Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Sursa 500W?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006
care din astea credeti ca e mai buna?
1. Silv
2. ant
3. sir
4. for
5. ene1
6. ene2
7. ene3

Scuze pt atatea link-uri dar sunt marci/serii diferite
Daca mai aveti si alte idei rog sa le varsati (nu ma intereseaza leduri/culori sau alte briz britzuri; doar putere/fiabilitate/zgomot).
Dupa cum vedeti am config gurmanda (PD+GT+SCSI+.....) si o sa vreau si ceva OC (cand o sa mai invatz in domeniu)
+ ca vreau sa fiu si fudul: adica un zgomot mic (daca s-ar putea deloc  :D )

deasemenea vreau sa ma incaderz pana in 410RON (maxim); o fi mult dar nu vreau sa ma doara capu mult timp de acum inainte

multzam anticipat

Edited by kretzu77, 30 June 2006 - 11:20.


#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Pentru configuratia ta e de ajuns o sursă de 400-430W. Dacă vrei sursă silent începi cu Seasonic, Antec NeoHE, Enermax Liberty.
Eu la ~300 RON ți-aș recomanda Silverstone Element ST50EF, Seasonic S-12 430 (e rev.A3 cu cabluri sleeved, conector PCI-E, etc), Antec NeoHE 430, Enermax Liberty 400.
Pe la 200 RON un Fortron Bluestorm/GreenPower, Akasa 400.

LE: Dacă ai 300 RON eu ți-aș recomanda acel Silverstone Element 500W. Este o sursă bestială la banii ăia: aproape la fel de silent ca un Seasonic S-12, dar mai eficientă (e certificată 80Plus).

Edited by burebista, 30 June 2006 - 11:33.


#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Postburebista, on Jun 30 2006, 12:29, said:

Pentru configuratia ta e de ajuns o sursă de 400-430W

am deja de 400 (Chieftec): reali/testati ...
dar nu prea face fata; + ca s-ar putea sa mai bag un SCSI pt raid cu celalalt sau un SATA2 de 250-300Gb
daca mi se pune pata sa incep sa joc jocuri si o sa am bani de cine shtie ce Sli fitzos sa nu trebuiasca sa iau din nou sursa

#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Atunci eu aș opta pentru acel Silverstone Element 500.

#5
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Cauta pe forum si sigurvei gasi un alt thread deschis. Cam asa se procedeaza pe aici...

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View PostZamolxel, on Jun 30 2006, 12:53, said:

Cauta pe forum si sigurvei gasi un alt thread deschis. Cam asa se procedeaza pe aici...

asta stiu si eu ca am citit regulamentu dar sa-ti spun o treaba: sunt destul de vechi/cu modele invechite
daca vroiam una de 360W-400W pt o config cat de cat normala (fara GT-urile din ziua de azi, PCI-e, PD8xx,9xx) ok gaseam
ce am gasit nu prea m-au incantat
exista forumisti "specializati" pe surse (pt OC ....) care sunt la curent cu ultimele serii/modele/marci aparute

cel mai nou e din 18.06.06 si suna cam asa (vad cam multe variante de alegere  :D )
uite aici un post fara raspuns
sau aici, dar cu alt buget
si cam atat ca mi-au obosit deshtele de la tastat  :death:

Edited by kretzu77, 30 June 2006 - 12:17.


#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Postburebista, on Jun 30 2006, 12:29, said:

Dacă ai 300 RON eu ți-aș recomanda acel Silverstone Element 500W. Este o sursă bestială la banii ăia: aproape la fel de silent ca un Seasonic S-12, dar mai eficientă (e certificată 80Plus).

multzam
am buget cam de 410 RON maxim
daca nu e si altceva mai bun pana in banii astia cred ca ma bag pe silv elem 500W

daca aveti si alte idei rog nu ezitati; cam ash vrea sa o cumpar intr-o sapt ca tre sa mai bag un SCSI  :naughty:

#8
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Heh, raport calitate/preț (pentru o sursă de 500W) mai bun decât Silverstone-ul ăla, eu unul nu prea știu.
Ar mai fi la 450 RON un Fortron Epsilon 600 (specificații). Frățiorul ei ceva mai mare a dus lejer un Pentium D 930 de la 3GHz la 5.47 GHz pe dry ice, here.
Dar deja o dăm în SF-uri... ;)

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Postburebista, on Jul 3 2006, 13:54, said:

Heh, raport calitate/preț (pentru o sursă de 500W) mai bun decât Silverstone-ul ăla, eu unul nu prea știu.
Ar mai fi la 450 RON un Fortron Epsilon 600 (specificații). Frățiorul ei ceva mai mare a dus lejer un Pentium D 930 de la 3GHz la 5.47 GHz pe dry ice, here.
Dar deja o dăm în SF-uri... ;)

ptiu drace
uite o config ca a mea (proc+mobo) fol la adev ei putere
io mai am de invatzat nene pana o sa fac ce a facut omuletzul ala
ok; multzam

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Postburebista, on Jul 3 2006, 13:54, said:

Heh, raport calitate/preț (pentru o sursă de 500W) mai bun decât Silverstone-ul ăla, eu unul nu prea știu.

o ultima intrebare (promit).
m-am oprit la doua
- Silverstone Element 500W (de care mi-ai spus)
- Seasonic s12-500

? care din cele doua este mai buna? (amandoua se incadreaza in bugetul mei si ma intereseaza care a mai buna)

daca o sa dispun de ceva mai multi bani (concediul e prioritar acuma  :D ) o sa iau  Fortron Epsilon 600

si acum un ajutor pe un preten care mi-a facut capul mare: io stiam ca indiferent de puterea sursei, consumul PC este in functie de componente si solicitare (ala bate campii ca,,, cu o sursa de putere mai mare va consuma mai mult decat cu una mai mica); i-am spuns sa stea in banca lui dar da-mi confirmarea sa-i arat postul pe forum, ca nu ma crede.
gata

#11
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003

View Postkretzu77, on Jul 3 2006, 16:57, said:

o ultima intrebare (promit).
m-am oprit la doua
- Silverstone Element 500W (de care mi-ai spus)
- Seasonic s12-500

? care din cele doua este mai buna? (amandoua se incadreaza in bugetul mei si ma intereseaza care a mai buna)

Heh, foarte grea alegere pentru mine. :) În principiu (dacă nu exista acel Silverstone) ți-aș fi sugerat Seasonic 500 fără nicio ezitare, acum se pare că Silverstone e un concurent serios pentru Seasonic. Dacă nu te deranjează 80 RON în plus, eu îți recomand (totuși) Seasonic.

View Postkretzu77, on Jul 3 2006, 16:57, said:

...si acum un ajutor pe un preten care mi-a facut capul mare: io stiam ca indiferent de puterea sursei, consumul PC este in functie de componente si solicitare (ala bate campii ca,,, cu o sursa de putere mai mare va consuma mai mult decat cu una mai mica); i-am spuns sa stea in banca lui dar da-mi confirmarea sa-i arat postul pe forum, ca nu ma crede.
gata
Nu contează puterea sursei, ea va furniza exact cit ii cere calculatorul. Dacă computerul are nevoie de 200W, aceștia vor fi furnizați identic atât de o sursă de 700W cât și de una de 300W. Contează eficiența sursei: e posibil ca sursa de 300W să aibă eficiență ceva mai mare la 200W față de cea de 700W, și deci să consume din priză ceva mai puțin curent. În schimb e posibil ca o sursă de 700W să fie ceva mai rece la un load de 200W față de una de 300W.
Asta în termeni absoluți, pentru că datele sunt influențate de modelul sursei, producător, etc.
Dacă nu mă crede pe mine, poate-i crede pe unii din cei mai mari producători de surse, PC P&C. Aici explică câteva mituri ale surselor.

#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Postburebista, on Jul 4 2006, 08:26, said:

Dacă nu mă crede pe mine, poate-i crede pe unii din cei mai mari producători de surse, PC P&C. Aici explică câteva mituri ale surselor.

sarumana shefu
l-am calmat
multzam mult si pt sfaturi

#13
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
eu sunt f multumit de sursa asta:

http://www.spirecool...U.asp?ProdID=11

si costa 440 max 460 depinde de unde o cumperi

bafta

#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View PostAZOMISS, on Jul 4 2006, 11:57, said:

eu sunt f multumit de sursa asta:

http://www.spirecool...U.asp?ProdID=11

si costa 440 max 460 depinde de unde o cumperi

bafta

merci mult dar cred ca la banii aia imi iau Fortron Epsilon 600

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cu o sursa de putere mai mare va consuma mai mult decat cu una mai mica

Este posibil cel putin teoretic. Din cauza eficientei. Daca pe o sursa de 500 W scrie eficienta de 80% asta nu inseamna ca e in toata plaja de putere. In general la o sursa de puterea asta cei 80% se incadreaza cam intre 100 si 300 de W sub puterea respectiva sau peste, va consuma mai mult. Daca sa presupunem vei lua o sursa de 700W, ptr ea plaja ar putea fi intre 250 si 600W. Iar daca calculatorul tau consuma sub 250 W, va consuma mai mult decat cu o sursa de 500W.

Eu am acum Enermax Liberty de 500 W, dar in teste, cel mai bine a iesit un Antec NeoHE e 500W si care este si cel mai ieftin. A fost mai eficient si mai silentios la putere mare. Am ales Enermax-ul din alte considerente ( design ).

Seasonic sunt cele mai silentioase. Mai silentioase decat Silverstone.

Ma mira ca nu duce insa sursa ta. Eu am cam aceeasi configuratie pe un calculator ( nu am Hdd-uri scsi ci sata ), insa cu un Hdd mai putin, dar am un GF6800 care consuma mai mult decat placa ta si o unitate optica in plus. Si am un Chieftec de 360W pe calculatorul ala...

#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Posteiffel, on Jul 4 2006, 17:53, said:

Ma mira ca nu duce insa sursa ta. Eu am cam aceeasi configuratie pe un calculator ( nu am Hdd-uri scsi ci sata ), insa cu un Hdd mai putin, dar am un GF6800 care consuma mai mult decat placa ta si o unitate optica in plus. Si am un Chieftec de 360W pe calculatorul ala...

si gandeste-te ca tre sa mai pun un scsi ca sa fac un raid0 cu ala pe care-l am deja
ma trage in jos mult (viteza) fisierul de log al SQL-ului
tre sa pun OS-ul pe un hard; bazele pe un SCSI si log-ul de sql pe altul (daca mere mai repede baze+log pe raid0 tre sa fac si asta)
+ ca dvd-rw scrie aproape non stop: cand stau langa el sta doar cat sa schimb blank-urile (ma mir ca mai merge si acum la cat l-am folosit)
dupa ce ca e zgotomos acuma sa vezi cand o sa mai am inca un SCSI

concluzie: nu cred ca o sa faca fata sursa actuala

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,596
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

concluzie: nu cred ca o sa faca fata sursa actuala

Ok, tu stii ce mai adaugi. Oricum o rezerva de putere nu strica niciodata...

#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006

View Posteiffel, on Jul 5 2006, 12:54, said:

Ok, tu stii ce mai adaugi. Oricum o rezerva de putere nu strica niciodata...

am chemat in amic pe la mine (baietzii din regie sa traiasca), mi-a facut nishte masuratori de consum pe diferite categ de load, a mai luat in calcul o rezerva pt za next scsi si mi-a spus elegant ca imi tre 410-430w reali (in conditiile in care nu schimb placa video cu ceva mai gurmand  :naughty: )
si m-am chiombit pe net si cred ca o sursa de 500w are eficienta mai buna pe 420w decat una de 450W (cred)
asa ca m-am proptit la 500 (Seasonic s12-500  :naughty: )
cand vin din contzed ma arunc pe ea
o sa va mai apelez atunci pe aceasta tema (poate a mai aparut ceva mai bun intre timp si io nu stiu) si gata, a-tzi scapat  :notangel:

multzam pt sfaturile de pana acu'  :worthy:  :worthy:

Edited by kretzu77, 06 July 2006 - 15:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate