Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 

SENSIBILITATE ISO

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
219 răspunsuri în acest subiect

#91
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.013
  • Înscris: 27.09.2007
@mihaitza21: nu toti oamenii accepta iso-ul. Sunt oameni care il considera ca fiind un lucru bun, si sunt oameni care simt o repulsie totala fata de el. Cei din urma s-au organizat intr-un grup de initiativa sociala, numit "pentru o lume fara iso". Nu as vrea sa spun mai multe pentru ca sunt multi oameni sensibili la acest subiect pe aici, de aceea iti recomand sa ai mare grija cu cine vorbesti si cum abordezi discutiile despre iso.

Ca fapt divers, o echipa de cercetatori din SUA a facut un studiu din care reiese ca indivizii cu o gandire orientata spre stanga (privind axa politica clasica, cea cu o singura dimensiune) tind sa fie anti-iso, iar cei de dreapta pro-iso. Gruparile de extrema dreapta militeaza pentru desfiintarea diafragmei si a timpului de expunere, deoarece, ei considera ca o toate problemele din fotografie sunt cauzate de aceste elemente "negative" (dupa cum afirma liderii lor).

Mai mult, indivizii pro-iso s-au despartit in multe alte grupari: pro-iso100, pro-iso200, pro-iso800, pro-iso1600, pro-iso3200, samd. Cei din ultimele doua organizatii sunt considerati ca fiind mai elitisti si mult mai radicali.

Sunt multe de discutat aici si nu vreau sa continui, cu speranta ca nu am suparat pe nimeni pana acum.

Editat de vladimirchira, 24 octombrie 2008 - 22:56.


#92
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.491
  • Înscris: 20.09.2007
:))))) ce discutiiiiiiii.....incredibil

#93
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

 vladimirchira, on Oct 24 2008, 22:52, said:

Sunt multe de discutat aici si nu vreau sa continui, cu speranta ca nu am suparat pe nimeni pana acum.
Factiunile radicale ISO de care ai amintit au mereu confruntari cu "Patru treimi" si s-a ajuns chiar la inclestari violente cu mai numerosii "Point and shoot", care dupa cum le spune si numele sunt celebri pentru agresivitatea cu ataca membri "High ISO" mai ales la adapostul intunericului. Am citit pe net ca politia din USA impreuna cu APSC (Asociatia Pentax-Sony-Canon) ar fi demarat niste cercetari in urma carora s-ar fi confiscat cateva sute de shuttere prevazute cu declansatoare cu face detection aflate in posesia membrilor "Point and Shoot". Shutterele au fost declarate ilegale in 2001 dupa atacul terorist asupra celor 2 turnuri din New York cand investigatorii au descoperit la locul atentatelor cateva mii de shuttere declansate de cetateni straini deghizati in reporteri.

#94
mihaitza21

mihaitza21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 25.04.2008
Deci ISO e ceva de genu binladen sau io stiu ce, scuze ca zic asta dar chiar m-am amuzat sa aud asa ceva =)) Si pana la urma ce e acest ISO care scoate oamenii afara din casa si ii bruiaza pe altii pe internet? de exemplu un aparat merge si fara iso?

#95
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 460
  • Înscris: 22.08.2007

 mihaitza21, on Oct 25 2008, 12:46, said:

Deci ISO e ceva de genu binladen sau io stiu ce, scuze ca zic asta dar chiar m-am amuzat sa aud asa ceva =)) Si pana la urma ce e acest ISO care scoate oamenii afara din casa si ii bruiaza pe altii pe internet? de exemplu un aparat merge si fara iso?

=)))))))))))))))))))))))))))))))))

#96
Cod_de_bare

Cod_de_bare

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 252
  • Înscris: 26.08.2007

 vladimirchira, on Oct 24 2008, 22:52, said:

. Gruparile de extrema dreapta militeaza pentru desfiintarea diafragmei si a timpului de expunere, deoarece, ei considera ca o toate problemele din fotografie sunt cauzate de aceste elemente "negative" (dupa cum afirma liderii lor).

Pai asa si e fratilor cu expunerea si diafragma aia, sint raul intruchipat in foto!
ANTONESCU DE TRAIA,LA LA LA LA , DIAFRAGMA DESFIINTA, LA LA LA LA !!!

#97
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 08.02.2007
O doamne....criminal! :D

#98
mihaitza21

mihaitza21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 25.04.2008
M-am lamurit acum :)) pe forumuri nu gasesti cunoastere, daca nu ai aparatu in mana sa il vezi sa faci poze sa inveti cu el degeaba stai pe forumuri :)) pana la urma iso va declansa al treilea razboi mondial sau cine stie ce criza, icredbil nu credeam ca o sa aud asa ceva =))

#99
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu as zice altfel: Pe forumuri nu inveti de la altii daca nu dai o dovada de minim efort in documentare.

Adica, daca pe tine nu te intereseaza, si nu poti da nici macar un Google dupa cuvintele cheie "ISO photo", asa cum chiar ti-a sugerat vladimirchira la un moment dat - scuze... Astfel de oameni vin, arunca cate o "duda" din asta, dupa care nu-i mai vezi pe forum. Pentru ca probabil nu au o pasiune in foto, e numai asa un hobby "fancy". Nu e o problema sa ai un hobby "fancy", Doamne fereste - oricine poate avea orice hobby doreste! Dar noi ce suntem de vina si de ce sa ne pierdem timpul? Asa ca macar ne amuzam si noi un pic, nu? Nu doare, nu curge sange. Oricum, a fost de revista!

Si o veste proasta: nu e suficient sa ai aparatul in mana ca sa te dumiresti cum stau treburile. Nici macar manualul aparatului (si cred ca 90% din posesori nici macar pe acela nu-l citesc!) nu explica chestiuni de baza de tehnica fotografica. Trebuie sa mai citesti si tu pe net, prin carti. Daca esti convins ca te prinde flama acestui hobby - ia-ti un D40! Daca nu, camera de pe mobilul tau ar putea fi suficienta. Sau orice P&S (Point & Shoot = camera compacta). E un sfat fara sarcasm, crede-ma, iti poate economisi cateva sute bune EUR. Si, avand in vedere criza care bate la usa...

Editat de calexe, 25 octombrie 2008 - 18:33.


#100
balsu

balsu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 17.07.2008

 lethalx, on Nov 13 2006, 12:15, said:

Sa inteleg ca ISO400 la A530 este doar de moft sau poate fi folosit cu succes in conditii speciale?
Salut, eu am un Nikon D 80 SLR al carui ISO merge pana la 1 600. Cunosc faze de fotaografiere intre 80 si 200 pentru sensibilitatea ISO, dar ce trece peste 200 si ajunge pana la 1 600 este un teren pur fantastic. Are cineva un exemplu concret pentru fotografiere la 1 600, de exemplu??

#101
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 08.02.2007
lumina slaba sau atunci cand vrei sa ingheti un subiect si ai lumina insuficienta

#102
balsu

balsu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 17.07.2008

 Lucatas, on Oct 26 2008, 10:24, said:

lumina slaba sau atunci cand vrei sa ingheti un subiect si ai lumina insuficienta
Ok, in termeni generali stiam si eu. Dar daca fac ata intr-o lumina foarte slaba, deschid diafragma la 5,6-7 cam asa ,timpul nush cat sa zic...6 de exemplu, si dau ISO peste 1 200 e plina de "zgomot"....

#103
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.265
  • Înscris: 24.02.2007

 balsu, on Oct 26 2008, 12:23, said:

Ok, in termeni generali stiam si eu. Dar daca fac ata intr-o lumina foarte slaba, deschid diafragma la 5,6-7 cam asa ,timpul nush cat sa zic...6 de exemplu, si dau ISO peste 1 200 e plina de "zgomot"....
Diafragma o deschizi spre 3, 2, 1.8 ... :P

#104
balsu

balsu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 17.07.2008

 dani.user, on Oct 26 2008, 13:05, said:

Diafragma o deschizi spre 3, 2, 1.8 ... :P
Nu coboara sub 4,3 :P

#105
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 23.10.2007
Am citit si eu pe undeva, si mai tarziu am experimentat pe pielea mea, o afirmatie: O fotografie digitala subexpusa la un iso mare este mult mai obositoare estetic decat o fotografie usor supra expusa la un iso si mai mare. De ex. intre a face o foto la iso 800 si a o subexpune si a realiza cadrul respectiv la iso 1600 si a expune corect este preferabila a doua varianta. Asa mai diminuezi din impactul vizual al zgomotului.
In alta ordine de idei zgomotul obtinut digital la iso mare este echivalentul granulatiei pe care o obtii cand folosesti un film cu iso ridicat. Acest element poate fi folosit artistic.
Timpul de "6" mai sus mentionat este dezastruos atunci cand tragi un cadru "din mana" probabil te refereai la un cadru tras de pe trepied. Intr-adevar in situatia se preteaza un iso mai scazut si un timp mai lung de expunere (la 1/6 s nu incape vorba despre inghetarea miscarii).

Un exemplu concret in care se preteaza iso ridicat: saptamana trecuta am fost la o piesa de teatru iar scena nu era foarte bine luminata (in nici un caz nu permitea un 1/200). Pentru a prinde actorii nemiscati am fost nevoit sa folosesc niste timpi scurti de expunere (1/125 ... 1/200). Singurul obiectiv pe care il aveam cu o distanta focala suficient de lunga pentru ceea ce imi doream eu, avea diafragma f/5.6 ceea ce m-a obligat sa expun la iso 800 ... 1600 (unele cadre). Pentru a nu deranja nici spectatorii si nici actorii nu am putut fotografia cu blit.

#106
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Da, asa e, iso mare devine cu adevarat suparator in cazul in care subexpui. Explicatia e ca in zonele cu negru, raportul semnal/zgomot e nasol. Aici e treaba. Cu cat mai negru cu atat mai nasol.

#107
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 27.04.2006

Quote

De ex. intre a face o foto la iso 800 si a o subexpune si a realiza cadrul respectiv la iso 1600 si a expune corect este preferabila a doua varianta. Asa mai diminuezi din impactul vizual al zgomotului.
Vrei sa spui defapt ca mai bine expui corect la ISO 1600 decat sa supraexpui la iso 800...?

#108
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006
http://en.wikipedia....wiki/Film_speed
http://www.morguefil...om.php?lesson=4
http://www.digisnipe...-aka-filmspeed/
... etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate