul de GB?Mai pot fi recuperati?Sistemul este:placa de baza Asrock,procesor Intel Celeron 2,4GB.

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Inca din start ai gresit > Maxtor 6L040J2, Unde au disparut 16GB????? < Matematica... 40-16=24, deci nu 33Gb cat zici tu ca are.

Verifica sa nu fie hard disk-ul setat din jumper pe limitare a capacitatii la 32 GB (Cap Limit)
Verifica pozitia la jumperii de pe hard disk, mai mult ca sigur asa e, limitata capacitatea la 32 Gb.

In plus citeste si - AICI - referitor la capacitatea efectiva a unui hard disk

Edited by Doru_Neo, 05 July 2006 - 11:46.


#3
dany_lock

dany_lock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.08.2005
[quote name='Doru_Neo' date='Jul 5 2006, 12:45' post='1652009']
Inca din start ai gresit > Maxtor 6L040J2, Unde au disparut 16GB????? < Matematica... 40-16=24, deci nu 33Gb cat zici tu ca are.


Multumesc pentru raspuns.In ce priveste matematica...nu ai citit cu atentie.E vorba de doua harduri de acelasi tip in acelasi computer,unul ce are 33GB si celalalt 31GB...deci in total tot 16GB ,,lipsesc''.Voi incerca sa fac ce mi-ai spus.

#4
dany_lock

dany_lock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.08.2005
Doru ai avut dreptate,jumperii erau pusi gresit. :blink: Acum au ajuns la 38,8GB fiecare.

#5
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Ok ! - greseala mea in ce priveste atentia la detalii. Totusi nici exprimarea ta nu a fost clara. Bine ca s-a rezolvat problema!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate