Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Program pt Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bcornel

bcornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.06.2005
Cine ma poate ajuta in urmatoarea problema:
am un fisier in Excel cu mai multe inregistrari de forma:

ANDREI(General)  DATA(Date, format 14.03.2006)   NOTA(Number,decimal 4)
GIGEL(General)    DATA(Date, format 14.03.2006)   NOTA(Number,decimal 4)
FLORIN(General)   DATA(Date, format 14.03.2006)   NOTA(Number,decimal 4)

Vreau ca numai pentru anumite inregistrari, ANDREI si FLORIN, sa fie inserata cate o noua inregistrare cu numele ANDREINEW, FLORINNEW si restul datelor identice, adica in final sa rezulte:

ANDREI(General)         DATA(Date, format 14.03.2006)   NOTA(Number,decimal 4)
ANDREINEW(General)   DATA(Date, format 14.03.2006)   NOTA(Number,decimal 4)
GIGEL(General)            DATA(Date, format 14.03.2006)   NOTA(Number,decimal 4)
FLORIN(General)          DATA(Date, format 14.03.2006)    NOTA(Number,decimal 4)
FLORINNEW(General)    DATA(Date, format 14.03.2006)    NOTA(Number,decimal 4)

Merge ceva in VB, sau poate chiar in Excel?
Multumesc.

#2
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Cine mai lucrează azi cu baze de date în Excel? Treci și tu măcar la Access, dacă nu vrei să auzi de ceva mai serios (Fox). Și chiar nu am înțeles care e problema, de ce ai nevoie.

#3
bcornel

bcornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.06.2005
Slab!!!!!!!! Nota 2
Ti-as putea spune pt. ce este nevoie in Excel, dar te vad cam sictirit.

#4
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Baze de date în Excel nu cred că am văzut la cineva. Nici nu mai știu cum se face așa ceva și nici nu vreau să-mi amintesc. Ești tu demodat, dragă.

#5
bcornel

bcornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.06.2005
Decat sa faci atat pe interesantul mai bine ai spune (daca cunosti, dar ma indoiesc) cum rezolv chestiunea. Daca ti-as explica mai pe indelete despre ce este vorba si de ce este nevoie in Excel, ai pricepe ca ... ESTE NEVOIE IN EXCEL.

#6
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003
Excel a fost, este si va ramane probabil multa vreme un tool extrem de puternic atat pentru persoane fizice si nevoile lor, cat si pentru persoane juridice mici, medii si chiar mari.
Atunci cand vorbesti de simplitate, solutie rapida la un rezultat suficient de satisfacator Excel-ul isi arata performantele. Dar suficient cu acest fapt.

Referitor la problema ta bcornel, am observat ca ai expus topicul de ceva vreme - ma asteptam sa fi rezolvat  cineva pana acum acest proiect.

Ofera-mi mai multe detalii despre acesta si ce anume oferi in schimb si, daca doresti, ma pot ocupa eu de proiectul tau.

Este clar ca doresti inserarea unor linii in excelul tau, dar ai omis sa evidentiezi anumite lucruri:
1. Daca intotdeauna linia noua este o replica a celei copiate, iar daca nu de unde vin informatiile necesare pentru umplerea celulelor ce vor fi diferite ca valoare;
3. Daca mai sunt si alte actiuni in afara acestui insert;
3. Daca accepti si alte rezolvari in afara celor expuse de tine din urmatoarele-mi motive:
    3.1 Din excel nu prea am idee si nici chef sa-mi dau seama;
    3.2 Din VB imi este lene sa-l scriu, am sa o fac doar daca este mandatoriu;
    - Personal as prefera un C#;

In rest pentru alte informatii cu legatura la proiect astept un contact.

#7
bcornel

bcornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.06.2005
Uite un baiat decent si fara fite.
Iti multumesc AndiOliver, dar am rezolvat problema utilizand limbajul pe care il stapanesc eu, cam vechi dar am rezolvat problema partial.
Problema era ca descarc zilnic un fisier care vine in Excel, si in care, din anumite motive, trebuia sa multiplic anumite linii schimband doar continutul unei celule, restul ramanad identic. Fisierul vine apoi exportat in txt si importat in alt program. De aia era nevoie in Excel pt ca asa descarc fisierul de pe site si nu pentru ca sunt eu "demodat" (formularea nu-ti apartine).
Multumesc.

#8
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003
Bcornel,

Analizand cele afirmate de tine am inteles urmatoarele:
1. Fisierul in format Excel il primesti zilnic;
2. Ai anumite inserturi cu valori aproape identice intre linii;
3. Exporti datele intr-un fisier txt ce urmeaza apoi a fi procesat de un alt program;

Suna foarte mult ca pos-urile bancare, am facut si eu cateva ceva in sensul asta la angajatorul meu curent. Solutia mea a fost urmatoarea:

1. Am folosit un grid de date in care am adus toate valorile fisierului Excel;
2. Am operat pe el (de fapt in dataset, toate liniile ce le doream in plus, minus etc);
3. Am exportat din dataset-ul obtinut datele necesare direct in fisierul solicitat;

Ce as mai recomanda in plus ar fi urmatorul lucru, eu am avut acces si la acest aspect.
Daca poti modifica sursa celui care primeste fisierele txt, astfel incat sa-ti citeasca xml. Atunci te scoti si mai repede, deoarece datatable-ul obtinut in dataset cu incarcarile excel-ului + modificarile dorite de tine pot fi livrate intr-un fisier tip xml printr-o ultra simpla comanda: yourdataset.writexml(yourxmlfile);

Daca prin VB intelegi Vb.net atunci nu conteaza ca diferentele intre C# si Vb.Net sunt reduse la maxim in noul environment, daca nu ai facut-o inca (trecerea de la VB6 la Vb.Net - de ce nu ai face-o cu aceasta ocazie? - Crede-ma merita!).
Cat despre VB6, a trecut ceva timp de cand nu am mai pus mana pe el, iar imi este relativ greu sa vin cu idei ajutatoare, dar in acest sens sunt multi pe acest forum cu stima de sine si care te pot ajuta (ex. Bogdan cred).
Daca totusi te rezumi la .net - feel free to ask.

#9
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006
De ce atata tevatura pentru un task simplu. Ce griduri, ce dot netzi? Problema se rezolva printr-un simplu macro VBA. Mai exact, se face un loop in tot sheetul. La fiecare linie parcursa, se face o copiere intr-un nou sheet a acelei linii. Daca se intruneste o anume conditie se adauga si linia cu "W" imediat dupa. And all done!
Si bye the way, excel este un adevarat campion. Probabil ca Andi nu a insistat prea mult asupra lui. Mult mai flexibil ca Access la manipularea campurilor. Si de asemenea o "baza" Excel se exporta facil in baza .mdb. Practic Excel nu lucreaza cu baze de date ci cu simple tabele (nerelationate si neindexate).

#10
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006
Inca ceva: cat despre exportarea in fisier text....nimic mai simplu: se salveaza in format .csv sau tab delimited (inregistrari separate de virgula sau tab in clear text). Excel face asta nativ :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate