Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Rezolutia pt 19 inchi

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
Am un Dell M993s, CRT.
Il foloseam la rezoluita recomandata de Dell, adica 1280*1024 la 85 Hz.
Chestia e ca parca nu-mi ajunge sa lucrez cu destul de multe ferestre deschise si vizibile toate in acelasi timp, si as vrea sa schimb rezolutia sa fie totul mai mic.
Am setat 1600*1200, e maxim ce se poate seta, iar refresh-ul e la 75 Hz.
Intrebari: se poate intampla ceva cu monitorul, sa se deterioreze ceva fizic sau "psihic"? sau cu placa video (Ati 9250, 128/128)? Consuma mai mult curent electric monitorul? Sau consuma mai multe resurse?
Imi pot fi afectati ochii?
Sau orice altceva..

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Monitor LCD sau CRT?
Ochii sunt afectati de frecventa, cu cat e frecventa mai mare cu atat mai bine. Dar cu cat creste frecventa, scade durata de viata ( cel putin asta stiam ca se aplica la CRT-uri).

#3
kiostel

kiostel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 13.02.2006
e OK daca rata de refresh e la 75... cand este sub 75 dauneaza. Daca ai putut sa pui pe 1600 rezolutia, e ok, inseamna ca placa a putut face asta si nu o sa se strice

#4
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
[/quote]
Eu zic asa: la rezolutii mari (1600x1200) cel care munceste mai mult este procesorul placii grafice dar daca accepta aceasta rezolutie inseamna ca poate si nu-i nici o problema, monitorul este pus la treaba atunci cind are de facut refresh-uri mari gen 85 Hz. Probelma este daca te deranjeaza la ochi refresh-ul la 75 Hz avind in vedere ca ai diagonala de 19" si baleajului pe verticala ii ia mai mult timp sa parcurga ecranul. Cam astea ar fi problemele zic eu, bineinteles este o parere personala........

#5
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
75 Hz e un refresh bun ?! Cred ca nu stiti despre ce vorbiti. Minimum acceptabil este 85, sunteti sinucigasi cei care tineti monitorele in 75 Hz.

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 moartea, on Jun 21 2006, 21:38, said:

75 Hz e un refresh bun ?! Cred ca nu stiti despre ce vorbiti. Minimum acceptabil este 85, sunteti sinucigasi cei care tineti monitorele in 75 Hz.


asta cam asa este ...

Rezolutia recomandata pentru 19'' CRT este 1152 x 864 ... 1600 x 1280 mi se pare EXTREM de mult pentru un lucru relativ normal ...

#7
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
deci sa revin la rezolutia recomandata de Dell?

#8
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Rezolutia poti sa o pui cat vrei tu sau cat duce hardware-ul cu o singura conditie: minim 85Hz. Ochii tai vor fi mult mai fericiti  :rolleyes:

 mikiduta, on Jun 21 2006, 21:52, said:

deci sa revin la rezolutia recomandata de Dell?


#9
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
vad ca daca setez pe 1600*1200, nu am refresh de 85 numai daca debifez optiunea Hide modes that this monitor cannot dispaly, am doar 60 si 70.

#10
C/I

C/I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.08.2005

 moartea, on Jun 21 2006, 22:02, said:

Rezolutia poti sa o pui cat vrei tu sau cat duce hardware-ul cu o singura conditie: minim 85Hz. Ochii tai vor fi mult mai fericiti  :rolleyes:


esti neserios!  :deadtongue:

#11
kiostel

kiostel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 13.02.2006
:coolspeak:

#12
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 moartea, on Jun 21 2006, 21:38, said:

75 Hz e un refresh bun ?! Cred ca nu stiti despre ce vorbiti. Minimum acceptabil este 85, sunteti sinucigasi cei care tineti monitorele in 75 Hz.
Și cei care au monitoare mai vechi la care maximum este 60 MHz?
Să fim serioși.
Poți să ții monitorul la ce rezoluție "duce", atâta timp cât tu te simți bine cu acea rezoluție. Monitoarele de azi sunt suficient de performante ca să nu se deranjeze doar din atâta lucru. În mod normal, uzura lui fizică este mult mai lentă decât uzura morală.

#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 zaboss, on Jun 23 2006, 17:15, said:

Și cei care au monitoare mai vechi la care maximum este 60 MHz?
Să fim serioși.
Poți să ții monitorul la ce rezoluție "duce", atâta timp cât tu te simți bine cu acea rezoluție. Monitoarele de azi sunt suficient de performante ca să nu se deranjeze doar din atâta lucru. În mod normal, uzura lui fizică este mult mai lentă decât uzura morală.


cei care au monitoare vechi cu max 60 Hz (NU MHz!!!) ar face extrem de bine sa le arunce si sa isi cumpere macar un SH de 17, care duce fara probleme 1024 @ 85 Hz.

Explicatia este simpla, si - in speta - medicala: refreshul mai mic de 60 Hz este resimtit de ochi si de creier, avand un efect CLAR nociv asupra sanatatii pe termen mediu si lung. :deadtongue:

Cu un monitor nu se merge pana la rezolutia maxima niciodata, ci pana la rezolutia maxima care suporta minim 85 Hz refresh. Nu degeaba in caracteristicile unui monitor apare ceva de genul: 1280 x 1024 @ 85 Hz ... asta inseamna ca - probabil - suporta si mai mult ca rezolutie, dar la un refresh mai mic, lucru care nu incalzeste pe nimeni.

Cele de mai sus se aplica la CRT-uri ... la TFT-uri e o cu totul alta teorie ...

#14
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

 Tyby, on Jun 23 2006, 17:26, said:

cei care au monitoare vechi cu max 60 Hz (NU MHz!!!) ar face extrem de bine sa le arunce si sa isi cumpere macar un SH de 17, care duce fara probleme 1024 @ 85 Hz.

Explicatia este simpla, si - in speta - medicala: refreshul mai mic de 60 Hz este resimtit de ochi si de creier, avand un efect CLAR nociv asupra sanatatii pe termen mediu si lung. :deadtongue:

crt-urile au un efect asupra ochilor dar mult mai mic decat ce se crede..astea sunt vrajeli scoase ca sa vanda mai repede si mai usor noile monitoare.

eu am stat timp de 7 ani cu ochii la jumatate de metru un monitor la 60 de hz,minim 6 ore pe zi si nu am absolut nici o problema cu ochii.

#15
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
rezolutia maxima la care am refresh de 85Hz e 1360*1024, rezolutie pe care o folosesc acum.

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 khazar, on Jun 23 2006, 17:44, said:

crt-urile au un efect asupra ochilor dar mult mai mic decat ce se crede..astea sunt vrajeli scoase ca sa vanda mai repede si mai usor noile monitoare.

eu am stat timp de 7 ani cu ochii la jumatate de metru un monitor la 60 de hz,minim 6 ore pe zi si nu am absolut nici o problema cu ochii.

ok, poate matale esti un caz fericit ... totusi, poate ne mai auzim peste 10-15 ani ... si NU, aia nu e vrajeala, e STIINTA. Si NU, efectul NU este mult mai mic decat se crede, ci - din contra - MAI MARE!

Din pacate, lumea ignora astfel de avertismente. Iar unul din motive il constituie - imi pare rau ca trebuie sa o spun - atoatestiutorii care vorbesc AIUREA!

PS: Intamplator sunt medic ... si lucrez cu monitoare & stuff de mai bine de 10 ani ... Si - tot intamplator - nevasta-mea e oftalmolog ... Daca are vreo importanta!

#17
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
ok, daca tu lucrezi in domeniu asa o fi...

eu am zis doar din experienta mea si a prietenilor (care sunt intr-o situatie asemanatoare),si nici n-am cunoscut sau auzit de cineva care sa fi avut probleme cu ochii din cauza calculatorului.

Tyby said:

poate ne mai auzim peste 10-15 ani
am scapat de monitoru ala de vreo 2 luni ca se stricase. am trecut si eu pe tft

#18
cipdeath

cipdeath

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.06.2006

 khazar, on Jun 24 2006, 13:19, said:

ok, daca tu lucrezi in domeniu asa o fi...

eu am zis doar din experienta mea si a prietenilor (care sunt intr-o situatie asemanatoare),si nici n-am cunoscut sau auzit de cineva care sa fi avut probleme cu ochii din cauza calculatorului.
am scapat de monitoru ala de vreo 2 luni ca se stricase. am trecut si eu pe tft
Daca vreti sa va informati corect despre tehnologia LCD si despre diferentele dintre ea si tehnologia CRT va recomand pagina asta. Acolo gasiti si multe teste de efectuat pe LCD-uri, vedeti voi pentru ce... Happy reading  :peacefingers:

PS: Nu contest opinia si experienta ta tyby dar ideea aia cu imensa campanie de marketing a firmelor producatoare de monitoare LCD, bazata pe denigrarea fostei tehnologii lidere de piata(CRT), e destul de reala si destul prezenta in jurul nostru. Va sfatuiesc sa va mai documentati si sa vedeti ca de fapt nu e rata de refresh sau rezolutia cea care ne strica ochii ci:
  • Lipsa luminii ambientale, sau aceasta nu cade la un unghi normal fata de utilizatorul pc-ului(bate din fata sau din lateral).
  • Petrecerea timpului liber exclusiv la calculator(ochii nostrii au nevoie si de relaxare din cand in cand). Apropo orice medic(oftalmolog sau nu) recomanda ca la o ora de stat la calculator intensiv sa iei 10-15 min pauza, dar cine mai urmeaza sfaturile acestea...
  • Ar mai fi si alte probleme de genul oamenilor care isi dau luminiozitatea prea mare, contrastul prea mare sau prea mic si nu stiu sa-si regleze monitorul sa le fie lor bine...
  • Si lista poate continua...
Tyby, banuiesc ca(scuze cacofonia) tu cam stiai ce am scris eu sus, dar le-am scris pentru cei AIURITI cum le-ai zis tu, sa le intre odata bine in cap  :)  ... sper.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate