Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cel mai bun detergent

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#271
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
e o moda acum cu degergentii din gama PROFESSIONAL , am tot vazut Ariel Professional Formula, DAZ (o gama a lui Ariel ceva mai ieftina ) PROFFESIOANL , Persil PROFESSIONAL si multe altele

care e faza cu astea? Inteleg ca sunt destinate spalarii in masa, gen hoteluri, restaurante , case de copii/batrani unde , cica , murdaria e la alt nivel si detergenul acesta din gama PROFESSIONAl vine in intampinarea nevoilor...cica

Interebarea mea e, pentru o intrebuintare casnica, deci rufe normale purtate de un om normal , rufe de zi cu zi, nu cumva cam deterioreaza tesatura?>ma gandesc doar ca acesti detergeti din aceasta gama au un continut de clor mai ridicat pentru indepartare murdarieie, fie ea sub orice forma, dar nefiind destinati pentru rufe uzuale, ar deteriora si tesatura . La un restaurant sau hotel, o fata de perna sau un cearceaf sau o fata de masa, nu coteaza ca se deterioreaza mai repede decat un tricou obisnuit, acolo la HORECA se inlocuieste mai des. E doar o ipoteza, voi ce credeti?

Nu am incercat niciodata gama asta dar ma tenteaza, mai ales ca am gasit si ceva oferte , cutii mari de 100 de spalari Ariel , Daz, sau Fairy , la 22 de euro, ceva de genul

#272
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Profesional nu cred ca inseamna cu nimic mai mult decat faptul ca vin la cantitati mari. Bidoane sau pungi mari.
Bidoanele de 1l sunt pentru testare.
Iar cu mostrele de o doza la plic poti spala si 3 ture.
Nu capsule 5in1, 7in1 , p in 1 (p=numar prim).
Nu din alea care scot cele mai frecvente 99 de pete de cafea, caviar si avocado (dar nu zic nimic de petele de c***t, p***t, s****a si sange.

Just detergent si atat.
Oricum, nu-si prea fac reclama. E doar o orientare a consumatorului satul de vrajeala.
Eu chiar as dori sampon profesional, sapun profesional, genul ce se gasesc prin hoteluri. Mi se par mult mai misto decat cele din comert.

#273
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Am lucrat in massmarket dar am avut si prieteni din horeca, produsele profesionale au cateva diferente:
sunt ambalate in cantitati mari(cred ca stiti motivele asa ca nu le mai scriu), ei spun ca sunt mai bune calitativ. Mai au si alte particularitati, de exemplu la detergentii de rufe, mirosul parfumantului e foarte slab sau nu este deloc. Asa sunt ganditi pt. ca unii clienti de la hoteluri de exemplu pot sa aiba alte preferinte la  mirosul parfumantului sau mai grav, pot fi persoane alergice. Sunt firme care fac produse pt. ambele segmente de piata(ex. Ariel, Wella) si firme care fac doar pentru Horeca, saloane cosmetice, etc.(exemple gasiti majoritatea produselor folosite la coafor). Am folosit produse cosmetice profesionale, da sunt mai bune dar mai scumpe si ambalate la gramaj mai mare. Nu am folosit detergenti de rufe profesionali, dar cred ca sunt mai buni ca altfel nu s-ar incurca cei de la spalatoriile profesionale cu ei. Cat despre agresivitatea lor asupra tesaturilor nu siu, dar dupa legile chimiei e posibil sa afecteze ceva mai mult, cat de mult nu stiu si cred ca nu e asa important. La cat folosim azi un articol vestimentar, cred ca nici nu conteaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate