Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cel mai bun detergent

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#235
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Probabil il folosesti de prea multa vreme si te-ai obisnuit cu mirosul.
Inlocuiestel pentru 3-4 saptamani cu Lenor Gold Orchid apoi incearca sa revii la el.
Eu patesc acelasi lucru cu parfumul, am impresia ca numai persista ca inainte sau ca numai miroase dar s-a dovedit ca ma insel.

#236
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
Este pt prima data cand il folosesc, l-am cumparat acum o saptamana, l-am folosit de 4 ori pana acum, acelasi rezultat. Am marit doza la fiecare spalare, aparent acelasi rezultat.
Am alternat cu Silan Cool fresh - fresh control, Lenor gold orchid si Cocolino ultimate care fresh sky. Nu se pune problema sa ma fi obisnuit cu mirosul.
Acum stau si ma gandesc, fiind un balsam sensitive/baby poate asta este si ideea, sa nu aiba acel miros puternic si deranjant, in schimb nu m-am asteptat sa fie inexistent pe rufe dupa ce acestea se usuca.
Mai incerc, mai vad.
Multumesc pt raspuns.

#237
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
La asta nu m-am gandit; sigur ai dreptate, a fost facut pentru bebelusi si de aici si lipsa de miros.

#238
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Voi ce folositi pentru indepartarea petelor? Eu pana acum am folosit Vanish dar mi se pare slab.

#239
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005

 IncredibleWiring, on 26 februarie 2022 - 13:39, said:

Voi ce folositi pentru indepartarea petelor? Eu pana acum am folosit Vanish dar mi se pare slab.


Vanish este fix zero, ca sa spun sincer mi se pare o gluma sau doar marketing bun.
Depinde foarte mult de tipul petelor, fiecare pata are dracii ei, ca sa zic asa si-n functie de pata am cam invatat ce iese si ce nu. Depinde foarte mult si daca hainele patate sunt albe sau colorate.
Alegerea detergentului e primordiala, nu vei scoate pete dificile cu detergenti tip lichid si program scurt/rapid de spalat.
Din proprie experienta iti spun, am avut o tranta mare de tot cu un tricou alb impecabil si nou pe deasupra sa scap o mare pleasca de pasta de tomate (sosul acela tipic de pasta de tomate concentrata cu putin ulei si condimente), combinatie perfecta ca sa zic asa. Prima incercare, am bagat rapid vanish ariel mountain pudra si 60 de grade, dupa 3 ore ce sa vad? pata se tinea bine de tricou, panica la discoteca. Sincera sa fiu incepusem sa suspin asa, am zis aia e, tricou bun, da' merge si-n casa, asta e.  Intr-un final dupa 3 zile am zis ca sa mai incerc, cu toate ca n-avema sperante, am trantit tricoul in masina impreuna cu asternuturi si prosoape, program 60C, 2:40h program lenjerie cu igienizare, Persil universal pudra cel verde, balsam si aia a fost. Cand am scos din masina si am vazut tricoul impecabil alta panica, am zis ca e pe dos. L-am intors, m-am holbat, a iesit impecabil.
La colorate e putin dificil, detergentii sunt formulati special pt a proteja mai mult culorile, aria de lucru este pana la maxim 60C, automat sunt detergenti putin mai delicati, dar pt colorate incearca Persil Sensitive pudra (testat si pe albe si pe color, ambele cu rezultate bune) si Tide color pudra (este putin mai agresiv dar cu rezultate bune).
Pt pete f f dificile incearca sa pui inainte de spalare pe pata detergent lichid, lasa-l sa actioneze 10 minute, freaca putin si apoi baga la spalat la program lung cu detergent pudra, altfel nu ai sanse.

#240
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Am cumparat din curiozitate detergent pubra Dero ozon+.Sunt impresionat de calitatea lui.Spala bine,a scos  pete.Recomand.

#241
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Am folosit Ariel lichid,imi aducea o cunostinta din Germania(pana s-au plans niste vecini la politie ca face speculaPosted Image Posted Image ).Intradevar calitate.Am cumparat Ariel lichid din Lidl si Kaufland si nu se compara deloc cu cel adus din Germania.Polonezii cand au zis ca pe Europa de Est vine calitate slaba din Vest, au dreptate.

Edited by PiticVerde, 24 February 2023 - 15:56.


#242
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Eu de cand tot zic ca ce se vinde la noi are calitate inferioara chiar daca ambalajul e identic cu alea din vest.
Cine a stat in germania si a cumparat si folosit diverse de acolo imposibil sa nu isi dea seama.
Mancare, detergent, masini, tot ce se vinde aici de brandurile germane este produs la o calitate inferioara dar se vinde la pret de vest.
Practic ei castiga mai mult de pe noi decat ce castiga acasa pentru ca vand produse care le fabrica la preturi de nimic din cauza standardelor reduse de calitate.

#243
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.12.2021
Scump dar excelent este Dash pastile (pentru rufe colorate sau albe) dar neaparat cumparat de la magazinele cu produse
aduse din afara tarii (din Germania  sau Italia).Nu mai am incredere in prafuri sau lichide, de cand am cumparat o galeata de Ariel
contrafacut.Pastilele sunt mai greu de falsificat.

#244
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
De câțiva ani noi folosim Persil gel, un detergent de care noi am fost mulțumiți dar la care prețul a crescut f mult in ultima perioada.
Pe OLX a apărut de ceva vreme niste Persil adus de prim Germania sau Austria cam 10 lei/litru.Aveeti idee daca e vorba de vreun fake sau chiar e un detergent de calitate?

Attached Files



#245
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Cel mai probabil este fake. Eu zic sa cumperi decat din surse sigure sau persoane pe care le cunosti. Cel mai bine urmaresti reducerile din magazinele mari: Carrefour, Auchan.

#246
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
In Germania un bidon mic de 1.25 litri de Persil este la 7,95 euro. Cel mai probabil e fake ce se vinde pe OLX.

#247
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Mai bine cumperi de la Altex. La 1 leu spălarea, mi se pare un preț foarte decent.
https://altex.ro/det...ONDLPSCOL50100/

Mai poți încerca detergentul lichid marca proprie Carrefour, e produs în Belgia, pretul/spălare este sub 1 leu. Eu l-am folosit pe cel pentru rufe negre/culori închise, este foarte ok.
https://carrefour.ro...4-l-19-11504926

#248
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Eu in ultimele 6 luni am folosit doar detergent pudra de la Sano. Am observat ca spala mai bine hainele si masina de spalat numai prinde deloc miros. Cu detergentul lichid trebuia sa ii dau auto-curatare la 3-4 saptamani;

#249
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Da, și Sano este foarte bun, de fapt toate produsele Sano sunt bune, cu un raport excelent calitate/preț.

#250
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 28.02.2008
Stiti ceva de aia cu Fabrica de Detergent? Vad reclamele lor din ce in ce mai des pe internet sau la diferite evenimente.

#251
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Am eu, foarte ok. Comand iar in curând.

#252
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Am folosit detregenti si balsamuri Rampi Italia Detergenti profesionali. Pt rufe colorate se numeste  Sapo Colorati...bate tot ce e pe raft la supermarket calitate pret. Doar Ariel gama profesional sta bime langa ei (se gaseste pe emag) dar e mai dur cu tesaturile.  Sapo Colorati se gaseste si la canistra 15 sau 25 litri pt a fi avantajos pt 1 an . Deocamdata performanta cost e imbatabil fata de panaramele cu adaos urias marketing cat cuprinde  si calitatea a doua de vest ....  din supermarket.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate