Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

RADIOTEL - Singurul operator care care mai ofera servicii paging in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#37
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Din cate stiam eu (prin 96) cand am avut pager, se laudau cu acoperire nationala (cel putin in camp deschis). E drept ca am avut pe CNM, dar daca compania a fost preluata de Radiotel cred ca au pastrat si emitatoarele. Ca fapt divers, eu pe V. Oltului, unde nici acum n-am semnal Cosmorom, pagerul receptiona semnalul din Pitesti (> 50 km in linie dreapta+obstacole la greu). In principiu emitatoarele de pager bat cam si cele de radio FM, deci daca si pagerul are receptie ca lumea poti primi mesajul si la 60-70 km de emitator. La tara in anumite conditii primeam mesajul cu cateva caractere lipsa, dar semnalul era la limita, gasisem un copac in care se primeau perfect mesajele :coolspeak:
Nu stiu daca au emitatoare si pe munte, daca ar fi asa, ai putea avea acoperire si la peste 150 km de emitator.
Faza cu anuntatul cu plecarea in alt oras e de :D  :D  :D

#38
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Pagerele se folosesc inca in SUA in spitale, pentru ca la ei este interzisa folosirea telefoanelor mobile in spitale din cauza rediatiilor pe care le emit si care pot interfera cu aparatura medicala.
Pagerele nu emit radiatii asa ca sunt sigure in astfel de locatii.

#39
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rvic77, on Sep 8 2005, 08:42, said:

In principiu emitatoarele de pager bat cam si cele de radio FM, deci daca si pagerul are receptie ca lumea poti primi mesajul si la 60-70 km de emitator. La tara in anumite conditii primeam mesajul cu cateva caractere lipsa, dar semnalul era la limita, gasisem un copac in care se primeau perfect mesajele :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

Deci aveau emitatoare numai in orasele mai mari. Dar cum stiai ca ai semnal ?

rvic77, on Sep 8 2005, 08:42, said:

Faza cu anuntatul cu plecarea in alt oras e de :D  :D  :D

<{POST_SNAPBACK}>

In alt oras, sau in alta regiune ? Ca daca esti la tara, de exemplu intre Pitesti si Slatina, de unde sa stii ca releu o sa prinzi ?

Astazi am repus si eu in functie un pager luat prin 1996, pe reteaua France Telecom. In 1996 acoperirea era oarecum slaba, probabil cea GSM era deja mai extinsa ! Am incercat sa-mi trimit un mesaj (numai cu cifre, literele nu merg) dar nu a ajuns, cred ca serviciul a fost oprit. Oricum, acoperire in Paris inca ar mai fi, ca daca nu ar trebui sa-mi apara un semn pe ecran.
Ca in RO, Franta era despartita in 6 zone, si trebuia sa-i suni daca treceai intr-o alta zona.

#40
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Am avut pager Motorola Advisor si Philips-ul de la CocaCola. Mergeam linistit prin tara si-mi arata in general ca am semnal (era doar un semn, daca era aveai acoperire, daca nu, nu). Nu-mi aduc aminte sa fi comunicat ca-mi schimb zona ! Probabil ca-l programau sa asculte pe mai multe frecvente si astfel putea receptiona din mai multe locuri si alegea semnalul maxim. La mine la tara trebuie sa-l tin mai la inaltime (se recomanda un copac) si stiu sigur ca prindeam din Pitesti pt. ca in Rm. Valcea si Curtea de Arges nu era semnal.

#41
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rvic77, on Sep 14 2005, 08:05, said:

Am avut pager Motorola Advisor si Philips-ul de la CocaCola.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am un Philips Two > Can.
[ http://chery.chtts.ru/pagers/img_pag/phil_tc.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

rvic77, on Sep 14 2005, 08:05, said:

Mergeam linistit prin tara si-mi arata in general ca am semnal (era doar un semn, daca era aveai acoperire, daca nu, nu). Nu-mi aduc aminte sa fi comunicat ca-mi schimb zona ! Probabil ca-l programau sa asculte pe mai multe frecvente si astfel putea receptiona din mai multe locuri si alegea semnalul maxim.

<{POST_SNAPBACK}>

Al meu indica daca nu are acoperire, cu un semn pe ecran.

rvic77, on Sep 14 2005, 08:05, said:

La mine la tara trebuie sa-l tin mai la inaltime (se recomanda un copac) si stiu sigur ca prindeam din Pitesti pt. ca in Rm. Valcea si Curtea de Arges nu era semnal.

<{POST_SNAPBACK}>

Râmnicu Vâlcea nu avea semnal ? :o Credeam ca au pus si ei emitatoare în toate orasele mai mari !

#42
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

Cosconor, on Sep 14 2005, 13:55, said:

Râmnicu Vâlcea nu avea semnal ? :o Credeam ca au pus si ei emitatoare în toate orasele mai mari !

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca acum e semnal si acolo, eu vorbesc de cum era in 1996 cand am avut eu pager, au trecut aproape 10 ani :D !
Oricum mi se pare ca nu stiu sa-si faca reclama, in locul lor as da pagere moca sau la pret redus, dar as face sa coste mesajele trimise. In felul asta si-ar lua multi pagere si bineinteles ca s-ar gasi si multi sa le trimita mesaje cand nu-i gasesc pe mobil. Mi-as lua si eu ca o solutie practica de backup fata de mobil !

#43
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rvic77, on Sep 15 2005, 10:05, said:

Oricum mi se pare ca nu stiu sa-si faca reclama, in locul lor as da pagere moca sau la pret redus, dar as face sa coste mesajele trimise. In felul asta si-ar lua multi pagere si bineinteles ca s-ar gasi si multi sa le trimita mesaje cand nu-i gasesc pe mobil. Mi-as lua si eu ca o solutie practica de backup fata de mobil !

<{POST_SNAPBACK}>

Nici în FR nu se mai face nici un fel de reclama la pager, si pe Internet e foarte greu de gasit informatii despre retelele disponibile.

Am încercat ieri pager-ul meu, si vad ca mai merge înca ! Trebuie sa suni la un numar de telefon, si apoi sa tastezi un cod sau un numar unde vrei sa fii sunat ; poti lasa un mesaj vocal, sau poti trimite un mesaj în litere (trebuie sa suni la relatii cu clientii, si sa dictezi mesajul la cineva), care se afiseaza direct pe acranul pager-ului.
M-am uitat apoi pe Net, si am vazut ca France Telecom a vândut toate activitatile de pager-e la compania E*Message (care exista si în Germania) ; dupa mai multe cautari, am aflat ca Tatoo utilizeaza norma POC-SAG, în 466 Mhz, si au o acoperire de 93% din populatia Frantei (în 1998). Am gasit si o harta de acoperire (e pacat ca Radiotel în RO nu spune mare lucru despre acoperire :mellow:).

#44
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Pagerul este un serviciu uzat moral si totalmente depasit tehnic. Odata cu dezvoltarea telefoniei GSM si a facilitatilor elegante pe care le ofera serviciul SMS, pagerul mai poate fi folosit doar ca ceas de birou (daca aparatul are facilitatea asta) sau lasat in vitrina cu amintiri. Atat.

#45
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe unde pot să mai găsesc pagere?

#46
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

andreic, on Jul 3 2003, 00:26, said:

De ce pagerele au succes in SUA si la noi sunt in faliment ? Simplu...
In SUA cind un patron sau cineva de la servici vrea sa te caute nu da telefon pe banii firmei... iti da mesaj si ii suni tu pe banii tai  :cool:
La noi exact invers, cei care au telefon la servici suna peste tot unde apuca deci nu au nevoie de pagere.
Ar mai fi si un alt aspect, telefonia mobila in SUA nu este asa de atractiva in perspectiva roamingului intern sau chiar intre orase si ca atare pagerul e mai ieftin si mai practic in anumite situatii.

<{POST_SNAPBACK}>


Si sa nu mai vorbim de acoperirea pe care o are telefonia mobila in US, ca daca nu esti prin zonele metropolitane, adio, ce sa mai vorbim de dustbowlurile alea unde poti muri fara sa te gaseasca cineva in urmatorii ani.

#47
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Am avut si eu un Advisor ca in imaginea de mai sus. Foarte bun prin 1994; de asemenea, nu trebuia sa anunt plecarea in alt oras, avea si o icoana unde imi arata semnalul. Nu aveam fix acasa si era super pentru cei care vroiau sa ia legatura cu mine. L-am vandut cand am cumparat primul mobil in 1997. O amintire frumoasa :)

#48
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
O tehnologie care bine ca s-a dus... Primitiva si INflexibila.

#49
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Nu e chiar asa de moarta... adica nu pentru toata lumea : deja parca stiam ca americanii sunt înca fani de aceste pagere. Si înca un exemplu : în FR, toti medicii de garda au câte un pager din asta în buzunar (dat de spital) pentru a putea fi contactati. :)

#50
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Radiotel nu mai merge.. Decat in Bucuresti, parca.

#51
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Poate are cineva o harta de acoperire actualizata. :)

#52
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Sau orice harta de acoperire, actualizata sau nu, sa vedem si noi cam pe unde acopereau mai exact ! :coolspeak:

#53
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Radiotel.. singurul? n u prea cred.
http://www.iridium.r...s/pagingmap.pdf

#54
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Ar fi interesant sa ne dea cineva detalii despre serviciilr lor intr-un thread nou ca inca nu am gasit pe net dealeri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate