Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Anti CFR!

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
tryn

tryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.07.2006
de fiecare data cand se intampla greseasca cineva cred ca trebuie sa se revanseze (nu sa plateasca)
de fiecare data cand observam o neregula cred ca este datoria noastra de cetateni sa o semnalam si sa facem tot ce ne sta in putinta sa nu se mai intample.

mie de cele mai multe ori mi se intampla cu SNCFR ul...
sunt nemultumit de raportul calitate pret al serviciilor si de politica de monopol purtata cu acordul executivului (guvernului).
de aceea, de fiecare data cand trenul intarzie (de exemplu), in sacrific 10 minute din viata si depun o reclamatie si cer rapuns si pozitie in scris (conform legii) pentru ca, asa cum e scris in regulamentul afisat in Mersul Trenurilor, ei trebuie sa anunte fiecare intarziere (probabil o fac doar in statie, nu si in tren)...oricum mie mi se pare ca mi se ofera alt serviciu decat cel pt care  am platit ( am platit sa plec la ora x, sa ajung la ora Y, nu la x+ ceva sau Y+ceva)...

incurajez pe toto cei care citesc sa faca acest sacrificiu de 10 minute si sa depuna reclamatii la fiecare neregula semnalata. asa o sa vada o exigenta a beneficiarului si sper ca o sa le creasca respectul pe care si l-ar dori si ei in situatie de platitori...

parerea mea...
daca are altcineva alta parere, cu placere polemizez....poate si pichetez...

#38
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
uiti un lucru.

vara, din cauza caldurii sinele sunt afectate.

prin urmare pot exista accidente.

ce preferi ? sa ajungi putin mai tarziu si intreg, sau nu nu ajungi deloc?

#39
buradami

buradami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.07.2006

 alexei, on Jul 27 2006, 09:01, said:

uiti un lucru.

vara, din cauza caldurii sinele sunt afectate.

prin urmare pot exista accidente.

ce preferi ? sa ajungi putin mai tarziu si intreg, sau nu nu ajungi deloc?

-vara, cheltuielile mele pe apa sunt mai mari...SNCFR ul a redus costurile odata cu calitatea serviciilor?
(de ce sa le port lor de grija cand pe ei nu-i intereseaza de problemele mele?)

-situatia asta NU E NUMAI VARA...poti sa zici ca acum au circumstantze atenuante...dar ce daca? tu nu-ti iei rezerve cand pronosichezi o oferta? (insemna ca au apreciat gresit in momentul in care au zis ca ofara serviciile alea contra sumei aleia)...
si sa stii ca in orice oferta sunt rezerve...ala care nu isi ia aceste rezerve e inconstient... sau neperformant...


si tu ce faci? te complaci in situatia asta? mai concret...chiar crezi ca trebuie sa ii ierti la nesfarsit...si sa le permiti sa faca iar si iar la fel?
hmmmm...
iti respect pozitia...dar o argumentezi?

#40
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
o argumentez prin faptul ca nu am patit asa ceva.

o singura data am avut intarziere de 90 de min pe distanta Buc-Cluj (pe Rapid), si anul asta 30 de min pe Buc-Sinaia (se stie de ce)

altora se intampla mai des, vezi cazul tau.

nu am zis ca trebuie iertati la nesfarsit, dar... nu prea ai ce sa faci.

Edited by alexei, 27 July 2006 - 09:44.


#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si prin japonia, si prin alte tari este caldura... dar la ei se poate merge si cu 400-500km/h...:(..noi suntem romani din pacate

#42
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
caldura da. dar e vorba si de calitatea infrastructurii feroviare.    ;)

#43
buradami

buradami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.07.2006

 alexei, on Jul 27 2006, 10:43, said:

nu am zis ca trebuie iertati la nesfarsit, dar... nu prea ai ce sa faci.

daca ii crezi pe cei care spun ca SNCFR ul practica intarzierile,
daca ii crezi pe cei care spun ca SNCFR ul cere bani multi in raport cu serviciile proaste pe care le ofera
daca ii crezi pe cei care spun ca SNCFR ul practica cu nesimtire o politica de monopol

poate ma crezi si pe mine ca ai ce sa faci...
putin, dar doar asa se poate intampla ceva:
convinge-i pe toti sa faca putin...asa poate inseamna un pic mai mult...
convinge-i sa reclame tot ce li se pare in neregula
convinge-i sa isi ceara drepturile, sa nu fie calcati in picioare...

si daca i-ai convins, adica daca ei practica asta, si conving pe altii...inseamna ca ai facut mult...


mama ce discurs de propaganda am...
ufff...
mai in gluma mai in serios...
ce sa facem?
sunt unii care sufera mai mult decat mine sau decat tine...si nu au cunostintele necesare sa faca ceva,,,,
daca pot, de ce nu as face bine...de ce nu as proceda corect?

#44
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
in .ro, daca vrei sa faci ceva bun, si nu ai cunostinte-pile-relatii, te trezesti cu pumnul in gura. greu de facut ceva.

#45
buradami

buradami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.07.2006
dar merita sa incerci pana se termina odata cu asta...
si consumatorul sa fie cel care face reguli pentru ca alege
ma rog...
ce vreau eu sa fac este educarea consumatorului....
ma rog, umila opinie publica...care sa stii ca ia pozitie...
si daca continuam sa fim nihilisti si sa nu facem nimic...o sa ni se intample si noua... si cand o sa te simti revoltat si o sa ceri sprijinul semenilor tai...o sa zica:  "nu are rost"

hai sa ne mai gandim,,,

#46
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
ne gandim, dar traiesti in Romania... mentalitatea sufera la anumite capitole.

#47
buradami

buradami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.07.2006
@alexei:
si totusi, esti activ social (scrii pe un forum), faci parte din opinia publica...
dai semne de apartenenta la societate...

ce faci?
sau ce ar trebui sa fac eu?
dar altii?


mentalitatea sufera...hai sa o facem bine (sau sa o simtim noi bine)

Edited by buradami, 27 July 2006 - 11:08.


#48
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Oare ar putea baietii astia de la CFR sa inlocuiasca toate acceleratele cu rapide si personalele cu accelerate? Nu cred ca e o idee rea. Numai sa inlocuiasca efectiv, fizic, nu numai pe hartie.

#49
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
nu o sa scoata personalul. stai calm.

#50
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Ar putea sa-l scoata de la distante mai mari de cutare km. E cam aiurea sa mergi 200-300 km cu personalul si 500-600-700-800-900 km cu acceleratul (vezi tm-is).

Edited by ronell, 27 July 2006 - 11:38.


#51
adishior

adishior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 10.04.2006
Eu de obicei merg cu trenul de la BM la Mangalia, adica vreo 14 - 15 ore, si sincer va zic cand ma dau jos din tren ma simt suuper murdar, lipicios, toate hainele se lipesc de mine, si parca is muuult mai obosit decat am urcat.

La CFR is niste probleme grave, in primul rand curatenia din tren, tot timpul la cuseta, cearsafurile sunt rupte, patate sau chiar murdare, apoi nu va mai zic ca toate pernele sunt pline de praf... In al doilea rand e sufocant de cald, cu usile deschise si geamurile la fel, tot e cald. Nu cred ca trebuie sa sper prea curand la aer conditionat din partea celor de la CFR :D

#52
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ah,alta treaba cu aerul conditionat la minunatele sageti albastre: cum nu exista "cusete" sau compartiment, ori e aer la toti ori la nimeni. drept urmare, in fiecare gara e ceva de genul "domnu' controlor, spuneti va rog la mecanic sa dea drumul la aer conditionat ca murim aici". apoi pana la gara urmatoare" opriti domne' aerul conditionat ca ne-a innebunit curentul"....si tot asa, unu vrea, altul nu...la fel si cu muzica...unu cere muzica,altul vrea sa doarma si urla sa opreasca muzica....

#53
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006

 rox, on Jul 27 2006, 12:52, said:

ah,alta treaba cu aerul conditionat la minunatele sageti albastre...

asta am patit-o eu pana la focsani. A fost un circ in tren...  :coolspeak:  Prietena mea a fost racita o saptamana dupa aia...

#54
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 bogda1313, on Jul 27 2006, 13:04, said:

asta am patit-o eu pana la focsani. A fost un circ in tren...  :coolspeak:  Prietena mea a fost racita o saptamana dupa aia...
:D  pe aceeasi ruta merg si eu cu "sajiata"  :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate