Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Atlantida

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Am vazut pe Discovery un documentar care sustinea ca Atlantida ar fi putut fi pe insula Santorini, care a fost partial scufundata in urma eruptiei unui vulcan.
Altii sustin ca a e pe fundul Pacificului, si am auzit si voci care sustin ca Atlantida ar fi fost pe actualul teritoriu al Romaniei ( :D ).


Credeti ca a existat Atlantida sau este doar o pilda a lui Platon?


Bibliografie: Critias si Timaeus de Platon. (se gasesc pe net in Engleza)

#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Pe Wikipedia:

My Webpage (FR)
My Webpage (ENG)

Quote


unii identifica Atlantida in Marea Neagra.

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Critias: My Webpage (ENG)
Timaeus: My Webpage (ENG)

#4
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Eu am auzit o chestie si mai si .... Cica  mii de ani in lume ar mai fi existat o civlizatie asemantoare cu a noastra
poate chiar mai avansata... Ca si in timpul Razboilui Reca ar fi existat 2 nuclee una cu centru in Atlantida iar cealalta cu centrul in India. Asa se explica toate cele scrise prin scrierile antice despre masinarii zburatoare si alte tehnologii avansate.... Problema lor a fost ca si intre ei au existat dispute care pana la urma nu s-ar fi incheiat pasnic urmand un razboi devastator in urma carei continentul Atlantida ar fi fost spulberat , dezintegrat pur si simplu de aceea nu i se gaseste urma...
Dar se pare ca nici ceilalti nu au ajuns mai bine .... omenierea ajungand din nou in epoca primitiva..... si am luat-o de la capat... cine stie poate in viitor asta o sa fie si soarta noastra..... :o

#5
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Eu am auzit din Stargate Atlantis ca Atlantis ar fi pe alta planeta  :lol:

#6
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006
Sunt 7000 de variante si in plus eu cred ca nu a existat ! E doar o legenda !

#7
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
pollux zi numele documentarului sa-l cumpar si io :P

#8
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postadd, on Jul 9 2006, 13:24, said:

pollux zi numele documentarului sa-l cumpar si io :P

nu mai stiu sigur. cred ca se numea chiar "Atlantida". cauta pe situl discovery, poate gasesti ceva.

View Postkaterink, on Jul 8 2006, 22:54, said:

Eu am auzit o chestie si mai si .... Cica  mii de ani in lume ar mai fi existat o civlizatie asemantoare cu a noastra
poate chiar mai avansata... Ca si in timpul Razboilui Reca ar fi existat 2 nuclee una cu centru in Atlantida iar cealalta cu centrul in India. Asa se explica toate cele scrise prin scrierile antice despre masinarii zburatoare si alte tehnologii avansate.... Problema lor a fost ca si intre ei au existat dispute care pana la urma nu s-ar fi incheiat pasnic urmand un razboi devastator in urma carei continentul Atlantida ar fi fost spulberat , dezintegrat pur si simplu de aceea nu i se gaseste urma...
Dar se pare ca nici ceilalti nu au ajuns mai bine .... omenierea ajungand din nou in epoca primitiva..... si am luat-o de la capat... cine stie poate in viitor asta o sa fie si soarta noastra..... :o

sincer sa fiu, mie mi se pare plauzibila ideea asta de ciclicitate.
e valabila peste tot. nu vad de ce nu ar fi valabila si in cazul evolutiei civilizatiilor.

#9
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostPollux, on Jun 22 2006, 19:01, said:

Am vazut pe Discovery un documentar care sustinea ca Atlantida ar fi putut fi pe insula Santorini, care a fost partial scufundata in urma eruptiei unui vulcan.
Altii sustin ca a e pe fundul Pacificului, si am auzit si voci care sustin ca Atlantida ar fi fost pe actualul teritoriu al Romaniei ( :D ).
Credeti ca a existat Atlantida sau este doar o pilda a lui Platon?
Bibliografie: Critias si Timaeus de Platon. (se gasesc pe net in Engleza)
A fost un documentar asemanator pe tvr2 saptamana asta. Tot acolo spunea ca Platon ar fi auzit legenda de la un egiptean. Deci e foarte posibil ca Atlantida sa nu fie decat o poveste.
Intr-adevar, indiciile pe care le da Platon cu privire la locatie ("dincolo de Coloanele lui Hercule" sau pietrisul care era de 3 culori: alb, negru si rosu si anumite izvoare termale, parca) s-ar potrivi cu anumite detalii de pe Santorini. Totusi, oamenii de stiinta inca nu sunt siguri daca "Coloanele lui Hercule" reprezinta Bosforul sau nu, asa cum s-a crezut multia ani la rand.

#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostPollux, on Jul 9 2006, 13:30, said:

sincer sa fiu, mie mi se pare plauzibila ideea asta de ciclicitate.
e valabila peste tot. nu vad de ce nu ar fi valabila si in cazul evolutiei civilizatiilor.

Pentru simplul motiv ca de la un anumit nivel armele sunt prea puternice ca sa mai ramana ceva in urma si sa poata incepe un nou ciclu

#11
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Dar ce-ti veni Pollux tata sa intrebi asta?? Te bate gandul sa mergi sa o cauti??  :rolleyes:   :D
Drum bun comandante !!  :w00t:
Dar sincer cred ca mergi degeaba... ce dreq mei, gasesc astia pe fundul marii avioane si barcute si nu gaseau pana acum ditamai civilizatia disparuta. Si nu cred eu ca nu au fost expeditii intregi organizate in acest scop.
PS: Hint: incearca sa iei legatura cu cei de la mitbusters  :D  :D

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
O teorie interesanta bazata pe harta aia a lui Piri Reis din 1513 spune ca Atlantida era de fapt Antarctica. :w00t: Ce era la noi (pe vremea in care Baraganul nu era ridicat) era altceva, a fost confundata si cu Atlantida din cand in cand. :D

#13
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006
Toti vin cu teorii si legende si descopera Atlantida in diferite parti ale lumii dar nimeni nu se intreaba daca noi romanasii nu suntem atlantii?

#14
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu am vazut un documentar destul de convingator si cu argumente cum ca Atlantida ar fi de fapt America de sud, nu mai stiu pe ce canal Discovery sau National Geographic.
Ei au transformat unitatile de masura din timpurile acelea in unitati actuale si reperele corespundeau foarte bine.

#15
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Si eu am vazut pe discovey ceva doc . Unii ziceau ca ar fi in america de sud pe langa ceva lac (nu mai stiu numele) stiu ca au si filmat pe acolo ..si l-am vazut si pe ala in care ziceau ca ar fi fost pe santorini ..

#16
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
si daca erau in stare sa faca masini zburatoare, cum de au luat bataie de la unii cu arcuri si catapulte cu bolovani

#17
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
S-ar putea sa fi existat.Apropos d soarta noasta.Asa o sa se intample.O sa murim toti si dupaia o sa "incepem" din nou.In rai o fi softledia? :notangel:

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că a existat, dar nu știu unde. Poate s-a autpdistrus din cauză că banul, ura și corupția au ajuns să o guverneze!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate