Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

ORANGE - PrePay - Oferta noua!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11846 replies to this topic

#11809
correras

correras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.09.2008
Se poate, 30 de zile.

#11810
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 19.07.2005

View Postcorreras, on 19 februarie 2024 - 16:44, said:

Opțiunea de 5 euro dar cu 30 de zile valabilitate, deci și mai ieftin, și mai avantajos. Ah, și minutele sunt și internaționale UE către mobil.
Stii cumva daca inlcude si net, si cati GB, 50-100?
Si daca se pot activa bonusuri de internet care cer sa ai activa o optiune de minim 5 euro, gen acei 50GB de la jocul BonusPocus sau din pinata party?

Edited by vj_Heaven, 21 February 2024 - 15:58.


#11811
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

View Postvladut12am, on 28 decembrie 2023 - 10:17, said:

Apropo de prelungirea perioadei active cu valabilitatea opțiunii!
Am găsit pe site asta.
Attachment 101334.png
Ași fi dorit să întreb ceva asemănător daca întradevăr ne lasă sau nu cu adevărat până la consumarea automată a creditului cu ajutorul unei opțiuni. Dacă cartela prepay as fi reincarcat-o să zicem cu 100E direct sau despărțit în cinci reincărcări(150×5=750 de zile?) și să nu o mai încarc după aceea timp de doi ani și nici cu cumpărarea perioadei extra de valabilitate care o mai are prin cumpărare, întreb dacă îmi va merge cu adevărat până la capăt cu creditul din ea, adică pe o perioadă de doi ani, folosindumă cu opțiunea aceea respectivă să o am în continuare după 300 de zile mai departe activată? Am zis maxim doi ani, pe opțiunea de 4 euro cât mi-ar fi consuma pe timp de doi ani. Stiu că pe lângă cele 150 de zile ne mai dă încontinuare înapoi cate 30 de zile pentru fiecare lună pe opțiunea incontinuare activată, dar nustiu sigur dacă ne va lăsa după 300 de zile încontinuare sa fie activată mai departe.

Edited by AlexEn, 22 February 2024 - 12:49.
corectare erori gramaticale


#11812
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,034
  • Înscris: 18.12.2007
Cine sa te lase sa ce?
La fiecare activare de optiune mai obtii 30 de zile de perioada activa. Nu te mai lasa sa o activezi in continuare decat daca iese din portofoliu (daca se inchide oferta).

#11813
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010
Despre Orange, despre el se vorbește aici la PrePay nu am vorbit despre alții.
Nu am știut cu precis cât ne lasă cu adevărat cu ea activată pe anumite variante mai departe.
Ca să mai știi, ultima dată am mai rencarcato în iunie 2023 cu credit suficient acolo și până în februarie au trecut 220 de zile rămânând cu perioada activă mai departe. Mă va lăsa până la vară cu ea activată cu creditul ce îl mai am pe ea.
Asta nu am știut cu perioada activa după 300 de zile fără sa nu o mai incarci. Vorba e pe anumite persoane. Restu și le încarcă în fiecare luna , dacă îs elevi de liceu.

Edited by Danutz2029, 22 February 2024 - 14:02.


#11814
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
300 de zile maxim dupa care poti pierde numarul daca nu reincarci; deasemenea in aceasta perioada nu poti sa apelezi sau sa trimiti mesaje sau sa te dai pe net utilizand datele mobile, doar poti sa primesti de la altii apeluri telefonice, mesaje sms.

Edited by Iaro, 22 February 2024 - 22:14.


#11815
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

 Iaro, pe 22 februarie 2024 - 22:14, a scris:

300 de zile maxim dupa care poti pierde numarul daca nu reincarci; deasemenea in aceasta perioada nu poti sa apelezi sau sa trimiti mesaje sau sa te dai pe net utilizand datele mobile, doar poti sa primesti de la altii apeluri telefonice, mesaje sms.
Stiam de cele 300 de zile ca se pierde la ori și cine daca nu o mai folosea cu credit suficient sau deloc în ea.
Ma-si aștepta la un an jumate cu ea asa.
Înseamnă că după 300 de zile de când am reâncarcato ultima dată îmi va opri opțiunea respectiva și ma va pune în perioada de grație cu creditul suficient ce îl mai are încă în ea.
Cu opțiunea ce o am activată îmi da în continuare perioada activa de 30 de zile mai departe. Îs curios după cele 300 de zile ne reâncarcata și credit suficient în inca în ea. Poate mă va trimite în perioada de gratie.

Edited by Danutz2029, 22 February 2024 - 23:13.


#11816
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,034
  • Înscris: 18.12.2007
Cata vreme ti se activeaza lunar optiunea, adica consumi credit, nu iti opreste nimeni nimic, nu te mai stresa atat.

#11817
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
300 de zile sunt toate, inclusiv perioada de gratie!
ar trebui sa te anunte inainte sa reincarci pentru ca sa nu pierzi numarul de telefon.

#11818
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010
Mulțumesc pentru informațiile anterioare... În fine...
Din punct de vedere nu mau informat pâna în prezent când îmi va intra cândva in perioada de grație. Am încă credit suficient în ea și opțiunea activata.
Orange poate și-o dat seama ca am fi acumulat pe cartela prepay mai multe reâcarcari de la 90 de zile în sus cu perioada activa cum le va calcula ei mai departe dupa 150 de zile în sus.
Poate dacă am fi stat cu opțiunea dezactivată drecând cele 150 de zile, mar fi avertizat ca se va întra în perioada de grație în următoarele zile.

Edited by Danutz2029, 23 February 2024 - 22:40.


#11819
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
nu ai inteles nimic. daca ai optiunea activa si credit suficient, atunci cele 300 de zile se calculeaza de la ultima reincarcare a cartelei , fie cu credit , fie cu optiune. tu nu esti pasibil sa pierzi numarul de teefon daca il ai activat cu o optiune. decat daca il tii neincarcat sau fara optiuni active mai mult decat cele 300 zile (un an are 365 sau 366 zile), deci ar trebui doar sa il tii 10 luni, fara a mai activa nimic. doar sa primesti de la altii apeluri sau mesaje.

mai bine iti faci cont pe myorange si vezi acolo ce perioada ai activa si cati poti utiliza numarul pana expira perioada de gratie, e mult mai simplu. vad ca ce ti-am zis eu nu ai inteles.

#11820
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 23.12.2022
După ce se termina toate opțiunile si banii pe *100# nu se poate afla gratia ?

#11821
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
posibil sa ai optiunea cand iti expira cartela, prin cod ussd.

la digi cartela aveai aceasta optiune, inca mai e activ serviciul la cei carora nu le-a expirat perioada de valabilitate.

#11822
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

 Iaro, pe 24 februarie 2024 - 17:15, a scris:

nu ai inteles nimic. daca ai optiunea activa si credit suficient, atunci cele 300 de zile se calculeaza de la ultima reincarcare a cartelei , fie cu credit , fie cu optiune. tu nu esti pasibil sa pierzi numarul de telefon daca il ai activat cu o optiune. decat daca il tii neincarcat sau fara optiuni active mai mult decat cele 300 zile (un an are 365 sau 366 zile), deci ar trebui doar sa il tii 10 luni, fara a mai activa nimic.
Înseamnă că dacă am creditul suficient de la ultima reâncarcare din vară, ma poate lăsa și după 365 de zile cu opțiunea activata avand creditul suficient in ea. Perioada activa o am în fiecare luna si readusa la 60 zile cu perioada activa a creditului pana cand e valabil.
Poate perioada de grație mi-o va afișa prin sms când nu mai beneficiez de perioada activa.
Le-am înțeles.

Edited by Danutz2029, 24 February 2024 - 19:22.


#11823
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023

View PostIaro, on 24 februarie 2024 - 18:44, said:

posibil sa ai optiunea cand iti expira cartela, prin cod ussd.

la digi cartela aveai aceasta optiune, inca mai e activ serviciul la cei carora nu le-a expirat perioada de valabilitate.

cand expira cartela Orange e prea tarziu, trebuie cumva aflata gratia inainte

#11824
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 24.04.2013
Dar la Orange perioada de gratie nu este dupa cea activa? Si nu era de 300 de zile? Adica abia dupa ce nu vei mai putea inita apeluri (dar vei putea primi) mai ai inca 300 de zile.

Si inca ceva cu perioada asta de gratie lunga: mai e, sau cel putin era, o regula ca pierzi numarul daca timp de 3 luni nu ai trafic taxabil. Adica excluzand cost-control si alte asemenea, dar se socotesc inclusiv apelurile ‘normale’ primite (si la care raspunzi, nu doar bip). Asa ca nu trebuie uitata cartela intr-un sertar…

#11825
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
@ danutz2029 - da, daca luna de luna reincarci cu optiune din creditul pe care il ai. abia in momentul in care nu vei mai avea credit sau nu vei mai reincarca cu optiune, de la data activarii ultimei optiuni active pentru acel numar de telefon incepe sa curga cele 300 de zile.
@ sterone - informatia cand va fi data expirarii cartelei, nu dupa ce ti-a expirat cartela
@ sags - perioada de activitate - 60 de zile, apoi pana la 300 de zile este perioada de gratie; dupa perioada de activitate daca intri in myorange o sa vezi mesajul ca numarul tau de telefon este susupendat, dar el mai poate primi mesaje, apeluri de altii pana la cele 300 de zile.

optiunea are valabilitate 28 de zile la orange (de la 3 euro in sus), fie ca reincarci cu cardul din aplicatie sau cu cod de reincarcare sau direct la magazin, fie ca reincarci din credit achizitionat anterior.

Pretul de achizitie al reincarcarii se calculeaza inmultind valoarea de reincarcare cu cursul de schimb valutar, la care se adauga TVA-ul de 19%. Cursul de schimb valutar la care se va face reincarcarea este reprezentat de valoarea cursului de vanzare ING Bank postat pe site-ul bancii, in sectiunea dedicata cursului valutar (standard) pentru persoane fizice, in ziua lucratoare anterioara zilei emiterii facturii, la ora 15:00.
* Daca alegi ca metoda de plata pe factura abonamentului, valoarea in lei poate fi diferita intrucat se va aplica cursul valutar EUR/RON folosit la emiterea facturii. La aceasta valoare urmeaza sa se aplice si TVA conform prevederilor legale in vigoare.
Detalii despre bonusul de internet:
Bonusul se acorda automat in perioada 22 noiembrie 2023 – 27 februarie 2024 exclusiv pentru optiunile PrePay de minimum 5 € credit cu beneficii nationale din oferta curenta si are aceeasi valabilitate ca beneficiile optiunii PrePay alese. Bonusul nu se acorda pentru reincarcarile cu credit, pentru creditul obtinut prin optiunea Transfer Credit sau la activarile/reactivarile de optiuni destinate exclusiv consumului beneficiilor in roaming.Bonusurile pot fi folosite cu optiune nationala activa de minimum 5 € credit, iar în roaming cu o opțiune activa de minimum 12 € credit, in limita de date disponibile in roaming SEE si conform Politicii de utilizare rezonabila. Bonusurile nu pot fi folosite cu o optiune din categoria Design Your Offer. Bonusul se consuma dupa beneficiile incluse in opțiunile activate, la aceeasi viteza ca internetul oferit de optiunea aleasa, dupa primirea SMS-ului de confirmare a activarii.
** SEE reprezintă Spațiul Economic European compus în acest moment din statele membre ale Uniunii Europene, Islanda, Lichtenstein și Norvegia. Consumul de date în roaming SEE este limitat prin prevederile art.4 din Regulamentul nr.2016/2286. Limita se aplică pentru consumul traficului de internet din opțiunile PrePay cu roaming în SEE, inclusiv bonusurile suplimentare din oferta comercială sau orice alte beneficii.

sursa: orange.ro

Edited by Iaro, 24 February 2024 - 22:58.


#11826
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Deci când plătești podul și parcările in fapt plătești cu TVA

Edited by Sterone, 24 February 2024 - 23:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate