Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2341
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Fosa e pt 4 persoane, regenerarea elimina in jur de 60L si solul e prost absorbant.

#2342
scorpio73

scorpio73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.03.2004

View Postcamsonat, on 13 ianuarie 2018 - 15:25, said:

Nisipul e dusmanul drenurilor. Am pus cca 9mc de piatra spalata de 17-31.
Sub tunele un strat de 50cm, in lateralul lor pe latime de 35cm si deasupra lor inca 30cm. Groapa avea 1,5m latime, 6m lungime si 2m adancime. Am exagerat putin cu stratul de sub tunele.

Folia de geotextil ați montat'o direct pe tunelul de percolare sau între pietrișul din stratul superior și pamant?


#2343
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Folia am pus-o intre pietris si pamant. Asta e rolul ei, sa nu patrunda pamant in stratul de dispersie.

#2344
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Am citit cam 40% din tot topicul si sunt mai nelamurit decat la inceput. Povestea e urmatoare, casa mare, 8 locuitori, cauta solutie pentru tratarea apei menajere. Intial gasisem un site cu fose orizontale, cu 2-3 camere, la un pret bun pentru un volum mare (4000 litri). Aici am aflat ca alea nu prea sunt bune ca ar colmata drenul in cativa ani.
     Apoi am aflat de fosele verticale, care au acelasi pret ca cele orizontale dar pentru un volum mai mic (~2000 litri). Cu toate astea fosele verticale, cel putin pe siteurile vanzatorilor, sunt recomandate pentru un numar mai mare de persoane. Aici m-am cam incurcat... chiar asa sa fie?
     Urmatoarea varianta este statia de epurare, de vreo doua ori pretul unei fose verticale - cu volum chiar mai mic decat aceasta, dar cu un numar de persoane deservite egal sau chiar mai mare. Informatia pe care nu am gasit-o la aceste statii de epurare este lungimea drenului necesar. M-ar avantaja daca este mai mic decat la fose, ca nu prea am spatiu in curte. Panza freatica este la vreo 7 metri adancime, solul este negru (nu stiu cum se numeste).

Foloseste cineva vreun tip din cele amintite mai sus de mai mult de 4-5 ani si imi poate face vreo recomandare?

#2345
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu folosesc una verticala de 1.600L (prevazuta pt 5-6 locatari) de 5 ani. Am folosit-o ceva timp 4 adulti. Acum suntem doar 2 adulti si un bebe. La terenuri mici, unde nu e loc de camp de drenaj, se preteaza tunele de percolare.
Volumul fosei iti genereaza frecventa vidanjarilor. Fosa mica= vidanjare frecventa.
Capacitatea de percolare a drenului iti genereaza nr de locuitori permanenti. Dren scurt/mic = persoane putine.
La 8 locuitori eu ma gandesc la una verticala de 2000-2500L cu 8 tunele de percolare (2 randuri a cate 4). Asta pt vidanjare anuala.

#2346
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Eu am una orizontala 3000l de 8 ani, 30m tub de drenaj, am vidanjat-o odata acum 2 ani.

#2347
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am o statie e epurare folosita de 4 persoane 1,5 ani. am deschis capacul sa fac o inspectie si am observat in primul compartiment un strat de materie(pare celuloza) gros de vreo 15 cm care pluteste iar sub el e apa pana la fund. ma asteptam sa gasesc namol pe fund dar nu e nimic, asa scrie in manual ca trebuie vidanjata cand ajunge namolul la XX cm.
in compartimentul aerat si cel de evacuare e doar apa. nu am folosit niciodata bioactivatori pentru ca in manual scrie ca se formeaza singura flora bacteriana.
ma poate lamuri cineva daca asa functioneaza o statie de epurare ?

#2348
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Folosește cineva o ministatie de epurare Bioplast făcute de Graff,are cineva niste informații despre a aceasta?mulțumesc


#2349
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Ce ministatie îmi recomandați până în 1500euroi(doar ministatia),2adulti+1copil

#2350
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
a mea a costat in jur de vreo 5-6000 lei cu tot cu transport , e de la Crib...net PN ( sa nu le fac reclama). vasul e din fibra de sticla(cica garantat 50 de ani) si are 3000 l (Aerium ).

Edited by csi1, 30 May 2018 - 03:31.


#2351
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
O ai de mult timp, ai avut probleme in exploatare?

#2352
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
M-am uitat și eu la asta de la cribernet,dar am înțeles că cele din fibra de sticla nu sunt așa rezistente,asta Bioplast de la Graff e din polipropilena,cică făcută în Germania,1300e

#2353
CostinnS

CostinnS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2018

View Postionut_mystic, on 24 mai 2018 - 08:58, said:

Am citit cam 40% din tot topicul si sunt mai nelamurit decat la inceput. Povestea e urmatoare, casa mare, 8 locuitori, cauta solutie pentru tratarea apei menajere. Intial gasisem un site cu fose orizontale, cu 2-3 camere, la un pret bun pentru un volum mare (4000 litri). Aici am aflat ca alea nu prea sunt bune ca ar colmata drenul in cativa ani.
Apoi am aflat de fosele verticale, care au acelasi pret ca cele orizontale dar pentru un volum mai mic (~2000 litri). Cu toate astea fosele verticale, cel putin pe siteurile vanzatorilor, sunt recomandate pentru un numar mai mare de persoane. Aici m-am cam incurcat... chiar asa sa fie?
Urmatoarea varianta este statia de epurare, de vreo doua ori pretul unei fose verticale - cu volum chiar mai mic decat aceasta, dar cu un numar de persoane deservite egal sau chiar mai mare. Informatia pe care nu am gasit-o la aceste statii de epurare este lungimea drenului necesar. M-ar avantaja daca este mai mic decat la fose, ca nu prea am spatiu in curte. Panza freatica este la vreo 7 metri adancime, solul este negru (nu stiu cum se numeste).

Foloseste cineva vreun tip din cele amintite mai sus de mai mult de 4-5 ani si imi poate face vreo recomandare?
Salut,
Posibil sa te pot ajuta cu problema ta. Daca vrei puteam lua legatura si sa discutam pe aceasta problema.
Te salut

View Postcampnou, on 29 mai 2018 - 19:26, said:

Ce ministatie îmi recomandați până în 1500euroi(doar ministatia),2adulti+1copil

Buna ziua,
Iti pot recomanda o ministatie care costa mult mai putin. Eu o am montata de 5 ani si nu am avut nicio problema cu ea, nu am vidanjato si nici nu am folosit bioactivatori.

#2354
ady.red

ady.red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.01.2007

View Postpanoramic66, on 09 decembrie 2012 - 15:18, said:

Salut,

Ramasesem dator sa pun cateva poze cu fosa septica homemade terminata in august.2012.
Nu cred ca mai trebuie alte comentarii - vezi in arhiva atasata.

Multumesc tuturor!
Salut!

Sunt interesat de proiectul tau, ti-am urmarit postarile dar nu gasesc "arhiva atasata".
Ma poti ajuta?

Multumesc!

#2355
CostinnS

CostinnS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2018

View Postsg_solei, on 18 martie 2018 - 13:33, said:


nu cred ca ma avantajeaza o statie de epurare, 1 din cazua pretului si 2 nu am ce sa fac cu acesta dupa bransarea la canalizare.

salut,
depunde unde cauti statia de epurare...pot sa iti recomand ceva in jur de 3000 lei cu tot cu dren si fara vidanjare.

#2356
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Care ar fi soluția pentru 2-3 persoane în condițiile în care sunt probleme cu pânza freatică ce a urcat la 1m adâncime în primăvara asta? Menționez că acum locuim la bloc și vrem să ne mutăm luna viitoare, iar consumul e cam de 8 metri cubi pe lună. Bazinul vidanjabil n-ar trebui golit de 1-2 ori pe lună în funcție de dimensiunea lui? Alte soluții, de preferat cu un cost inițial mai scăzut?

#2357
horohaidan

horohaidan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.03.2006
Poate sa ma ajute cineva pentru o solutie de dispersare a apei pluviale in pamant?
As vrea ca burlanele sa intre in tevi pvc ingropate care sa canalizeze apa catre o zona de dispersie subterana.
Din ce m-am interesat ar fi 2 posibilitati:
-o groapa, mare, umpluta cu piatra. Piatra acoperita cu geotextil, si un strat final de pamant.
-o gropa, mare, un strat gros de piatra, geotextil, tunel de percolare, piatra, geotextil, pamant.
Problema mare este calculul pentru volumul gropii, numarul de tunele de percolare sau volumul lor.
Suprafata de pe care este preluata apa pluviala este de cca 260mp.

#2358
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Întrucât n-am primit niciun sfat, am explorat împrejurimile și am aflat că vecinul de lângă mine are fosă ecologică de 2500l, luată de la De..man, cu câmp de drenaj și nu are probleme, deși în primăvara asta la mine în căminul de apă a era apa la 60 de cm...
Vecinul mi-a spus că pune enzime în fiecare zi de luni, are drenul de 30m, nu a vidanjat-o niciodata de 5 ani și e pentru o singură persoană pentru că doar el locuiește acolo.

M-am decis să încerc și eu cu o fosă ecologică, dar sunt multe modele și prețurile diferă și, din câte am citit în acest topic, unii utilizatori au avut probleme mari. Așadar, la magazinul menționat mai sus am văzut fose West, Fibromar și mai e una mai mică.
Pe internet, i-am văzut pe cei de la Cribernet, fosa.ro (erau certați de un utilizator pe aici), calorserv cu fose Telcom, Elbi, P.P.E.
Am văzut că sunt și unele de la Bioplast sau Politan.


Ce tip de fosă mi-ați recomanda (pehd sau fibră) și ce marcă? Noi suntem 2 persoane. Aș putea să iau una mai mică?
Am citit că cea din pehd e cea mai bună. Am văzut că sunt și din pe reciclat.
Nu știu de ce, dar cele din pehd sunt mai mici și cu un preț mai ridicat. E ok una mai mică din pehd sau mai mare din fibră?
M-am gândit să pun tubul gofrat la 40-50 de cm și să nu pun un singur tub, ci 3-4. O altă variantă ar fi tunelul de percolare Graf, care s-ar putea să fie mai ok pentru solul meu mai argilos.
Pe unde am sunat nu mi s-a oferit nicio solutie. Mi-au spus de statie de epurare, dar și apa aceea trebuie să o duc undeva.
Chiar nu știu încotro s-o apuc...

Edited by Spatareanul, 04 July 2018 - 09:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate