Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Discolitez

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
olealienator

olealienator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.06.2006
Am gasit pe internet un site(discolitez.com) despre cum poti sa-ti faci lumini de disco...O problema ar fi ce fel de "proiectoare" sa fac/folosesc da kre sa nu fie prea mari,avand in vedere k imi trebuie 32, si nici sa nu ma rupa la buzunar. O alta problema ar fi k pot sa conectez si alte dispozitive si as vrea un strobo cu leduri(m-am gandit k nu e asa scump de construit si ledurile tin mai mult decat un tub din ala). Am cautat pe google dar n-am gasit nimik :( Pls help...

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Cand am facut eu , cam rudimentar dar mergeau struna!Iti trebuie teava de P.V.C ,busoane de curent , suruburi, tabla galvanizata , foaie de aluminiu(ambalaje).Acum se fac mai simplu cu spot-uri din comert ca le gasesti fie la o alimentare de 12v , fie 24 sau 220 v.mai simpu nici ca se poate si era sa uit , filtre de lumina,geam colorat! :coolspeak:

#3
olealienator

olealienator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.06.2006

View Postwhitewizard, on Jul 8 2006, 21:28, said:

Cand am facut eu , cam rudimentar dar mergeau struna!Iti trebuie teava de P.V.C ,busoane de curent , suruburi, tabla galvanizata , foaie de aluminiu(ambalaje).Acum se fac mai simplu cu spot-uri din comert ca le gasesti fie la o alimentare de 12v , fie 24 sau 220 v.mai simpu nici ca se poate si era sa uit , filtre de lumina,geam colorat! :coolspeak:
Mersi de sfat. M-am gandti sa folosesc totusi leduri - pt ca se aprind si se sting mult mai repede decat becuri cu filament - (bare de cate x leduri) si nu 32 ci doar 8. Oare 8 bare cu cate 3 leduri de alea "super luminoase" ajung pt 10 metri patrati, dar de cate 3(ledurile sunt scumpe asa ca trebuie sa fac economie)?

#4
olealienator

olealienator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.06.2006
Am in schema optocuploare moc3041 care au si "zero crossing circuit". La ce e bun acest circuit? Pot sa folosesc moc3021(fara trecere prin zero)????

#5
Maxtortheone

Maxtortheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.03.2007
Nu reusesc sa gasesc instructiuni clare nicaieri pentru constructia unui display Led programabil. Daca stie cineva un site (preferabil in romana) sau a construit asa ceva, va rog sa ma ajutati!

#6
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
poate chestia asta te ajuta ca sa ai un punct de plecare:
http://discolitez.co...rdware.Deluxe32

#7
Florin1003

Florin1003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2007
Poate te sjuta. Sunt mai multe aplicatii aici. www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_pic6.htm

#8
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
aveti niste circuite d-astea simple gen discolitez/girder ?
adica ..ceva sa mai lipesc niste fire/rezistente/led-uri sa treaca timpul si in acelasi timp sa am si o multumire sufleteasca ca n-am trait ziua aia degeaba :))

dati-mi cateva nume pls ..

PS : scheme SIMPLE (fara PIC-uri si alte alea-decat daca sunt doar de lipit , fara sa trebuiasca si programate - ca eu nici macar nu stiu ce inseamna PIC .. :( )

Edited by Campers, 04 May 2008 - 22:00.


#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005
http://www.discoverc...ts.com/list.htm
alege-ti de aici ce vrei sa faci...

#10
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
@alex : nu stiu daca exista club de electronica sau un pe aici ..dar oricum nu m-as duce pentru ca asta ar insemna sa imi iau angajamentul sa merg la toate cursurile si nu stiu sigur daca o sa am timp/chef/dispozitie ..
@darkangelbv : hmm ..chestii d-astea interesante in general ..

am mai vazut pe un forum (nu in romaneste din pacate :(  si google translator nu se descurca prea bine sa l traduca) cu un nenea care schimba intensitatea luminii cu telecomanda universala. e posibil asa ceva ? sau mintea ?
in fine ..chestii d-astea interesante in general ..
luminite ..briz-briz-uri d-astea..

@ tehnics : merci , o gramada de scheme acolo ..am sa caut in seara asta sa vad ce gasesc interesant .

#11
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
In cele din urma m-am hotarat sa fac circuitul asta(TRIAC de la discolitez) www.discolitez.com :
Attached File  triaccircuit.gif   8.47K   120 downloads

De ce piese am nevoie ?

- 1 MOC3041
- 1 rezitentade 39 ohmi
- x rezistente de 470ohmi (unde X reprezinta cati pini leg)
- x rezistente de 330ohmi (unde X reprezinta cati pini leg)
- x rezistente de 360ohmi (unde X reprezinta cati pini leg)
- 1 dioda (are voltaj ceva asta ? sau e un singur standard de dioda cu aceeasi rezistenta etc ?)
- 2 TRIAC-e de 4 amperi 400V
- 1 mufa de port paralel
Mains Neutral si cu Mains Live banuiesc ca ii stecherul ,nu ?
Ce zice acolo de capacitor 0.01uF si 400V ? care e capacitoru' ala ?(cumva bara aia deasupra parantezei aleia ?)
L-ul de pe Mains Neutral ce reprezinta ?

MOC ala ce e ? e microprocesor d-ala ? ca PIC ?

PS : schema e "evoluata" din asta (ca sa va faceti o idee , in caz ca nu ati mai vazut-o   -cu toate ca ma indoiesc-   ) :
Attached File  ledcircuit.gif   5.38K   60 downloads

Edited by Campers, 05 May 2008 - 22:38.


#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Da, mains live si neutral sunt "masa" respectiv "nul"-ul de la priza.
Banuiesti corect, acela este simbolul capacitorului.
L-ul acela reprezinta probabil un bec cu incandescenta (in general un consumator)
MOC dupa cum arata schema respectiva este un optotriac.

Edited by mister_rf, 08 May 2008 - 15:16.


#13
bDz

bDz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.06.2007
am vazut un filmulet cu un tutorial in care pune 2 prezervative pe 2 dopuri, dopurile gaurite cu 2 leduri legate undeva la calculator la o sursa audio iar ledurile palpaiau dupa melodie. intrebare unde erau legate? am incercat pe un cablu de casti pe + si - si nu a mers.. va rog un mic ajutor :)

un link la filmulet nu stiu daca este voie daca nu un moderator edit post:(

http://www.220.ro/Pr...oase-17093.html

#14
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View PostbDz, on May 10 2008, 13:59, said:

am vazut un filmulet cu un tutorial in care pune 2 prezervative pe 2 dopuri, dopurile gaurite cu 2 leduri legate undeva la calculator la o sursa audio iar ledurile palpaiau dupa melodie. intrebare unde erau legate? am incercat pe un cablu de casti pe + si - si nu a mers.. va rog un mic ajutor :)

un link la filmulet nu stiu daca este voie daca nu un moderator edit post:(

http://www.220.ro/Pr...oase-17093.html
sunt legate la boxe,desfaci o boxa si te legi de terminalele difuzorului

#15
bDz

bDz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.06.2007
off eu am sistem 5.1 si nam la ce sa leg .. eu credeam ca merge in locul la iesirea la o boxa sa pun ledurile :( daca nu merge asta e...

#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,136
  • Înscris: 25.02.2007

View PostbDz, on May 10 2008, 13:54, said:

off eu am sistem 5.1 si nam la ce sa leg .. eu credeam ca merge in locul la iesirea la o boxa sa pun ledurile :( daca nu merge asta e...
Tre' sa mearga la iesirea de boxa, dar pune si o rezistenta de 1k inseriata cu ledul. Daca ciupesti firul boxelor, o sa vezi ca sunt 2 fire acolo, inseriezi ledul cu o rezistenta si cei 2 pini ramasi cate unul pe fiecare fir. Daca ai mai multe leduri dispoibile (de prin brichete), poti incerca cu rezistente mai mici, pana prin 100omi, ca sa ai lumina mai calumea. Daca-i prea mica rezistenta pt. puterea pe care o ai, o sa se arda ledul. In rest, daca nu faci scurt intre firele boxei, ar trebui sa nu se parleasca nimic. bafta si poate ne trimiti si tu un filmulet sau poze :)

#17
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Prin folosirea unui plug-in de Winamp gen DiscoLitez s-ar mai putea conecta si la portu paralel... dar ma tem ca-i prea complicat pentru tine.

#18
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Cred ca ar trebui corect inseriate si puse in loc de Hdd-led. Probabil nu vor lumina la fel de intens ca in film.
S-ar putea sa nu se aprinda de loc. In brichetele chinezesti cu led, de unde cred eu ca provin se alimenteaza direct, fara rezistenta la 3.6V. Incearca si vezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate